Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Нестандартний урок "Історія книг"





Скачати 55.03 Kb.
Дата конвертації 11.03.2020
Розмір 55.03 Kb.

НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК *

в 6 «Б» класі













«Історія книг».















Учитель: Цуціев Е.Т.























ЦІЛІ: дізнатися історію створення книг, познайомитися з різним оформленням книг, розвивати допитливість, творчий пошук, дослідницькі вміння; сформувати пізнавальну мотивацію учнів.


ТИП УРОКУ: урок комплексного застосування знань.


МЕТОДИ, ПРИЙОМИ: слово вчителя, бесіда, виразне читання.


ОБЛАДНАННЯ: висловлювання про книгу; костюми Папери, Глини, Пергаменту, Папірусу; старовинні книги; запис передзвону дзвонів.


ХІД УРОКУ.


Учитель: Сьогодні наша розмова піде про книгу, про її історію. Я тримаю в руках чудо, саме незвичайне диво на землі. Це книга.

Книга увійшла у ваше життя, коли вам було 2-3 роки. Спочатку мама читала вам казки, потім ви самі відкрили свій перший буквар. Ви звикли до книги, перестали помічати це чудо. Книга - не просто річ.

Нежива - вона живе, німа - вона говорить. Книга може нас змусити сміятися, плакати, приймати правильне рішення в життя.

А навіщо нам потрібні книги? Хіба без них не можна жити? Ми дихаємо, щоб жити, ми їмо, щоб жити. Без книг люди не вмирають. Але вмирає їх свідомість. Помирає їх здатність мислити, розуміти, пам'ятати. Якби завтра зникли всі книги з лиця землі, то людям довелося б починати свою історію спочатку.

Одна людина може прожити без книги. Але жити він буде нудно, нецікаво. Людство без книги прожити не може, тому що не можна прожити без пам'яті. Книги - це наша пам'ять.

Ви все знаєте число, місяць, рік, свого народження. А книги теж мають дату народження і місце народження. Отже, з чого ж почалася історія книги?

1-й учень: (в чорному фартуху з кишенями, в них глиняні плитки, на грудях - картинка плитки. Це «глиняна книга»)

Я - керамічна плитка. Народилася я в стародавній державі Стародавнього Сходу - Шумері. Ви запитаєте, що я тут роблю? Почекайте трохи і ви все зрозумієте.

Край, де жили л юди цієї держави - був бідний лісами. Нужда всьому навчить. Шумерийцев вона навчила будувати хатини з очерету, обмазані глиною. Книги їх теж були глиняні. І що тільки Я не пережила ?!

Спочатку на мені видавлювали значки гострими тригранними паличками. Коли я вся покрилася значками, мене висушували на сонці або обпалювали у вогні. І я ставала міцною і твердою, як камінь.

Давно зникла держава Стародавній Шумер. З'явилося нове - Стародавня Ассирія. В Ассирії жив цар на ім'я Ашурбаніпала, безжалісний завойовник, але пристрасний любитель книг. Його палац називався «Будинок настанов і порад» У палаці цьому було 2 тисячі глиняних «томів».

Не можна говорити про історію книги, які не віддавши подяки глині.

2-й учень - Папірус (біла шапочка з зеленою окантовкою, з жовтих листків зшита спідниця):

  • Стривай, подружка, чи не зарано хвалишся ?! Ой! Я і забув представитися. Мене звуть папірус, я прийшов на зміну глині. Дорога подружка, тебе як послухати, так у тебе суцільні переваги. Ти що, забула, що книга, зроблена з тебе, була важка і громіздкою? Чи то справа я, легке рослина!

Кожен з вас, вирушаючи в школу, легко уміщає в портфель всі свої підручники і зошити. Але якщо переписати їх на глиняні таблички, то жодному школяреві не вдалося б підняти такий вантаж. Щоб доставити книги в школі, довелося б везти їх на возі.

Буквар першокласника, в якому якихось 50 сторінок, переписаний на глині, важив би 50 кг.

А тепер розповім про себе. Народився я на березі Нілу за 30 століть до нашої ери, але жоден проста людина під страхом смерті не мав права мене зрізати, адже папірус в Єгипті належав царям - фараонам. А цінувався так, тому що на мені писали. Життя у мене теж була нелегкою. Товсті стебла очерету розрізали на смуги, ці смуги склеювали один з одним так, щоб папірус став щільніше. Очерет був високим, тому листи писального папірусу виявлялися довгими. Папірус скручувався в трубку, і виходив сувій.

Ви навіть не уявляєте собі, який я бував величини. Найбільшу знаменну давньогрецьку книгу «Іліаду» Гомера для того, щоб прочитати, потрібно було розтягнути в довжину на 150 м.


3-й учень Пергамент:

  • Стоп! Стоп! Знайшов, чим пишатися! Подумай, чи легко тебе, такого довгого, читати? Адже доводилося тримати тебе обома руками. Значить, одночасно читати і писати вже не можна. І ти ріс лише в Єгипті, а, отже, для деяких народів був практично недоступний. До того ж, ти боїшся вогкості, пухкий і пропускаєш чорнило. Та й зберігався ти набагато менше, ніж глиняні таблиці, адже твої листи висихали і починали кришитися.

Прийшов час мені себе назвати. Я - пергамент. Винайдено ще в другому столітті до нашої ери. Я зручніший про міцний, ніж папірус. Зроблено я зі шкіри козенят і ягнят. Спочатку мене вимочували в вапна, сушили, втирали в шкіру крейда. А назвали мене так по імені невеликого давньогрецького держави Перган, яке знаходилося на території нинішньої Туреччини. Я не ломок, писати на мене можна було з обох сторін, я надав книзі нинішню форму. Я став коштовністю. Мене давали в придане, передавали за заповітом спадкоємцям, я коштував чудового будинку. Іноді ціле місто мав одну - дві книги. Я міг бути приводом до війни. (Показує ланцюга, піднімає руки і притуляє до дошки). Ви думаєте, до чого тут ланцюга? Найбільш цінні книги до початку 17 століття приковували в монастирських бібліотеках.


4-й учень - Папір (на рукавах паперові манжети, на голові прикраса з паперу):

  • Ну, до чого смішно вас всіх слухати! Кожен лає свого попередника, і всі достоїнства приписує собі. (Звертається до пергаменту). Міцний щось готується. Одна біда - аж надто доріг. Так це ж не гідність твоє, а великий недолік. Щоб виготовити книгу з пергаменту, потрібні були шкури цілого стада тварин. На кожен екземпляр Біблії на пергаменті було потрібно близько 200 шкур телят.

Зрозуміло, що мало хто міг дозволити собі таку розкіш.

І знадобилася я, проста, звичайна папір. Втім, така вже звичайна? (Бере рамку, обтягнуту сіткою).

Кажуть, що це сталося так: старий китайський майстер, якого звали Цай Лунь, зробив дерев'яну рамку і обплутав її тоненькою сіткою з шовкових ниток. Потім довго варив якісь рослини на маленькому вогні.

Потім додав білої глини і клею, і все це вариво вилив на сітку. Вода пролилася, а на сітці залишилася біла маса. Вона висохла на сонці. Це був перший в світі аркуш паперу. І було це в другому столітті нашої ери. Майже 400 років китайці приховували секрет виготовлення паперу від усього світу. В 9 столітті я добралася до Єгипту. Перший час до мене ставилися з недовірою: королі наказували, наприклад, не писати важливий документ на папері, а тільки на пергаменті. До 15 століття, коли Гуттенберг винайшов книгодрукування, я завоювала все Європу.

5-й учень:

До цих пір мова йшла про один тип книг, хоча вони були зроблені з різного матеріалу: глини, папірусу, пергаменту, паперу і навіть з панцира черепахи. Але їх усіх писали і переписували від руки. І вони називалися рукописними. 15 століття внесло якісні зміни в книгу. Він зробив її друкованої. Гуттенберг прославив Німеччину в усьому світі - адже саме там в 1447 році стали регулярно друкуватися книги. Ми повинні заповнити ще одне прізвище і дату: Іван Федоров, російський першодрукар; 1 березня 1564 року з'явилася перша друкована книга на Русі. Значення друкованої книги велике. Уявіть собі, як би ми могли займатися по одній рукописній книзі. А зараз у кожного учня - книга.

6-й учень. (З'являється Індекс в чорному трико, чорних рукавичках, чорній масці, чорному плащі):

Я - Індекс, покажчик творів, заборонених католицькою церквою для читання віруючим католикам. Я, як і всі, маю свій день народження - січень, 1559 рік, місце народження: Рим, хрещений батько - Папа Павло IV.

Мене все боялися, здригалися від жаху Італія і Іспанія, Франція і Англія. Людей колесували і четвертували, закопували живими в землю, спалювали разом з книгами, тому що вони читали ті книги, які я забороняв читати.

Тільки за 50 років в 16 столітті я допоміг спалити на вогнищах 78 вчених і їх твори. З 16 століття і до наших днів я перевидавався понад 100 разів. Я забороняю ті книги, які підривають авторитет церкви. Я занапастив багато книг, так як не давав їх читачам. Можу назвати і більш точне число: 4000 назв книг.

Тільки з 1900 по 1948 рік на моїх сторінках з'явилося 225 нових назв. У моєму списку є «Хатина дядька Тома», «Три мушкетери». Але поки жива віра в бога, буду жити і я.

(Чути «зла» музика, а під неї Індекс виганяє книги)

Учитель: Як же могло статися, що в такому потрібному і благородній справі, як книгодрукування, міг з'явитися зловісний, похмурий і огидний Індекс? В середні віки існували єретики. Хто вони такі і чого хотіли?

Єретики обурювалися засиллям багатих людей, жадібністю і лицемірством церковників. Всіх хто боровся за право мислити, пізнавати закони природи, церква оголошувала єретиками. Єресь треба було вирвати з коренем, і з цією метою церковники організували в 13 столітті верховне судилище - святейшую інквізицію. По всій Європі запалали багаття інквізиції. Церква палила людей, як солому. За час її діяльності загинуло 10 мільйонів людей.

В ніч з 16 на 17 лютого 1600 року на вежі голосно задзвонив дзвін. Його відлуння рознеслося по вулицях Рима. До замку святого Ангела рушила довга похмура процесія. Ченці йшли попарно і співали похоронні гімни. Вони вели людини до місця до страти. Звали цю людину Джордано Бруно. Бруно прив'язали залізним ланцюгом до стовпа і підпалили багаття. У ніг Бруно склали книги - його твори. За що ж його відправили на вогнище?

Він розвинув ідею про нескінченність всесвіту і множинність світів, одним з яких є Земля. Його твори церква включила в Індекс.

Всіма доступними засобами церква захищала людську думку від книги, а книгу - від думки.

У 1163 році церква оголосила читання книг з фізики гріховним справою.

У 1317 році папа Іоанн 22 наклав заборону на вивчення книг з хімії. Є жартівлива приказка: «Бідні генії! Їм доводилося гинути за те, що ми зараз вивчаємо в школі ». Так давайте будемо пам'ятати і шанувати свій перший в житті буквар - першу сходинку до подальших знань.



Виходить учень зі старою книгою і читає вірш «Старі книги» (Вл. Карпов):


Я в старі книги, як в річки, дивлюся,

По полицях блукаю, немов по поверху Порожньому куди не заскочити гінці,

Лише старі книги - німі мешканці Живуть на занедбаних поверхах,

Як старці сиві в забутих скитах.

Я в старі книги, як в пам'ять, дивлюся І знову по полицях забутим блукаю,

Де кожна книга мені креслить межу,

Ія, ніби орач, йду по межі,

На темному, покинутому поверсі.

Над ними сміються в обкладинках кольорових видань останні - правнуки їх,

І старий, коряжістий, похмурий тому Прагнуть знести, як покинутий будинок,

І їм в суєті і справах ніколи

Зрозуміти, що зрубують свій власний сук.

А старий, занедбаний, похмурий тому Варто, як занедбаний, похмурий будинок, занедбані вулиці сторож сивий,

Дивиться в себе над завмерла водою.

Він дивиться в дзеркальне скло шаф І ловить, як тіні від хмар,

Візерункових букв золоту різьбу,

Старовинну рядків і слів городьбу.

Я в старі книги, як в пам'ять дивлюся І строю по смутному їх кресленням пливе над похмурим містом будинок З величезним, розкритим навстіж, вікном.


учитель:

Давайте повернемося з вами до історії книги і поговоримо про зовнішнє оформлення книг. Щоб уберегти книгу від псування і руйнувань, її укладали в халепу. Кришки палітурки робили спочатку з дерева, пізніше

  • з картону. Зазвичай ці кришки обтягували шкірою, пергаментом, матерією і прикрашали. Іноді зміцнювали пластинки з різьблений слонової кістки, срібла або золота, пластинки покривали дорогоцінними каменями. Кришки палітурки з боку бокового обрізу мали застібки або зав'язки.

У нас в гостях працівник Туаєва J 1. A. Вона вам покаже зразки різного оформлення книг.

(Розповідь бібліотекаря.)

учитель:

Перед нами пройшла історія книг; перед нами були глина, папірус, пергамент, папір. Ми бачили, що кожен з них змінював один одного, поки не дійшла черга до паперу. Чи не спіткає папір та ж доля, що і її попередниць? Швидше за все, на зміну їй прийде щось інше. Але поки папір жива, наша держава і інші країни роблять все можливе, щоб продовжити життя книзі.

Я пропоную вам ознайомитися з висловлюваннями видатних людей про книгу.

(Учні читають по черзі вголос висловлювання, які поміщені на дошці):

  1. Хто читає щось, вже набагато вище того, хто нічого не читає (Бєлінський).

Б) Люди перестають мислити, коли перестає читати (Дідро)

  1. День, проведений без книги, втрачений (А. Маркушевич)

Г) Читання - праця, але праця приємний (Д. Гранін)











<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
опис:

М. Горький писав, що всім хорошим в ньому він зобов'язаний книгам. Для У.Шекспіра книги були "дорожче престолу". Цей урок розвине в учнях допитливість, творчий пошук, дослідницькі вміння, адже розмова піде про історію книги. Книга входить в життя дітей дуже рано. Вони до неї звикають і перестають цінувати. Без книг вони не зможуть мислити і розуміти. Человества без книг не зможе, тому що не можна прожити без пам'яті.

Урок проходить в ігровій формі. У костюмах Папери, Глини, Пергаменту, Папірусу хлопці розповідають про заражденіі книг. На шляху книги виникало багато перешкод, але вона з честю витримала всі випробування.