Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект заняття «Історія російської матрьошки»





Дата конвертації31.08.2018
Розмір8.77 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Світлана Лупанова
Конспект заняття «Історія російської матрьошки»

Здатність людини розуміти, любити і цінувати прекрасне - якість не вроджена. Залучення дітей до народного мистецтва - це саме той "ключик", який розкриває в дітях творчий потенціал, дає реальну можливість адаптуватися їм у соціальному середовищі.

Мета заняття:

• Ознайомити дітей з декоративно-прикладним мистецтвом, з російської іграшкою - матрьошкою.

• Прищепити інтерес до народної творчості; викликати емоційне почуття- радість, вміння відчувати красу рідної народної іграшки.

• Звернути увагу дітей на її яскравість, ошатність, складові елементи, композицію, кольоровій гамі. Розвивати естетичне сприйняття предметів народної творчості.

• Викликати появу первісного почуття патріотизму до своєї Батьківщини.

• Виховувати самостійність, активність, розвивати творчість.

• Викликати бажання створювати прекрасне своїми руками.

• Закріпити знання про геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник) і кольорах (жовтий, зелений, синій, червоний).

• Тренувати в умінні порівнювати предмети за величиною (великий, менше, ще менше, найменший).

Програмні завдання:

• освітні - Активізувати інтерес до російського декоративно-прикладної творчості;

• розвиваючі - розвивати вміння прикрашати силует матрьошки різноманітними візерунками, творчі здібності дітей, розвивати потребу і здатність самостійно освоювати навколишній світ.

• виховні - виховувати вміння працювати в групі, виховувати самостійність, активність, розвивати творчість.

Демонстраційний і роздавальний матеріал:

російські народні костюми для педагога і для дітей, ляльки для лялькового театру (бабуся, дід, внучка, принц, конячка, іграшка солом'яний, матрьошка, зразки матрьошок, розрізні картинки з матрьошками, хусточки для фізкультхвилинки, великий писаний хустку для гри «Чарівний хустку», ноутбук, комп'ютерне заняття, з проекцією на великий екран.

Хід заняття:

1. Казка - історія про матрьошку. Лялькова вистава.

Звучить музика. Педагог виходить до дітей в російській народному костюмі.

-Здравствуйте хлопці, давайте знайомитися, звуть мене Матрона, я казкарка, т. Е. Розповідаю різні казки. Подивіться, яка я до вас прийшла святкове! Я одягнена в наш російський костюм. Зараз в такому одязі наші дівчатка, мами і бабусі не ходять. А ось в давні часи так вбиралися російські красуні. У такі наряди одягалися маленькі дівчинки, а ще вони любили так наряджати своїх лялечок. І лялечки ці мають свою назву. У них дуже гарне ім'я! Слухайте казку, хлопці мої!

Давно-давно, в одній російському селі, жила - була з бабусею і дідусем дівчинка Матронушка. Іграшок у дітлахів в ті часи було мало, та й жили вони біднувато. Засумувала дівчинка, та й стала просити у діда з бабою:

- Змайстрували б ви мені лялечку, так хочеться пограти з нею.

Зв'язала бабуся з соломи ляльку, та тільки вона вийшла бліденька якась, щічки НЕ рум'яні, без красивого сукні, та й не посміхається.

А в цей час повз села проїжджав принц заморський зі своїм молодшим братиком. Приїхали вони з далекої країни Японії. А хлопчина такий веселий був, тому що грав він дуже цікавою іграшкою. Вона така чудова була, з секретом! Дерев'яна іграшка толстенького, кругленького хлопчика, а посередині та іграшка відкривалася, а там ще один хлопчина сидів поменше, та знову відкривалася, і там теж мальчішечка сидів, тільки ще менше. І таких фігурок було там 8 штучок, малий мала менше.

Як побачила наша Матронушка таку іграшку у заморського хлопчика, та й стала у діда з бабусею просити таку ж. І вирізав їй дід з дерева липи таку ж іграшку з секретів, а бабуся намалювала на ній дівчину-красуню, в расписном сарафані, в хусточці, рум'яну, та з посмішкою. І стала дівчинка наша грати своєї лялечкою, і до того щаслива була, а печаль свою, да сльози зовсім забула!

- Ой, забула зовсім, а як же назвали лялечку то, забула зовсім хлопці. Давайте вгадаємо, яке ж ім'я дала дівчинка своєї лялечки!

2. Загадки про матрьошку.

Яскраво-червоний шовкову хустку,

Яскравий сарафан в квіточку.

впирається рука

У дерев'яні боки

А всередині секрети є,

Може три, а може, шість

разрумянілісь трошки

Наша російська .... (Матрьошка).

- Ось і я згадала, як звуть іграшку дівчатка Матронушки - Матрьошка!

- А я прийшла до вас не одна! - каже вихователь.

- Зі мною прийшли мої сестренкі- подружки. Ой, а де ж вони?

Звучить музика.

- Зараз вони прибіжать, давайте подивимося як же їх звуть!

Відгадає хлопці?

За спиною вихователя - казкарки, за широким сарафаном сховалися 3 дівчинки в російських народних костюмах. По черзі вони виходять з-за вихователя і загадують загадки дітям.

Перша дівчинка:

У дерев'яній Марійці

Усередині лялька Сашенька.

Відкрий ляльку Сашеньку,

А там - крихта Дашенька.

А в сестриці Дашеньке

Є крихітка Пашенько.

Друга дівчинка:

Зростанням різні подружки,

Чи не схожі один на одного,

Всі вони сидять один в одному,

А всього одна іграшка.

Третя дівчинка:

У цій молодиці

Ховаються сестриці.

Кожна сестриця -

Для меншою - темниця.

Ці яскраві сестрички,

Дружно сховали косички

І живуть сім'єю однієї.

... Матрьошки)

- Ось які гарні Матрьошки у нас в гостях.

Вихователь розповідає і показує дітям різні види матрьошок (традиційна, казкова «Курочка ряба», «Ріпка», розкриваємо їх, вважаємо, розглядаємо кольору, візерунки.

- Матрьошка - іграшка з секретом і сюрпризом. Нас хлопці теж чекає сюрприз! Давайте знайдемо наш сюрприз!

3. Розрізні картинки. Підготовлено 6 тарілочок з розрізаними на 6 частин картинкою.

Які ж, хлопці, все матрьошки різні. Відрізняються вони своїми писаними візерунками на сарафанах, головними уборами. А на сарафанах навіть малюють картинки з казок.

Увага дітей в розмові переводимо на тарілочки, на яких розкладені матрьошки, розрізані на 6 частин.

- Ой, дивіться-но, сарафани наші матрьошки порвали, давайте допоможемо зашити нашим матрьошок їх платтячка. І пошукаємо, чи не тут наш сюрприз ...

Кожна дитина працює зі своєю картинкою на тарілочці, педагог дивиться і допомагає.

- Сарафани ми зашили, а ось приз так і не знайшовся. Давайте відпочинемо!

4. Фізкультхвилинка. Звучить музика Е. Железновой «Ми хусточки випрати».

В руки беремо хусточки.

5. Наряди матрьошку. Комп'ютерне заняття, з проекцією на великий екран.

- Хлоп'ята, яка ж чудесніца наша російська матрьошка, в одній іграшці вміщаються відразу стільки багато матрьошок-сестричок. А раптом вони переплутають свої наряди. Давайте подивимося, як їм живеться всім разом! І де ж ховається наш сюрприз! (Заняття в додатку № 1)

6. Гра «Чарівний хустку».

Може наш сюрприз під цим хусткою? Давайте подивимося, пограємо!

Хід гри: Натягуємо за куточки хустку і піднімаємо його на високість зросту дітей. Діти стають під хустку, як під дах, і танцюють там, коли музика стихає, діти вибігають з під хустки, а хустку опускається. Ті хто не встиг втекти, того хустку зловив. Діти вгадують, хто ж залишився під хусткою. (дітям самим цікаво тримати кути хустки і ловити тікають). Під хусткою так само шукаємо приз, чи не з'явився він під чарівним хусткою.

7. Під іншим хусткою, поруч з матрьошками, знаходимо сюрприз - солодкий!

Заняття закінчено!

Прикріплені файли:

prilozhenie-1-lupanova_2avmq.ppt | 3663 Кб | Завантажено: 33

  • Хід заняття
  • Прикріплені файли