Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Методична розробка «Росія XIX століття. Історія в особах »





Скачати 27.83 Kb.
Дата конвертації20.09.2018
Розмір27.83 Kb.
ТипМетодичні рекомендації та розробки

Олена Дрофа
Методична розробка «Росія XIX століття. Історія в особах »

Тема: Росія XIX століття. Історія в особах.

Мета уроку: узагальнення та систематизація вивченого матеріалу з історії Росії XIX століття.

завдання:

• узагальнити знання з курсу історії XIX століття

• розвинути комунікативні навички роботи в групі, робота з інформацією різними формами

• виховати почуття патріотизму, повагу до минулого нашої країни.

Види робіт: групова, індивідуальна

Обладнання: комп'ютер, проектор, кейс з документами, портрети, зображення історичної карти Росія XIX століття.

Хід уроку

Хлопці, добрий день, у нас з Вами урок незвичайний, привітаємо гостей і приступимо до роботи.

Девізом нашого уроку стануть слова В. О. Ключевського «Кожен з нас повинен бути хоч трохи істориком, щоб стати свідомо чинним громадянином» Слайд 1

Сьогодні у нас підсумковий урок з історії Росія XIX століття - століття одного з найважливіших, переломних в історії нашої Батьківщини.

Хлопці, припустімо, ніж ми будемо сьогодні займатися ....

Дійсно, підіб'ємо підсумок вивченню історії Росії в XIX столітті; згадаємо основні імена, дати, діячів епохи, дамо їм оцінку).

Необхідно спочатку зрозуміти людину, а потім оцінювати. Нам близька ідея про те, що людина є відображенням епохи, без розуміння його світогляду неможливо зрозуміти суть історичних процесів. Ви повинні бачити і розуміти, як твориться історія, як вона залежить від поглядів, цінностей, ідеалів окремих людей, вибору вчинків, впливу обставин.

В ході уроку, повторюючи і виконуючи завдання, ми створимо своєрідний творчий проект "Росія. XIX століття ", в ньому виділимо подія, реформу, особистість, які, на вашу думку, були найбільш значущі для розвитку Росії, історичну особистість, діяльність якої найбільш вплинула на історію країни.

Працюючи на уроці, ви повинні оцінювати свою

діяльність і вносити бали в лист самооцінки

Що ж являла собою епоха XIX століття? (відповіді дітей)

Головні риси - бурхливий розвиток країни, тільки число жителів зросла в 5 разів, територія збільшилася на 3,5 млн. Кілометрів.

Нові риси в економіці привели до появи нових класів, якісно змінювалася життя російського суспільства, в культурному житті - настав "золотий вік".

І, тим не менш, поет Олександр Грибоєдов, сучасник епохи, пише про XIX столітті такі слова: Слайд № 2

"Жахливий століття ...

Прямий був століття покори і страху,

Все під личиною старанності до царя. "

Як ви розумієте слова Олександра Грибоєдова?

Про яку характерну рису XIX століття говорить автор? (Про панування самодержавства - форми правління, при якій необмежена влада знаходиться в руках спадкового монарха).

Царюванням, яких імператорів відзначений XIX століття? Слайд № 3 (увага на екран)

Виконаємо завдання: зіставте імена імператорів і роки їх правління. Слайд № 4 (лінія часу)

Саме в епоху їх царювання Росія стояла перед вибором: реформи чи революція?

Чим же відрізняються діяльність цих імператорів між собою, вкажіть переважну рису їх правління? (Олександр I - реформи, Микола I - відмова від реформ, Олександр II - реформи, Олександр III - контрреформи).

Зверніть увагу, що контрреформи - процес, що відбувається після згасання або повного здійснення реформ.

Чи збереглася спадкоємність в правлінні імператорів? Якщо так, то в чому виражалася? (Імператори продовжували реформаторський курс - хто більшою, а хто в меншій мірі).

А тепер згадаємо найбільш значущі події в період їх правління, досягнення, видатних особистостей, працюючи в групах. Кожна група виступає в ролі експертів. Слайд № 5

Мета роботи груп - дати коротку характеристику епохи правління одного з імператорів, включаючи ті найважливіші події, видатних діячів, які група вважає найбільш значущими для епохи правління даного імператора. Кожна група представить матеріал в певній формі.

1. епоха АлександрI -схема

2. Микола I- фішбоун (риба)

3. Олександр II -кластер

4. Олександр III- таблиця

Працюючи з документами, виконати завдання

Завдання 1 4 групами.

1. Складіть коротку характеристику правління імператора, включаючи ті найважливіші події, видатних діячів, які група вважає найбільш значущими для епохи правління даного імператора.

2. Оформити інформацію в запропонованому вигляді (схема, кластер, фішбоун, таблиця).

3. Підготуйте коротке представлення своєї роботи на 3 хв. обов'язково з обгрунтуванням вибору. Свій вибір аргументуйте. Будьте готові відповісти на питання по документам.

Завдання 5 групі.

1. Запропонуйте свій варіант проекту «Росія XIX століття», визначивши, подія, реформу, досягнення, які, на вашу думку, були найбільш значущі для розвитку Росії, діяльність якого видатного діяча, ви вважаєте найбільш вплинула на історію країни.

2. Оформити проект на ватмані за рубриками і представити його.

Рубрики: людина століття, реформа століття, подія століття (внутрішня політика, подія століття зовнішньої політики

6 хвилин на работуПо закінчення роботи вислуховуються відповіді 1 4 груп.

Отже, ми згадали основні події, видатних діячів, досягнення періодів правлінь імператорів ХIХ століття. А тепер перейдемо до проекту5 групи.

Групі № 5 було запропоновано визначити подія, реформу, яку вони вважають найбільш значущими для розвитку Росії, діяльність якого видатного діяча, на їхню думку, вплинула на історію країни і оформити проект Виступ 5 групи.

XIX століття - століття не однієї людини

- Чи згодні ви з думкою групи?

- Що б ви запропонували додати або замінити. Чому?

- То який же він XIX століття в історії нашої Батьківщини?

Росія-світова держава, приєднала території,

зміцнення міжнародного авторитету, модерніцація на шляху до індустріального суспільства, збереження феодальних пережитків, самодержавна влада,

Дійсно, перед наступними правителями стояли історично важливі завдання, від вирішення яких, залежала доля Росії.

III. Заключна частина уроку.

Підіб'ємо підсумки нашої роботи, закінчивши пропозиції: Слайд №6

Я (ми) дізналися, що (предметні результати)

Я (ми) навчилися ... (діяльні результати)

Я (ми) зрозуміли, що (особистісні результати).

Самооцінка. Рефлексія. Запис на свою адресу: «Молодець! Треба ще попрацювати. Я задоволений собою. Я навчився…"

Як оцінив свою роботу .... Чому?

Як оцінили роботу групи .... Чому?

Пркомментіровать слова Цицерона, римського оратора ...

Домашнє завдання

• Написати історичне есе «Росія в XIX столітті: злети і падіння» або

• Творча робота «Галерея героїв» (історичні діячі, діячі культури, науки)

Дякую за роботу!

Кейс для кожної групи (портрет, документи по особистості)

Самооцінка роботи учня на уроці історії

Оціни себе за наступними критеріями: оціни себе від 0 до 2 - х балів по кожній позиції

1. Брав участь активно на початковому етапі уроку.

2. Виступав на уроці, відповідав на питання, формулював висновки.

3. Брав активну участь в роботі групи, аналізував документи, пропонував аргументи.

4. структурувати інформацію і записував її в потрібній формі.

5. Брав участь в дискусії з проблеми уроку.

Загальний підсумок від 7до10 балів - 5

від 5до7 балів - 4

4 і нижче бали - 3

підсумкова оцінка

Я дізнався що …

Я навчився …

Я зрозумів, що …

Молодець! Треба ще попрацювати. Я задоволений собою. (підкресли)

Удачі Вам на уроці! З надією на творчу співпрацю!

Дрофа Олена Володимирівна

Самооцінка роботи учня на уроці історії

Оціни себе за наступними критеріями: оціни себе від 0 до 2 - х балів по кожній позиції

1. Брав участь активно на початковому етапі уроку.

2. Виступав на уроці, відповідав на питання, формулював висновки.

3. Брав активну участь в роботі групи, аналізував документи, пропонував аргументи.

4. структурувати інформацію і записував її в потрібній формі.

5. Брав участь в дискусії з проблеми уроку.

Загальний підсумок від 7до10 балів - 5

від 5до7 балів - 4

4 і нижче бали - 3

підсумкова оцінка

Я дізнався що …

Я навчився …

Я зрозумів, що …

Молодець! Треба ще попрацювати. Я задоволений собою. (підкресли)

Удачі Вам на уроці! З надією на творчу співпрацю!

Дрофа Олена Володимирівна

Працюючи з документами, виконати завдання

Завдання групі №1

1. Складіть коротку характеристику правління імператора, включаючи ті найважливіші події, видатних діячів, які група вважає найбільш зна, чімимі для епохи правління даного імператора.

2. Оформити інформацію в запропонованому вигляді (схема, кластер, фішбоун, таблиця).

3. Підготуйте коротке представлення своєї роботи на 2 хв. обов'язково з обгрунтуванням вибору. Свій вибір аргументуйте. Будьте готові відповісти на питання по документам.

Завдання групі №5.

1. Запропонуйте свій варіант проекту «Росія XIX століття», визначивши, подія, реформу, які, на вашу думку, були найбільш значущі для розвитку Росії, діяльність якого видатного діяча, ви вважаєте, найбільш вплинула на історію країни.

2. Оформити проект на ватмані за рубриками і представити його.

Рубрики: людина століття, реформа століття, подія століття (внутрішня політика, подія століття зовнішньої політики.

Працюючи з документами, виконати завдання

Завдання групі №2

1. Складіть коротку характеристику правління імператора, включаючи ті найважливіші події, видатних діячів, які група вважає найбільш значущими для епохи правління даного імператора.

2. Оформити інформацію в запропонованому вигляді (схема, кластер, фішбоун, таблиця).

3. Підготуйте коротке представлення своєї роботи на 2 хв. обов'язково з обгрунтуванням вибору. Свій вибір аргументуйте. Будьте готові відповісти на питання по документам.

Працюючи з документами, виконати завдання

Завдання групі №3

1. Складіть коротку характеристику правління імператора, включаючи ті найважливіші події, видатних діячів, які група вважає найбільш значущими для епохи правління даного імператора.

2. Оформити інформацію в запропонованому вигляді (схема, кластер, фішбоун, таблиця).

3. Підготуйте коротке представлення своєї роботи на 2 хв. обов'язково з обгрунтуванням вибору. Свій вибір аргументуйте. Будьте готові відповісти на питання по документам.

Працюючи з документами, виконати завдання

Завдання групі №4

1. Складіть коротку характеристику правління імператора, включаючи ті найважливіші події, видатних діячів, які група вважає найбільш значущими для епохи правління даного імператора.

2.Оформити інформацію в запропонованому вигляді (схема, кластер, фішбоун, таблиця).

3. Підготуйте коротке представлення своєї роботи на 2 хв. обов'язково з обгрунтуванням вибору. Свій вибір аргументуйте. Будьте готові відповісти на питання по документам.

Матеріали до уроку "Особистість Олександра I"

"Я від нього без розуму. Гарний собою, як Амур. Всіх приводить у захват. Він прекрасний, як ангел, і дивно стрункий ". (бабуся, імператриця Катерина Велика)

Митрополит Платон з хрестом в руках вказував народу на Олександра і говорив: "Дивіться, православні, яким бог нагородив нас царем - прекрасний і особою і душею!"

Наполеон писав Жозефіні після зустрічі з Олександром в Тильзите: "Я був украй їм задоволений! Це молодий, надзвичайно добрий і красивий імператор. Він набагато розумніший, ніж думають ".

"Шпинство (блазнювання, поддразніваніе, лінь, дивні поклони і погані звички" - генерал Протасов про 14-річного Олександра.

"Фальш, як піна морська" - шведський канцлер.

Історик Н. Ульянов вважає, що все облич, які одягав на себе ця людина протягом свого царювання, були театральними масками. З усіх прозваний, даних Олександру, - Сфінкс, Блискучий метеор Півночі, Коронований Гамлет - найвлучнішим треба визнати те, яке дав Наполеон: Північний Тальма (Тальма - знаменитий актор того часу).

Епізод у Вільно в 1812 році: "Два офіцера, боячись запізнитися на церемонію в палаці, після якого мало відбутися богослужіння в присутності імператора, вирішили пройти в зал найкоротшим шляхом через порожню церкву. Лакей зупинив їх: там государ. Що ж государ може робити в порожній церкві? Він репетирує богослужіння. Питання про те, як стояти в церкві, і яку прийняти поставу, мав не меншу важливість, ніж указ про вільних хліборобів ".

Жоден з російських царів не був уважний до своєї зовнішності більше, ніж Олександр. Чорний мундир він носив тільки тому, що це вигідно відрізняло білизну його особи. Ставка в Вільно змінилася з прибуттям імператора. До цього Кутузов і весь штаб вели спартанський спосіб життя. Мемуаристи відзначають, що з приїздом царя заблищали мундири, аксельбанти, шиття, плюмажі. Імператор виходив завжди підтягнутий, акуратний, блискучий. Таким він пройшов через всю Європу. На поля битв був виряджені, як на бал, і поводився там, як на підмостках. Беручи під Кульмом шпагу від взятого в полон маршала Вандама, він незрівнянно, за всіма правилами класичної драми, розіграв цю сцену.

"Ще дитиною, а потім і отроком Олександр звик за допомогою Салтикова висловлювати не те, що він сам відчував, а те, що подобалося Катерині і Павлу, кавалерам і вельможам. З бабкою він намагався виглядати ласкавим, з батьком - умиротвореним, з одними вельможами і кавалерами - добрим, з іншими - строгим. Безперестанку чарувати бабку, засліпленій любов'ю до онука, не становило для Олександра великих труднощів, але ж при цьому треба було догоджати і батькові - холодного, підозрілого, запальному. Більш того, було потрібно пристосовуватися однвременно і до двору Катерини, де панували досить вільні звичаї, і до суворої кордегардії Павла ". (Н. А. Троїцький, історик)

"Те в Царському Селі і в Петербурзі - в шитому жупані, в шовкових панчохах і черевиках з бантами, нерідкий свідок орних бесід Катерини з Зубовим, що сиділа біля неї в халаті, то в Гатчині і Павловську - в солдатському мундирі і ботфортах, в жорстких рукавицях , з рушницею, з суворою військовою виправкою ... юнак рано і скоро вивчився бути з рівним пристойністю і спритністю в обох масках ". (Барон Корф)

"Обертаючись між двома настільки різними дворами, Олександр повинен був жити на два розуму, тримати два парадних обличия, крім третього - бути самим собою". (В. О. Ключевський)

"Бонапарт уявляє, що я не що інше, як дурень. Сміється той, хто сміється останнім ". (З листа Олександра сестрі Катерині з Ерфурта в 1808 році)

Полковнику Мішо в 1812 році говорив: "Наполеон або я, я чи він, разом ми не можемо царювати". А в листі своєї, Марії Павлівні, писав: "В Європі немає місця для нас обох. Рано чи пізно один з нас повинен піти ". (Н. Ульянов, історик)

Олександр про своє царювання: "Я рішуче не здатний ні до якого змагання і бажання отримувати знання - лише б я їв і пив, міг грати, як шестирічна дитина, і базікав, як папуга, мені нічого більше не потрібно". (А. Валлотон, історик)

Хтось із знали імператора зауважив: він готовий проголосити республіку, аби все як і раніше виконували його волю.

"Добробут держави не грає ніякої ролі в управлінні справами: є тільки абсолютна влада, яка творить все без розбору ..." (З листа Олександра I Ф. Лагарпу)

Матеріали до уроку "Особистість Миколи I"

"Вихованням Миколи і брата Михайла займалася їхня мати. Старший брат Олександр в цю справу майже не втручався. Виховували дітей так само, як і всіх молодших представників можновладних будинків, тобто для військової справи. Фронтові вчення, муштра, військова постава стали головним його справою.

Дружина Олександра I Єлизавета не раз говорила про невихованість Миколи, про те, що "грубість він вважає ознакою і проявом незалежності".

Миколі був прочитаний повний курс політичних наук кращими вченими мужами того часу. Микола Павлович був єдиним російським государем, якому викладалися стародавні мови. Але великий князь вважав за краще гуманітарних наук військова справа.

Вимога поклоніння собі, як земного бога, було основною рисою імператора як правителя. Він не терпів різнодумства, протиріч. Природно, всякий протест проти його влади викликав в ньому гнів і прагнення придушити і знищити противника.

Була тільки одна тісний і замкнута сфера, в якій суворий і гордовитий володар зм'якшувався і знімав зі своєї "душі" мундир, в який вона була завжди затягнута: це його сім'я і родинне середовище ". (Б. Г. Пашков, історик)

"Микола виховувався графом М. І. Ламсдорфів, широко застосовували тілесні покарання. Науки, що не відносяться до військової справи, викликали у Миколи огиду. Палко закоханий у зовнішню сторону військового життя: лад, мундир, парад; мстивий, нестриманий з підлеглими, Микола I був не любимо в гвардії ". (З біографічного словника)

"У 1810 році вчителі запропонували майбутньому імператору тему для твору:" Військова служба не є єдина служба дворянина, інші заняття для нього настільки ж поважні і корисні ". Цесаревич не зміг, вірніше, не захотів написати ні рядка. У військових порядках Микола I бачив ідеальний спосіб управління державою, що забезпечував чіткість наказів начальства і рапортів про їх виконання ". (Л. М. Ляшенко, історик)

"Імператор, в силу виховання і особистих пристрастей, досконалий формаліст, сприймав своє досить випадкове воцаріння як знак долі і ототожнив винятковість свого служіння державі (царську владу) з власної винятковістю. Він був добрим сім'янином і зовсім не злим людиною, але бажання підпорядкувати всі і вся суворій дисципліні приводило його до несправедливості і жорстокості. До того ж він не знав що пом'якшує впливу мистецтва, так як досить підозріло ставився і до його діячам, і до його творів. Великий користі від них не чекав, вважаючи за краще те, що не робить шкоди ". (Л. М. Ляшенко, історик)

"Микола I був донкіхотом самодержавства, донкіхотом страшним і шкідливим, тому що володів всемогутністю, що дозволяв йому підпорядкувати всі своєю фантастичною і застарілої теорії і топтати ногами самі законні прагнення і права свого століття.

Він проводив за роботою по 18 годин на добу, трудився до пізньої ночі, вставав на світанку, спав на твердому ложі, їв з великим стриманістю, нічим не жертвував заради задоволення і всім заради боргу і брав на себе більше праці і турбот, ніж останній поденник з його підданих ". (А. Ф. Тютчева, сучасниця)

Матеріали до уроку "Особистість Олександра II"

"Він був високий, як все Романови, гарний і тримався з великою гідністю, але у нього було набагато менше величі, і повністю була відсутня недоречна суворість його батька" (секретар американського посла А. Уайт)

"Деякі історики вважають: основний слабкістю Олександра як політичної фігури, в тому числі і в його відносинах з батьком, було те, що людські проблеми для нього нерідко переважали над державними. В цьому була його слабкість, але і перевага: був він, перш за все добрим і шляхетну вдачу, і часто серце у нього брало верх над розумом.

Протягом багатьох років, починаючи з дня повноліття, він накопичив досвід участі в вищих державних установах: Державній раді, Святішому Синоді, Комітеті міністрів, в різних комісіях, отримав практику управління поточними справами імперії за відсутності государя ". (Е. П. Толмачев, історик)

"Імператор - кращий з людей. Він був прекрасним государем добре організованою країні і в мирний час йому бракує темпераменту перетворювача ". (А. Ф. Тютчева, сучасниця)

"Військовим вихованням Олександра керував бойовий офіцер, розумний і вимогливий К. К. Мердер. Хлопчик полюбив огляди, паради, військові свята і сформувався як людина військова. За "Плану навчання", розрахованому на 12 років і складеним В. А. Жуковським, метою викладачів було "освіта для чесноти", бо "Його величності потрібно бути не вченим, а освіченим". Олександр отримав різносторонню освіту: він володів п'ятьма мовами, знав історію, географію, статистику, математику, природознавство, логіку і філософію. Спадкоємцю прочитали спеціальні курси М. М. Сперанський, міністр фінансів Є. Ф. Канкрін, радник міністерства закордонних справ Ф. І. Брунов і військовий історик і теоретик А. Жоміні. У 1837 році Олександр здійснив тримісячне ознайомлювальне подорож - "всенародне заручення спадкоємця з Росією" (В. А. Жуковський). Освіта завершилося поїздкою по європейським державам ". (З біографічного словника)

"Він мав дорогоцінне вміння схоплювати проблему на льоту, любив відстоювати власну точку зору. У той же час, стикаючись з проблемою, яка не піддавалася швидкого вирішення, спадкоємець відразу втомлювався і намагався про неї забути. Звички до повсякденної напруженої роботи йому виробити так і не вдалося.

За своїми політичними поглядами спадкоємець не був реформатором. Жуковський і Сперанський намагалися прищепити йому поняття гуманізму і справедливості, але не лібералізму. Великий вплив мав батько, Він ріс і дорослішав в умовах миколаївської системи ". (Л. М. Ляшенко, історик)

"Спадкоємець не тільки престолу, але і способу мислення батька, він опинився між жорнами історичної необхідності скасування кріпосного права і звичного стереотипу консервативного мислення". (Б. Г. Литвак, історик)

"Ми маємо справу не з випадковим приймачем Миколи, - а з потужним діячем, який відкриває нову еру для Росії, він стільки ж спадкоємець 14 грудня як Миколи. Він працює з нами для великого майбутнього ". (А. И. Герцен, 1857 рік)

Виступаючи перед членами Національної ради, Олександр II сказав: "У годину важких випробувань відвідало нас ще одне лихо! Ми втратили батька і благодійника всієї Росії! Покійний государ, мій незабутній батько, любив Росію і все життя постійно думав про одну тільки її користь. Кожне його дію, кожне його слово мало на меті одне і теж - користь Росії.У постійних і щоденних працях його зі мною він говорив мені: "Хочу взяти собі все неприємне і все важке, тільки б передати тобі Росію влаштованої, щасливою і спокійною". Провидіння судило інакше, і покійний государ в останні години життя сказав мені: "Здаю тобі мою команду, але, на жаль, не в повному порядку, як бажав. Залишаючи тобі багато праць і турбот ".

Матеріали до уроку "Особистість Олександра III"

"Мужицький тип особи, зайва повнота нового імператора служили предметом насмішок в царській родині, проте ніхто при цьому не заперечував своєрідного величі Олександра III. З широкою бородою, майже завжди у військовому мундирі, імператор підкоряв людей показністю вигляду ". (Л. М. Ляшенко, історик)

"Ніколи не любив навчання тугодум, вже сформованим дорослою людиною змушений був слухати лекції К. П. Побєдоносцева та С. М. Соловйова, долженствовавшие підготувати його до царювання. Олександр III був прекрасним сім'янином, глибоко релігійним, не злим, чесним. У 1868 році він був введений до складу вищих державних установ ". (З біографічного словника)

Під час поїздки Олександра III по Росії царський поїзд несподівано зупинився на маленькому роз'їзді. Один з присутніх подивитися мужиків побачив Олександра, зняв шапку і виразно прошепотів: "Ось це цар так цар!" І тут же - за звичкою і від хвилювання - додав звичайну сільську матюки. Жандарм хотів було заарештувати дотепника, але цар покликав переляканого мужика і дав йому золотий імпераіл - монету в 25 рублів зі своїм профілем: "Ось тобі мій портрет на пам'ять". (Ходячий анекдот - бувальщина)

"Бачити царя стоять під час вечері і розмовляє з молодим офіцером, що залишаються сидіти за столом, - видовище просто нас шокуюче". (З англійської преси)

"Олександр III був людиною порівняно невеликого освіти, можна сказати - він був людиною ординарного освіти. Але ось з чим я не можу погодитися, що імператор не був розумним. Може бути, у нього був невеликий розум розуму, але у нього був величезний, видатний розум серця. У Олександра III було абсолютно видатне благородство і чистота серця, чистота вдач і помислів. Це був зразковий сім'янин, зразковий начальник, зразковий господар. У нього ніколи слова не розходилося з ділом. Він міг щодо того, в чому він був не впевнений, що не висловитися, змовчати, очікувати; але якщо що-небудь він сказав, то на його слово можна було розраховувати, як на кам'яну гору ". (С. Ю. Вітте)

Олександр III про свою політику: "Конституція? Щоб російський цар присягав якимось худобі? Міністри наші не задавалися б нездійсненними фантазіями і паршивим лібералізмом ".

"Олександр III повів російський державний корабель іншим курсом, ніж його батько. Він не вважав, що реформи 60-70-х років безумовне благо, а намагався внести в них ті поправки, які, на його думку, були необхідні для внутрішньої рівноваги Росії ". (С. С. Ольденбург, сучасник)

"Маючи мужністю і волею, Олександр III прагнув поставити перепони на шляху руйнівного революційного потоку". (Н. Кеворкова, історик)

За свою зовнішню політику Олександр III був прозваний "миротворцем".

Олександр III: "Я радий, що був на війні і сам бачив всі жахи, неминуче пов'язані з війною, і після цього я думаю, що кожна людина з серцем не може бажати війни, а всякий правитель, якому богом довірений народ, повинен вживати всіх заходи, для того, щоб уникати жахів війни, скінчено, якщо його не змусять до війни його противники, тоді гріх, прокляття і всі наслідки цієї війни нехай впадуть на голови тих, хто цю війну викликав ".

Прикріплені файли:

urok-obobschenija-rosija-v-xix-veke_mdfjh.pptx | 600,48 КБ | Завантажено: 8

  • Хід уроку
  • Прикріплені файли