Антоновщина

Дата конвертації06.06.2019
Типдоповідь

Антоновщина, масове селянське повстання в Тамбовській губернії в 1920-1921, що отримало свою назву за прізвищем свого керівника.

Головною причиною повстання була проведена більшовиками в селі в період Громадянської війни «військово-комуністична» політика продрозкладки, тобто насильницька за допомогою збройної сили (продзагонів) експропріація у селян хліба та іншого продовольства, необхідного для існування Червоної армії і міського населення.

Ця політика супроводжувалася мобілізацією селян на військову службу, різного роду повинностями (трудовий, гужовий і ін.). Навіть ті селяни, хто був готовий миритися з продрозверсткою як тимчасової і вимушеним заходом, обурювалися свавіллям у визначенні обсягів поставок продовольства (так званих надлишків, без яких селянське господарство могло проіснувати), зловживаннями грубою силою і зневагою до збереження та використання вилученої продукції. Після того як хліб вигрібали дочиста, він часто пропадав на місці: гнив на найближчих залізничних станціях, пропивав продзагонівцям, переганявся на самогон.

Першою і найбільш масовою формою опору продрозверстки стало скорочення селянином свого господарства.

Якщо в 1918 в чорноземної і «хлібної» Тамбовської губернії на одне господарство припадало в середньому 4,3 десятини посіву, то в 1920 - 2,8 десятини. Поля засівалися в розмірах, необхідних тільки для особистого споживання.

Положення села різко погіршився в 1920, коли Тамбовщину вразила посуха. За визнанням одного з організаторів придушення повстання В.А.Антонова-Овсієнка, селянство прийшло до повного занепаду, а в ряді повітів Тамбовської губернії жителі «проїли не тільки полову, лободу, а й кору, кропиву».

Повстання спалахнуло стихійно в середині серпня 1920 року в селах Хитрово і Кам'янка Тамбовського повіту, де селяни відмовилися здавати хліб і роззброїли продзагон. Протягом місяця народне обурення охопило кілька повітів губернії, чисельність повсталих досягла 4 тисяч озброєних повстанців і близько 10 тисяч людей з вилами і косами. На території Кирсановского, Борисоглібського і Тамбовського повітів утворилася своєрідна «селянська республіка» з центром в селі Кам'янка.

На чолі повстання встав міщанин міста Кірсанова, колишній волосний писар і народний вчитель, лівий есер Олександр Степанович Антонов (1889-1922). У його біографії було бойове есерівське минуле, тюремне ув'язнення в роки царизму, начальствування над міліцією Кирсановского повіту після Лютневої революції. Пост начальника повітової міліції він покинув добровільно через неприйняття комуністичної диктатури і проведеної владою політики щодо селянства. З осені 1918 Антонов сформував «бойову дружину» і почав збройну боротьбу з більшовиками. Його загін став організаційним ядром партизанської армії.

Під командуванням Антонова сили повстанців швидко зростали. Цьому сприяли ясність цілей повстання (гасла смерті комуністам і вільної селянської республіки), успішні військові дії в сприятливих географічних умовах (велика кількість лісових масивів та інших природних укриттів), гнучка партизанська тактика раптових атак і стрімких відходів. У лютому 1921, коли повстанський рух набув найвищий розмах, число бійців досягло 40 тисяч чоловік, армія була поділена на 21 полк і окрему бригаду. Повстанці громили радгоспи і комуни, псували залізні дороги, вбивали комуністів і радянських службовців. Повстання почало виходити за локальні рамки, знаходячи відгук у прикордонних повітах сусідніх Воронезької і Саратовської губерній.

Москва змушена була звернути найсерйознішу увагу на це повстання. В кінці лютого - на початку березня 1921 була утворена Повноважна комісія ВЦВК на чолі з В.А.Антонова-Овсієнко, яка зосередила в своїх руках всю владу в Тамбовської губернії. З закінчили бойові дії фронтів зняли великі військові контингенти, техніку, включаючи артилерію, бронечастин і літаки. Всю губернію поділили на шість бойових ділянок з польовими штабами і надзвичайними органами влади - політкомісію.

Не чекаючи рішень Х з'їзду РКП (б) про заміну продрозкладки податком, Політбюро ЦК РКП (б); 2 лютого 1921 доручило Н.И.Бухарин, Е.А.Преображенскому і Л.Б.Каменеву «виробити і затвердити текст звернення ... до селян Тамбовської губернії з тим, щоб поширювати його тільки в цій губернії, які не друкуючи в газетах ». Звернення, в якому оголошувалося про скасування продрозкладки та вирішенні місцевого торгового обміну сільськогосподарськими продуктами, почали поширювати вже 9 лютого.

27 квітня 1921 по пропозицією В. І. Леніна Політбюро ЦК РКП (б) прийняв постанову «Про ліквідацію банд Антонова в Тамбовської губернії», згідно з яким командувачем операцією призначили М.Н.Тухачевского. Разом з ним на Тамбовщину прибули відомі воєначальники Н.Е.Какурін, І. П. Уборевич, Котовського. Від каральних органів відрядили Г.Г.Ягода і В.В.Ульріха. Чисельність червоноармійців збільшили до 100 тисяч осіб.

Почався військовий розгром антоновщини. Стратегія полягала в здійсненні жорстокої військової окупації повстанських місцевостей, знищення господарств і руйнуванні будинків учасників заколоту і їх сімей, взяття заручників, у тому числі з числа дітей, створення концентраційних таборів і репресіях аж до розстрілу за непокору, за приховування «бандитів» і зброї.

Влітку 1921 основні сили Антонова були розбиті. В кінці червня - початку липня їм було видано останній наказ, згідно з яким бойовим загонам пропонувалося розділитися на групи і сховатися в лісах. Повстання розпалося на ізольовані осередки, які підлягали ліквідації до кінця року. Антонов і його група були знищені в червні тисяча дев'ятсот двадцять-два.