Історія селища Воротинськ

Дата конвертації12.01.2018
Типстаття

Географічне положення

Воротинськ розташований в центрі Східно-Європейської рівнини, в Волзькому басейні річок Оки, Угри, Висси, в північно-східній частині Бабинінского району, Калузької області. Через селище проходить найважливіша залізнична магістраль Москва - Київ. Цим шляхом здійснюється зв'язок селища з усіма регіонами нашої країни. Економіко-географічне положення селища визначається близькістю обласного центру міста Калуги (18 км по прямій колії) і Москви. Селище зростає, розширюється за рахунок будівництва нових підприємств і житлового комплексу.

Рельєф злегка горбистій, сформований в результаті тривалого і складного розвитку. В основі лежить Російська платформа. Протягом палеозою і мезозою територія неодноразово заливалося морями, які залишили різні осадові породи: вапняки, доломіт, мергелі, піски, глини, крейда. На розвиток рельєфу потужне впливу надали льодовики, що насувалися зі Скандинавії. Вони залишили багато валунів і червоно-бурих несортованих суглинків. У створенні сучасного рельєфу беруть активну участь води: річки, струмки, дощові, талі снігові води, тому в околицях селища багато ярів, лощин, балок. Абсолютна висота над рівнем моря - 137 метрів.

Клімат селища помірно континентальний з добре вираженими сезонами року. Панівною повітряною масою в зимовий період є континентальний і морське повітря помірних широт, які приносять помірно морозну погоду з відлигами. Третьою повітряною масою, є арктичне повітря. З вторгненням арктичного повітря встановлюється зазвичай ясна, тиха, безхмарна і морозна погода. Середня зимова температура повітря - 9 градусів Цельсія. У літню пору переважної повітряної масою є континентальне повітря помірних широт. Повторюваність морського повітря помірних широт скорочується. У літній період можливі також вторгнення арктичного і тропічного повітря. Арктичне повітря, проте, в літній час не приносить значних похолодань, так як досить швидко трансформується в континентальне повітря помірних широт. З приходом тропічного повітря зазвичай встановлюється спекотна суха погода.

Річки, які протікають в околицях селища (Ока, Угра, Висса), рівнинні (швидкість течії 0,3-0,5 м / сек) розливаються навесні. Водний режим річок характеризується весняною повінню, низькою літня межень з окремими паводками в період сильних дощів, кілька підвищеним осіннім рівнем і стійкою зимова межень. Головна роль в писанні річок належить талим сніговим водам. У літньо-осінній час річки живляться дощовими опадами та грунтовими водами. У зимовий період єдиним джерелом харчування є грунтові води. Тривалість весняної повені -1,5 місяця. Середня температура води в річках в найбільш теплому місяці липні +17,50 +200, 50 С. Річки замерзають 25 ноября-11 грудня. Середня товщина льоду сягає 40-50 см.

Ґрунти - сірі, лісові, среднесуглинистого механічного складу. Ці грунту поділяються на три види; світло-сірі, сірі, темно-сірі. Переважаючими серед них на території селища є світло-сірі. Світло-сірі лісові грунти мають тричленну будову. Верхній перегнійної горизонт А 1 характеризує світло-сірим забарвленням, комоватой структурою, потужність його не перевищує 20-25 см. Під ним знаходиться типовий підзолистий горизонти А1 А2. Горизонт вимивання виділяється бурою забарвленням і ореховатой структурою. Середній вміст гумусу в горизонті А1 становить 2-3 відсотки. Сірі лісові грунти при внесень добрив та вапнування, а також при дотримання основних правил агротехніки, володіючи в цілому хорошими фізичними властивостями, дають високі врожаї с / г культур.

Селище розташоване в лісовій зоні, в межах якої виділяють 2 підзони - підзона змішаних і підзона широколистяних лісів: соснові (Калузький бор), ялицево-соснові, бёрезовие гаї, осикові. Для змішаних лісів найбільш характерними породами є ялина і дуб, а також береза ​​і осика. Ліси з цих видів дерев називають корінними, або первинними. Після вирубок і пожеж на місці корінних лісів виникають частіше дрібнолисті - осикові, березові. У деревному ярусі цих лісів переважають береза, осика.

Характерні представники деревних народ дерев: дуб, береза, осика, клен, липа, ясен, в'яз, ялина, сосна. Густий ярус утворюють чагарники - ліщина, бересклет, жостір, калина. У трав'яному покриві спостерігається поєднання рослин, характерних для широколистяних лісів - (снить, копитняк, зеленчук) і лісів хвойних (кислиця, чорниця, грушанка, седмичник). Луга заплавні, материкові (на місці зведених лісів), суходільні. У складі рослинності лугів зустрічається понад 20 видів рослин. Найбільш распроненнимі серед них є: шавлія луговий, тимофіївка степова, лобазнік лістілепестной.

Фауна околиця селища має змішаний характер - північні види, західно - європейські, степові: заєць - русак, заєць - біляк, лисиці, косулі, лосі, єнотовидний собака, бобри, кабани, ондатри, борсук, білка. Ряд видів тварин, раніше тут не мешкали був завіз з інших районів країни - олені, єнотовидний собака, ондатра. Край багатий птахами, особливо навесні і восени. Навесні першими тут з'являються граки, шпаки, а останніми стрижі, іволги. Всього налічується 200 видів птахів, з них осілих - 51 вид, перелітних - 135, зимуючих - 7, залітних 13, пролітних - 30 відов.В водоймах мешкає 36 видів риб: судак, лящ, щука, жерех, плотва, окунь, головень, сом, краснопірка та інші.

Воротинського ділянку національного парку розташовується на околиці Мещовского Опілля і демонструє ландшафти ерозійних рівнин Середньоросійської височини. Ділянка обмежена долиною річки Висса і великої заплавою Оки. На Виссе багато джерел, в середній течії зустрічаються бобри. У заплаві Оки знаходиться оз.Тішь - улюблене місце водоплавних птахів. Лісові масиви чергуються тут з полями Дослідної станції - науково-виробничого комплексу по вирощуванню елітних сортів сільськогосподарських культур. В історико-культурному відношенні виділяється древнє село Воротинськ, яке зберегло первинне планування і риси типово російського поселення. У ньому є церква, колишні купецькі будинки, земська лікарня, багато цікавих дерев'яних будівель.

У Воротинська і околицях відкрито близько 15 археологічних пам'яток, в т.ч. городище Х1У- ХУ11 століть, що відноситься до часу існування тут центру удільного князівства. Найбільш відомим з плеяди місцевих князів був М.І.Воротинскій (1510-1573 рр.) - організатор захисту Московської держави від набігів кримських татар та Литви. У 8 км, при злитті Угри і Оки, знаходиться знаменитий Спаський монастир, побудований на кошти князів Воротинського в ХУ1 столітті. До числа інших пам'яток ділянки відносяться церква в Заборовке, старовинні парки в селищі Дослідної станції і Шамордіно. Поруч з останнім на початку ХХ століття добували знаменитий "Шамордінскій мармур", використаний при спорудженні багатьох будівель в Калузі і Київського вокзалу в Москві. Оголення подібних вапняків кам'яновугільного віку зустрічаються уздовж Висси. Зручне географічне положення Воротинська, близькість Калуги і основних транспортних магістралей роблять доцільним створення тут науково-адміністративного центру парку "Угра".

Історія

У кожного міста і селища - великий він чи маленький - свій вигляд і своя історія. Станція Воротинськ - одне з адміністративних ланок в Бабинінского районі, Калузької області. І хоча тут немає індустріальних гігантів, немає метро і театрів, це селище дороге кожному його жителю нітрохи не менше, ніж калужанин - Калуга, москвичеві - Москва.

У 1999 році Воротинськ відзначив своє 100-річчя від дня його заснування. Станція Воротинськ відрізняється від найдавніших міст і сіл Калузького краю тим, що він, в порівнянні з ними, молодий. Наше селище став правонаступником колишнього Воротинська, що на річці Виссе, якому в 2005 році виповнилося 850 років.

Село Воротинськ належить до числа найдавніших міст руських. У перший раз ім'я його згадується в вітчизняних літописах в другій половині 12 століття. Він здавна належав князям чернігівським носив пізніше титул Воротинського. У 14 столітті потрапив під владу литовців, від якої звільнився в 1493 році, коли князь Воротинського Симеон Федорович перейшов від великого князя литовського на службу до государя московським з своєю вотчиною.

Воротинськ став повітовим містом Калузької провінції. Імператриця Катерина при новому поділі Росії на губернії, повеліла скасувати його і в якості передмістя зарахувати до Перемишльському повіту. Воротинськ був розкиданий по пагорбах і берегах річки Висси. У місті був цегельний завод, олійниця, крахмало -паточний завод, млин, добре розвинене ковальське виробництво, народні промисли. Як орган міського управління існувала ратуша.

У 1914 році відкрита земська лікарня. Основний кістяк Воротинського населення становили міщани, які займалися отхожими промислами і торгівлею. Багатих купців в Воротинська було мало, а жителі взагалі бідні. Головна причина бідності Воротинська полягає в його географічному положенні. Він віддалений від Оки і в той же час знаходиться в близькій відстані від Калуги і Перемишля.Так як він лежить зовсім в стороні, то через нього не проходить ні поштових доріг, ні транспортних. Єдина старовинна транспортна дорога прокладена власне для з'єднання його одного з Калуги з одного боку і з Перемишлем з іншого; проїхати по цій дорозі через Воротинськ з північних міст губернії в південні значить зробити гак. Тому, в кінці 19 століття в трьох верстах від міста почалося будівництво залізниці.

У першій половині 70-х років минулого століття в Міністерстві шляхів сполучення обговорювалася ідея з'єднання Калуги і Брянська прямим залізничною колією. У квітні 1895 року така дозвіл було прийнято. На всю дорогу від Москви до Брянська було заплановано 30 станцій, з них найближчими до Калузі виявилися Тихонова Пустинь, Роз'їзд № 9 (згодом Анненський, сьогодні - Калуга 2), Воротинського (в 3 верстах від однойменного заштатного міста), Бабиніно. Будівництво дороги вироблялося швидкими темпами. До середини 1898 залізничний міст через Угру був готовий наполовину. Поблизу Воротинська почалося будівництво станції, що визначило долю цього історичного міста. Станцію поставили на землі приватного власника поряд зі старим Перемишльського трактом. Відкриття Московсько-Брянській залізниці відкладалося кілька разів, починаючи з весни 1899 року.

1 серпня того ж року урядова комісія, нарешті, прийняла дорогу і по ній пішли поїзди. На станції "Воротинськ", крім будівлі вокзалу, до 1905 року були побудовані одноповерхові дерев'яні будинки, в яких жили залізничники, підвали - "льодовики". Уздовж шосейної дороги розмістилися магазин (тепер магазин "Кристал", чайна з сироварнею в підвалі, пекарня і кузня. Все це до революції належало купцеві Проніну.Там, де зараз відділення міліції і залізничний магазин був ринок, йшла жвава торгівля. У "Духів день "(2-ий день після Трійці") проводилася святковий ярмарок. Поруч зі станцією розташувався розплідник "живий захисту", створений для озеленення як самого селища, nак і смуги відведення залізниці. У сусідній Малій Слобідці спорудили водозабір на р. Висса, і вода для заправки паровозів подавалася в спеціальні водоналивні вежі. Майже все це збереглося до сьогоднішнього дня і є живим нагадуванням про час виникнення нинішнього селища Воротинськ, якому в 1999 році виповнилося 100 років.

Зі встановленням радянської влади був утворений сільська рада, куди входили д. Харскій, Уколовка, Доропоново, п. Воротинськ. Першим його головою був В. М. МЕКЕДА, секретарем І. Зернов. У 1924 році адміністрація сільської ради переїхала в п. Воротинськ. У 1929 році був створений колгосп "Вільний Жовтень". 1930 році в д. Харскій був створений колгосп під назвою "Прогрес", до якого увійшло 35 господарств. Пізніше ці два колгоспи злилися в колгосп "Червоний садівник". Пізніше він був перетворений в радгосп Воротинського. Потім в радгосп ім. Димитрова. Колгосп інтенсивно зайнявся посадкою фруктових дерев, які були посаджені вздовж дороги на д. Кумівство. На жаль, цей сад згодом загинув. У 30-і роки з'явився цегельний завод, приміщення для сушіння цегли. Завод випускав до 2-х мільйонів штук на рік. Крім цегли робили і черепицю. Першим директором заводу був Єгор Семенович Колосов. У 30-ті роки почалося розкуркулення. Деяких жителів селища не оминуло розкуркулення, переселення, арешти. В цей же час селище стало забудовуватися приватними будинками. До 1937 року їх вже було півтора десятка. Центральна дорога була грунтова, так як їздили в основному на конях. Воротинська земля має аеродромне поле, на якому базувався загін О. С. Авиахима під командуванням В.С. Гризодубової.

Воротинськ жив своїм життям, як і багато міст і сіл нашої країни.Люди працювали, мирилися з труднощами і долали їх, ростили дітей, співали пісні, вірили в майбутнє. Але в житті людської бували бурі і грози, і така страшна гроза вибухнула 22 червня 1941 року.

Війна не пройшла і повз Воротинська. Дуже швидко життя стала перебудовуватися на військовий лад. Почали організовувати загони самооборони, були підготовлені пункти для прийому поранених. Положення на фронтах Вітчизняної війни ставало все більш напруженим. Ворог рвався до Москви. У вересні 1941 року нависла безпосередня загроза окупації і над районами Калузької області. Ворожа авіація здійснювала варварські нальоти на залізничні станції промислові об'єкти - Азарово, Тихонова Пустинь, Калуга-2, а також німці бомбили залізничну станцію Воротинськ. Щоночі до ст. Воротинськ чулися паровозні гудки - сигнал повітряної тривоги.

Підлітки 15-16 років бігали по селищу, стукали у вікна, попереджали про можливість нальоту. Жителі брали вузлики з необхідними речами і їжею, будили дітей, і до відбою ховалися в підвалах - "льодовиках". Черговий по вокзалу Воротинськ змушений був розташуватися в 2-му підвалі і звідти керувати рухом поїздів. Багато сімей пішли і жили в сусідніх селах: д. Доропоново, д. Харскій, д. Уколовка. Сільська рада змушений був переселитися в Доропоново, де, і перебував до 1946 року.

А тим часом чоловіки один за одним ішли на фронт. Робота в колгоспі Воротинського велася як завжди, але тільки тепер працювали в основному, жінки. Магазин не працював, школа була закрита, учні допомагали в колгоспі збирати врожай, ходили по найближчих селах, збирали для фронту теплі речі. Незабаром з'явилися німці, які стали навідуватися в довколишні села за "здобиччю". Розграбували колгоспні склади, ловили курей, забирали худобу. Особливо вони лютували в грудні, коли їх погнали від Москви і вдарили сильні морози, ось тоді вони стали відбирати у місцевого населення теплі речі: валянки, рукавиці.

У грудні 1941 року почалося звільнення Калузької області від німецьких загарбників. Німці відступали. Воротинськ звільняла 413 стрілецька дивізія. 28 грудня 1941 року Воротинськ був звільнений. Новий, 1942 рік, Воротинцев зустрічали "маленької" перемогою. До повної перемоги ще було далеко. Жителі селища намагалися своїм скромним працею наблизити її: ремонтували залишилася техніку, орали, сіяли, збирали врожай. В д. Доропоново була відкрита початкова школа для дітей.

На льотному полі колишнього аероклубу з'явилися бойові машини, незабаром в Воротинська розмістився авіаполк тричі героя Радянського Союзу І.М. Кожедуба. Відважні льотчики доставляли медікоментов, продукти, важливі документи в партизанські загони, вивозили поранених.

Нарешті прийшов довгоочікуваний травень 1945 року. Почали повертатися з фронту чоловіки, але не всі повернулися з фронту бойових дій. Вони склали свої голови в ім'я своїх дітей, коханих, матерів, братів і сестер. Під багато сімей прийшло горе і гірка вдовина частка. Пам'ять про тих, Хто не повернувся з поля бою зберігається в серцях людей тих, хто щороку 9 Мая приходить до братської могили, і схилять голови перед їхньою пам'яттю. У братській могилі в привокзальному скверику ст.Воротинск поховано близько двохсот солдатів і офіцерів Радянської Армії. Наразі встановлено поки прізвища 132 з них.

Пішла війна, настали важкі мирні дні. У 1948 році почалася інтенсивна забудова Воротинська військовими будівельниками. Відновлювався аеродром. Для льотного складу були побудовані 2-х поверхові цегляні будинки і одноповерхові дерев'яні будиночки. Слідом за військовим містечком були побудовані будинки арочного типу для робітників геологорозвідувальної партії ГРП (нині вул. Сонячна). Одночасно побудували клуб-будівля, де зараз розташовуються сільська бібліотека та молебний будинок. У зв'язку з розворотом будівництва стало рости населення. 1950 - 1955гг. в селищі проживало більше 500 чоловік (не рахуючи військових). У 1954 році пристанційний п. Воротинськ увійшов до складу Бабинінского р-ну.

У 1957 році у військовому містечку було побудовано одноповерхова будівля школи, першим її директором став Зубанов Сергій Андрійович. Трохи пізніше, в 1958 році в селищних-Воротинська школі №1 був створений клуб червоних слідопитів; в 1964 році йому було присвоєно ім'я чеського патріота Героя Радянського Союзу Яна Налепки. Члени клубу під керівництвом вчителя історії С.А.Зубанова здійснили понад тисячу походів по місця бойової слави. За 4 роки хлопці пройшли шлях від Воротинська до Бреста і принесли багато експонатів для майбутнього музею. Зібраний в походах, шляхом листування, при зустрічах, матеріал дозволив відкрити в школі Музей Бойової Слави. Не можна не розповісти про Олексія Петровича Копанцове, нашого земляка, уродженця д. Плетенівка, іменем якого названа вулиця, на якій стоїть наша школа №1. Він був одним з перших, які повторили подвиг О. Матросова на угорській Землі. Ні для кого секрет, що життя селища, його розвиток і життєзабезпечення тісно пов'язані з основним підприємством - Воротинського цегельний завод. У повоєнні роки виробництво стало розширюватися, тому що велике будівництво, яке вело держава, відновлюючи зруйноване війною господарство, вимагало все більшу кількість будматеріалів. У 60-і рр. виробництво розширюється, будується новий цегляний завод потужністю 14 млн. штук цегли в рік. Пізніше, вже в 70-і роки його потужність збільшена до 28 млн. Незабаром був побудований цех з виробництва пиломатеріалів, освоюється випуск нової продукції: склопластику, пінопласту, теплоізоляційних матеріалів для атомних станцій, різні Стройпластмасс. Завод "цегляний" був перейменований в Воротинського дослідно - експериментальний (ВОЕЗ) Керував цим виробництвом користувався заслуженою повагою всіх Воротинцев В.В. Щеглов. Зі збільшенням потужності заводу, почалося будівництво житла для робітників. Першими були побудовані двоповерхові будинки №1, 3 по вул. Радянської. В один з них, в трикімнатну квартиру, переїхав сільська Рада, медпункт, селищна бібліотека. У 1960 рр. сільська Рада переїхав у власне одноповерхова будівля (зараз там знаходиться кафе "Веста"). Половину будівлі займав медпункт. Незабаром діти робітників і службовців цегельного заводу отримали в подарунок дитячий сад. Селище Воротинськ ріс, був побудований харчокомбінат (директор А.П. Шевченко) який випускав ковбасні вироби, газовані напої а також вино. У 80-і рр. харчокомбінат під керівництвом Л.С. Гродзіцького розширює своє виробництво, будується рибний цех, цех хлібобулочних виробів, а також з'являється теплиця для вирощування троянд.

Одним з найстаріших підприємств Воротинська (крім цегельного заводу), був хлібоприймальний пункт, який був створений ще в 30-роки Довгі роки підприємство очолював С.Д. Козлов, в кінці 70-х рр. його очолив І.В. Титков. Основна продукція, яку довгий час випускав хлібоприймальний пункт - це комбікорм. У 1992 р була запущена млин для випуску борошна, а в 1998 р заробила пекарня. У 1961 рр. залізниця була електрифікована, а на станції побудована тягова електропідстанція 110/10 Кв.

В цьому ж році на базі енергопоїзди був створений Воротинського електроремонтний завод (ВЕРЗ), який постачав електроенергією ст. Воротинськ. Основна діяльність його полягала в ремонті електродвигунів потужністю до 100 кВт. В1964 р він отримав назву Центральної Електроремонтне бригади. Зараз завод надає широкий спектр послуг з ремонту електроустаткування. Тут ремонтуються двигуни змінного струму різної потужності, трансформатори, електрогенератори, електрозварювальне обладнання та ін. На базі аеродрому "Орешкова" Постановою Ради Міністрів СРСР від 17 листопада 1960 і наказом Голови ЦК ДОСААФ СРСР була організована Калузька навчальна авіаційна організація ім. Двічі Героя Радянського Союзу В.В. Коккинаки (КУАЦ), де навчалися льотній майстерності курсанти. У 1965 - 1966 рр. на базі КУАЦ переучуються на реактивну техніку 25 дівчат, які згодом стали рекордсменками світу. За 30 років Калузька навчальна авіаційна організація підготувала понад 3500 льотчиків. У 1989 рр. наші льотчики брали участь в авіаційному святі в Тушино, де показали свою майстерність.

Особливо пожвавився Воротинськ в 70-і рр. Населення виросло до 3,5 тисяч чоловік. З'явилися перші 5-поверхові будинки з усіма зручностями, сотні Воротинцев справили своє новосілля. Стара будівля школи не могло вмістити в своїх стінах всіх дітей, хоча, школа працювала у дві зміни. У 1974 - 1975 рр. побудовані 2-х поверхові будівлі середньої школи (директор П.П. Зубанова) і будівля сільської Ради (голова Е.М. Ларичева). У будівлю сільської Ради розмістилося відділення зв'язку. Розширилася і сфера послуг, працювало 11 магазинів, 3 столових, буфет, 5 установ культури, два дитячі садки, дві лазні. Не забули і про дітей. У 1970 році в селищі було відкрито філію музичної школи. Музична школа знаходилася спочатку в будівлі казарми, потім вона перекочувала в самий кінець Воротинська в будівлю колишнього хлібного магазину (директор А.В. Подзігун). Сльози і засмучення з приводу умов життя, і нарешті в 1995 р засмучення закінчилися переїздом в новий будинок, побудований за індивідуальним проектом. Музична школа була перетворена в Школу Мистецтв директор (О.А.Рафальская) А це означає, що в школі з'явилося два нових відділення - художнє та хореографічне. У 1995 рр. Воротинська ДШМ відзначила своє 25-річчя.

Селище поступово упорядковується, з'явилися дитячі майданчики, озеленювати вулиці. Велику допомогу в озеленення селища надали учні школи та курсанти ДОСААФ. Була посаджена березова алея вздовж дороги в бік Росви. Друга половина 80-х рр. докорінно змінила життя і вигляд Воротинська. Ні для кого не секрет, що життя селища, його розвиток і життєзабезпечення тісно пов'язані з основним підприємством - це ВАТ "Стройполімеркераміка". З 1985 рр. об'єднанням керує С.В. Мамбетшаев, вже мав до цього часу великий досвід роботи. При ньому розширюється виробництво, в 1987 році було побудовано цех, що випускає поліетиленову плівку, пакети.

У 1988 рр. був пущений в експлуатацію завод керамічних стінових матеріалів (ЗКСМ) - одне з найбільших підприємств Радянського Союзу з випуску високоякісного цегли. Розпочато будівництво заводу з виробництва лінолеуму але до сих пір через матеріальних труднощів не завершено. У 1991 рр. став до ладу завод по виробництву санітарно-фаянсових виробів.

У 1992 р виробниче об'єднання зареєстровано як АТ "СПК". Поряд з будівництвом заводів, розширенням виробництва, збільшенням продукції почалося будівництво в Воротинська житла і об'єктів культурно-побутового призначення. У селище почали приїжджати на проживання сім'ї з різних кінців країни. Був прийнятий генеральний план розвитку селища, за яким передбачалося будівництво багатьох об'єктів. Почали зводити будинки нових серій з квартирами поліпшеного планування. Сотні сімей в той час справили новосілля. Була побудована нова прекрасна школа №2, і сотні дітей розмістилися в її світлих і теплих класах. Першим директором школи став Віктор Іванович Кузнєцов. У 1987 рр. приступила до роботи поліклініка зі стаціонаром (гл. лікар В.П. Ломакін). Хочеться висловити подяку працівникам Червоного Хреста: Валентині Михайлівні Басової, Ніні Іванівні Роговий (нині покійної), Антоніні Іванівні Мінцевіч, Куликової Ользі Валентинівні за їх сумлінну працю. У 80-і рр. був побудований дитячий сад "Червоні вітрила), будинок побуту, магазин та ін. об'єкти. За всім цим стоїть фігура людини, який заразив своєю енергією і викликав симпатії працьовитістю і діловим напором багатьох працівників заводу і Воротинцев. Плани дирекції були грандіозними - побудувати Палац культури, ще один дитячий садок, будинок для людей похилого віку, стадіон, басейн. Але розвал СРСР, зміна політики російського уряду, зміна економічного курсу країни перекреслила все. Перебудова торкнулася не тільки заводу, а й сільського господарства.

Воротинськ побудований на землях колишнього радгоспу ім. Димитрова. В даний час він є відділенням радгоспу ім. К.Е. Ціолковського. Радгосп займається виробництвом овочів, на правах приватної власності має 1600 га ріллі, 165 га садів, 55 га заплавних лук на річці Угра. Також займається і тваринництвом, має поголів'я корів і свиноферму.

У 1993 рр.зі східної Німеччини був виведений вертолітний полк, який став дислокуватися на Воротинська землі, на базі аеродрому "Орешкова". Почалося будівництво житла для особового складу та їх сімей. Будівництво здійснювала німецька фірма. Прекрасний містечко виріс на в'їзді в селище. Вісім красивих шестиповерхових будинку, дивовижна за красою школа "ХРАМ НАУКИ", торговий центр, гуртожиток, дитячий садок, клуб. Все це, звичайно, додає селищу певний "шарм". На момент перепису в Воротинська проживало 11 тис.700 жителів.

Джерело: Сайт селища Воротинськ

• Історія