Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок з історії "Олександр Невський"





Скачати 29.84 Kb.
Дата конвертації29.09.2018
Розмір29.84 Kb.

Цивільно-патріотичне виховання на уроках історії

hello_html_11090369.pnghello_html_11090369.pnghello_html_11090369.pnghello_html_11090369.pnghello_html_11090369.pnghello_html_11090369.png Історія - це прояв душі народу, його золотий запас. Письменник В.П. Бєлов якось справедливо зауважив: "Поза пам'яті, поза традиції і культури немає особистості. Пам'ять формує духовну фортеця людини ". Тому на своїх уроках намагаюся ненав'язливо зробити так, що враження минулого входять в духовний світ учнів. Вони вчаться повазі до предків. Вони будуть знати, що, своєю чергою передати нащадкам. Однак критичний досвід пережитого показує - минуле не можна сприймати в ідеальному світлі. У житті наших предків і попередників було чимало негативного, а багатостраждальну історію не раз перекроювали на догоду політикам, викреслюючи і вписуючи нові глави, намагалися забути і знову щось згадати. Я не сперечаюся з політиками чи істориками, а надаю можливість учням висунути свою точку зору і знайти відповідь на питання в джерелах, документальних фактах. Наводжу приклади різних точок зору, намагаюся на своїх уроках задіяти всі можливі методи і прийоми, спираючись на багату спадщину минулого, позитивне сьогодення, допомогти вибрати правильне бачення того чи іншого питання. Висновки учні роблять самі. Своє покликання бачу у вихованні учнів на прикладах славних синів Росії, кожен з яких "стариці повернув те, що отримав від неї".

На своїх уроках і позакласних заняттях показую, що саме через особистість історія говорить, діє, а в кінцевому підсумку - виховує. Один з яскравих прикладів такої особистості є великий полководець політичний і громадський діяч Давньої Русі Олександр Невський. Покажемо на прикладі уроку про цю видатну людину можливості досягнення цілей цивільно-патріотичного виховання.


  • Автор укладач уроку: Заріпова Ліана Федорівна, вчитель історії і суспільствознавства МАОУ ЗОШ №7 П. Приютово Белебеївському району РБ

  • Предмет: история

  • Клас: 10

  • Підручник: Андрєєв И.Л. Історія Росії з найдавніших часів до кінця 19 ст. 10 кл. - М .: Мнемозина, 2007.

  • Тема уроку: Олександр Невський.

Оснащення уроку: Епіграф

«Потрудитися за Новгород і за землю Руську»

з житія.

Картини «Невська битва», «Льодове побоїщі», кантата «А. Невський »С. Прокоф'єва, тексти - фрагменти праць істориків В.В. Каргалова, С. Соловйова, Л.Н. Гумільова, мультимедійна презентація

Тип - урок поглиблення і узагальнення знань уч-ся.

Форма - урок обговорення портретної характеристики.

Методи і прийоми: рішення проблемної задачі; заповнення порівняльної таблиці; творча робота в парах зі складання сінквейна; проблемно-проектна дискусія, робота над першоджерелами, самостійна робота зі збору матеріалу.

Міжпредметні зв'язки: Суспільствознавство - тема «Роль особистості в історії».

Історія Батьківщини XX століття - тема «Велика Вітчизняна війна».

Цілі: 1. демонстрація неоднозначності в оцінках історичних подій;

2. набуття уч-ся власної позиції щодо проблемних моментів
вітчизняної історії;

3. формування критичного мислення.

завдання:

1. всебічно розглянути і оцінити діяльність і особистість А. Невського; продовжити

формування особистісних суджень, особистісного ставлення до істор. діячеві

2. формування умінь роботи з інформацією (аналіз текстів, порівняння)

обробки і систематизації матеріалу; розвиток навичок дослідницької роботи, підводити

підсумки роздумів з проблеми за допомогою сінквейна - вміння в рамках жорстких

правил дати характеристику людині і визначити своє ставлення;

3.воспітаніе патріотизму, любові до Батьківщини, громадянської позиції.


Хід уроку.

Вступ:

Оголошення теми і цілей уроку:

У кожного народу є свої заповітні імена, які ніколи не забуваються, навпаки -чем далі розвивається істор. життя народу, тим яскравіше, світліше стає в пам'яті потомства моральне обличчя тих діячів, які віддавши всі сили на служіння своєму народові, встигли надати йому істотні послуги. Це як би зірки на істор. горизонті висвітлюють весь подальший шлях народу. І одним з них є Олександра Невський. Ім'я А. Н. практично знайоме кожному, одне з найславетніших і значних в історії.

Життя і доля А. Н. хвилювала як істориків минулого, так і сьогодення. Що ми, дійсно про нього знаємо? Хто він? Що нам відомо про час, в якому довелося жити А. Н.? Яка роль А. Н. у боротьбі Русі з іноземними загарбниками: Познайомимося з уривками з творів істориків на роль монгольського ярма в російській історії і політику А. Н. щодо Золотої Орди.

Основна частина:

I. Систематизація і узагальнення знань учня з проблеми

«У чому велич Олександра Невського, його роль і місце в історії Росії?»

1. Демонстрація зображення А. Н. (Слайди)

  1. Корін П. - Триптих «А. Невський »./ копія Триптиха була встановлена у вигляді транспаранта березі Волхові під час боїв за Новгород в ВВВ.

  2. Орлов С. - пам'ятник А. Н. в м Переяславі - Заліському.

  3. Зображення на іконі.

Час не зберіг для нас більш-менш точного портрета цієї людини. Невідомо чи був він високий або низький, гарний або потворний. Трапляється так, що добра пам'ять про людину змушує найвіддаленіших нащадків представляти його прекрасним. Слова його такі великі, що іконописці і живописці нічого, не знаючи про його теперішньому вигляді з століття в століття творять образ могутнього воїна з досконалими рисами обличчя.

Щоб зрозуміти образ А. Невського глибше і більше дізнатися про нього самого, необхідно уявити собі Русь часу князя А. Н.

2. Реконструкція історичної епохи:

- Що нам відомо про час, в якому довелося жити князю Олександру?

Як ви розумієте слова М. Карамзіна: «У дні загальних лих народилося слава Олександра Невського».

Слава великого полководця надихнула композитора С. Прокоф'єва написати патріотичну кантату «А. Невський »:

Прослуховування уривка з кантати «Вставайте людей росіяни».
2 Розповідь про Невській битві - «урок в уроці».

(фрагмент заняття веде уч-ся розкриваючи причини, хід, підсумки, значення Невської битви).

У 1241 в новгородські землі вступили німці і знову Олександр рятує Отечество, розбивши ворога в битві на льоду Чудського озера. Ця подія знайшла відображення в художній літературі. Проявлені мужність російських воїнів і полководницький талант Олександра Невського надихнули К. Симонова написати поетичний твір «Льодове побоїще», в якому повніше постає перед нами образ А. Невського.

3. Уч-ся читає, напам'ять уривок з поеми К. Симонова «Льодове побоїще»

4.- обговорення по уривку твору: У чому проявилося полководницьке мистецтво Олександра Невського?

Германці отримали приголомшливий урок. Влітку в Новгород приїхали посли з Ордена і просили у Олександра Вічного миру. Світ був укладений. Кажуть, що тоді Олександр вимовив слова, що стали на Руській землі пророчими «Хто з мечем до нас прийде, від меча і загине».

На прикладі А. Невського вчилися військовому мистецтву російські полководці і воєначальники, що проявили свій талант в роки суворих випробувань. У 1942 в ВОВ в боротьбі з фашистською Німеччиною був заснований бойової радянський орден Олександра Невського - (демонстрація зображення), яким нагороджувалися офіцери і генерали, командири від взводів до дивізій за успішно проведені бойові операції, що проявили особисту відвагу і забезпечили успішні дії своїх частин - офіцери 40217.

5. Рішення проблемного завдання: «Англійський історик Д. Фенел, характеризуючи перемоги російських під шведами на Неві в 1240 і над німецькими лицарями в 1242 на льоду Чудського озера назвав їх як дві відносно дрібні перемоги, малозначні зіткнення »

Чи згодні ви з цією позицією? Обгрунтуйте свою думку.

У чому значення Невської битви і Льодового побоїща?

III. Систематизація і узагальнення знань учнів з проблеми

«Політика Олександра Невського щодо Золотої Орди».

1. Робота над першоджерелами та заповнення порівняльної таблиці.

Уважно прочитайте запропоновані вам уривки з праць істориків В. Каргалова, С. Соловйова, Л. Гумільова

  1. Виберіть серед запропонованих нижче ключові слова та словосполучення, характерні для кожного з текстів.

  2. Вибрані слова занесіть в таблицю в стовпці під іменами авторів текстів і в рядки по відповідним позиціям.



Текст №1 В.Каргалов

Текст № 2

С. Соловйов

Текст № 3

Л. Гумільов

характер війни




господарський наслідки




взаємовідносини




Ставлення до Русі




Чим було ярмо для Русі




Віротерпимість, захист православ'я від католицизму, систематичне пограбування, союз, підпорядкування, підданство, спустошення і розорення, покарання неслухняних, жорстокість по нормам часу, занепад, збереження міст, сплата десятини, трагедія, удача, неприємність.

2. Аналіз виконаної роботи.

3.Кем був А. Невський, якщо слідувати логіці істориків В.Каргалова, С.Соловйов, Л. Гумільова?

а) реалістичний політик, що вміє використовувати обставини, що склалися;

6) пособник ворогів Русі:

в) герой, який забезпечив своїй країні сприятливі положення.

4.Попробуйте визначити, кому з істориків, належить авторство
кожного з текстів №4, №5, №6 - робота над першоджерелами.

5. Яка точка зору ближче вам? Позиції, якого автора ви поділяєте?

Чи можна виділити позитивні моменти в угоді, який уклав А. Невський із Золотою Ордою.

Висновок: У чому велич особистості А. Невського, його роль і місце в історії?

Висловіть своє ставлення до особистості А. Невського в формі сінквейна -

творча робота учнів в парах.

Підведення підсумків уроку.






Додаток -

уривки з історичних документів


Текст № 1 -В. Каргалов

«Розруха руських земель татарськими погромами і систематичне пограбування російського народу ординськими данями мали вкрай важкі наслідки для країни. Міське ремесло було підірвано руйнуванням міст і відведенням в полон ремісників, селянське господарство розорялося татарськими ратями і важкими виплатами в Орду, економічні зв'язки міста з селом виявилися зруйнованими, погіршилися умови зовнішньої торгівлі. Господарство руських князівств переживало в другій половині 13 століття період занепаду. Монголо-татарське завоювання затримало економічний розвиток країни. Подальшому закріпачення селян сприяли і татарські перепису. Обов'язок регулярно виплачувати ординських данину, яка проходила через руки власних феодалів, посилювала залежність селян і прикріплення їх до землі. Монголо-татарське завоювання призвело до посилення феодального гніту. Князі виступали як провідники ординської політики і могли розраховувати на підтримку хана. Безпосереднім наслідком татарського погрому було ослаблення великокнязівської влади. Татарські погроми, які завдали страшного удару господарству Русі, зруйнували об'єктивні передумови майбутнього державного об'єднання російських земель.

Текст № 2 -С.Соловьев

«Умови, на які татари приймають до себе в підданство який - небудь народ, суть наступні: жителі підлеглої країни зобов'язані ходити з ними на війну на першу вимогу, потім давати десятину від усього, від людей до речей. Вимагають також, щоб князі підлеглих країн були без уповільнення в Орду і привозили багаті подарунки хану. В іншому випадку з донесення баскаків є натовп татар, яка винищує неслухняних, спустошує їх місто або країну. Під час перебування в орді у великого князя Плано Карпіні зауважив незвичайну терпимість хана щодо чужих віросповідань; терпимість ця була передбачена законом: В самому сімействі хана були християни; на власному утримання містив він християнських духовних грецького віросповідання, які відкрито відправляли своє богослужіння в церкві, що містилася перед великою його наметом. За статутом Чингисхана служителі всіх релігій були звільнені від платежу данини »

Текст № 3-Л.Гумилев.

«У давньо Русі негативне ставлення літописців до татарам проявилося в 13 столітті, а через сторіччя, коли узурпатор Мамай став налагоджувати зв'язки з католиками проти православної Москви. Після походу Батия в 1237-1240 рр., Коли війна скінчилася, язичницькі монголи, серед яких було багато християн, з російськими дружили і допомогли їм зупинити німецький натиск в Прибалтиці. Навряд чи таке об'єднання народів слід назвати «ярмом». Навіщо називати братній народ нащадками «диких грабіжників»? Так. Вони воювали жорстоко. Але ця жорстокість була в повніше в дусі того часу. Просто татари воювали вдаліше, ніж їхні вороги. Чи можна їх звинувачувати за це? Великоросія, тоді іменувалися Залеської Україна, добровільно об'єдналася з Ордою завдяки зусиллям Олександра Невського. А споконвічна древня РУСЬ- Білорусія, Київщина, Галичина з Волинью- майже без опору підкорилися Литві Польщі. І ось, навколо Москви - «золотий пояс» древніх міст, які при ярмі залишилися цілі, а в Білорусії і Галичини навіть слідів російської культури не залишилося. Стверджую, що руські князі та бояри вважали, що вигідніше мати не надто сильного союзника за широкими степами, яким було Золота Орда, ніж Лівонський Орден і Польщу на передньому краї агресивного лицарства. Без друзів жити не можна, і тоді виник союз полухрістіанской орди і християнської Русі, ефективний до переходу хана Узбека в іслам у 1312 р вважаю, що «нашестя« Батие було насправді великим набігом, кавалерійським рейдом, а подальші події мають з цим походом лише непрямий зв'язок »

текст 4

«У боротьбі проти Андрія Ярославовича, якого легко можна було звинуватити в зраді хану, для Олександра відкривалася єдина можливість повернути належав йому по старшинству великокнязівський стіл. Якщо Андрій Ярославович спирався на антитатарські сили, то тільки за допомогою Орди «Неврюева рать» зіграла значну роль у встановленні монголо-татарського ярма над Північно-східній Руссю; вона принесла остаточну перемогу князям, які стояли за примирення з завойовниками, за підпорядкування влади ординського хана.


Текст № 5

«Олександр зробив доленосний вибір між Сходом і Заходом на користь Сходу.Пішовши на союз з Ордою, він запобіг поглинання Північної Русі католицької Європою і тим самим врятував російське православіе- основу

самобутності ».


Текст № 6

«Олександр Невський теж вважав, що зі шведами, німцями і Литвою можна воювати і можна їх перемагати, але у Русі, розділеної і спустошеною, немає ніяких засобів воювати з татарами, які прийдуть цілим народом і спустошать землю вкрай; Щоб ти був змириться, визнати верховну владу ханів, їздити до них з поклоном, платити данину »

<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Цивільно-патріотичне виховання на уроках історії

Історія - це прояв душі народу, його золотий запас. Письменник В.П. Бєлов якось справедливо зауважив: "Поза пам'яті, поза традиції і культури немає особистості. Пам'ять формує духовну фортеця людини ". Тому на своїх уроках намагаюся ненав'язливо зробити так, що враження минулого входять в духовний світ учнів. Вони вчаться повазі до предків. Вони будуть знати, що, своєю чергою передати нащадкам. Однак критичний досвід пережитого показує - минуле не можна сприймати в ідеальному світлі. У житті наших предків і попередників було чимало негативного, а багатостраждальну історію не раз перекроювали на догоду політикам, викреслюючи і вписуючи нові глави, намагалися забути і знову щось згадати. Я не сперечаюся з політиками чи істориками, а надаю можливість учням висунути свою точку зору і знайти відповідь на питання в джерелах, документальних фактах. Наводжу приклади різних точок зору, намагаюся на своїх уроках задіяти всі можливі методи і прийоми, спираючись на багату спадщину минулого, позитивне сьогодення, допомогти вибрати правильне бачення того чи іншого питання. Висновки учні роблять самі. Своє покликання бачу у вихованні учнів на прикладах славних синів Росії, кожен з яких "стариці повернув те, що отримав від неї".


  • Предмет
  • Тема уроку
  • Хід уроку.
  • Основна частина
  • «У чому велич Олександра Невського, його роль і місце в історії Росії»
  • Підведення підсумків уроку.
  • Додаток
  • Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку