Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок з історії 6 класі





Скачати 36.22 Kb.
Дата конвертації 09.02.2018
Розмір 36.22 Kb.
Тип урок


Конспект відкритого уроку історії Росії в 6 класі

Тема: «Культура Стародавньої Русі»


Мета уроку: визначити фактори, що сприяють розвитку самобутності російської культури, познайомити учнів з рівнем розвитку писемної культури Київської Русі, охарактеризувати рівень грамотності і освіченості населення, розвитку художнього ремесла, літератури, образотворчого мистецтва та архітектури Київської Русі, особливості розвитку культури Русі X - XII ст.

завдання:

навчальна:

-сформувати уявлення про культуру Русі, її особливості, рисах, що відрізняють російську культуру від інших цивілізацій;

- розвиваюча:

- продовжити формування умінь і навичок учнів працювати з різними джерелами інформації, репродукціями картин та ілюстраціями, документами, текстом підручника і самостійно отримувати знання;

- формування здатності пізнавати, аналізувати, зіставляти.

сприяти розвитку умінь аналізувати, порівнювати, працювати з навчальною літературою, з тестовими завданнями;

- виховна:

- виховувати почуття моральності і патріотизму, любов до Батьківщини, повагу до творців культурних цінностей за їх працьовитість, творчість, майстерність.

Досліджувані поняття: патріотизм, мініатюра, житіє, билини, фреска, мозаїка, зернь, скань.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок із застосуванням технології розвитку критичного мислення, АМО (активних методів навчання), ІКТ.

Прийоми: кластер - "смислова гроно" (інформація, зосереджена навколо головного слова)

Форми роботи учнів: індивідуальна, групова, фронтальна.

Устаткування і УМК: Данилов А.А., Косулина Л.Г. Історія Росії: з найдавніших часів до кінця XVI століття. Підручник для 6 класу общеобразов. установ. М .: Просвещение, 2009 г., робочий зошит до підручника А.А. Данилова, Л.Г. Косуліна, ПК, інтерактивна дошка, презентація "Культура Давньої Русі", роздатковий матеріал.

Основні поняття: культура, мініатюра, патріотизм, житіє, літопис, билини, фреска, ікона, писемність, Кирило і Мефодій, азбука, "кирилиця".

Найважливіші дати: 1113 - «Повість временних літ» ченця літописця Нестора, 989 - будівництво Десятинної церкви, 1056-1057 "Остромирове Євангеліє".

Видатні особистості: Нестор-літописець, Іларіон, диякон Григорій.



Хід уроку

  1. Організаційний момент. Постановка мети 1 хв.

(слайд 1 - епіграф до уроку)

- Здрастуйте, хлопці, сідайте.

- У цьому році ми з вами почали вивчати історію Вітчизни. За кілька тижнів ви встигли дізнатися про те, хто були наші далекі предки, як вони жили, як сформувалося наша держава, хто були його перші правителі, і який внесок вони внесли в становлення Русі.

2. Вивчення нової теми з елементами перевірки пройденого матеріалу. 4хв.

А почнемо ми сьогодні урок з історичної розминки.

Повторюємо дати: 882; 980-1015; 988; 1019-1054 (написані на дошці)

(відповіді дітей)

Зараз я зачитаю вам уривки, а ви повинні мені відповісти на питання: які події, сторони життя і діяльності висвітлені в текстах?

Відповіді я буду записувати на дошці у вигляді кластера (слово «кластер» в перекладі з англійської cluster, означає пучок, гроно, кущ, тобто підмножина результатів пошуку, пов'язаних єдністю теми). Грунтуючись на ваших відповідях, ми сформулюємо тему уроку.

1. .. А тим часом глашатаї звали народ з'явитися на річку Почайну (притока Дніпра). Я бачив, як юрби людей спускалися до річки. Весь берег був заповнений народом. Володимир разом з Ганною стояв на розстеленому, на галявині килимі. Священики в сяючих шатах біля самої води читали покладені молитви. Руси сідали на землю, знімали взуття і входили в воду. Багато це робили з явно незадоволеним виглядом ... (хрещення Русі)

2. ... Він любив книжкове читання і часто говорив своїм синам: "Книжкові словеса суть річки, напоїть всесвіт". У тихій, княжої ложниці, у одній зі стін стояв розкритий скриня, наповнений книгами в палітурках зі шкіри, з червоного і синього сукна. При всій своїй ощадливості князь витрачав на купівлю і листування слов'янських і грецьких книг величезні гроші ... Ярослав же, як ми вже сказали, любив книги і, багато їх, написавши, поклав у церкві святої Софії, яку створив сам "... (Ярослав Мудрий - переписування книг і заснування першої на Русі бібліотеки).

3. ... У староболгарської книзі йдеться про те, як Кирило зі своїм супутником приїхав в околиці на річці Брегальніце, де жили слов'яни. Тут він не тільки проповідував, але і почав створювати "букви на слов'янською мовою". Деякі літери Кирило взяв з грецького алфавіту, інші придумав сам ... Кирило і Мефодій (Слов'янська Азбука) ..

4.«Разом з вірою на Русі розповсюджувалася і шкільну освіту. При церквах священики вчили охочих парафіян грамоті »(відкриття шкіл при храмах).

5. В літо 1037 заклав Ярослав місто великий, церква святої Софії митрополью, а потім церква на Золотих воротах - Святої Богородиці Благовіщення, і стала при ньому віра християнська плодитися і розширюватися (будівництво Храмов).

Учитель записує відповіді учнів на дошці (кластер):


hello_html_9d67e6c.jpg

Учитель. Скажіть, імена, яких князів згадуються в уривках?

Учні називають їх імена: Володимир Святий, Ярослав Мудрий.

Учитель. Що їх об'єднує (загальна мета, діяльність ...)? Який висновок можна зробити з даних відповідей?

Учні роблять висновок, що князів об'єднує не тільки зміцнення оборони країни, боротьба з іноземними ворогами, зміцнення єдності держави, а й розвиток культури, просвітництво Русі.

(Учитель записує ключове слово кластера - КУЛЬТУРА).

Учитель. Зараз, використовуючи наш кластер, сформулюйте тему уроку. Учні висловлюють свої пропозиції і разом з учителем записують:

«Культура Давньої Русі» (слайд 2)

Учитель промовляє мети уроку: (слайд3)

Мета нашого уроку:

  • сформувати уявлення про особливості культури Давньої Русі за різними напрямками.

  • простежити її розвиток, переплетення православної і язичницької культур;

  • зрозуміти, що особистість в історії можна оцінити не тільки по його політичної діяльності, але честь, славу і шану можна заслужити і за розвиток культури.

А працювати ми будемо за таким планом:

План уроку: (слайд №4) 1 хв.

1.Устное народна творчість.

2.Пісьменность і грамотність.

3.Література.

4. Художнє ремесло.

5. Архітектура

6. Образотворче мистецтво.





II. Вивчення нового матеріалу


Учитель: Далекі предки пишалися своєю вітчизною. І було чим! Чудові пам'ятники архітектури і живопису, вражаючої краси "узороччя" - ювелірні вироби, прекрасні літературні твори створювалися в різних князівствах. До сих пір ми захоплюємося ними. Це - витоки російської культури.

Питання до класу: Але для початку давайте визначимо, що таке культура?

Учитель: Культура - від латинського cultura - обробіток, виховання, шанування.

- Як ви розумієте значення цього слова?

поняття культури входить, все, що створено розумом, талантом, руками народу, все, що виражає його духовну сутність, його погляд на світ, на природу, на людське буття, на людські відносини)

Запис в зошитах:

* Культура - сукупність створених суспільством матеріальних і духовних цінностей. (Слайд 5)

- Скажіть, а які народи були сусідами східних слов'ян?

- Зробили вони вплив на культуру слов'ян, і яке?

(відповіді дітей)

- А що стало основою давньоруської культури? Яку спадщину було у східних слов'ян?

(Слайд 6)

- Абсолютно вірно: стародавні міфи і сказання, традиції різьблення по дереву і каменю, мистецтво ковалів і т. Д. Весь оригінальний культурний досвід східного слов'янства став досягненням єдиної російської культури. Вона складалася, як культура всіх східних слов'ян, зберігаючи в той же час свої риси.

У культурі Русі позначилися як традиції, скажімо, полян, сіверян, радимичів, новгородських словен, в'ятичів і інших східно - слов'янських племен, так і вплив сусідських народів, з якими Русь обмінювалася виробничими навичками, торгувала, воювала, мирилася, - угрофінського племена, балти , варяги, іранські племена, печеніги та інші народи.

Велике було вплив на Русь візантійської культури, особливо після прийняття християнства. З Візантії запрошувалися майстри для будівництва храмів, написання ікон, привозилися богословські книги.

Учитель: Культура Русі була одночасно культурою старого язичницького світу і культурою християнською в цьому проявляється її Двоїстість.

Висновок: Давньоруська культура ввібрала в себе не тільки спадщина східних слов'ян, але і проживали в складі Русі і навколишніх народів. 2 хв.

- А що було головним мотивом давньоруського мистецтва, з огляду на постійні набіги зовнішніх ворогів? (відповіді дітей) - Патріотизм (слайд 7)

- Завдяки такому різноманіттю національних компонентів, культура Русі стала багатою, багатоликої, цікавою. Сьогодні, ми маємо детальніше познайомитися з кожним з її жанрів. А займатися дослідницькою діяльністю ви будете наступним чином:

- Весь клас розбитий на творчі групи, які будуть вивчати один із напрямів культурної спадщини Давньоруської держави.Ваше завдання заповнити картки - завдання, які у вас також у вигляді кластера і одночасно підготувати короткий творчий звіт про дослідження.

У вашій науковій роботі вам допомагатимуть підручник, ілюстрації, книги, - все це джерело знань. Бажаю вам великих відкриттів.

На всю роботу вам дається 10 хв., І 1 хв. на виступ для кожної групи.

(пошукова робота в групах. 10 хв.)

Ну, а поки хлопці працюють, шановні гості можуть подивитися невеликий відеоролик «Русь - забута казка»! (художник Б. Ольшанський).


Завдання групам. Творчі групи і напрямки дослідження культури Давньої Русі. (Слайд 8)

  • 1 група: а) прочитати про розвиток усної народної творчості (стор. 55-56);

б) підготувати повідомлення про змови і заклинання; в) розкажіть про загадки і билинах; зробіть висновок.

  • 2 група: а) прочитайте про розвиток писемності (стор. 56-57); б) розкажіть, на чому писали в давнину; в) вивчіть, якою була азбука.

  • 3 група: а) прочитайте стор. 57-58; б) охарактеризуйте пам'ятники літератури Давньоруської держави; в) визначте їх значення.

  • 4 група: а) прочитайте стор. 62; б) складіть коротку розповідь про розвиток художнього ремесла за планом: 1оружіе, 2 майстерність ювелірів - техніка зернь, скань, емаль.

  • 5 група: а) прочитайте стр.59-62; б) складіть коротку розповідь про розвиток зодчества за планом: а) перші кам'яні храми, б) особливості архітектури 2 внутрішнє оздоблення (живопис), 3 фрески, мозаїка.

  • 6 група: а) прочитайте стр.59-62; б) складіть коротку розповідь про розвиток образотворчого мистецтва за планом: 1) особливості архітектури 2), фрески, 3) мозаїка.

Соціалізація (представлення результатів пошукової діяльності через звіт груп) 6 хв.

- А тепер подивимося, які відкриття та дослідження провели творчі групи. Можна показувати результат командою або окремим представникам.

Час виступу для групи - 1 хвилина.

(вчитель узагальнює висновки дітей, за кожним напрямом показуючи матеріал наочно) 10 хв.

Висновок. Давньоруська держава відрізнялося високим для свого часу рівнем розвитку культури. Формуються самобутні культурні традиції. Давньоруська культура стала невід'ємною частиною світової культури.

Рефлексія.

Прийшов час узагальнити наш урок і відповісти на питання.

  1. Назвіть ключові слова нашої теми.

  2. Які напрямки Давньоруської культури ми сьогодні розглядали?

  3. Що нового ми сьогодні дізналися, і який напрям культури вам більше сподобалося?

III. Закріплення. (II варіанту в залежності від часу, який залишився до кінця уроку)

I варіант: «Своя гра» - розділ «Культура стародавньої Русі»

II варіант: Визначте жанр твору по рядках:

1. «Говорить щось їм Ілля та такі слова:

«Ай ж мужички та ви чернігівськи!

Я Нейди до вас у Чернігів воєводою.

Вкажіть мені доріжку прямоезжую,

Прямоезжую та в стольний Київ-град. »...

2. «... В 1032 році до Антонія прийшов молодий чоловік упав до його ніг і просив його постригти в ченці, це був майбутній великий подвижник Федосій. Життя печерна була дуже строга. Відлюдники харчувалися одним житнім хлібом ... »

3. «У рік 859 варяги з замору стягували данину мери, і всіх кривичів. У рік 862 вигнали варяг за море і не дали їм данини ... »

4. "І в землі багатства не ховайте, це нам великий гріх, старих шануй як батька, а молодих - як братів. У боргу своєму не лінуйтеся; ні питва, ні їжі не потурає, ні сну ... "

5. У монастирській келії вузької

У чотирьох глухих стінах

Про землю про давньоруської

Бувальщина записував монах ....

Виставляння оцінок. Домашнє завдання: § 7, слова, дати.