Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Розробка уроку історії в 9 класі по темі "Великий перелом"





Скачати 14.85 Kb.
Дата конвертації 02.05.2018
Розмір 14.85 Kb.

ема уроку: Колективізація селянства.

Мета уроку:

1) освітня: скласти уявлення про причини кризи хлібозаготівель в 1927-

1928 р і виявити можливі шляхи виходу з нього; усвідомити причини перемоги

Сталінського варіанту подолання економічної кризи; засвоїти причини і

сутність суцільної колективізації; знати ставлення різних верств населення до

цього процесу; простежити довгострокові економічні, соціальні, політичні

наслідки колективізації Як ігровий завдання учні повинні дати

самостійну оцінку цьому явищу, винести йому обвинувальний вирок або

виправдати його.

2) розвиваюча: розвивати вміння працювати в групах; удосконалювати навички

самостійної роботи учнів з текстом підручника; удосконалювати вміння

працювати з документами, робити узагальнення і висновки.

3) виховна: новому поколінню спробувати осмислити і зрозуміти коріння багатьох

помилок радянського часу, щоб назавжди очистити від них сучасне суспільство,

зрозуміти, що обраний варіант колективізації став початком краху російського

селянства і всього аграрного сектора в цілому, виховати шанобливе ставлення до

людині праці, навчитися співпереживати трудівникам села, на долю яких випало

багато випробувань.

Хід уроку.

I. Організація класу. (3 хв.) - вітання, -Постановка мети уроку.

П.Проверка домашнього завдання. {5 хв.) 1 .Укажіте причини згортання НЕПу.

(Більшовики до кінця 20-х років остаточно затвердили свою владу в Росії. Їм вдалося повернути країну до основними економічними показниками довоєнного часу, і перед владою неминуче поставало питання а що ж далі? А далі на перший план висувалася проблема модернізації країни. НЕП давав збої : соціальна нерівність, безробіття, що росте промтоварний голод, у селян пропадав стимул розширювати своє господарство, тому що на виручені гроші нічого було купити, аграрне перенаселення)

2.В чому суть сталінського «великого перелому»?

(Головне завдання партії - підвищення рівня життя населення, залишити позаду «нашу

вікову російську відсталість », стати країною металевої, країною

автомобілізації, стати передовою країною. Зробити це передбачалося за допомогою

індустріалізації.

З.Что таке індустріалізація?

(- ліквідація техніко-економічної відсталості країни;

- досягнення економічної незалежності;

-створення потужної оборонної промисловості;

-розвиток базових галузей промисловості (паливної, металургійної, хімічної, машинобудування).

Спочатку передбачалося створити потужну важку промисловість, яка забезпечить легку промисловість і сільське господарство необхідними машинами і устаткуванням, добривами .А легка промисловість і сільське господарство створять достаток матеріальних благ.

III. Вивчення нового матеріалу. (30 хв.) 1. Вступне слово вчителя.

Сьогодні наш урок пройде у формі сюжетно - рольової гри в ході якої ми повинні познайомитися з заходами, які проводила партія більшовиків в країні, щоб знайти коштів а на проведення індустріалізації.

В Європі процес створення важкої промисловості проходив на базі розвиненої легкої промисловості і сільського господарства. У Росії ж ці галузі господарства були слабо розвинені і головним джерелом коштів повинні були стати «внутрішні накопичення», отримані насамперед за рахунок аскетизму населення. З країни інтенсивно вивозилося сировину, продовольство - хліб, масло, цукор, споживання яких власним населенням було різко обмежено. Вивозили нафту, золото, ліс, розпродавалися скарби російських музеїв. Але цих коштів катастрофічно не вистачало. Здійснення індустріалізації вимагало корінної перебудови аграрного сектора. При цьому село розглядалося не тільки як джерело продовольства, але і як найважливіший канал поповнення фінансових ресурсів для потреб індустріалізації.

У 1929 року проходив Об'єднаний Пленум ЦК ВКП (б) в ході якого з'явилися дві точки зору на проведення аграрної революції. І зараз ми спробуємо простежити які точки зору існували в партії, як проходив процес колективізації, які наслідки для села і країни в цілому мав курс на колективізацію. Для цього ми створимо групи.

2.Подготовка до сюжетно - рольовій грі. Розподіл по групах.

I група - Н.И.Бухарина, А.І.Рикова -аргументіруют свій підхід з питання перебудови села.

II група - Й. В. Сталіна, В. В. Куйбишева - аргументують свою позицію з цього питання.

III група - експерти - аналізують зазначені позиції, роблять висновки про те, яка позиція перемогла і чому; які чинники цьому сприяли.

IV група - агітатори - двадцатіпятітисячнікі, що приїхали за партійним завданням в

село. Їх завдання - переконати селян в перевазі колгоспів і необхідності

вступати в них.

V група -крестьяне - бідняки -всесторонне обговорюють вступ до колгоспу і

обґрунтовують свій вибір.

VI група - заможні селяни - зважує всі «за» і «проти» вступу в колгосп

і обгрунтовують свій вибір.

VII група аналітиків - на основі прослуханих виступів оцінює шанси успішного і швидкого колгоспного будівництва і продумує, які негативні наслідки могла мати проведена колективізація.

3.Самостоятельная робота в групах. Вивчення документів.

4.Виступленіе учнів. Аргументація своїх позицій, висновки. Зразкові відповіді учнів:

1,2,3 гр. Аналіз причин кризи та пошуки шляхів виходу з нього привели до формування двох точок зору. Сталін вважав, що порушені економічні пропорції. Занадто слабка промисловість не може забезпечити випуск необхідних товарів. Товарний голод не дозволяє отримати у селян хліб економічним шляхом - в обмін на промтовари. Дрібне селянське господарство не здатне задовольнити потреби зростаючої промисловості. Кулак свідомо саботує хлібозаготівлі. Треба перевлаштувати сільське господарство в сторону високотоварних колективних господарств. Якщо об'єднати мільйони селян в десятки тисяч колгоспів буде легше збирати з них податки і контролювати їх споживання.

Іншої думки дотримувався Н.И.Бухарин. Він був не проти створення колективних господарств, але вважав, що основою аграрного сектора ще тривалий час повинні залишатися індивідуальні селянські господарства.

Пленум ЦК ВКП (б) квітні 1929 року підтримав сталінську програму. НЕП згорнутий. причини:

- Сталін контролював партаппарат;

- партія переповнена людьми, які хотіли знайти програму радикальних реформ;

- народ приваблювала висунута Сталіним перспектива можливості швидкого побудови соціалізму в одній країні;

7 листопада 1929 року в газеті «Правда» була опублікована стаття І. В. Сталіна «Рік великого перелому», в якій говорилося про «докорінний перелом у розвитку землеробства від дрібного і відсталого індивідуального господарства до великого і передового колективного землеробства".

4 гр. Двадцятип'ятитисячники - це комуністи-робітники великих заводів і фабрик. Їх твердість видно відразу: «Я буду проводити політику партії». У селі вони люди нові і до всіх не бажають вступати в колгосп ставилися однаково негативно. Були непохитні до ворогів. Часто їх не цікавили долі селян, вони просто робили свою справу, для якого їх в село прислала партія. При розкуркулювання вони не намагалися вникнути в суть справи, для нього будь-кулак - це ворог. Вказівки партії - єдине правильне для них. Робочі, послані в село, завжди пам'ятають про те, що не можна упустити високу честь пролетаріату. Вони відрізнялися прямотою, чесністю, цілісністю. Нелегко було спадковим робочим, що не займався сільським господарством керувати колгоспом, які виросли серед щирих друзів, зрозуміти складну і суперечливу душу селянина. І тільки поступово вони набували досвіду господарського керівника.

5 гр. Селяни - бідняки із задоволенням обговорюють створення колгоспів. Безпросвітне життя селянина. Велика потреба: маленький будиночок, стара корова, хліба не вистачає, а сім'я 5 чоловік. Головна прохання про допомогу: «чи не можна де поміститися в колективі зі своєю бідною сім'єю?» У центральних районах країни, де селянство бідне, де йому один порятунок - колгосп, мужики радісно об'єднувалися. Крім того, раскулачівая куркулів - «кровопивць», при розподілі їх добра бідняки отримували 25%, а

сільськогосподарський реманент і худобу йшли як бідняцького вступного внеску в колгосп.

6 гр. Кулаки не поспішали в колгосп. Це найбільш підприємливі та незалежні

селяни. Про добровільності їх вступу в колгосп не було й мови. Силою і страхом їх

заганяли в колгоспи. Місцева влада намагалися перевищувати норму розкуркулення. В

кулаки записували середняків і навіть неугодних з яких - небудь причин будинків,

яких називали «підкуркульників». Відсоток розкуркулених досягав за окремими

районам 15 - 20%. Це при тому, що «куркулів» до 1929 року налічувалося не більше 3 -

4%. З районів суцільної колективізації виселялися «куркульські» сім'ї. Загальне число

розкуркулених 5 млн. чоловік, які проживали в 1 млн. господарств. все майно

розкуркулених передавалося у власність колгоспів.

7 гр. Політика суцільної колективізації привела до катастрофічних результатів:

- за 1929-1934 р.р. валове виробництво зерна скоротилося на 10%;

- поголів'я великої рогатої худоби і коней за 1929-1932 р.р. скоротилося на 1/3

- винищення худоби, розорення села безперервним розкуркуленням привели в 1932-1933 р.р. до масового голоду, що охопив приблизно 25-30 млн. чоловік, від голоду померло 5 млн. чоловік.

Незважаючи на масштаби голоду, за кордон було вивезено 18 млн. Центнерів зерна для отримання валюти на потреби індустріалізації.

До весни 1930 р Сталіну стало ясно, що божевільна гонка в колгоспи загрожує катастрофою. І він робить добре продуманий тактичний крок. 2 березня в газеті «Правді» була опублікована його стаття «Запаморочення від успіхів». Всю провину за становище він поклав на виконавців, місцевих працівників, заявивши, що «не можна насаджувати колгоспи силою». Після цієї статті Сталін став сприйматися більшістю селян як народний заступник. Але крок назад був зроблений для того, щоб тут же зробити десяток кроків вперед. У вересні 1931 р колективні селянські господарства об'єднували вже 60% селянських дворів, в 1934 р - 75%.

Сталін святкував перемогу. Колективізація створювала необхідні умови для здійснення планів індустріалізації і виконувала важливу політиці -ідеологіческую завдання, знищивши останній острівець ринкової економіки -частнособственніческое селянське господарство. Держава ліквідувало залежність від приватних селянських господарств в справі хлібозаготівель.

П / .Ітог уроку.

<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Мета уроку: скласти уявлення про причини кризи хлібозаготівель в 1927-

1928 р і виявити можливі шляхи виходу з нього; усвідомити причини перемоги

Сталінського варіанту подолання економічної кризи; засвоїти причини і

сутність суцільної колективізації; знати ставлення різних верств населення до

цього процесу; простежити довгострокові економічні, соціальні, політичні

наслідки колективізації Як ігровий завдання учні повинні дати

самостійну оцінку цьому явищу, винести йому обвинувальний вирок або

виправдати його.