Придністров'я після громадянської війни

1. Політична обстановка

. Відновлення сільського господарства

. відновлення промисловості

. Бендери в роки румунського королівського режиму (1918-1940 рр.)

література

1. Політична обстановка

Історія Придністров'я в період після Жовтневої революції безпосередньо пов'язана з подіями в Росії і Україні, до складу якої воно входило. Придністровський регіон був частиною Херсонської та Подільської губерній. Пізніше тут стався ряд адміністративно-територіальних змін. Так, в березні 1919 р Херсонська губернія була розділена по Південному Бугу на дві губернії - Херсонську та Одеську. Територія Придністров'я південніше с. Гояни увійшла в Одеську губернію; в лютому 1920 року в її склад був включений Балтський повіт Подільської губернії, а в лютому 1921 р - майже весь Ананьївський повіт. У березні 1923 р замість повітів стали вводитися нові адміністративно-територіальні ділення - округи та райони. Балтський повіт перейменовується в Балтський округ, а територія чотирьох придністровських районів Тираспольського повіту стала частиною Одеського округу.

Положення на цих територіях після 1920 р залишалося складним і суперечливим. Перемога над внутрішньою контрреволюцією і іноземними інтервентами була досягнута ціною великих втрат. За оцінкою голови РНК РРФСР В.І. Леніна, стан країни після виходу з війни було «... найбільше схоже на стан людини, якого побили до напівсмерті: сім років били її, і тут, дай бог, з милицями рухатися!» Придністров'я, яке не раз за ці сім років ставало зоною військових дій або прифронтовій смугою, в більшій мірі, ніж інші регіони, постраждало від безперервних змін прапорів і урядів. За роки революції і громадянської війни влада тут змінювалася 14 разів. Гостро відчувався брак найнеобхідніших продуктів і промислових товарів. У 1920 р в Тирасполі, Балті, Ананьєві налічувалося 39 млинів, 12 олійниць, 10 пекарень, 6 ковбасних фабрик, 2 фруктосушілкі, 2 невеликих механічних заводу, 42 кузні, 9 слюсарних майстерень, 3 невеликі електростанції, друкарня. Були також цукровий завод в Рибниці і маслоробний - в Бірзулі. Однак більшість промислових підприємств було повністю виведено з ладу, а вцілілі працювали з неповним навантаженням через сильну зношеність обладнання, відсутність сировини і палива.

Ось як охарактеризував в своїх спогадах стан промисловості регіону після війни один з активних учасників соціалістичного будівництва в Придністров'ї Є.Г. Василевський: «Все парові млини і вітряки зруйновані білогвардійцями, борошно селянам молоти ніде. Сільські ковалі майже не працюють. Ремонтувати сільськогосподарський інвентар ніде, школи зруйновані, електростанції в Григоріополі і Дубоссарах виведені з ладу, а гас - розкіш ».

У вкрай важкому становищі опинилося і сільське господарство. У порівнянні з 1913 р майже вдвічі скоротилися посівні площі зернових, а також поголів'я коней і великої рогатої худоби. На початок 1920 року загальна кількість сільгоспмашин і знарядь зменшилася в порівнянні з 1917 р на 20%. З усіх селянських господарств Тираспольського і Балтського повітів 27,4% не мали сільськогосподарського, а 42,3% - робочої худоби.

Селянство, досить терпимо ставилося до продрозверстки в роки війни, в мирних умовах стало проявляти невдоволення політикою військового комунізму. Жителі сіл Паркани, Ташлик, передмістя Дубоссар говорили на сходах про необхідність скасування продрозкладки і вимагали налагодити постачання промисловими товарами.

На тлі загального невдоволення населення активізували свою діяльність антирадянські сили. Незважаючи на те що іноземні військові інтервенти були вигнані з краю, озброєна внутрішня боротьба все ще тривала. Обумовлювалося це, перш за все, наявністю різних політичних угруповань монархічного і анархічного розмов, а також прихильників української Центральної ради, петлюрівської Директорії, вбачали можливість продовження боротьби з Радами за допомогою держав заходу, зокрема Румунії та Польщі. Зацікавленість західних країн, в тому числі і зазначених вище, в ослабленні радянської влади і подальшою її ліквідації сприяла продовженню громадянської війни. Цим і пояснюється допомогу ззовні різним силам, які ведуть боротьбу з Радами, а в ряді випадків - і безпосередню участь деяких держав в збройному протистоянні. Крім того, активізувалася міграція населення: частина незадоволених переїжджала за кордон, а з-за кордону, навпаки, прибували прихильники Радянської влади.

Фактично громадянська війна, хоча і в інших, значно менших масштабах, тривала до 1923 р В Україні і Придністров'я тривалий час діяли антирадянські збройні загони Тютюнника, Заболотного, Стратіевского, Римаря та ін. Тільки в Балтському повіті на початку 1921 р було скоєно 75 збройних нальотів на радянські установи, вбито 40 радянських працівників і червоноармійців, викрадено з висипних пунктів понад 30 т зерна. Бандити отримували через Дністра зброю і боєприпаси, з Бессарабії переправлялися і поповнювали антирадянські загони члени денікінської, петлюрівської і махновської армій. Нерідко їм надавало допомогу та місцеве населення.

Керівництво боротьбою проти бандитських формувань було доручено М.В. Фрунзе - головнокомандувачу збройними силами України і Криму, який одночасно був головою Всеукраїнської наради по боротьбі з бандитизмом, створеного при РНК УРСР. Згідно з рішенням уряду України, такі органи були засновані в губерніях, повітах і волостях. З ініціативи М.В. Фрунзе, який брав безпосередню участь у військових діях, в допомогу частинам Червоної Армії для переслідування і остаточного знищення антирадянських банд формувалися летючі загони. У наказі про їх створення зазначалося: «Широко використовувати для складу таких загонів добровольців, цілком відповідають вимогам чесного, відповідального, підприємливого бійця, звичного до партизанської роботі ...» В інструкції, розробленої нарадою з боротьби з бандитизмом в травні 1921 р містилися конкретні вказівки з питань комплектування і постачання цих загонів. У них приймалися громадяни від 18 до 40 років строком на шість місяців. Щодо забезпечення всіма видами фронтового постачання летючі загони прирівнювалися до міліції, в оперативному відношенні вони підпорядковувалися повітовим і губернським постійним нарад по боротьбі з бандитизмом. Добровольці забезпечувалися головним чином зброєю, вилученим у куркулів і контрреволюціонерів.

Як завжди, велика частина робітників і селян не могла стояти осторонь від подій, що відбуваються. Багато з них склали свої голови в боротьбі з бандитизмом. У Тирасполському повіті діяло 13 загонів незаможних селян чисельністю понад 400 осіб, в Ананьївському було сформовано 25 загонів. Успішно йшло створення загонів в Балтському повіті. Бої з бандами вели підрозділи 51-ї Перекопської дивізії під командуванням В.К. Блюхера, частини особливого підпорядкування, міліція в тісній взаємодії з летючими загонами сіл, волостей, міст. Вони охороняли сільські зерносховища, дороги, проводили розвідку, влаштовували нічні облави.

У перших числах травня 1921 року була розбита банда Кошового, яка налічувала 150 кавалеристів. Через три місяці, в серпні, органи ЧК розкрили пов'язану з Заболотним контрреволюційну групу в Дубоссарах.

На початку 1921 в Україні оголошується амністія для осіб, які перебували в бандах. Багато з них, втомлені від воєн, самі були з повинною: в Балтському повіті до 9 травня 1921 р здалися 199 бандитів, а в цілому по Українській РСР - близько 10 тисяч. Постійно переслідувані летючими загонами добровольців, знесилені, але не бажали здаватися банди перекочовували з лісу в ліс або ховалися в придністровських плавнях. Крім того, соціальну базу антирадянських угруповань в значній мірі підірвав перехід до нової економічної політики.

І все ж безпосередня допомога, яка надається контрреволюційним формуванням ззовні, а в цьому районі - боярською Румунією і панською Польщею, привели в другій половині 1921 р до відновлення кривавих нальотів. Так, після неодноразових поразок банда Тютюнника зуміла відновити свої сили на території Польщі і в листопаді вторглася в межі України. Однак бійці кавалерійської бригади під командуванням Г.І. Котовського в дводенному бою (17-18 листопада) розгромили контрреволюціонерів, захопили їх штаб, більше 500 полонених і 22 кулемета. Тютюнника з 30 вершниками вдалося втекти до Польщі.

Інша банда в 150 багнетів на світанку 19 листопада 1921 р переправилася в районі Бендер через Дністер, відтіснила радянську прикордонну охорону і захопила села Паркани та Тернівки. У Паркань бандити розгромили сільський Рада, клуб, знищили документи Парканский волосного виконкому, розстріляли 13 червоноармійців і селян. Через деякий час банда досягла західній околиці Тирасполя, але там її зустріли загони Червоної Армії. Частина бандитів полягла під час сутички, багато було взято в полон, решта переправились через Дністер. В цей же час інша антирадянська угруповання, тільки меншою чисельністю, перебравшись через р. Дністер у с. Гура-Бикулуй, кинулася до с. Плоске й, зайнявши його, рушила на Тирасполь. У тригодинному бою під містом бандити були розгромлені, і тільки небагатьом з них вдалося переправитися на правий берег під прикриттям румунської артилерії.

До кінця 1922 р була розбита довгий час орудувала в Тирасполському повіті банда Макаренко, який мав зв'язки з відомим есером-терористом Б. Савінковим. Успішно йшла боротьба в Балтському повіті, де бешкетували формування Заболотного, Кіршула, Солтиса і ін. Банда Заболотного була знищена на початку 1922 р, а до кінця року ліквідовані і інші антирадянські угрупування, вбиті Кіршул і Солтис, спіймані Сальківський, Стягайло, Боровський і інші ватажки.

Господарська розруха, голод, бандитизм, невдоволення селян системою продрозкладки представляли серйозну загрозу для радянської влади. В таких умовах правляча РКП (б) повинна була зробити рішучий поворот в галузі економічних відносин. Проведений у березні 1921 р V з'їзд партії прийняв рішення про втілення в життя нової економічної політики - непу. Нова економічна політика передбачала заміну продрозкладки фіксованим податком, дозволяла вільну торгівлю, денаціоналізацію промислових підприємств. На волосних з'їздах селян-бідняків в Ташлицької, Слободзейському, Дубоссарською, Малаештской, Коротнянська, Тираспольської волостях і в м Григоріополі були прийняті резолюції, схвалювали неп. На одному з них, що проходив в Дубоссарах, говорилося, що «продподаток є єдиним способом налагодження господарства, коли кожен громадянин знає заздалегідь, що йому належить відрахувати на користь держави, і вільно може розпоряджатися своїми надлишками».

2. Відновлення сільського господарства

Заміна продрозкладки, яка скорочувалася майже вдвічі, натуральним податком, що, власне, і стало початком переходу до нової економічної політики, давала селянину можливість розширити і поліпшити своє господарство, створювала стимул, особисту матеріальну зацікавленість в підйомі сільськогосподарських продуктивних сил.

У радянських республіках заміна продрозкладки податком проходила з урахуванням місцевих специфічних умов. Так, декрет про заміну продрозкладки податком в Україні, прийнятий ВУЦВК 27 березня 1921 року (він поширювався і на Придністров'я), мав свої особливості. До нового врожаю тривало стягування продрозкладки, створювався спеціальний фонд для підтримки бідноти за рахунок відрахування 10-25% продовольства, зібраного у вигляді податку. Згідно скороченою вдвічі розверстці, для Тираспольського повіту була встановлена ​​норма здачі хліба державі, склала 800 тис. Пудів, і для Балтського - 300 тис. Пудів. Цей план був виконаний на 1 липня 1921 р

Створенню у селян економічного стимулу і підйому зруйнованого господарства сприяв прийнятий 2 березня 1921 рV Всеукраїнським з'їздом Рад новий земельний закон, що закріплював за селянами наділи в розмірі трудової норми на дев'ять років. У Тирасполському повіті трудова норма становила 1,5-2 десятини на їдця. Крім того, комісії повітових земельних відділів прийшли до висновку про необхідність підвищення норм наділення землею господарств, забезпечених худобою та інвентарем, які здатні більш інтенсивно обробляти землю. У Тирасполському повіті норми таких господарств були збільшені в 2,5 рази, в Балтському - в 2. У результаті навесні 1921 р посівна кампанія пройшла благополучно, а площі посівів майже досягли рівня 1916 р

У зведенні Тираспольського ревкому за квітень 1921 р.відзначалося, що успіх проведення посівної кампанії пояснюється, перш за все, прийняттям декрету V Всеукраїнського з'їзду Рад про закріплення землі за господарствами і про перехід від продрозкладки до продподатку (постанова Х з'їзду РКП (б)).

Перехід до непу і закріплення земельних наділів висунули питання про подальшу долю комітетів незаможних селян, створених в 1920 і діяли до 1933 р У Придністров'ї по відношенню до них були ще сильні ліквідаторські настрою.

Нерідко місцеві Ради ігнорували комнезами, оголошували їх розпущеним. Ось як аргументував непотрібність КНС секретар Тираспольського повіту партійного комітету І. Уралов: «Оскільки ми тримаємо курс на міцного господаря, значить, і на середняка, і на кулака, нам було б помилково говорити про збереження комнезамів». І все-таки комітети перемогли. На Тирасполському повітовому з'їзді КНС, що проходив 21- 22 січня 1922 р делегати говорили про нові завдання комнезамів в зв'язку з переходом до непу, а голова Тираспольської повітового виконкому висловив думку про необхідність більш енергійно залучати членів КНС до контролю за роботою всіх радянських установ повіту . За збереження і зміцнення комнезамів висловився і II Повітовий з'їзд ревкомів в м Балта.

Не менш важливим завданням, яке Перший колгоспник с. Карагаш Є.І. Харін стояла перед комітетами незаможних селян, була боротьба з куркульством. До кінця 1921 в Тирасполському повіті були конфісковані надлишки землі у 41 тисячі середньо- і багатоземельних одноосібників. КНС відігравали велику роль і в зборі продподатку. Вони входили до складу податкових комісій, посилали своїх представників для контролю якості що надходить на зсипні пункти зерна.

При переході до мирного будівництва відпала необхідність в існуванні надзвичайних органів Радянської влади - ревкомів. Влітку 1921 почалася підготовка до виборів до Рад. У селах створювалися сільські і волосні виборчі комісії, до складу яких входили представники від ревкомів і КНС. Комісії готували списки виборців, намічали кандидатів до складу Рад. 19 серпня 1921 в Тирасполському повіті пройшли вибори в сільські Ради, 21 - в волосні, а 26 серпня в Тирасполі відкрився III Повітовий з'їзд Рад, який обговорив свої завдання. На з'їзді виступив народний комісар військового відділу України М.В. Фрунзе з доповіддю «Про господарському будівництві Радянської Республіки». Сільські, волосні і повітові Ради стали постійно діючими органами влади на місцях, яким ревкоми передали свої повноваження.

Продовольча криза, викликаний сімома роками війни, посилився в 1920 р посухою в Поволжі, на Південному Уралі, Північному Кавказі. У Придністров'ї, як і в інших регіонах, створювалися комітети допомоги голодуючим, збиралися продовольство і гроші, організовувався прийом дітей з постраждалих районів. У резолюції Дойбанского волосного з'їзду Рад говорилося: «Беручи до уваги катастрофічний нещастя, яке обрушилося на голови наших братів - робітників і селян Поволжя, зобов'язуємося зробити все, що тільки буде в нашій можливості». До 10 січня 1922 р Балтський повіт відправив голодуючим 206,4 т продовольства, понад 118 млн руб. Від населення Тираспольського повіту до 4 січня надійшло 96,7 млн ​​руб.

У 1921 р посуха охопила південні райони України, в тому числі і Придністров'я. У Тирасполському повіті через посуху і сельхозвредітелямі зібраний урожай зернових культур склав 42,9 тис. Т, що лише на 16 тис. Т перевищувало кількість засіяних насіння і було в 10 разів менше врожаю 1914 р Придністров'ї почався голод. З 24 волостей Тираспольського повіту 16 були зараховані до голодуючих, а з 34 волостей Балтського - 10. У липні 1922 р число голодуючих по відношенню до загальної кількості жителів в Одеському повіті склало 81,1%, в Тирасполському - 30,7%, в Балтському - 12,7%. Тільки в Тирасполському повіті голодувало понад 63 тис. Чоловік.

серпня 1921 в Одеській губернії було створено комісію допомоги голодуючим, перед якою стояли конкретні завдання по збору продовольства для населення. Надана підтримка врятувала від голодної смерті багато тисяч життів. Однак фонди Одеської губернської комісії поширювалися тільки в межах губернії, тому партійні і радянські органи Тираспольського, Балтського і Ольгопольського повітів приступили до виконання прийнятого в лютому 1922 р декрету ВЦВК про вилучення з церков предметів із золота, срібла, дорогоцінного каміння. Цінності, конфісковані з 98 церков, дали Тираспольському повіту 400 т хліба. У восьми випадках парафіяни не побажали виконувати декрет і чинили опір.

І все-таки внутрішніх ресурсів для голодуючих Придністров'я не вистачало. До того ж наказом Одеського губвиконкому, що зобов'язав в травні 1921 р Тираспольський і Балтський округу відмовитися від практики підвищення норм наділення землею сильних селянських господарств, були значно ослаблені можливості самозабезпечення селян продовольством. Крім того, безкінні і безінвертарний селяни не могли ефективно використовувати отриману землю.

Придністровцям прийшло на допомогу Радянська держава. Восени 1922 селяни Тираспольського повіту отримали 392 т озимих насіння в якості державної позики. Ще 3312 т було виділено до весняної сівби. Урожай 1922 р використаний як продовольство, різко зняв напруженість в цьому питанні. Восени цього ж року селяни Тираспольського і Балтського повітів отримали відповідно 1633 і 200 т озимих насіння. Одночасно вони були звільнені від заборгованості по насіннєвий позичці, отриманої восени 1920 і навесні 1921 р

Допомога голодуючим надавали також нансенівські міжнародна благодійна організація і Американська адміністрація допомоги.

Потужним імпульсом для відновлення сільського господарства з'явилися заходи із землеустрою, що проводилися в 1921-1924 рр., В результаті яких селяни з густонаселених придністровських волостей на добровільних засадах переселялися в степові регіони, де отримували наділи землі, причому за вищою нормі. Таким чином, були засновані десятки нових сіл: Ново-льох, Нова Моловата, Нова Кошніца, Нові Чобручі, Нова Слободзея і ін. Переселенцям надавалися пільги і державна допомога будівельними матеріалами, інвентарем, насінням.

травня 1922 г. Друга сесія VI скликання ВУЦВК прийняла «Основний закон про трудове землекористування». Закон підтверджував виключне право держави на володіння землею, забороняв переділи між селами, дозволяв трудову оренду землі і найм робочої сили для її обробки. Важливе місце в законі займали питання організації колективного землекористування.

Особливу зацікавленість у створенні колективних господарств виявили комне-заступники. У резолюції з'їзду КНС Балтського повіту говорилося: «З огляду на історичні умови незаможних селян, а саме: брак живого і мертвого інвентарю у селян, з'їзд вважає за необхідне вести найширшу агітацію серед всього незаможних селянства за пристрій артілей і громадської оранки ...» Перші колективні господарства - артілі , комуни, товариства громадського обробітку землі (ТОЗи) виникають в Придністров'ї в 1920 р до кінця року на території, яка згодом повністю увійшла в МАССР, налічувалося шість колгоспів з 656 їдцями, а через рік - уже 25 колгоспів з 1624 їдцями і 3419 десятин землі. Вперше в виробничі сільськогосподарські колективи об'єднувалися бедняцко-заробітчанські господарства, демобілізовані червоноармійці, а також представники робочого класу. Одним з перших колективних господарств Придністров'я була сільськогосподарська артіль «Пробудження», в яку в 1920 р увійшли 11 бідняцьких господарств с. Коротнев Тираспольського повіту, «Деріївка» і «Ластівка» с. Суклея, комуна «Новий світ» с. Глини. Однак на відміну від інших районів країни в цьому регіоні комуни не набули широкого поширення. До 1926 р одиничними були і товариства громадського обробітку землі. З усіх форм колективного господарювання в першій половині 20-х років тут переважала сільгоспартіль.

Слід підкреслити, що держава надавала допомогу тільки тим колективам, в які входили незаможних селян. Колективні господарства, створені заможними селянами, нерідко розганялися. Наприклад, в Тирасполському повіті в 1921 р були ліквідовані як «лжеколхози» 22 таких господарства. Їх інвентар передавався товариствам, що об'єднував бідних селян. За прикладом інших районів країни в деяких колишніх поміщицьких господарствах створювалися державні підприємства - радгоспи. У 1920-1921 рр. в Тирасполському повіті організувалося вісім радгоспів. Серед перших, створених восени 1920 року, були радгоспи: ім. Г.І. Котовського, ім. Ф.Е. Дзержинського і ряд інших.

Ідея створення на Придністровської землі господарства такого типу була висловлена ​​М.В. Фрунзе під час його зустрічі в Тирасполі з групою колишніх командирів і рядових бійців Червоної Армії. Радгосп був організований на березі Дністра на 128 га угідь, з яких 97 га займали болота і плавні. Незабаром господарство значно розширило свої земельні площі; почалося його технічне оснащення. У 1925 р після смерті М.В. Фрунзе на прохання колективу робітників радгоспу було присвоєно його ім'я.

Однією з форм залучення селян до колективної праці стали сільські і волосні комітети взаємодопомоги (КВП). На них покладалася організація взаємної допомоги при неврожаї, пожежі, епідемії; виробничої допомоги бідноті, сім'ям червоноармійців, демобілізованим, сиротам, інвалідам. Засоби комітетів складалися з самооподаткування селян, з пожертвувань, а також з наданих державою фінансових і матеріальних засобів. До осені 1922 р КВП діяли вже у всіх селах і волостях Придністров'я. У 1925 р комітети взаємодопомоги представляли 156 організацій, в яких налічувалося 21 426 членів. Вони створили свої фонди, мали в розпорядженні п'ять млинів і три олійниці.

На початку 1923 р Балтському і Тирасполському повітах за рішенням ЦК КП (б) У і РНК УСРР була проведена чистка комнезамів з метою звільнення їх від ворожо-куркульських елементів. В результаті зі складу КНС були виключені в Тирасполському повіті 37% членів, а в Балтському - 54%. Причому виключалися не тільки заможні, а й бідні селяни, які брали недостатньо активну участь в роботі комітетів.

Погодні умови першої половини 20-х років не сприяли швидкому відновленню сільського господарства. Практично безсніжні зими, вкрай незначні опади, сильні суховії в ще більшому ступені погіршили й без того важке становище в регіоні та визначили 1925 рік, як неврожайний і голодний. Стихійне лихо не оминуло жоден з районів Придністров'я. Загибель врожаю в середньому перевищила 70%. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що в краї приступили до відновлення ринкових економічних відносин. Строкатість в формах і методах організації праці на селі призвела до істотного зниження врожайності, особливо зернових культур. Негативно вплинула на врожайність і в цілому на стан сільського господарства брак коштів виробництва, які продовжували зношуватися, виходили з ладу, а нові ніде і ні на що було придбати. Зруйнований громадянською війною традиційний уклад сільського життя, практично повна відсутність кормів призвели до катастрофічного послаблення тяглової сили в регіоні. Всі ці причини об'єктивного характеру породили голод 1925 р

Однак були і суб'єктивні чинники, посилювали і без того важке становище в сільському господарстві: виконання плану хлібозаготівель за всяку ціну, без урахування можливостей селянських господарств і перспектив їх розвитку, некомпетентність і самовпевненість деяких представників вищих ешелонів влади, безвідповідальність місцевих чиновників та ін.Правда, слід зазначити і щире бажання окремих керівників республіки надати допомогу народу, їх активну діяльність у цьому напрямку.

Частина населення, які особливо постраждали Каменського, Григоріопольського, Тірас-польського, Слободзейського районів в прямому сенсі слова голодувала. За неповними даними, кількість голодуючих до листопада 1925 року становило понад 150 тис. Дорослих і 15 тис. Дітей до 10 років. Згідно з рішеннями РНК СРСР і УРСР, селяни голодуючих районів не тільки були повністю звільнені від податків, а й отримали у вигляді державної допомоги 3 млн руб. і 914 тис. пудів насіннєвої позички. Голод відступив в 1926 р Для боротьби з засухами було вирішено побудувати Кара-гашскую зрошувальну систему. Завдяки спорудженої при ній в 1925 р силовий електростанції зрошувалося 9 тис. Дес. землі, освітлення отримали 7200 дворів, електроенергію - 10 млинів.

В умовах неврожаю, голоду, скорочення поголів'я худоби селяни стали активніше об'єднувати свої зусилля в обробці землі. До жовтня 1924 року в Придністров'ї налічувалося 116 колгоспів, хто перебував в середньому з 13-20 дворів. З метою зміцнення сільгоспартілей було встановлено, що кожна артіль повинна мати не менше 100 га землі. Артільні господарства, у яких землі було менше норми, укрупнювалися або переводилися в товариства громадського обробітку землі (ТОЗи). У 1925 р в МАССР налічувалося 144 колгоспу, в тому числі 119 артілей, шість комун і два Тоза. Їх земельна площа становила 2,2% загальної площі оброблюваних земель і 1,6% селянських дворів. Кількість одноосібних господарств доходило до 112,2 тис, в середньому на одне господарство припадало 4,2 дес. землі.

Крім виробничої широкого поширення набула споживча, сільськогосподарська, постачальницько-збутова і кредитна кооперація, яка допомагала селянам в організації заготовок і збуту продукції, постачання і спільного користування засобами виробництва, а також кредитом. До кінця 1925 р різними формами кооперації було охоплено 20,8% селянських господарств. В

м Тираспольська сельхозсекція відпустила селянським господарствам в розстрочку на два роки 90 однолемешних і 5 двулемешних плугів, 18 жаток, 16 віялок, 5 кукурузомолотілок, 13 тис. кіс, 12 пропашніков, 5 кінних грабель.

Напередодні революції в краї поміщицькі землі обробляли трактора іноземного виробництва: два з двигуном внутрішнього згоряння і один з паровим двигуном. Тракторизації сільського господарства Придністров'я почалася з 1925 р - сюди були завезені перші 60 тракторів «Фордзон» і два «Запорожця». Їх придбали колективні господарства і машинно-тракторні товариства за рахунок наданих державою кредитів.

Зусилля, спрямовані на відновлення сільського господарства, стали виправдовувати себе до кінця 1924 - початку 1925 р коли в основному було досягнуто довоєнного рівня посівних площ.

Однак валовий збір і врожайність основних сільгоспкультур ще відставали від довоєнного рівня. Так, в 1924 році валовий збір зернових культур становив лише 41% від рівня 1913 р Потреби в сільгоспмашинах практично не забезпеченого технікою сільського господарства були задоволені лише на 44% в порівнянні з тим ж таки 1913 р Більш того, в 1925 р понад 58% селянських господарств взагалі не мали робочої худоби, 46,7% - плугів і борін. Машинами обробляли свою землю тільки 2,5% селянських господарств.

придністров промисловість королівський режим

3. Відновлення промисловості

На початку 1920 р промисловість в Придністров'ї практично була відсутня. Найбільшою силовий станцією був двигун потужністю в 80 л. с., а середня потужність двигунів на підприємствах не перевищувала 12 л. с. На чавуноливарному заводі, що вважався досить великим підприємством, двигун мав потужність 6 л. с .; на виробництві було зайнято 11 робітників, з них 5 некваліфікованих. У звіті про діяльність Одеського губернського економічного наради за 1922 вказувалося, що, за винятком борошномельних і маслобійних заводів, в Тірас-польському повіті немає великих промислових підприємств - практично всі ставилися до кустарним.

Державні органи не мали засобами для відновлення виробництва навіть на дрібних підприємствах. Тому з другої половини 1921 року їх почали здавати в оренду приватним власникам, в тому числі і тим самим. Так, в 1921 р в Тирасполському повіті в оренду було здано 145 млинів, 64 олійниці, 2 механічних заводу, ватяна фабрика, друкарня, картонажна майстерня, в Балтському повіті - 216 млинів, 178 маслоробок, 4 миловарних і 3 шкіряних заводу. У 1925 р совнархоз республіки здав в оренду 97 млинів, 31 олійницю, 5 друкарень, 3 шкіряних заводу, суконну фабрику, лісопильний, цегельний і вапняний заводи. Орендна промисловість по виробництву продукції переважала над державним, кооперативним і приватним секторами.

І все ж держава робила все можливе, щоб знайти кошти на відновлення промисловості. У Придністров'ї в ці роки розвивалися, перш за все, традиційні галузі - харчова і легка. Було реконструйовано Бірзульскій маслозавод, на якому працювало понад 100 робітників (до революції - всього 40 осіб), відновлені Рибницький цукровий завод, Каменський кар'єр, Каменська госмельніца, Тираспольський цегельний завод, а також єдине велике в той час металообробне підприємство - Тираспольський механічний завод. У 1925 р почав випускати продукцію консервний завод в Тирасполі (з 1926 р - ім. П. Ткаченко) - перший консервний завод союзного підпорядкування в Молдавії. На базі колишньої майстерні створюється Тираспольський чавуноливарний завод.

Нова економічна політика сприяла відновленню і успішному розвитку кустарно-ремісничої промисловості. У 1921 р в Тирасполському повіті зареєстровано 588 кустарів і 110 промислових артілей. Основними видами кустарного виробництва були Бондарний, ковальське, кравецька, столярне, жерстяне, а в сільській місцевості - переробка сільгосппродукції і ткацьке виробництво. До середини 1925 року кількість кустарних ремісничих підприємств в Придністров'ї досягло 7114, причому 98% з них були приватними. З 8 тис. Кустарів-майстрів тільки 818 чоловік були організовані в різні виробничі об'єднання.

Однак, незважаючи на відновлення і розвиток промисловості, серйозною проблемою в цей період залишалася безробіття. У 1921 р комісією із соціального страхування робітників при Тирасполському повітовому відділі соціального забезпечення було поставлено на облік понад 4 тис. Безробітних. Тимчасово залишилися без роботи виявлялася посильна допомога. Станом на 1 січня 1925 року загальна кількість так званого «нестійкого населення» в Молдавської АРСР складало 4885 чоловік, а станом на 1 січня 1926 року ця цифра збільшилася до 14 525 осіб. Особливо швидко зростала кількість залишилися не при справах людей в зимові місяці, коли закінчувалися сільськогосподарські роботи і сезонні робітники поповнювали в містах армію безробітних. Повністю безробіття в МАССР була ліквідована лише в 1930 р

З переходом до непу все більше уваги стало приділятися плановому керівництву народним господарством. Першим державним планом, розробленим і створеним Радянським урядом і Державної планової комісією, був ГОЕРЛО - Державний план електрифікації, який поширювався і на Придністров'я. У 1921 р в містах Дубоссари, Рибниця, а також в селах Ташлик, Бутор, Катаржина споруджуються невеликі електростанції, починаються підготовчі роботи з будівництва електростанцій в Григоріополі, Кам'янці, Петроверовке і Новопетрівської волості. У квітні 1922 року в Тирасполі запускається електростанція потужністю 200 л. с., яка дала можливість висвітлити все місто і електрифікувати всі підприємства. У 1923-1924 рр. вона була розширена і переведена на мінеральне паливо. До кінця відновного періоду електроенергію виробляли Балтська і Ананьївська електростанції.

Для здійснення загального керівництва економікою в Тирасполі і Балті в червні 1921 р.створюються повітові економічні наради при Радах, відділи народного господарства перетворюються в повітові управління особливоуповноваженого президії Одеської ради народного господарства. Після утворення МАССР затверджуються республіканські органи керівництва народним господарством. Плануванням займалася Державна планова комісія, кустарним виробництвом керував Промисловий союз, торгівлею керував Народний комісаріат торгівлі, промисловістю - Рада народного господарства.

У 1925 р в республіці налічувалося вже 3256 промислових підприємств. До них ставилися всі ті заклади, які використовували найману робочу силу, мали двигун або своє спеціальне приміщення. Завдяки останнім показником в розряд промислових підприємств увійшли навіть найдрібніші майстерні шевців, кравців і т. Д. Цензовими підприємств, на яких значилося понад 16 найманих робітників при наявності двигуна або більше 30 робочих при відсутності такого, налічувалося 37. У цілому на них були зайняті 1465 найманих робітників. Із загальної кількості підприємств 93,7% становили приватні, що випускали 26,9% всієї валової продукції, 80% якої припадало на підприємства борошномельної та маслобойной галузей.

Незважаючи на певні успіхи, досягнуті в ці роки в промисловості, МАССР до кінця відновного періоду, як і раніше залишалася слаборозвиненою в промисловому відношенні. Значною мірою зростання продуктивності праці і випуску продукції гальмувало старе, зношене обладнання підприємств, крім того, багато виробничі корпуси були взагалі непридатні для роботи.

4. Бендери в роки румунського королівського режиму (1918-1940 рр.)

Окупація краю військами королівської Румунії не могла не спричинити за собою погіршення соціально-економічного становища трудящих Бессарабії. Економічна політика румунського уряду була спрямована на те, щоб бессарабські міста якомога швидше втратили значення промислових центрів. Окупаційна влада прагнули знищити навіть ті незначні промислові об'єкти, які мала Бессарабія до моменту її захоплення, мали намір перетворити край в аграрний сировинний придаток Старого королівства, в джерело ресурсів для індустріалізації Румунії та благоустрою Бухареста. У перші роки окупації румунські чиновники вивозили в Румунію все, що представляло для них цінність - майно міст, залізниці, російської армії і т. Д. Що залишилися в 1918 р в Бессарабії паровози і вагони за безцінь були продані румунськими властями на переплавку Решіцкій металургійному комбінату (Румунія), оскільки не могли бути використані на вузькоколійних румунських дорогах.

Демонтаж і переміщення всіх мало-мальськи великих підприємств, побудованих в краї до 1918 р, тривали і в наступні роки, особливо в періоди економічних криз 1929-1933 і 1937-1938 рр. З Кишинева були транспортовані трикотажна фабрика «Сфінкс» і текстильна фабрика Тарановського, на яких працювало понад 400 осіб, а також два шкіряних заводи, залізничні та інші майстерні, з Бендер після повного демонтажу - найбільші в Бессарабії залізничні майстерні, де було зайнято 710 чоловік, і т. д. Тільки до середини 30-х років з міст і містечок Бессарабії окупанти перебазовували в Старе королівство 96 маслобійних, 12 шкіряних, 9 спирто-горілчаних заводів, 3 заводи, які випускали сільськогосподарські машини, 16 т іпографій і ін.

Експропріація найважливіших підприємств Бессарабії боляче вдарила по економіці краю. За 22 роки тут було побудовано єдине велике підприємство - Бельцький цукровий завод і розпочато будівництво Бендерського консервного заводу проектною потужністю 1,5 млн банок на рік. Крім того, румунська влада робили спеціальні заходи, що перешкоджають промислового розвитку Бессарабії. Наприклад, декрет-закон про монопольне право румунської держави на рибальство у водах Бессарабії від 24 липня 1919 р підривав розвиток рибоконсервної промисловості краю, а декрет-закон про державні монополії від 5 вересня 1919 р зобов'язував Міністерство фінансів Румунії виявляти і ліквідувати існуючі приватні тютюнові і сірникові фабрики.

У періоди економічних криз 30-х років румунські промисловці добилися закриття на території Бессарабії 59 заводів, фабрик і майстерень, що склало близько чверті всіх банків, що діяли в цей період цензових підприємств краю.У їх числі опинився і Бендерський пивоварний завод. У бессарабських містах переважало відстале дрібнотоварне виробництво. У Бендерах частка кустарів досягала 45,5%. Деградація промисловості, торгівлі та інших містоутворюючих факторів в результаті економічної та політичної діяльності румунських панівних класів і включеної ними Бессарабії привела до занепаду економіки міст, зубожіння народу.

Остання обставина створило і негативну демографічну ситуацію. Якщо населення Бендер в 1904 р прийняти за 100%, то до 1916 воно збільшилося до 167,7%. З 1916 по 1923 року чисельність населення скоротилася на 41,1%. У 1916 р в місті налічувалося 59 900 осіб, а в 1930 р - 31 384, т. Е. За все 52,4% від рівня 1916 р перші роки окупації з Бессарабії в Радянську Росію кинулися десятки тисяч біженців. З 1919 р переселення бессарабцев на російську територію було заборонено і тривало нелегально.

З року в рік знижувалася номінальна заробітна плата робітників і службовців. До 1931 року вона впала на 30-40%, а на окремих підприємствах - на 50-60% в порівнянні з 1928 р З 1934 по 1940 р відзначається деяке зростання номінальної заробітної плати, однак цей факт обумовлений, в першу чергу, значним зростанням цін на товари першої необхідності.

Напівголодне і злиденне існування народу, відсутність елементарної медичної допомоги зумовили широке поширення небезпечних захворювань. Такими соціальними хворобами, як туберкульоз, сифіліс, малярія, трахома, на початку 30-х років було уражено понад 7% населення регіону. Про стан охорони здоров'я в краї свідчить хоча б той факт, що в 1938 р майже на 50 тис. Жителів сільської місцевості припадало лише одне лікар. Якщо в Кишиневі в 1914 р налічувалося 350 медпрацівників, то до 1939 року ця цифра знизилася до 140.

Злидні, хвороби, вкрай низький рівень медичного обслуговування викликали масову смертність населення. Дані Ліги Націй констатують, що Бессарабія за цим показником посідала перше місце в Європі і друге в світі. Найвищою була дитяча смертність. Щорічно в Бессарабії вмирали 62,4% новонароджених. Такий рівень дитячої смертності можна було зустріти хіба що в окремих районах Африки. На момент звільнення краю в Бендерському повіті налічувалося 5 лікарень з кількістю ліжок від 5 до 40 (всього по повіту 255 ліжок), 24 медпункту, 20 лікарів, 54 санітара, і все це на повіт з населенням 349 743 людини. Були відсутні пологові будинки, дитячі садки, ясла. У Бендерах на 35 тис. Жителів було дві лікарні, в яких працювали 20 лікарів: одна на 117 ліжок і інша - приватна єврейська - на 35 ліжок (вона містилася на кошти громади). При залізниці функціонувала амбулаторія, її обслуговував один лікар.

Як головний аргумент боротьби з епідеміями санітарна служба Бендер пропонувала примарії відкрити лазні. У 1938 р в газетній статті «Місто без народних лазень» звучить тривога, викликана безперервними епідемічними захворюваннями: «У місті є одна народна лазня і та поміщається майже в центрі міста. Зважаючи на великі морози бідноту ніяк не можна змусити ходити в лазню, так як більшість будинків абсолютно не мають одягу ... »

Житло - найважливіший економічний показник достатку міських жителів. У 1941 р 87,2% міських будівель Бендер були зроблені з жердин, обмазаних глиною, або з саману, 12,6% - з каменю.

Народна освіта в краї у розглянутий період характеризується наявністю ступеневої освіти. У Бендерах працювало тоді 19 початкових шкіл, а також чоловіча та жіноча гімназії, в яких викладали 80 учителів і навчалися 3274 учні. Були ще ремісниче і комерційне училища, школа крою та шиття. Плата за навчання в гімназії становила 5 тис. Леїв на рік, в комерційному училищі - 10 тис. Леїв. Всього в 1940 р налічувалося 2397 чоловік неписьменних і малограмотних 11-50-річного віку, в тому числі 339 - від 11 до 14 років.

У місті була Аудиторія, в якій виступали заїжджі артисти, працювали кінотеатр «Рекорд», музей краєзнавства, дві приватні бібліотеки. За користування художньою літературою постійні читачі платили 40 леїв на місяць, решта - по 2 лея за добу.

Погіршення економічного становища населення краю супроводжувалося посиленням монархо-фашистської диктатури. У лютому 1938 р військовим командуванням 3-го армійського корпусу Румунії було заборонено видання будь-якої літератури не румунською мовою (в тому числі і буржуазних газет). Повсюдно проводилася ревізія працюючого персоналу. Всюди з'являлися таблички: «Ворбіць Нуман роминеште!» Тих, хто говорив по-російськи, жорстоко били і навіть зраджували суду. Зате вільно ввозилася фашистська преса і література.

Після поразки Бендерського повстання в травні 1919 р партійна організація міста дуже ослабла. Для роботи в Бендерському підпілля були залишені члени обкому РКП (б): І. Баде, А. Сасів, Г. Старий. Про вороже ставлення населення до окупантів писав в своєму донесенні 8 липня 1919 р префект Бендерського повіту: «Якщо треба було б вжити заходів проти тих осіб, які, цілком ймовірно, незадоволені новим положенням Бессарабії, слід було б інтернувати майже всіх жителів м Бендери і багатьох місцевостей в повіті на чолі з усім викладацьким складом гімназій, частиною викладацького складу сільських шкіл, які не принесли присягу ».

Незважаючи на жорстокі репресії, в місті продовжували діяти більшовицькі агітатори; їх діяльність поширювалася, в основному, на робочих міських підприємств і солдат військ Антанти. Підтвердженням інтернаціональної солідарності робітників стала участь Бендерської залізничників у загальному страйку румунського пролетаріату, що почалася 20 жовтня 1920 року в Румунії, в якій взяло участь понад 20 тис. Робітників. Приводом до неї послужив реакційний закон уряду Авереску про заборону страйків.

У 1920 р в Бендерах створюються комсомольські осередки, членами яких стають Д. Садовець, Т. Кальб, А. Павлов, Л. Покривко, Е. Германюк. Через рік за завданням партійної організації Я. Таран підірвав в Бендерах будівлю сигуранці. Незабаром в керівництво революційним рухом включаються С.Ф. Ревеняле, І.Ф. Шимков, який в 1924 р стає секретарем підпільного міськкому партії.

Румунська влада жорстоко розправлялися з підпільниками. Влітку 1921 році після довгих і болісних тортур агенти сигуранці вбили члена Бендерського партійного комітету С. Добровольського. У вересні були розстріляні керівник партизанського загону с. Манзирь Бендерського повіту І. Боунегру і інші партизани цього загону, в листопаді після звірячих тортур і катувань - бессарабські комуністи І. Шелест, М. Печена, В. Патока, І. Кисловський, Т. Кручок, Б. Шехтман, Г. Двоскін.

У травні 1921 року відбувся I з'їзд Комуністичної партії Румунії. З'їзд прийняв рішення про перетворення соціалістичної партії Румунії в комуністичну. Румунська охранка заарештувала більшість делегатів з'їзду. Був інсценований процес «270», за яким пройшли і учасники революційного руху Бессарабії. У зв'язку з тривалою окупацією краю відбулася в серпні 1922 р Бессарабська партійна конференція, керуючись вказівками Комінтерну, прийняла рішення про тимчасове входження комуністичної організації Бессарабії до складу Компартії Румунії.

Як і раніше однією з найсильніших підпільних організацій в Бессарабії була Бендерська. Після поразки Бендерського повстання за рішенням парткому Г.І. Старий був переправлений до Тирасполя. Парторганізацію очолили П.В. Добродєєв і І.В. Турчак.

У вересні 1924 р трудове населення півдня Бессарабії під гаслом відновлення Радянської влади зробило виступ, яке увійшло в історію як Татарбунарське повстання *. Це було найбільше селянське повстання того часу в Європі. Після його придушення серед жителів Бендер поширювалися листівки із закликом: «Друзі! Захищайте татарбунарцев! », А також Маніфест селянського інтернаціоналу в зв'язку з початком процесу над татарбунарцамі, який проходив в Кишиневі.

Одночасно різко посилилися репресії. У цей час багато підпільні революційні організації були ослаблені, деякі взагалі розпущені. Важким ударом для революційного підпілля Бессарабії стало вбивство 5 вересня 1926 М. П. Ткаченко. Сталося це на станції Вістернічени поблизу Кишинева нібито при спробі Павла до втечі, коли його перевозили після арешту з Бухареста до Кишинева.

І все ж, незважаючи на складну політичну обстановку, боротьба народу проти окупантів тривала. Більшовицькі агітатори вели роботу серед населення, в селах повіту її очолив член Бендерського укома С.Ф. Ревеняле. Активну участь в революційному русі брали комсомольці. У 1930 р в Бендерах і повіті налічувалося 20 комсомольських осередків, в які входило 120 чоловік. Найчисленніша організація була в залізничних майстерень.

Восени 1924 року в Бессарабії почали створюватися Мопра - Міжнародні організації допомоги борцям революції. У Бендерах така організація була сформована в залізничних майстерень і депо, вона вважалася однією з найсильніших. Керував нею Ф.Ф. Гандзя, членами осередку були В.В. Заплешний, Д.І. Базаров, Я.І. Таран, Д.Є. Демкин і ін.

Робітничо-селянський блок (РКБ), створений в 1925 р з ініціативи Комуністичної партії Румунії як легальна політична організація, ставив собі за мету боротьбу за політичні свободи і демократичні права. Його активісти для викриття стоять при владі націонал-цараністов використовували навіть передвиборні мітинги самої партії. Великий інтерес народу викликали дискусії І. Шимкова з І. Зінштейном - одним з керівників місцевих націонал-цараністов. Успішно пройшли 27 січня 1929 р лекції редактора газети «Робітничо-селянська правда» К. Сирбу, який є охарактеризував зрадницьку позицію буржуазних партій по відношенню до міжнародного та румунському робітничого руху, закликав до боротьби за робітничо-селянський уряд, за возз'єднання Бессарабії з Радянським Союзом, розповів про нове життя робітників і селян на лівому березі Дністра.

В кінці 1928 році був створений повітовий партком робітничо-селянського блоку, до складу якого увійшли І. Шимків, Д. Редінбойм, Р. Крошкін, А. Кофман, А. Рейтман. Комітет РКБ включився у виборчу кампанію з виборів до румунського парламенту. Використовуючи наявні можливості, активісти блоку брали участь в мітингах, викривали реакційну політику буржуазного уряду, вимагали легалізації компартії, комсомолу, МОПРа.

Пожвавлення революційного руху проходило в обстановці знову посилилися репресії з боку окупаційної влади, що викликало глибоке обурення трудящих. Так, 10 лютого 1929 в місті відбувся масовий мітинг протесту проти піднялася хвилі терору націонал-царанистская уряду Румунії і інсценованого їм в Кишиневі процесу над активістами бессарабской секції РКБ. На мітингу, який вилився в справжню демонстрацію вірності трудящих блоку робочої солідарності, виступили А. Аронов - секретар Бессарабського обкому РКБ, І. Шимків і Ф. Крошкін.

Бендерська блокісти зуміли використовувати максимум легальних можливостей і перетворити повітові вибори, намічені на січень 1930 р в важливе політичне захід. 25 січня Бендерської повітовому комітету РКБ вдалося зареєструвати список кандидатів - 36 чоловік, з яких 14 були робітниками, інші - селянами. Вибори проходили в умовах запеклої антикомуністичної кампанії, грубої фальсифікації результатів голосування. Проте, навіть за офіційними даними, 5 лютого в Бендерах і його передмістях за РКБ проголосували 1569 осіб (за націонал-цараністов - 1 495). Ще більш серйозна перемога була здобута комуністами і їх прихильниками в місцевих виборах в сільській Раді, що відбулися 5 березня, - вони отримали 15 мандатів з 32. В першу робітничо-селянську фракцію увійшли В. Андрєєв, К. Головін, І. Гонзаченко, Г. Гордієнко , В. Гройсман, Ф. Калашников, Ф. Крошкін, А. Кофман, І. неуто, П. Нікульча, А. Опря, Є. Рудаков, Д. Редінбойм, М. Шерман і І. Шимків. Таким чином, днів 5 березня 1930 року став днем ​​торжества робітничо-селянського блоку - до складу виконкому сільської Ради Бендер увійшли комуністи.

Через чотири місяці, в червні, за наклепи провокаторів були заарештовані І.Ф. Шим-ков, І.Х. Неуто і Ф.Т. Крошкін. Незважаючи на це, на першому засіданні виконкому сільської Ради, яке відбулося 22 липня 1930 р блокова фракція висунула кандидатуру І. Шимкова для балотування на посаду примаря міста. З 35 присутніх на засіданні 14 віддали свої голоси за І. Шимкова, інші - за примаря Бендери Х. Булавицького. Оскільки жоден з депутатів не набрав необхідних двох третин голосів, питання було передано на рішення Міністерству внутрішніх справ Румунії. Останньому надавалося право призначити на цю посаду отримав просту більшість голосів, що міністерство і не могло зробити.

У складних умовах реакції і економічного занепаду боротьба проти окупаційного режиму тривала, в неї включалися всі нові і нові сили, в тому числі комсомольці і молодь міста. Одним з найбільш значних виступів 1931 р стала комсомольсько-молодіжна демонстрація, що пройшла в Бендерах 24 січня. Після мітингу, що відбувся в декількох кварталах від собору, у якого окупанти і місцева буржуазія розігрували черговий фарс святкування захоплення Бессарабії, комсомольці і робоча молодь влаштували революційну маніфестацію. Червоний прапор, піднятий Ш. ВАКом, спів «Інтернаціоналу», гасла «Геть румунську фашистську диктатуру в Бессарабії!», «Хай живе возз'єднання Бессарабії з СРСР!», «Хай живе Радянська Бессарабія!» Навряд чи у кого-небудь залишили сумнів, в ім'я чого трудящі Бендер вийшли на демонстрацію. Поліція заарештувала прапороносця і молодих робітників Василя і Віктора Соколових, Тихона Білого, Василя Римського і багатьох інших, над якими пізніше була вчинена судова розправа.

Прагнучи задушити набирає силу революційний рух, окупаційна влада проводять масові арешти. За неповними даними Бессарабського обкому МОПРа, тільки за другу половину січня 1931 році в Бессарабії було вироблено понад 400 арештів.

У 1931 р посилився рух безробітних. Взимку, на заклик комуністів, що залишилися без роботи жителі Бендер явочним порядком зайняли найбільший в місті зал в будівлі Аудиторії, де мав проходити мітинг протесту проти безробіття. Коли поліцейські витіснили присутніх із залу, мітингувальники колоною рушили вулицями Бендер. «Все місто був схвильований похмурим ходою безробітних», - згадував згодом С.Ф. Ревеняле.

У червні 1931 року в зв'язку з вивезенням з міста залізничних майстерень в Бендерах знову проходить демонстрація протесту. 2 грудня робітники майстерень оголосили страйк. Багатий подіями 1931 року завершився в Бендерах бурхливим революційним виступом (13 грудня) робочих швейної майстерні Серебрінской, які протестували проти 10-12-годинного робочого дня, нестерпних умов праці, нещадної експлуатації.

Вести економічну боротьбу в умовах жорстокого терору було дуже важко. Цілий ряд профспілок, створених ще в 1928-1930 рр., Був заборонений в 1931 р Але, незважаючи на це, в тому ж 1931 в місті організовується профспілка швейників, який об'єднав в своїх рядах понад 70 осіб. Під безпосереднім керівництвом цієї профспілки відбувся страйк швейників, що вилилася після арешту страйкарів в потужну демонстрацію. Підпільний міськком партії тут же організував мітинг протесту і випуск листівок, які закликають до негайного звільнення заарештованих.

Демонстрація почалася 13 грудня. Поліція, попереджена провокатором про підготовлювану демонстрації, з самого ранку нишпорила по місту. Ближче до вечора її пильність дещо ослабла, і тоді до будівлі профспілки швейників стала стягуватися молодь. До 20 години зібралося близько 150 чоловік. На мітингу виступили В. Чернов, І. Соколов, Х. Решетник, В. Рєзанов і ін. З гаслом «Звільнити в'язнів!» Демонстранти попрямували до будівлі сигуранці. На чолі колони з червоним прапором, на якому було написано «Геть білий терор!», Йшов комсомолець А. Подлесняк. В результаті втручання поліції, жандармерії і навіть військових частин мітингувальники були розігнані.

Активно включилася в боротьбу молодь, яка об'єднувалася в різні організації для боротьби проти фашизму. У місті була створена організація під назвою «Ліга молоді», керівництво якої здійснював ініціативний комітет під головуванням адвоката, учасника молодіжного антифашистського руху Л.В. Крейсина. До неї увійшли Ю. Сіркіс, Н. Гандзя, Н. Секрієру, К.Орлік, Ю. Демченко, Л. Ульянов, Віктор і Борис Бичкова, М. Колуцкій. Бурхливу діяльність розгорнула бендерська організація «Червоний школяр», що об'єднала в своїх рядах прогресивну учнівську молодь. Організацію очолила Е. Родощевецкая, активними членами були Б. Співак, Л. Ляндрес, які вели боротьбу проти фашизації школи, побиттів і образ учнів, проти підвищення плати за навчання.

У студентські антифашистські організації входили студенти з Бендер: Віктор і Борис Бичкова, Яків Левіт, Валентин Меднек і ін. Велику роботу по мобілізації населення на протидію фашистської загрози і пропаганді успіхів СРСР проводила Бессарабська секція товариства «Друзі СРСР», створена в 1934 р Секцію в Бендерах очолив А. Бирледяну, в неї увійшли Г. Кахане, Я. Левіт, Л. Волошин, Є. Денисов і інша учнівська молодь - всього 9 чоловік.

Бессарабський обласний антифашистський комітет заснував в Бендерах газету «АЛАРМ» під редакцією активного учасника революційно-демократичного руху бессарабських студентів, члена Бендерського повіту антифашистського комітету Я. Левіта. Перший і єдиний номер побачив світ 3 листопада 1934 р Буквально через кілька днів, 15 листопада, за вказівкою націонал-ліберального уряду Румунії командування 3-го армійського корпусу оголосило про заборону всіх антифашистських організацій. Першим пунктом наказу ¹ 5 накладалося вето на діяльність Компартії Румунії, Комуністичного союзу молоді Румунії та інших (всього 32) організацій. Цим же наказом була накладена заборона на видання будь-яких газет, брошур, маніфестів і будь-яких інших публікацій, «які проводять комуністичну пропаганду».

У березні 1936 року під час кишинівського судового процесу над керівниками аннітарной служби 11-ї інтербригади ім. Тельмана. З бендерчан в цій війні брали участь Т. Пагіс, А. Бачкурінскій і багато інших.

До кінця окупаційного періоду боротьба з режимом проходила в ще більш складних умовах монархо-фашистської диктатури. Під страхом смертної кари відтепер заборонялися всі опозиційні політичні партії, заклики до класової боротьби і всяка усна або письмова пропаганда, спрямована проти існуючої форми державного правління. Настав режим «коричневих полковників», які були призначені префектами у всіх повітах Бессарабії. Їм надавалася повна свобода дій в придушенні будь-яких революційних виступів і маніфестацій.

З особливою жорстокістю переслідували революційно-визвольний рух. Однак і в цих важких умовах Бендерський міськком партії не припиняє свою діяльність. Тепер основна форма його боротьби полягає у відмові від виконання різних робіт військового призначення, в опорі реквізицій. До кінця окупаційного періоду дезертирство рекрутів і солдатів, що будують військово-стратегічні об'єкти вздовж Дністра, набрав масового характеру. З жовтня 1938 по лютий 1940 року в чотирьох повітах Бессарабії, в тому числі і Бендерському, було зафіксовано близько 4,5 тис. Рекрутів, що переховуються від військової служби. Передчуваючи, очевидно, свій кінець, окупанти вибивали з населення все більше і більше коштів на військові потреби. Префект Бендерського повіту повідомляв, що борги в повіті досягли 400 млн лей, до чого цинічно додав, що якщо навіть продати всіх боржників разом з усім їхнім господарством, то «навряд чи виручка покриє цю суму».

У роки королівської диктатури посилився процес мілітаризації країни. Розгорнулося будівництво укріплень уздовж румуно-радянського кордону, для чого в Бессарабію були запрошені французькі інженери. Уздовж Дністра на протязі трьохсот кілометрів будувалися військові споруди, стратегічні дороги. До 1940 року Бессарабію наповнили війська, для яких зводилися величезні склади під озброєння та амуніцію. Створювалася так звана «Лінія Карола II».

травня 1938 року, незважаючи на посилювався фашистський терор, робітники і службовці Бендер відзначили День пролетарської солідарності трудящих, а через рік, в той же день, влаштували відкритий виступ проти монархо-фашистської диктатури. В кінці 1939 - першій половині 1940 р жіночий антивоєнний комітет, створений в Бендерах підпільним міськкомом партії, провів антивоєнний марш і демонстрацію матерів і дружин солдатів. Вони пройшли під гаслами «Геть антирадянську війну!», «Геть загальну мобілізацію!», «Поверніть наших синів і чоловіків!».

Таким чином, протягом усього періоду окупації краю королівською Румунією, жителі Бессарабії вели запеклу боротьбу проти існуючого режиму, основними цілями якої були возз'єднання краю з СРСР, запобігання поширенню фашизму і загрози антирадянської війни.

література

1. Анісімов А. Армії Денікіна до і після розгрому // Воєнно-історичний журнал. 1996. №6. С.65-76.

. Басік І. Результат білого руху // Независимое военное обозрение. 1997. № 38. С.65-76.

. Валіуллін К.Б., Заріпова Р.К. Історія Росії. XX століття. Частина 2: Навчальний посібник. - Уфа: РІО БашГУ, 2002. - 368 с.

. Ісаєв І.А. Історія держави і права України: Уч. сел. для вищ. уч. зав М .: МАУП, 1999. - 608 с.

. Історія Росії XIX - початку XX ст .: Учеб. для історич. фак. ун-тів / За ред. В.А.Федорова. - М .: Зерцало, 1998.- 752 с.

. Історія Росії з початку XVIII до кінця XIX століття: навчальний посібник для вузів за напрямом і спеціальністю "Історія" і для системи педагогічних вузів Росії / А. Н. Сахаров, [и др.], Відп. ред. А. Н. Сахаров. - М.: АСТ, 1996. - 543 с.

. Історія Росії. Теорії вивчення. Книга друга. Двадцяте сторіччя. Навчальний посібник / Під. ред. Б.В. Лічман. - Єкатеринбург: Видавництво «СВ-96», 2001. - 557 с.

. Карамзін Н.М. История государства Российского: В 12 т. Т. II-III / Под ред. А.Н. Сахарова. - М .: Наука, 1991.-832 с.

. Левін М. Громадянська війна: динаміка і спадщина // Громадянська війна в Росії: перехрестя поглядів. - М .: 1994. - С. 57-64.

. Лепешкин А.І., Мішин Н.Г., Романов П.І. Курс радянського державного права. Т.2. - М .: 1962. - 314 с.

• 1. Політична обстановка
  • 2. Відновлення сільського господарства
  • 3. Відновлення промисловості
  • 4. Бендери в роки румунського королівського режиму (1918-1940 рр.)