Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Тема: "Передвоєнний і воєнний періоди в історії Кубані та країни" (За документами шкільного музею).





Скачати 21.22 Kb.
Дата конвертації 27.01.2018
Розмір 21.22 Kb.




урок

«Передвоєнний і воєнний періоди в історії Кубані та країни»




(За документами шкільного музею)





Підготувала: Горпенченко Г.І.

учитель історії МБОУ ЗОШ № 7

м Гулькевичи



Урок з елементами лабораторної роботи.



цілі:

1. Закріпити знання учнів про передвоєнному і військовому періодах історії краю та країни через музейну експозицію

2. Продовжити формування навичок роботи з історичними документами, картами, а також уміння знаходити причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки.

3. Показати цінність кожного історичного документа, значення музейних експозицій у збереженні історичної та культурної спадщини нашої країни і краю.


Устаткування: документи зі шкільного музею, фотографії, карта «Друга світова війна», атлас світу.


Випереджаюче завдання. 1. Знайти дані про рівень освіти на Кубані в 30 роки ХХ століття.

2.Внешняя політика СРСР в 1939-1940 рр ..

3.Найті відомості про склад Червоної Армії в 1941-1945 роки і під час демобілізації після війни.

4.Найті матеріали про 4-му Гвардійському Кубанському Козачому кавалерійського корпусу.



Хід уроку:



Учитель. Найголовніша подія ХХ століття це Друга світова війна. Тому, дивлячись на будь-який документ передвоєнних і воєнних років, ми співвідносимо його з Великою Вітчизняною війною. Перед вами кілька документів з шкільного музею, що відносяться до цього періоду.

Всі вони - частинка долі однієї людини. Досліджуйте їх і зробіть максимум можливих відкриттів і висновків, зв'язавши з важливими віхами історії нашої країни і краю. У своїй роботі спирайтеся на знання, отримані під час підготовки до уроку. Ви можете використовувати підручник і карти. Домашнє завдання ви отримаєте в ході уроку, тому приготуйте зошити.


Робота в групах з документами.


Відповідь 1 групи. I. Вже на обкладинці документа ми зустрічаємо незвичне написання скорочення: С.С.С.Р. - коли після кожної великої літери поставлена крапка. Таке ж відкриття ми зробили, прочитавши батькові власника: Андреевіч' - з "ь" знаком після «ч». Таке написання ми зустрічали в дореволюційних документах. Можна зробити висновок, що такі старі правила листи тоді ще застосовувалися.


Завдання по слідах відповіді. Дізнатися про те, які зміни відбулися в правилах російської мови з тих пір.

  1. Ми знайшли, що Герасим Андрійович за професією бухгалтер, пішов на пенсію на посаді головного бухгалтера откормсовхоз, і це, не дивлячись на початкову освіту. Можливо, що середнє, а вже тим більше вищу освіту не були обов'язковими.



Документ 1. Трудова книжка Горпенченко Герасима Андрійовича.

hello_html_6b242bf2.png





























Завдання по слідах відповіді. Знайти дані про рівні освіти в 30 роки ХХ століття.


  1. У трудовій книжці є запис про те, що Герасим Андрійович був покликаний по мобілізації в РСЧА 1 серпня 1941 г. Тобто менш ніж через 1,5 місяця після початку Великої Вітчизняної війни. І знову приступив до роботі 5 вересня 1945 р .. Він пройшов всю війну і був демобілізований, швидше за все, в серпні 1945 р Це підтверджує і знайдений нами документ «Акт про передачу книги обліку продфуражного постачання 10-ї Гв.К.Д. », датований 28 серпня 1945, однією зі сторін, в якому виступає гв.сержант Горпенченко Г.А.То є демобілізований він був пізніше зазначеної в документі дати.

Можна зробити висновок, що після закінчення війни демобілізація тривала протягом декількох місяців.

І ще, на початку війни наша армія продовжувала називатися Робітничо-Селянської Червоної Армії.


Завдання по слідах відповіді. Знайти відомості про те, скільки жителів нашого району було призвано на фронт і скільки повернулося?


Документ 2. Лист директору Кавказького про \ пункту.



hello_html_2ac7efee.png























Відповідь 2 групи. I. Зараз існує Міністерство сільського господарства. А з друку на цьому листі видно, що в 1940 р існував окремий Народний комісаріат м'ясо-молочної промисловості СРСР.



II. У листі міститься пропозиція Горпенченко Г.А. роботі на посаді старшого бухгалтера в будь-якому з наступних місць: Горьковская обл, Башкирія, Смоленська область, Зап. Білорусь. Можна прийти до висновку: 1) що не вистачало фахівців в країні, 2) що існувала Горьковская область, зараз це Нижегородська обл.

3) тут згадується Західна Білорусія, яка увійшла до складу СРСР в 1939 р тобто найбільш потребувала радянських фахівцях.

4) Якби пропозиція про переїзд в Смоленську Область або в Західну Білорусію було б прийнято влітку 1940 року, то через рік сім'я опинилася б в районах країни, які першими зустріли удари нацистської Німеччини, районах з найбільшими втратами серед мирних жителів.

  1. Ще з цього листа випливає, що Герасим Андрійович «був в той час покликаний» і якщо лист від 1940, то йому на той момент було 35 років, тобто під строкову службу не підходив. Тому можна припустити, що він був покликаний як резервіст, тому що йшла Фінська війна.


Завдання по слідах відповідей. Зробіть повідомлення про зовнішню політику СРСР в передвоєнні роки.

Документ 3. Червоноармійська книжка.

Відповідь 3 групи. I. Бачимо, що Горпенченко Г.А. перебував у званні гвардії сержанта окремого хім. взводу 10-ї Гвардійської Козачій Кубанської Червонопрапорної кавалерійської дивізії. Ми з'ясували, що вона входила до складу 4-го Гвардійського Кубанського кавалерійського козачого корпусу.

Завдання по слідах відповіді. 1) З'ясувати, коли в Червоній Армії і чому з'явилося звання гвардієць.


2) Розповісти про участь корпусу в боях на Кубані, про битву під ст.Кущевская і Шкуринської.


hello_html_90777b4.png

























hello_html_m205b280d.png





















  1. Також з документа випливає, що Горпенченко Г.А. брав участь в боях на Західному, Північно-Кавказькому, 4 Українському, і 2 Українському фронтах. І можемо простежити за роками, як змінювалася обстановка в ході війни. Як наші війська переходили від відступу до наступу.


Завдання по слідах відповіді. Хто командував Північно-Кавказьким фронтом? В який період він існував?

Документ 4. Довідка про оголошення подяк.


hello_html_6010e610.png










































Відповідь 4 групи. I. За документом, в якому міститься оголошення подяки за оволодіння містами з жовтня 1944-по квітень 1945 року, ми по карті простежили шлях 4-го ГКККК в останні місяці війни. Він пройшов через Румунію, Угорщину, Чехословаччину.

Остання подяку за оволодіння чеським містом Брно - 26 квітень 1945 р


Завдання по слідах відповіді. Де корпус зустрів День Перемоги 9 травня?


II. Також ми дізналися, що корпус був нагороджений Орденами Леніна, Суворова, Кутузова.


Завдання по слідах відповіді. Знайдіть відомості про кубанських козаків - Героїв Радянського Союзу.

Учитель. Отже, узагальніть свої сьогоднішні відкриття, знахідки, зробіть висновки.


Підсумки уроку. Сьогодні ми переконалися, що доля однієї людини може стати ілюстрацією історії краю і країни. Період кон.30-х- першої пол.40-х рр. - це важкі передвоєнні і воєнні роки. І ці труднощі випали на долю всіх громадян нашої країни.

Ми побачили в цих документах і підйом народного, і передвоєнні зовнішньополітичні події і звичайно, саму Велику Вітчизняну війну


hello_html_b63889d.png
































Учитель. Всі використовувані на цьому уроці документи та їх копії з нашої шкільної музейної експозиції. Довгий час вони зберігалися в нашій родині і були цінні як пам'ять. І я ще раз закликаю вас розпитувати ваших рідних, слухати їхні спогади, створювати сімейний архів, ну і звичайно, поповнювати наш музей.



hello_html_m7864cf93.png


Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія

опис:

Тема: "Передвоєнний і воєнний періоди в історії Кубані та країни" (За документами шкільного музею).

Урок з елементами лабораторної роботи.

Цілі: 1. Закріпити знання учнів про передвоєнному і військовому періодах історії краю та країни через музейну експозицію

2. Продовжити формування навичок роботи з історичними документами, картами, а також уміння знаходити причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки.

3. Показати цінність кожного історичного документа, значення музейних експозицій у збереженні історичної та культурної спадщини нашої країни і краю.