Родовід поліської селянської династії

Дата конвертації12.02.2018
Типдоповідь

А. А. Макейчик

Дослідження селянських династій відноситься до найбільш важким генеалогічним завданням. Пов'язано це головним чином з дефіцитом відомостей: в минулому люди з соціальних низів рідше, ніж представники еліти, фіксувалися в документах, а наявні відомості часто недостатньо інформативні.

Сказане, однак, не означає неможливість побудови селянських родоводів, в т. Ч. На документальній базі. Сучасні архіви мають у своєму розпорядженні цілу низку цінних для нас видів джерел: ревізькі казки та інші матеріали переписів, парафіяльні метричні книги, погосподарські книги, записи актів громадянського стану і ін. Метричні книги, наприклад, увійшли в ужиток на початку ХVIII ст., В них записувалися імена , дати народження, хрещення, шлюбу, смерті. Ще більш змістовні ревізькі казки (в 1719-1857 рр.), Що включають також відомості про переведення селянина в іншому дворі або маєток, про віддачу в рекрути і т. П. Ці відомості мало придатні для портретизації осіб, але при збереженості архівних матеріалів опис селянських пологів може охоплювати кілька століть. Прикладом цього є родовід Макейчик.

Дана прізвище відноситься до патронімічні типу, утворена від зменшувально-ласкательной форми чоловічого імені Макей. Для білоруської антропонімії подібні прізвища типові (Антончик, Іванчик, Петрик і т. Д.), Зустрічаються вони і в інших слов'янських народів. Макей - ім'я грецьке, означає "насмішник", "осміювали". На Русь воно прийшло разом з її хрещенням в грецьку віру, отже, не раніше кінця Х ст., З часом воно стало хрестильним і досить поширеним. Дні ангела Макєєв: 29 січня, 11 травня, 3 липня, 18 грудня.

За їх старовинної дислокації всі білоруські Макейчик діляться на дві основні частини - мінську, або центральну білоруську, і поліську; до останньої відноситься династія, описувана в даній роботі. У пологових переказах існує кілька версій появи її на Поліссі. Найбільш популярна легенда про білоруський повстанця (або Гайдамака), який, рятуючись від переслідувань, ховався у віддалених кутках і якимось чином знайшов міцне притулок у поліських нетрях. Є й менш романтичні розповіді. У будь-якому випадку династія живе в поліському краї як мінімум з початку ХVIII ст. Аж до середини ХХ ст. Макейчик проживали дуже компактно, в суміжних селах Бобрик, Запілля, Комаровичі. Запілля в ХІХ ст. виділилося з Комарович, а в 1974 р перестало існувати як самостійне поселення, розчинившись в тих же Комарович. Села ці досить старовинні, вони розташовані на південному сході Мозирщіни, на місці поселення древніх дреговичів; в даний час належать до Петриківського району Гомельської області. На відміну від села Бобрик, Комаровичі мали ранг села. Село відрізнялося великою кількістю жителів, наявністю церкви і панської садиби. У ньому діяли два храми, католицький і православний. Останній (більш ранній) побудований в середині ХVIII ст., Метричні книги велися в ньому з 1756 г. Спочатку ця церква була уніатської, в 1795 р стала православної, Свято-Троїцької. У Комарович ж вперше в ареалі династії Макейчик в 1883 р була відкрита школа (народне училище), перша вчителька - Олександра Невська. Поруч з Комарович є річка Ареса, в минулому вона називалася Роса, може бути та сама, звідки "є пішла Руська земля"?

Простір поліських Макейчик з кінця Х ст. відносилося до Туровського князівства, з 1155 року - до Київського, в XIV ст. стало власністю великого литовського князя Гедиміна, потім, до 1791 р слуцьких князів (Олельковичів і Ходкевичей) в складі Великого князівства Литовського; в кінці ХVIII ст. полешукі виявилися в Російській імперії. Після Олельковичів села кілька разів змінювали свої господарів. З початку ХVIII ст. разом з кріпаками вони надовго опинилися в руках місцевого шляхетського роду Єленський, роду великого, записаного у шосту і першу частини родовідних книг Мінської, Віленської і Вітебської губерній. Клан Єленський породив кілька колоритних особистостей. У їх числі Емма Єленський-Дмаховская (1864-1919 рр.), Відома діячка білоруської та польської культури. Вона народилася в Комарович, з 1890 р жила у Вільно. У 1891 р вона опублікувала в польському журналі "Вісла" досить великий нарис "Село Комаровичі". На початку ХХ ст. маєтком Комаровичі (5530 десятин землі) володів граф Г. А. Милорадович (1839-1905 рр.), представник знаменитого роду сербського походження, колишній флігель-ад'ютант Олександра II, сенатор. Він, до речі, захоплювався генеалогією, був членом петербурзького і московського родоводів товариств, опублікував близько 25 робіт з генеалогії.

Такі загальноісторичних умови життєдіяльності поліської династії Макейчик. Виділилася з неї гілка, що веде по низхідній прямій лінії до автора даної статті, зображена на схемі № 1. Вона складається з трьох потоків: в центральному представлені генеалогічні ступені прямої спорідненості (на схемі їх 10, всього ж династія налічує 11 поколінь), в лівому - дружини Макейчик, в правому - лінія матерів матерів. Дати на схемі, як і інші родоводи відомості, наведені за матеріалами фондів "Мінська казенна палата", "Мінський губернський інвентарний комітет", "Мінська губернська земська управа" Національного історичного архіву Білорусі, у справах про дворянство, про викуп селянами землі у поміщиків і т. п. з фондів Російського державного історичного архіву в Петербурзі, а також за іншими джерелами, включаючи сімейні архіви і наукову літературу.

Загальним первопредком поліських Макейчик з'явився кріпак Матвій. Автору статті (покоління № 9) він доводиться шестиразовим прадідом. У низхідному русі династії виділяються три хронотопу: село Бобрик (початок ХVIII ст.-1830-і рр.), Села Бобрик і Запілля (1830-е рр.- середина ХХ ст.), Білорусія, Москва, Ленінград та інші регіони СРСР ( з середини ХХ ст.). Поколенная таблиця першого хронотопу з деяким скороченням представлений на схемі № 2.

Змістовний портрет роду в пізнавальному відношенні цікавий одночасно і типовістю, і своєрідністю. До третього хронотопу всі його особи проживали на одній і тій же невеликій території, представляли один соціальний шар, вели однаковий спосіб життя. У цей період форми і показники їх життєдіяльності (грамотність і динаміка освіти, професійна структура, мораль, світогляд, громадська активність і т. Д.) Близькі до среднебелорусскім (селянським). Пізніше різко посилюється диференціація, але зі збереженням ядра внутріродових цінностей (патріотизм, сімейно-вітальних надійність, життєстійкість).

У 1945 р один з Макейчик штурмував рейхстаг, дістався до самого лігва, вертел великий глобус у кабінеті Гітлера. На хвилі переможної радості, за прикладом інших, хотів було написати щось на стіні, аж ось передумав: і малограмотність засоромився, і соромно стало перед вбитими (вони ж не напишуть, що не відзначать себе), і - отака дивина, здолав ворога, скільки їх було, і ворогів і перемог. Швидше додому, на Поліссі ...