Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


тема: військові походи фараонів





Скачати 54.23 Kb.
Дата конвертації18.12.2017
Розмір54.23 Kb.

Урок 12. Військові походи фараонів

Цілі: підвести учнів до розуміння причин наслідків характеру військових походів фараонів Стародавнього Єгипту; продовжити формування вмінь правильно показувати на карті історичні об'єкти, розпізнавати інтереси різних суспільних груп, використовувати документи як джерело знань.

Обладнання: карта «Стародавній Схід. Єгипет і Передня Азія ».

Хід уроку

    1. організаційний момент

    2. Актуалізація опорних знань учнів по темі «Життя

єгипетського вельможі »

1. Підготовка усної відповіді по картці №11.

КАРТКА № 11

Порівняй умови життя землевласників, ремісників і вельмож.

Для цього згадай:

  • Кого називали ремісниками?

  • Які ремесла були розвинені в Стародавньому Єгипті?

  • В яких умовах працювали хлібороби, ремісники?

  • Чим займалися вельможі?

  • Що мали вельможі і ремісники?

Зроби висновок.

Приблизний відповідь учня

У Стародавньому Єгипті існувало дуже багато різних ремесел: гончарі, будівельники, ткачі, мідники. Люди, які займалися виготовленням чого-небудь, називалися ремісниками. Всі вони жили в простих оселях. Вельможа допомагав фараонові. Носив його сандалі, міг судити людей, придушувати повстання. Він був багатою людиною.

Таким чином, вельможі і прості ремісники жили в різних умовах. Одні (ремісники і хлібороби) містили інших - вельмож і фараонів.

  1. Індивідуальна робота за картками.

Завдання № 1 (письмово; 3 людини). У повчанні батько наставляє сина: «Зверни своє серце до книг. Немає нічого вище книг. Якщо у писаря є посада в столиці, він не буде там потребувати. Посада писаря краще за всіх інших посад. Дивись: немає посади, де немає начальника. Тільки у писаря немає начальника, він сам начальник над іншими людьми ».

  • Чому вчить батько сина? Як, на його думку, можна стати писарем? Чому посаду писаря в Єгипті вважалася дуже почесною? (Посада писаря була дуже популярна в Давньому Єгипті, так як писар вів облік податків, які повинні були здавати в казну прості єгиптяни. Він був помічником вельмож і фараонів.)

Завдання № 2 (письмово; 3 людини). Прочитайте уривок з вірша В. Брюсова «Єгипетський раб» і дайте відповідь на питання.

Я - раб царя. З ранку до вечора Серед інших здійснювалися тяжка праця. І кус гнилої - єдина плата За стогін, за піт, за тисячі хвилин. Я - раб царя, і жереб мій безвісний; Як тінь зорі зникну без сліду. Мене з землі доля зітре, як цвіль; Але слід не мине скорботного праці, І простоїть біля озера Меріда Століття століть свята піраміда.

  • Про що йде мова в цьому вірші? Що прославляв його автор? Які думки і почуття викликають у вас ці рядки? (Автор прославляє працю простої людини, який будує такі пам'ятники, які будуть стояти століття.)

    1. Дискусія з класом.

Ось які поради давали в Єгипті початківцям чиновникам: «Якщо ти сидиш за столом у того, хто вище тебе за посадою, то бери, коли тобі дають те, що лежить перед тобою.Не дивися на те, що лежить перед ним, як він не дивиться на те, що лежить перед тобою. Опускай особа вниз, коли він тебе вітає. Смійся, коли він сміється. Це приємно його серцю. Гни свою спину перед начальником. .. І тоді в твоєму домі буде багатство ... Не сиди, якщо перед тобою стоїть той, хто старший за тебе або вище за посадою ».

- Подумайте, якими якостями повинен володіти чиновник в Єгипті? Яка твоя думка про подібні радах? Чи можуть вони бути актуальними сьогодні? (Людина повинна вміти вислужуватися, догоджати своєму панові, бути терплячим і тоді його помітять, підвищать на посаді, а це - збагачення ...)

Інформація для вчителя

Сьогодні ми повинні вчити дітей висловлювати свою точку зору на якісь факти, події, вчинки, вміти її аргументовано захищати. Для цього доцільно створювати на уроці «провокаційні» ситуації. Наприклад, вирішувати завдання з історії Стародавнього світу, а перевести поступово її в площину сьогоднішнього дня. «Сьогоднішнім днем» діти мислять прекрасно. Причому, як правило, у кожного є своя думка. Думки дітей часто не збігаються, і тоді може розгорнутися дискусія. І ось тут потрібно навчити їх грамотно сперечатися або вести дискусію. Для цього потрібно пам'ятати деякі правила.

Вмійте сперечатися

При веденні полеміки насамперед визначитеся, що є предметом спору або про що йде суперечка?

Підберіть аргументи (докази) своєї точки зору.

Вмійте слухати опонента, навіть якщо не згодні з його точкою зору!

Сформулюйте його точку зору і викладіть йому. ( «Якщо я вас правильно зрозумів, то ви вважаєте ...»). Це дозволить вам упевниться в тому, що ви правильно зрозуміли, а він повірить, таким чином, наскільки правильно виклав свою позицію, дасть можливість в ході суперечки обійтися без спотворень - при зіткненні протилежних точок зору забезпечить визначеність вихідних позицій сторін.

Вдумуючись в положення, які висловлює ваш опонент, намагайтеся його зрозуміти (це ще не означає прийняти дану точку зору), виявити не тільки розбіжності ваших позицій, але і їх тотожність.

З'ясувавши позицію вашого противника в суперечці, визначивши, з чим ви конкретно не згодні, почніть спростування цих положень.

Спробуйте визначити, чи немає суперечності в положеннях вашого опонента. Це може стати сильною стороною вашої позиції.

Підбираючи аргументи, стежте за їх стрункістю, логічністю. Не можна плутати спростування способу доказу, який застосував опонент, і суті самого тези (адже можна невірно доводити і правильні положення).

Критикувати треба невірну точку зору, а не самого опонента, тобто в суперечці не варто переходити на особистості.

У будь-якому диспуті важливий висновок.

Дуже часто з першої спроби вам не вдається переконати опонента в правильності своєї точки зору. В такому випадку спір можна відновити, але краще до нього підготуватися.

4. заслуховувати усну відповідь по картці № 11, дається відгук на відповідь за планом-пам'ятці (див. Зразок, урок № 10). Збираються на перевірку індивідуальні завдання.

    1. Перехід до вивчення нової теми

Отже, ми з'ясували, що ремісники, хлібороби, вельможі- все підпорядковувалися фараону. Самому могутньому людині Стародавнього Єгипту. Вельможі разом з фараонами брали участь у військових походах.

  • Для чого здійснювали військові походи фараони?

    1. Вивчення нової теми

план

    1. Озброєння єгипетського війська.

    2. Відвідування єгипетських фараонів.

    3. Цілі і наслідки походів Тутмоса III.

На дошці: тема уроку.

      1. Повідомлення про озброєнні єгипетського війська (можна в обсязі матеріалу підручника). Клас, слухаючи, розглядає ілюстрації на с. 45 Вігасіна або с. 76 Михайлівського.

Воїни фараона були озброєні луками, інші - довгими списами, бойовими сокирами і кинджалами. Наконечники списів робилися з бронзи (9/10 міді + 1/10 олова). Цей сплав був міцніше, ніж мідь. Піхотинці мали легкий щит. Справжню загрозу для супротивника представляла єгипетська кіннота ...

      1. Робота з картою (с.44 Вігасіна або с. 79 Михайлівського).

Уважно подивіться на легенду карти.

  • Яким знаком позначені походи єгипетських фараонів? (Стрілочками).

  • На які території були здійснені походи фараонів Єгипту? (Нубії, Лівії, Синайський півострів, Палестину, Сирію, Фінікію.)

  • Де знаходиться місто Мегіддо? (На території Палестини.)

    1. Розповідь вчителя і робота по історичному документу.

Найбільші завоювання здійснив близько 1500 р. До н.е. е. фараон Тутмос III, ми прочитаємо документ про те, як проходила битва у міста Мегіддо.

З літопису Тутмоса III, висіченим на стінах храму Амона-Ра в Фівах

Його величність відправився на золотій колісниці, прикрашеній своїм бойовим зброєю «...» І вороги побачили, що його величність здолає їх, і бігли стрімголов в Мегіддо з особами, повними страху. Вони кидали своїх коней і свої золоті і срібні колісниці, і їх за допомогою одягу витягали в це місто «...» І ось, якби військо його величності не набуло наміри пограбувати майно ворогів, воно б опанувало Мегіддо в цю мить «.. . »

Тоді були захоплені їх коні і золоті і срібні колісниці «...» Їх ратники лежали, простягтись на спині, як риби, а переможний військо його величності вважало своє надбання «...» І все військо раділо, віддаючи славу Амону за перемогу, даровану їм своєму синові в цей день. Вони віддали хвалу його величності, звеличуючи його перемоги. І вони доставили здобич ними: 340 полонених, 83 руки (єгиптяни убитим ворогам відрубували руки в знак доблесті), +2041 кінь, 191 лоша, 6 жеребців ... молодих коней, 1 колісниця, оброблена золотом, 897 колісниць його жалюгідного війська, 200 бронею його жалюгідного війська, 502 лука, а також 387 голів (якогось худоби), 1929 биків, 2000. кіз і 20 500 Труднощі овець, один тисячі сімсот дев'яносто шість рабів і рабинь, чаші з коштовного каміння та золота ...

Крушол Ю.С. Хрестоматія з історії Стародавнього світу.

М., 1987. С. 44-45.

4. Бесіда з прочитаного тексту документа.

  • З якою метою фараони здійснювали свої військові походи в інші країни? Відповідь підтвердіть цитатою з документа. ( «.. .Івот, якби військо його величності не набуло наміри пограбувати майно ворогів ...»)

  • Що захоплювали як здобич в таких походах єгипетські воїни? (Зброя, коней, худобу, рабів м, звичайно, золоті, і срібні речі.)

  • Кому віддавали хвалу воїни Єгипту? (Своєму фараону.)

  • Кому вони приносили награбоване? (Своєму фараону.)

  • Як розподіляв награбоване майно фараон? (Йому і вельможам діставалося практично всі, а прості воїни нічого не отримували.)

  • Який характер носили війни? (Грабіжницький, несправедливий.)%

V. Закріплення вивченого матеріалу

  • По курних дорогах Азії женуть до Єгипту величезні стада овець, корів, биків, коней, везуть награбоване золото, бронзу, тканини, дороге чорне дерево. Але головна видобуток - безліч бранців. Чому бранці вважалися головною здобиччю на війні? (Бранці ставали рабами, тобто повністю належали господареві. Вони могли працювати, щось

створювати, збагачувати господаря, при цьому платити їм було не потрібно.)

ВАРІАНТ 2. ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Учням після ознайомлення з матеріалами параграфа пропонується написати твір від імені Тутмоса III «Чому я так любив війну?» (Завдання розраховане на 40 хвилин, підручниками і записами учням дозволено користуватися).

VI. Підведення підсумків уроку

Отже, військові походи фараонів в інші країни розширювали територію Єгипту, приводили до збагачення рабовласників, але в той же час війни поступово вели до послаблення царства. Чому? Подумайте. А це ми з'ясуємо на наступному уроці. Домашнє завдання: прочитати § 11 Вігасіна або § 13 Михайлівського; підготувати відповідь на питання: «Як проходили військові походи фараонів Стародавнього Єгипту?»; робота по контурній карті: робочий зошит (вип.1), завдання 28 (с. 24); для допитливих: хто з відомих тобі воєначальників минулого надходив інший раз так само, як і Тутмос III в битві під Мегіддо: Олександр Македонський, Ганнібал, перський цар Дарій II, римський полководець Камілл, Цезар, Дмитро Донський, Петро I, Румянцев, Суворов, Кутузов, Наполеон, Багратіон, Барклай де Толлі, Скобелєв, Брусилов, Денікін, Колчак. - Назвіть хоча б 7-10 таких полководців. (Так само чинили Олександр Македонський, Цезар, Петро I, Суворов, Кутузов, Наполеон, Багратіон, Барклай де Толлі, Скобелєв, Денікін, Колчак.)

Додатковий матеріал

Двадцять два роки фараон Тутмос III прожив не в Єгипті, яким повинен був правити. Цариця Хатшепсут, його мачуха, захопила владу ще в 1525 році до н. е., коли її оголосили співправителькою Тутмоса II, батька Тутмоса III. Тутмос II був чоловіком цієї вольової жінки, непоганого організатора.

Правила вона Єгиптом спокійно, мирно. Споряджала торгові - морські і сухопутні - експедиції в різні країни, будувала багаті храми. Цариця померла в 1503 році до н. е. І в цей рік Тутмос III, повновладний тепер правитель, зібрав сильне військо, яке, за оцінками фахівців, могло доходити до 20 тисяч осіб, і відправився в Сирію. Завдання перед Тутмосом III стояли складні: і чисто військові, і життєві. Єгипет не воював більше двадцяти років. Старі воїни за цей час постаріли, молоді були недосвідчені, необстрелянни, хоча готувалися до походу ретельно. Але і вороги, сирійці і палестинці, не сиділи склавши руки. Вони створили антіегіпетской коаліцію, підтягнули війська до Мегіддо, важливого стратегічного пункту, потужною на ті

часів фортеці. У битві під Мегіддо Тутмос III двічі очолював військо, ризикуючи своїм життям. У нього не було піраміди, а тільки підземна гробниця.

За 19 років Тутмос III здійснив 17 успішних походів, опанував сотня- ми міст, Палестиною, Сирією. Це був найбільший полководець.

Торопцев Л.П. 1000 великих битв з давніх часів


Щоб завантажити матеріал, введіть свій email, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас email-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
опис:

Урок 12. Військові походи фараонів

Цілі: підвести учнів до розуміння причин наслідків характеру військових походів фараонів Стародавнього Єгипту; продовжити формування вмінь правильно показувати на карті історичні об'єкти, розпізнавати інтереси різних суспільних груп, використовувати документи як джерело знань.

Обладнання: карта «Стародавній Схід. Єгипет і Передня Азія ».

Хід уроку

I. організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів по темі «Життя

єгипетського вельможі »

1. Підготовка усної відповіді по картці №11.

КАРТКА № 11

Порівняй умови життя землевласників, ремісників і вельмож.

Для цього згадай:

- Кого називали ремісниками?

- Які ремесла були розвинені в Стародавньому Єгипті?

- В яких умовах працювали хлібороби, ремісники?

- Чим займалися вельможі?

- Що мали вельможі і ремісники?

Зроби висновок. _________________________

Приблизний відповідь учня

У Стародавньому Єгипті існувало дуже багато різних ремесел: гончарі, будівельники, ткачі, мідники. Люди, які займалися виготовленням чого-небудь, називалися ремісниками. Всі вони жили в простих оселях. Вельможа допомагав фараонові. Носив його сандалі, міг судити людей, придушувати повстання. Він був багатою людиною.

Таким чином, вельможі і прості ремісники жили в різних умовах. Одні (ремісники і хлібороби) містили інших - вельмож і фараонів.


  • Цілі
  • Обладнання
  • Підготовка усної відповіді по картці №11.
  • Індивідуальна робота за картками.
  • Завдання № 1
  • Завдання
  • На дошці
  • Повідомлення про озброєнні єгипетського війська
  • Розповідь вчителя і робота по історичному документу.
  • Бесіда з прочитаного тексту документа.
  • Домашнє завдання