Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок з всесвітньої історії на тему Арабський халіфат





Скачати 16.69 Kb.
Дата конвертації 30.12.2017
Розмір 16.69 Kb.
Тип урок

Тема: Арабський халіфат

цілі:

  1. Розкрити причинно-наслідкові зв'язки появи нової релігії ісламу, об'єднання арабів в держава Арабський халіфат і його розпаду;

  2. Сприяти розвитку формальної та діалектичної логіки учнів;

  3. Сприяти вихованню поваги до інших традицій, вірувань, релігії, духовному збагаченню.

Завдання уроку:

  1. Навчальні: Ознайомити учнів з епохою формування ісламу і арабських завоювань.

  2. Розвиваючі: Продовжити формування у Менія встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, навичок роботи з історичною картою

  3. Виховують: сприяти розвитку уявлень ісламі як світової релігії, розвитку.

Форма уроку: урок із застосуванням ІКТ



Обладнання уроку:

  • презентація

  • Інтерактивна словникова робота

  • Мультимедіа (проектор, екран, колонки)

  • Інтерактивна дошка

Введені поняття: Мухаммед, Коран, іслам, мусульманство, бедуїни, халіфат, емір, шаріат

Предметна область: Історія

Вікова група: 7 клас.



Тип уроку: урок формування нових знань.

Структура уроку:

  • Організаційний момент. релаксація

  • Отримання нового знання

    1. Аравія

а. природа

б. населення

  1. початок ісламу

а. Мухаммед

б. норми ісламу

  1. Арабське держава за часів святих халіфів


  1. розпад халіфату

рефлексія

Домашнє завдання

1.Релаксація

Добрий день сонцю і птахам.

Добрий день Вам, усміхненим особам.

Подаруйте один одному посмішку і подумайте, як добре, що ми всі разом зібралися. Нам спокійно, затишно. Ми здорові. Глибоко вдихніть і видихніть. Відчуйте промінчик доброти, який принесли в своєму серці наші гості. Видихніть вчорашню злість, образу, забудьте про неї.

Я бажаю Вам добра (слайд 1)

Слово вчителя. Ми продовжуємо з вами, хлопці, вивчати історію як різноманіття і єдність світу. Історія завжди таємнича, цікава і захоплююча. Сьогодні у нас не звичайний урок -а урок подорож ... ми зануримося в незвичайний світ Сходу ............ .але перш ніж ми вирушимо в подорож ви повинні відгадати в яку країну Близького Сходу ми вирушимо і як називається тема нашого уроку ... і ось вам підказка ....... (Халіф-й східний танець (2хв.) + Відео південь Аравійського п-ва)

Відео Хадрамаут + танець музика



падишах:

- Шахерезада 1000 ночей ти розповідала мені казки. Досить! Набридло слухати твої фантазії. Я ними ситий по горло.

Шахерезада:

- О, великий государ! Дозволи слово мовити.

падишах:

- дозволяє!

Шахерезада:

- До сьогоднішньої ночі я тобі розповідала казки, а сьогодні я розповім тобі бувальщина.

падишах:

- А-а-а, це щось новеньке. І про що ж ти мені розкажеш?

Шахерезада: о мій повелителю !!!! Я розповім тобі про далеку країну де живуть заклинателі змій, факіри, підносяться мечеті і дме сухий і спекотний вітер пустелі.

Учитель: Хлопці ви здогадалися в яку країну ми вирушимо ?? В Арабський халіфат (слайд 2)

Відкрийте зошити запишіть число і тему уроку: Арабський халіфат

  • Мета уроку:
    вивчити природні умови і населення Аравії: познайомити учнів зі світовою релігією - іслам; вивчити освіту і розпад арабського халіфату. (слайд3)

План уроку (слайд4)

Учитель: Арабська державність зародилася на Аравійському (слайд 5) півострові. Аравійська земля є пустелею і пісок .Тільки морське узбережжя було придатне для земледелія.Основную частина арабського суспільства становили бедуїни -кочевие скотарі .На землі Аравії в області Хіджаз розташовувався торговий центр місто Мекка У Мецці на центральній площі навколо священного каменю стояли скульптурні зображення богів арабських племен Кожну плем'я поклонялася своєму богу.Ето розпалювало між ними протиріччя. Арабські феодали мріяли захопити багаті сусідні гос-ва Сирію, Єгипет, Іран щоб (слайд 6) здійснити це бажання, треба було об'єднати всі племена ..Для об'єднання арабів феодали використовували іслам.





Учень: Об'єднанню арабів сприяла поява нової релігії - ісламу. Засновником ісламу став Мухаммед (570 - 632 рр.) Це ім'я означає "натхненний", "пророк". В Європі його називали Магометом. (Слайд 70


Мухаммед стверджував, що основні положення нової віри йому передані Богом. Учні та послідовники записували його слова. Після смерті Мухаммеда всі ці записи були зібрані в одну книгу - Коран (В перекладі з арабської - "читання")

. пророк Мухамед народився в Мецці (Саудівська Аравія) приблизно в 570 році н. е., в клані Хашим племені курайш. Батько Мухамеда, помер до народження Сина, а мати Мухамеда - Аміна померла, коли йому виповнилося лише шість років, залишивши Сина сиротою. Мухаммед виховувався спочатку Своїм дідусем, людиною виняткової побожності, а потім - Своїм дядьком, торговцем Абу Талібом. (слайд 8)



. згодом Мухаммед влаштувався вести торговельні справи багатої вдови Хадиджи і почав мандрувати з купецькими караванами. Незабаром він одружився на своїй господині і розбагатів. Через деякий час Мухаммед став говорити, що чує голос Бога, який наказує йому залишити торгівлю і проповідувати нову релігію. Мухаммед стверджував, що він - знаряддя боже, наступник пророків Авраама, Мойсея та Ісуса. Приблизно 630 м він почав проповідувати іслам (в перекладі з арабської - "Покірність"). (слайд 9) Не всім жителям Мекки сподобалися заклики Мухаммеда віддавати своє майно бідним і звільняти рабів. Він був змушений перебратися в Ятриб - Суперника Мекки. Ятриб, жителі якого 622 м взяли Мухаммеда, Почали називати Медіною - містом пророка. З тих пір, з року Хіджри, як називають його мусульмани (Ті, які сповідують іслам), ведеться відлік часу в мусульманських країнах. вчення Мухаммеда швидко розповсюджувалося, і 630 м він переможцем повернувся в Мекку. У 632 р Мухаммед помер. Його могила в Медині, як і Кааба, є найбільшою святинею мусульман.

Учень: Вірш Чорний камінь Кааба (відео перемотати)

Він дорогоцінної яшмою колись був,

Він був невимовної білизни -

Як колір садів блаженного Джінната,

Як гірський сніг в дні сонця і весни.

Дух Гавриїл для старця Авраама

Його знайшов серед пісків і скель,

І генії зберігали двері храму,

Де він перловою купою виблискував.

Але йшли століття - з усіх кінців всесвіту

До нього мчали молитви, і річкою

Текли у храм, далекий і священний,

Серця, обтяжені тугою ...

Аллах! Аллах! Померк твій дар безцінний -

Померк від сліз і горя людський!



Учень: Основний релігійної вимогою Мухаммеда до арабів було відмовитися від поклоніння різним племінним богам і визнати існування єдиного бога - Аллаха. "Немає бога, окрім Аллаха, і Мухаммед - пророк його" - головна релігійна формула ісламу. Вплив на іслам іудейської і християнської релігій виявляється у визнанні Мойсея та Ісуса пророками і попередниками Мухаммеда. Священне місто іудеїв і християн - Єрусалим - визнавалося і мусульманами. Для того, щоб бути мусульманином, потрібно було визнати і виконувати п'ять основних положень:

1) вірити в існування єдиного бога - Аллаха;

2) п'ять разів на день виконувати обов'язкову молитву;

3) раз на рік дотримуватися обов'язкового посту - Рамазана - від світанку до заходу сонця;

4) щоб звільнитися від гріхів, витрачати п'ятий частина прибутку на милостиню;

5) один раз за своє життя здійснити паломництво (Відвідання святих місць) в Мекку і Медину. (Слайди 10,11,12)

В арабському халіфаті вища духовна, судова і військова влада перебувала в руках халіфа -заменяющій пророка .Арабскім державою в 632-661 рр управляли один за іншим 4 святих халіфа .після смерті Мухаммеда араби підпорядкували собі всю Аравію .У 636г.завоевалі Сирію, Єгипет, в 637-651 -Іран, в640-710-Північну Африку, в 711-712-Іспанію, в 673-712 -середню Азію, 650-655-Азербайджан, Грузію, Вірменію (відео анімована карта)


Таким чином в 7-8 ст.утворився Арабський халіфат, який охопив територію від Атлантичного океану до Індії і Китаю.

Після смерті Алі -4-го халіфа-влада захопила династія Омейя

Физминутку



словник

Савафі-вся земля в державі

Закят- податок для мечеті

Жізія-податок для немусульман

Ушур-податок для працездатних людей

Харадж-одна третина виробленого продукту

Катійа-земля видається військовим (слайд 13)


Величезна територія арабського халіфату була неміцним державним об'єднанням Повстання підкорених народів послаблювали державу а також імами до 9 століття зрадили забуттю заповіт пророка Мухаммеда, встали на шлях несправедливості все це призвело до розпаду халіфату .Распад халіфату почався в середині 8 століття.

У 756 г.отделілся емірат Кордова ..на кілька еміратів (володінь).


Так завдяки ісламу в свій час утворився Арабський халіфат Вивчення даної теми можна пов'язати з сучасністю. В даний час існує понад два десятки арабських держав, ОАЕ це сім багатих еміратов- зупинимося Дубаї (відео Дубаї 2012)

Іслам мав величезний вплив на звичаї і звички, мораль і право самих арабів, а також надав сильний культурний вплив на Західну Європу.
До ___ століття у арабів не було своєї держави. Найбільшим торговельним і культурним центром арабів був місто __________. Об'єднанню арабських племен сприяв (о) ____________. Засновником арабської держави став ____________. Іслам став для арабів не просто релігією, він мав величезний вплив на __________, ____________, ___________.
Слова для заповнення пропусків (увага: деякі слова зайві!):
мораль, іслам, VII, Мекка, Кааба, Мухаммед, право, культура, VI, мусульманство. (слайд 14)



Поява нової релігії, іншого бога. Земна людина: сирота, пастух, вів торгівлю, одружився, став багатим, допомагав бідним, викуповував рабів, вів боротьбу ... Посланник бога: чує голос Бога, проповідує релігію добра, об'єднує під ім'ям Аллаха ...

Ким стає Мухаммед?

Глава держави, глава релігії арабів в 630 році.

Закономірно чи випадково з'явився іслам? Зробіть висновки.

Закономірно.

Головне, що зробила ця релігія?

Зберегла арабів як народ, об'єднала їх.

Хто такі мусульмани, що таке Коран?

Мусульмани - віруючі в іслам. Коран - священна книга ісламу.

IV.

Я буду читати уривки зі священної книги мусульман Коран і вірші арабських поетів, а ви дайте характеристику релігії.

Я не володію для себе не користю не шкодить, якщо цього не побажає Аллах.

Все в руках Аллаха.

Аллах відає, що ти робиш.

Бог бачить все і всіх.

Аллах кого забажає, того збиває з шляху, а кого бажає, то поміщає по прямій дорозі.

Доля людини в руках бога.

Чи не спіткає вас ніщо, крім того, що накреслив Аллах.

Все в руках бога, Аллаха.

Чи не проста істина у мудреця.
Бідність і багатство - все в руках творця
Людина, адже ти в своїй долі неволі
То чи не метушися і малим будь задоволений.

Чи не заздри тим, хто багатий, все в руках бога.

Хто йде війною на невірних, убиті на такій війні - в раю.

Релігія за мир, проте ж невірних можна вбивати.

V.

Релігія іслам створила правила поведінки людей мусульман - шаріат. Давайте запишемо на дошці, які обов'язки і заборони передбачалися.

Обов'язки: люби ближнього, поважай батьків, будь терпимим, мужнім, бажай працювати, плати борги, плати калим за дружину, чоловік - головний, дотримуйся пост, одну п'яту доходів витрачай на милостині, відвідати Мекку, Медину, молитися 5 разів на день ... Заборони : не бреши, Не вбивай, не кради, не пий вина, що не лихварство, не грайся в азартні ігри, не більш 4-х дружин можеш мати, п'ятниця - відпочинок ...

Зробіть висновки:

Релігія: схожа на інші релігії, закликає до добра, погане забороняє.

VI.

Чим пояснити, що араби збільшили свої володіння? (Робота з картою)
Яким чином?

Завоювали.

Назвати землі і країни, континенти.

Відповідають по карті.

Чому тих, хто приймав іслам, звільняли від податків?

Залучити більше на свою сторону людей.

Чому в казках Шахрезада Харун ар-Рашид добрий і турботливий, а історія знає його як жорстокого деспота?

Народ мріяв про справедливе правителя.

Добре, що араби завоювали для себе багато земель, та не дуже.

Добре: багато награбували багатств, поширили релігію, мову, культуру ... Погано: багато різних мов, нерозуміння, важко управляти, невдоволення податками ...

Випадково чи закономірно розпадеться країна?

Закономірно, як тільки ослабне влада халіфів.

Ваше припущення вірне. Підсумки уроку - підрахунок жетонів. У кого більше всіх - талісман «мудрець». Домашнє завдання: § 9 читати, відповісти на питання: Який рік зараз у мусульман?