Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Навіть поверхове знайомство з книгою «Як Івашко Балей став і як в історію потрапив»





Дата конвертації27.09.2018
Розмір7.2 Kb.
ТипТемочка

Олена Хаткевіча
Навіть поверхове знайомство з книгою «Як Івашко Балей став і як в історію потрапив»

Конспект НСД для дітей старшого дошкільного віку:

Тема: Початковий ознайомлення з книгою

«Як Івашко Балей став і як в історію потрапив».

Мета: знайомство з книгою з краєзнавства Т. Б. Пеганова «Як Івашко Балей став і як в історію потрапив».

завдання:

Навчальна завдання: Дати дітям уявлення про те, що місто Сарапул виник на місці старовинного села Вознесенського на річці Камі.

Виховна задача: Сформувати інтерес до змісту оповідань про життя Івашки в старовинному селі Вознесенському.

Розвиваюча завдання: Поглибити знання дітей про історію житла: навчити орієнтуватися в минулому і розуміти, що людина постійно прагнув поліпшити своє житло.

Попередня робота:

1. Відвідування Музею і Художньо-виставкового комплексу

«Дача Башеніна».

2. Розгляд натуралістичних зображень риби стерляді.

3. Словникова робота: «курна хата»; «Піл»; «Кіптява»; «Грубка»; «Зруб»; «Скіпа», «светец».

Хід заняття.

До групи приходить лист з нашою Сарапульський друкарні.

Разом з дітьми роздруковуємо, читаю вголос текст листа. Пропоную дітям познайомитися з новою книгою. (3-4 стор)

- Давайте прочитаємо назву книги.

- Як звуть хлопчика?

- Що видно за спиною Івашки?

- А де в нашому місті можна побачити такий гарний пейзаж?

- Що написано в нижній частині на обкладинці в овалі?

- Що означає цей запис?

- А як ви думаєте, про які часи піде мова в цій книзі?

- Як ви здогадались?

Цю книгу для дітей написала письменниця Тетяна Борисівна Пеганова. Вона теж живе в місті Сарапул. Дуже любить вивчати в нашому музеї його історію, а потім пише книги для маленьких городян про минуле та сьогодення нашого міста, про життя людей.

А зараз я запрошую Вас сісти на стільчики, і ми почнемо читання нової книги. Попрошу вас слухати уважно, в оповіданні зустрінеться багато незнайомих старовинних слів і понять.

Питання за змістом:

- В якому селі жив Івашко?

- Яка риба водилася на Камі біля села Вознесенського?

- Чому рибу стерлядь називали «Сарапулов»?

- Яка у Івашки була сім'я?

- Що з предметів меблів знаходилося в хаті?

- Як висвітлювалася хата?

- А чому хату називали «курній»

Физминутку. «Будинок рідної»:

Якщо у вікна сонце світить, і не дме сильний вітер,

Якщо дах над тобою - це значить рідний дім,

У ньому живе моя сім'я: тато, мама, брат і я.

Діти вільно розсідаються на килимі.

Пропоную дітям пограти в гру «Виправ помилки» на активізацію словника з даної теми.

М про з до в а - з е л о;

З а р а п у л - р е к а;

В о з н е с е н с ь к о е - р и б а;

До а м а - г о р о д;

С т е р л я д ь - с т о л і ц а.

Робота з дидактичним посібником «Річка часу».

- Діти, ви любите подорожувати?

- Хочете відправитися прямо зараз в цікаву подорож? А щоб дізнатися маршрут, треба відгадати загадку:

Двері є,

Віконця в ньому,

Ми затишно там живемо.

-Молодци! Ви все правильно знайшли відгадку! І відгадка нам підказує, що зараз ми вирушаємо в «минуле» житла.

Закрийте всі очі, а я в цей час вимовлю чарівні слова:

«Раз, два, три ми прийшли!»

За допомогою чарівних слів ми опинилися на «Річці часу». Тут є картки. Давайте їх розглянемо. Що спільного у цих предметів?

-А чи завжди були такі будинки?

Згадайте з оповідання, в якому житло жила сім'я Івашки в ті давні-давні часи?

-Де ми розмістимо «курну» хату на «Річці часу»?

-Як ви думаєте, така хата зручна була для житла? Чому?

Йшли роки. І людина придумала більш зручне житло. Яке? Як ви думаєте?

- Житло відрізняється від «курній» хати?

- Які переваги надає дерев'яний будинок?

Пройшли ще багато і багато років. Що ще придумали люди? (відповіді дітей).

- Де ми розмістимо цей будинок? Чому?

- Що змусило людей будувати багатоповерхові будинки, адже дерев'яний будинок зручний для житла?

- А чому в селах не будують багатоповерхові будинки?

Ось ми і дізналися як люди постійно намагалися поліпшувати своє житло!

- Діти, а вам хотілося б жити в селі Вознесенському, в ті далекі часи, коли в ньому жив Івашко? Чому? (відповіді дітей).

- А зараз уявіть собі, що з того далекого часу Івашко потрапив до нашого міста. Що його здивувало б? (відповіді дітей).

- Вам сподобалася нова книга?

Книга народжується не відразу. Я дуже хочу, щоб з вас виросли справжні читачі. А як ви думаєте, це книга про який час?

Д. Про старі часи.

В. Як ви здогадалися?

Д. Так одягалися діти в старі часи, на Ивашке сорочка старовинна, а ми джинсові сорочки носимо. І зачіска у нього інша, старовинна, а нам перукарі модні стрижки роблять.

В. Цю книгу написала для всіх міських дітей письменниця Тетяна Борисівна Пеганова. Вона теж живе в місті Сарапул, вивчає його історію в нашому музеї і пише книги для маленьких городян, про наше місто сьогодні і в старі часи, і про те, як люди в ньому жили раніше і живуть тепер.

В. А тепер відкриємо книгу, подивимося ілюстрації і спробуємо вгадати, про що книга розповідає читачеві?

(питання за змістом ілюстрацій).

-В якому селі жив Івашко?

-Яка у нього була сім'я?

-Що було в хаті з меблів?

-Як вона висвітлювалася?

-Як звали друзів Івашки?

-Чим займався батько Івашки?

-Що сталося одного разу навесні?

-Чому Івашку прозвали Балей?

-Хто з вас знає, чому наше місто називається «Сарапул?»

Давайте про це прочитаємо в книзі.

I. Робота з додатком до книги «Розфарбовування».

Діти на прохання вихователя розфарбовують 1-ю сторінку із зображенням риби стерляді.

В. Діти, а ви хочете зустрітися з людьми, які зробили цю книгу? Добре!

Ми з вами побуваємо на екскурсії в друкарні і обов'язково пройдемо в комп'ютерний цех! А коли ми все це побачимо і дізнаємося, ми і самі зможемо зробити будь-яку книжку.


  • Хід заняття.