Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Розробка уроку історії 6 клас: "культура Візантії"





Скачати 17.13 Kb.
Дата конвертації 19.01.2018
Розмір 17.13 Kb.
Тип Розробка

Урок ....

КУЛЬТУРА ВИЗАНТИИ

цілі:

  1. Ознайомити учнів з історичними умовами, що вплинули на розвиток культури Візантії.

  2. Дати учням уявлення про найважливіші досягнення візантійського мистецтва в архітектурі, мозаїці, іконопису.

Основні поняття і терміни: ікона, іконопис, мозаїка, фреска, смальта, темпера.

Обладнання: ілюстрація «Собор Св. Софії в Константинополі», репродукція ікони «Володимирська Богоматір».

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання.

питання:

=> Розповісти про природні, географічні умови Аравійського півострова, населення і його спосіб життя.

=> Порівняти системи державного управління норманів і арабів.

=> Охарактеризувати об'єднуючу роль ісламу.

=> Основні обов'язки мусульман.

=> Розповісти про основні завоювання арабів.

II. Вивчення нового матеріалу.

ПЛАН

  1. Історичні умови розвитку культури Візантії.

  2. Освіта, наукові знання.

  3. Мистецтво: архітектура, іконопис, мозаїка.

4. Вплив культури Візантії на сусідні країни.

1. Історичні умови розвитку культури Візантії.

Учитель починає пояснення нового матеріалу з постановки проблемного завдання:

=> Подумайте, які історичні особливості Візантії могли сприяти високому рівню культурного розвитку?

Учні, спираючись на отримані знання по темі «Візантія при Юстиніані I», можуть відповідати приблизно так:

- Міста залишалися центрами торгівлі, ремесла, сильної влади і культури.

- Візантія стає спадкоємицею античної культури.
- Християнство вплинуло на культурний розвиток Візантії.


2. Освіта, наукові знання.

Учитель звертає увагу учнів на те, які знання були потрібні для будівництва, розвитку ремесел, торгівлі, подорожей, для збору податків і управління державою.

Держава потребувало грамотних чиновників, утворених державних діячів. Освічені люди досягали влади, високих посад і багатства. Потреба в грамотності та освіті була не тільки в столиці Візантії, але і в провінціях, серед селян і ремісників зустрічалися грамотні й освічені люди.

Були організовані церковні, державні та приватні школи. У школах навчали читання, письма, рахунку, церковного співу. Вивчали святе письмо, праці стародавніх вчених. В Константинополі в IX столітті при дворі імператора відкрилася вища школа. У вищій школі викладали риторику, міфологію, історію, географію, літературу.

В XI столітті був відкритий перший в Європі університет.

Розкриваючи питання про розвиток наукових знань, рекомендується скласти таблицю «Наукові знання в Візантії».

Наукові знання в Візантії



Математика

Медицина

хімія

Географія

Історія

Введено буквене позначення в

алгебри. ці знання

знайшли застосування в астрономії,

будівництві, обчисленні збору

податків.

В XI столітті в

Константинополі при монастирі

була відкрита

лікарня.

Для навчання

Медицині створено медичне

училище.

Складено посібники з медицини.

винайдено

«грецький

вогонь »- суміш

з нафти і смоли.

застосовувався в

боях на

море і на суші.

складалися,

риси

карти, плани

міст. Мандрівники складали описи країн і

народів.

історичні

твори

складалися

на основі

документів,

особистих спостережень,

розповідей очевидців.

Учитель задає такі питання:

=> Чим була викликана потреба знати життя і звичаї інших народів, креслити карти?

=> Що сприяло розвитку історії як науки в V - VII ст.? Учні можуть дати приблизно такі відповіді:

  • Війни, торгівля, мореплавання.

  • Війни Юстиніана, вивчення праць античних істориків.

3. Мистецтво: архітектура, іконопис, мозаїка.

Розкриваючи питання про особливості візантійського мистецтва, вчитель характеризує деякі його види - архітектуру, мозаїку і іконопис.

архітектура

Учитель звертає увагу учнів на ілюстрацію підручника «Храм Св. Софії в Константинополі» (с. 66).

=> Яке враження собор Св. Софії виробляє на нас, що живуть в XXI столітті?

Розповідь вчителя:

Зовні храм не здається ні великим, ні ошатним. Але увійшли всередину він вражає величезним простором, величністю інтер'єру. Чому? Християнство змінило призначення

храму, його архітектуру і інтер'єр. У християнському храмі віруючі збиралися на богослужіння всередині. Отже, внутрішнє оздоблення храму Візантії нарядно, ніж зовнішній його вигляд.

У X - XI ст. замість витягнутого прямокутного будівлі затверджується хрестово-купольний храм. У плані цей храм мав вигляд хреста з куполом посередині, встановленим на круглому підвищенні - барабані.

Далі вчитель розповідає про собор Святої Софії в Константинополі в обсязі матеріалу підручника (с. 65-67).

мозаїка

Важливим завданням візантійських архітекторів був розподіл в храмі світла і тіні. Різнокольорові кубики смальти (сплав скла і фарби) зміцнювалися в грунт з різним нахилом, поверхня смальти робили трохи шорсткою. При русі віруючих в храмі шматочки смальти мерехтіли, іскрилися, переливалися, відбивали падаюче світло своїми гранями.

Учитель привертає увагу учнів до ілюстрації «Візантійська мозаїка» в підручнику (с. 70).

іконопис

Найголовнішим досягненням культури Візантії даного періоду стала іконопісь.В храмах, будинках з'являлися ікони - зображення Ісуса Христа, Богоматері, сюжети зі Святого Письма.

Учитель обов'язково повинен пояснити учням основні відмінності ікони від картини.

ікона

картина

Ікона - одкровення Боже.

Світогляд іконописця -міровоззреніе Церкви.

Ікона - поза часом, вона символ інобуття в нашому світі.

Авторство іконописця навмисно ховається, так як ікона -

Кисть іконописця безпристрасна: особисті емоції не повинні мати місця.

Ікона - засіб для спілкування з Богом і святими.

Для ікони характерна зворотна перспектива. творіння соборну.

Картина - це творчий образ, створений фантазією художника, він є формою передачі його власного світогляду.

Картині властива індивідуальність автора, характерне колірне рішення, своєрідна живописна манера. Картина емоційна, вона належить духовному світу художника.

Картина - місце для спілкування з автором і його ідеями.

Картина побудована за законами прямої перспективи.




Учитель повинен пояснити наступне: основна відмінність стилістики ікони від реалістичної картини - принцип зображення простору. (Для прикладу треба показати учням репродукцію будь-якої картини.) Для кращого розуміння прямого і зворотного перспективи треба намалювати або показати учням зображення залізничного полотна.

Учні бачать, що рейки сходяться в одній точці, розташованій на лінії горизонту. Це пряма перспектива.

На іконі ж точка сходу розташовується не в глибині картинній площині, а в що стоїть перед іконою людині, і паралельні лінії на іконі не сходяться, а навпаки, розширюються в просторі ікони.Це зворотна перспектива.

hello_html_2dd26c10.png

Пряма перспектива Зворотній перспектива

hello_html_357143a7.jpg



Ікони писали на дерев'яній основі - дошці. В основному для цього використовувався кипарис, а також і інші породи дерева -береза, сосна, дуб, осика, ялина.

Якщо зробити поперечний розріз ікони і подивитися на неї збоку, то можна виявити на ньому 4 шари.

Шар перший - ікона дошка. Іноді на іконну дошку наносили тканину - паволоки.

Шар другий - грунт, тобто основа під фарбу. Ґрунтова основа має білий колір і називається левкас.

Шар третій - барвистий. Для написання ікони використовуються темперні фарби.

Темпера - фарба, зроблена на основі порошкоподібних кольорових пігментів, сполучною речовиною яких служить емульсія, складена з води і яєчного жовтка.

Шар четвертий - захисний - натуральна оліфа.

Ознайомивши учнів з основними особливостями іконопису, доцільно уявити репродукцію ікони «Володимирська Богоматір».

Ця ікона була створена в Константинополі в першій третині XII століття і привезена на Русь в 1131-1132 рр., А в 1155 перенесено до Володимира, звідки й походить її назва. У візантійської іконографії вона називається «Богоматір Елеуса», тобто милосердна, в російській - «Богоматір Розчулення». Богоматір Розчулення - самий ліричний образ Богородиці.

Учитель звертає увагу учнів на наступне: Немовля Христос на руках Діви Марії довірливо охоплює її ручками і ніжно притискається своєю щокою до її щоки. Це пов'язано з трагічною долею Божого сина і скорботної про нього матері.

Учитель, показуючи ікону, акцентує увагу учнів на тому, що ікона знаходиться в Москві в Третьяковській галереї.

Поверхня ікони сильно спотворена численними реставраціями, однак лики Богоматері і Немовляти збереглися, і це дає уявлення про зміст образів і стилі письма.

Очі Богородиці овіяні смутком, її образ написаний темними фарбами. Весь її вигляд виконаний великий людської скорботи і тому так душевно близький всім.

Фігура Немовля світла, зворушлива і безпорадна, так як він знаходиться на зорі свого життя.

Ікона досі хвилює нас, так як в ній втілено загальнолюдське почуття - велика материнська любов.

4. Вплив культури Візантії на сусідні країни.

На закінчення вчитель розповідає про вплив культури Візантії на духовний розвиток інших країн і народів.

Держави, що прийняли християнство від Візантії, - Болгарія, Сербія, Київська Русь, Вірменія, Грузія - значною мірою зазнали впливу візантійської культури. Досягнення візантійської культури і мистецтва ці країни і народи примі hello_html_2956b3bf.gif нили творчо, поєднуючи їх з власними національними традиціями.

III. Закріплення вивченого матеріалу.

?! Запитання і завдання:

=> Поясніть, чому в Візантії були затребувані освічені, грамотні люди?

=> Вкажіть, в яких напрямках розвивалися наукові знання. => Який існував канон в оформленні християнського храму?

IV. Підсумок уроку.

Домашнє завдання: § 5, відповісти письмово на запитання 2, 4.

* Підготувати повідомлення: «Собор Святої Софії в Константинополі», «Ікона« Володимирська Богоматір ».