Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


"Громадянська війна в США"





Скачати 26.66 Kb.
Дата конвертації01.01.2018
Розмір26.66 Kb.


Тема уроку: Громадянська війна в США.

Клас: 8

Час проведення: 40 хвилин;

Мета уроку: організувати діяльність учнів з вивчення причин і значення громадянської війни в США;

- Створити умови для розвитку в учнів уміння структурувати інформацію;

- Допомогти учням усвідомити цінність спільної діяльності;

Словник: аболіціоніст, Гомстед, Конфедерація, республіканці, Союз, янкі;


Хід уроку: Стадія виклику

На дошці записано слово «Рабство»

- Які асоціації викликає у вас це слово?

Учні пропонують різні варіанти. Всі відповіді розміщуються навколо ключового слова. Приблизний варіант кластера:


Епоха (Др. Рим) положення (безправ'я)

hello_html_1e4cb7d3.gif

Використання праці форми примусу


Для розширення знань про рабство учням пропонується добірка матеріалу про рабство в США (Додаток 1) Перед групами ставиться завдання - звернути увагу на особливості рабства в Північній Америці в XIX столітті і скласти свій кластер. Учні працюють в групах, обговорюють пропозиції, на аркушах створюється система взаємопов'язаних понять. Сигналом закінчення роботи може служити закінчення музичного фрагмента (наприклад, негритянський джаз Л. Армстронга). Плакати вивішуються на дошці. Групи коментують свої кластери.


стадія осмислення


- На відміну від античних рабовласницьких держав в XIX в. в США складається масовий рух за скасування рабства. Найбільш рішучих противників рабства в Америці називали аболіціоністи.

- Поясніть причини негативного ставлення до рабства його супротивників.

Розглядаються різні варіанти. З'ясовується, що:

  1. Дане явище аморально, так як суперечить принципам свободи, рівності, гуманізму, проголошених в Декларації незалежності.

  2. Рабство перешкоджає економічному розвитку країни.


- Єдина держава - США, розділилося на два ворожі табори. Північ, де переважав капіталістичний уклад, розвивалися промисловість і фермерське господарство, і Південь - рабовласницький і плантаторський. У 1860 р Президентом США обрано республіканець Авраам Лінкольн, який прагнув перешкодити поширенню рабства на Західні, неосвоєні, землі США. У 1861 році 11 південних штатів оголосили про вихід з Союзу і проголосили створення нової держави - Конфедерації. Почалася громадянська війна між Північчю і Півднем.

- Як ви думаєте, хто переможе в цій війні: сіверяни або жителі півдня?

Учням пропонується для аналізу документ (Додаток 2) З даних таблиці і уривки з роману очевидно, що перевага на стороні мешканців півночі. Учні роблять висновки.

- А як розвивалися події насправді? Учні працюють з текстом документа «Початок бойових дій» (Додаток 3).


- Чи виправдалися наші припущення?

- Війна між Північчю і Півднем стає затяжною, незважаючи на переваги сіверян в озброєнні, чисельності, оснащеності вони поступаються армії південців в ініціативі і тактиці.

- Що жителям півночі потрібно зробити, щоб завершити війну перемогою? Видайте укази, продумайте заходи, здатні переломити хід подій. (Групи працюють, вислуховуються версії)


- Дійсно з 1863 р (йде третій рік війни) відбувається перелом у військових діях. Швидка перемога жителів півночі безсумнівна. Величезну роль в цьому зіграли два укази президента А.Линкольна.


Групи отримують тексти указів, можна зачитати їх вголос. З'ясовують, чи правильними були їхні припущення (Додаток 4)


- В квітня 1865 армія жителів півночі, в яку влилася маса добровольців з негрів, які отримали свободу і наймитів, які отримали землю, оточила столицю південців р Річмонд.

Першим вулицями міста пройшов негритянський полк. Протягом чотирьох років країна була в полум'ї нещадної громадянської війни. Підсумки цього протистояння - 1 мільйон поранених і 600 тисяч убитих.

- Сформулюйте тему сьогоднішнього уроку ... (Групи пропонують різні варіанти, потім вчитель знайомить клас з темою уроку: «Громадянська війна в США»)



стадія рефлексія


Учням пропонується по 10-бальній системі оцінити свою роботу з позицій «Я», «Ми», «Дело». За підсумками уроку вони оцінюють:

- «Я»: як працював? Допускав помилки?

- «Ми»: наскільки мені допомогли однокласники, вчитель, а я - їм?

- «Дело»: чи зрозумів матеріал? Дізнався чи більше?

hello_html_4e373333.gif

Я

hello_html_6fb1955b.gif



hello_html_463f4a12.gifhello_html_m3facf97.gif


справа

ми


Додаток 1


З роману Г. Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома».

В цю хвилину двері відчинилися, і в їдальню зайшов чарівний хлопчик років чотирьох-п'яти. У всьому його зовнішності було щось надзвичайно миле. Тонкі чорні волосся обрамляли шовковистим локонами кругле, в ямочках особа; великі, повні вогню, темні очі з цікавістю поглядали на всі боки з-під пухнастих довгих вій.

- Гей ти, чорномазий! - сказав містер Шелбі і, свиснувши, кинув хлопчикові гілочку родзинок. - Лови!

Хлопчина з усіх ніг кинувся за подачкою під гучний сміх свого господаря.

- Іди сюди, чорношкірий, - скомандував містер Шелбі.

Хлопчик підбіг на поклик, і господар погладив його по кучерявою голові і полоскотав йому підборіддя.

- Ну-ка, покажи джентльменові, як ти вмієш співати і танцювати.

Хлопчик затягнув звучним, чистим голоском примхливу негритянську мелодію, супроводжуючи її забавним і дуже ритмічними рухами рук, ніг і всього тіла,

- Браво, браво! Ну й молодець! - вигукнув Гейлі. -

Цей хлопчисько далеко піде! А знаєте що, - він раптом ляснув містера Шелбі по плечу, - продайте його мені на додачу до Того - і справа з кінцем! Тоді все буде по справедливості.

Стоячи на веранді, Еліза похмурим поглядом проводжала віддаляється коляску, як раптом плеча її торкнулася чиясь рука. Вона швидко повернула голову, і її красиві очі радісно спалахнули.

- Ти мене налякав, Джордж! Як я рада тебе! Місіс поїхала до вечора. Підемо до мене і поговоримо на свободу.

З цими словами Еліза провела Джорджа в сусідню з верандою маленьку, чисто прибрану кімнату, де вона зазвичай займалася шиттям і завжди могла почути поклик господині.

- Що нас чекає, Еліза? Нещастя, одне нещастя! Моє життя гірше полину. Я гину. Я жалюгідний, нещасний раб, який і тебе потягне за собою на дно. Який сенс прагнути до чогось, домагатися знань? Який сенс жити? Швидше б лягти в могилу - і все!

- Джордж, Джордж! Не лякай мене! Що з тобою? Ти ніколи так не говорив! Я боюсь! Ти задумав щось страшне! Я все розумію, але стримай себе, Джордж, заради мене ... заради Гаррі!

- Я довго стримувався і довго терпів, але мені важче з кожним днем. Сил людських немає виносити таке життя! Господар не пропускає нагоди, щоб образити мене, познущатися наді мною. Мені думалося так: добре, буду працювати, буду мовчати, а вільний час вживу на заняття, на читання кніг.- Але він бачить, що я справляюся з роботою, і підбавляти все більше і більше. «Хоч ти і мовчиш, каже, а в тебе сидить диявол, і цього диявола треба вивести на чисту воду». Ну що ж, недалекий той день, коли мій диявол зірветься з ланцюга, та тільки він про це перший пошкодує!

- О Боже! Що ж нам робити? - з тугою промовила Еліза.

- Еліза, - з гіркотою промовив Джордж, - тримайся, моя дорога ... і прощай, я йду.

- Ідеш, Джордж? Куди?

- У Канаду, - відповів він, розправляючи плечі. - і я тебе викуплю, як тільки доберуся туди. Це наша єдина надія. Твій хазяїн добрий, він не відмовить мені. Я викуплю і тебе і сина. Клянуся, що викуплю!

- А тепер прощай, - сказав Джордж і, взявши Елізу за руки, довго дивився їй в очі.

Вони стояли мовчки. Потім кілька сказаних наостанок слів, гіркі сльози, ридання ... Так прощаються люди, коли їх надії на нову зустріч тонше павутини.

І ось чоловік і дружина розлучилися.

Рабську працю на бавовняних плантаціях

У штаті Луїзіана в 1845 році.

З розповіді Соломона Нортепа, колишнього 12 років рабом



«Сезон збору бавовни настає в кінці серпня. В цей час кожному рабу дається мішок, до мішка прив'язується ремінь, який надягає на шию; отвір мішка знаходиться на висоті грудей раба, в той час як нижня частина майже досягає землі. Кожному рабові дається кошик, куди складається бавовна з мішка. Коли нового робочого посилають в перший раз на плантацію, його підганяють і змушують збирати бавовну в цей день так швидко, як він може. Увечері його збір зважують, і в подальшому він повинен приносити той же вага щовечора. Якщо коли-небудь вагу виявиться менше, то це вважається доказом ліні, раба і його карають хлистом. Звичайна денна норма становить 200 фунтів ... Робітники повинні бути на плантації з світанку, і, за винятком 10-ти або 15-ти хвилин, коли вони можуть проковтнути свій пайок, їм не дозволяється бути без діла жодної хвилини до того часу, коли стає занадто темно, щоб бачити; а в повний місяць вони часто працюють до півночі. Крім цього, кожен раб годує мулів, інший - свиней, третій коле дрова ... Коли в пізню годину виснажені роботою раби приходять, нарешті, в своє приміщення, то їм ще потрібно розвести вогонь, змолоти кукурудзу в ручному млині і приготувати собі вечерю і обід. Хатина побудована з колод, без підлоги, без вікон. За годину до світанку сурмить ріг. Раби встають, готують сніданок і заповнюють гарбузову пляшку водою, беруть свій обід з холодного бекону і коржі з кукурудзи і поспішають знову на плантації ».


***


Рабство, засноване на убогій техніці і низьку продуктивність праці, могло приносити прибуток тільки при бавовняної монополії Південних штатів і жорстокої експлуатації рабів.На нещадну експлуатацію і катування негри-раби відповідали втечею на Північ. Багато прагнули піти ще далі - в Канаду, тільки там вони відчували себе в безпеці. Негри співали:

В далеку їжу Канаду,

Край сумовитий, як ніч.

Важкі ланцюги рабства

Тягнути мені більше несила.


Негри повставали проти рабства. Найбільшим повстанням рабів до громадянської війни було повстання Ната Тернера в штаті Віргінія в 1831 р

До 30-х років центр плантаційного господарства перемістився на південний захід, на родючі землі пониззя басейну Міссісіпі. «Бавовняний пояс» тепер простягнувся на тисячу миль зі сходу на захід і до 700 миль з півночі на південь.

Але рабство спотворювало не тільки долі негрів. Воно, як іржа, роз'їдало весь життєвий уклад Півдня. Білі робітники не могли отримати роботу, так як плантатори віддавали перевагу більш дешеву працю рабів. Праця рабів використовувався і на багатьох фабриках - на текстильних і металургійних підприємствах Півдня. Власник бавовняної фабрики повідомляв, що робітник-негр обходиться в середньому в рік в 75 доларів, тоді як витрати на білого робочого становлять суму в 111 доларів. До 1860 року рівень заробітної плати на Півдні був найнижчим в країні. Але більшість рабовласників були проти застосування праці негрів в промисловості, так як досвід показав, що там вони швидко ставали вождями боротьби за свободу. Тому плантатори всіляко перешкоджали розвитку промисловості на Півдні, гальмували процес створення фабрик.

Англієць Олмстед в книзі «Подорож по прибережних рабовласницьким штатам» писав до громадянської війни: «Тут вкрай важко вводити нові, вдосконалені методи праці ... На багатьох плантаціях ніколи не користувалися плугом. Землю готують до посіву, щоб розм'якшити мотикою ... »




Ввезення негрів-рабів


При надлишку землі в Америці не вистачало робочих рук. Спроби змусити індіанців працювати на європейців не вдалися. Тому в XVII столітті почався ввезення негрів-рабів з Африки. Їх привозили в основному в південні колонії Англії з їх вологим субтропічним кліматом, де створювалися плантації для вирощування тютюну, індиго (з нього робили блакитну фарбу для текстильної промисловості), а пізніше - бавовни.

На територію нинішніх США було ввезено близько 400 тисяч рабів. Всі вони належали до різних народів Африки, говорили на різних мовах, у них були різні вірування. В Америці єдиним для них мовою стала англійська, а релігією - християнство. Під час американської революції Х V Ш століття, що проголосила принцип рівності всіх людей, багато американців стали говорити про необхідність скасування рабства, оскільки воно найбільш кричущим чином суперечило цим принципом. Однак рабство було скасовано лише в північних штатах США, в південних воно збереглося.

Розвиток бавовняної промисловості в Англії створило велику потребу в бавовні, яку не могла задовольнити Індія. Винахід в 1793 році Елі Уітні простий і продуктивної машини з очищення бавовни дало стимул швидкому зростанню виробництва бавовни в США. Незабаром вони стали головним його постачальником на світовий ринок. Бавовна став «королем» американської економіки, головною статтею експорту. У виробництві і тютюну, і індиго працю вільних селян був більш продуктивним, ніж праця рабів. Але для вирощування і збору бавовни застосовувався в основному ручна праця, використання тут рабів стало більш вигідним.

Таким чином, вирощування бавовни послужило поштовхом до ширшого використання рабської праці на Півдні США.


бавовняна плантація стала головним місцем життя і роботи чорного населення США. Велика плантація була організована як фабрика або завод. Основна частина дорослих чоловіків і жінок працювала на бавовняних полях під наглядом білих наглядачів. Жили раби в спеціально побудованих для них будинках, де на сім'ю припадала одна кімната. Недбайливих каралибатогом, найбільш норовливих продавали. Раби рідко піднімали повстання, головним засобом їхньої боротьби було ухилення від підневільної праці, іноді - втеча.

Оскільки продукція рабської праці йшла на ринок, рабство було укладом в рамках капіталістичної, ринкової економіки США.



Додаток 2



Співвідношення сил напередодні війни


показник

північ

південь

населення

22 млн. Чоловік

9 млн. Чоловік

(З них - 4 млн. Рабів)

наймані робітники

1200 тис. І 700 тис. Наймитів

170 тис.

Капітал промислових підприємств


850 млн. Доларів


170 млн. Доларів

капітал банків

400 млн. Доларів

22 млн. Доларів





З роману М.Мітчелл «Віднесені вітром»:


«... Чи замислювався хто-небудь з вас, джентльмени, над тим, що на півдні немає жодного збройового заводу? Або над тим, як взагалі мало ливарних заводів на півдні? Так само як і ткацьких фабрик, і вовнопрядильна і шкіряних підприємств. Чи замислювалися ви над тим, що у нас немає жодного військового корабля і що флот янкі може заблокувати наші гавані за один тиждень, після чого ми не зможемо продати за океан жодного тюка бавовни? .. Я народився в Чарльстоні, але останні кілька років провів на Півночі ... І я бачив багато, що ніхто з вас не бачив. Я бачив тисячі іммігрантів, готових за шматок хліба і кілька доларів битися на боці янкі, я бачив заводи, фабрики, верфі, рудники і вугільні копальні - все те, чого у нас немає. А у нас є один тільки бавовна, раби і пиху. Це не ми їх, а вони нас розіб'ють в один місяць ... ».


Чи згодні ви зі словами героя роману Ретта Батлера?









додаток 3


Початок бойових дій.


Конкретного плану військових дій не було ні в однієї зі сторін. Противники прагнули вирішити результат війни в одному генеральному бої і захопити столицю ворога. Першими таку спробу зробили війська Конфедерації.

У липні 1861 року біля річечки Булл Ран, на захід від Вашингтона, відбулося перша велика битва Громадянської війни. Мешканці півночі, незважаючи на чисельну перевагу, були повністю розгромлені. Шлях на Вашингтон для жителів півдня був відкритий, але вони забарилися і дали можливість жителям півночі зміцнити підходи до своєї столиці. Потім Лінкольн наказав взяти столицю противника Річмонд, яка перебувала в 120-кілометрах на південь від Вашингтона, в штаті Віргінія. Однак спроба армії сіверян під командуванням генерала Джорджа Мак-Клеллана влітку 1862 взяти місто також закінчилася невдачею. На заході жителям півночі вдалося потіснити південців і встановити свій контроль над середньою течією Міссісіпі. Саме там проявив свої полководческие таланти один з генералів сіверян - Улісс Грант.

Флот сіверян захопив порти на узбережжі південних штатів, почалася морська блокада Конфедерації. 8 березня 1862 року в Чесапікській затоці стався перший в історії бій повністю закритих бронею пароплавів. «Монітор» флоту сіверян зустрівся з «Мерримак» південців. На «Моніторі» вперше була встановлена ​​обертається гарматна вежа. Три з половиною години між кораблями тривала артилерійська дуель, яка завдала їм суттєвої шкоди.


додаток 4


прокламація

1 січня 1863 р


«Я, Авраам Лінкольн, президент Сполучених Штатів, владою головнокомандувача армією і флотом в перший день січня 1863 года ... наказую і оголошую, що всі особи, які вважалися рабами ... відтепер і надалі вільні, і що виконавча влада Сполучених Штатів, включаючи, військові і морські влади, буде визнавати й охороняти свободу згаданих осіб. Підводячи підсумок, я щиро вважаю, що це акт справедливості, виправданий перед конституцією військовою необхідністю. Я апелюю до гідного поваги думку людства і до прихильною милості всемогутнього бога ».



Закон про гомстедах. 1862 рік.


«1. Будь-яка особа, що є главою сім'ї і досягла двадцяти одного року, що є громадянином Сполучених Штатів або подає заяву про своє бажання стати таким, ніколи не брало участі у війні проти Сполучених Штатів і не допомагало їх ворогам, має право з 1 січня 1863 року вступити в законне володіння однією чвертю секції (160 акрів) * або меншою кількістю ніким не зайнятою землі ... по 1,25 долара або менше за акр.


2. Далі постановляється, що всі особи, які служили або які будуть служити в армії або флоті Сполучених Штатів протягом 14-днів в якості добровольців або по мобілізації під час міжнародної або громадянської війни, не можуть бути позбавлені права користуватися привілеями цього Закону, навіть якщо вони не досягли 21-го року ... »

Щоб завантажити матеріал, введіть свій email, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас email-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія

опис:

Урок «Громадянська війна в США» (Загальна історія, 8 клас) побудований за технологією Розвитку критичного мислення.

Мета даної освітньої технології - розвиток розумових навичок учнів, необхідних не тільки в навчальній діяльності, але і в звичайному житті. Уміння приймати зважені рішення, працювати з інформацією, аналізувати різні сторони явищ формується за рахунок застосування різноманітних прийомів, спрямованих на те, щоб спочатку зацікавити учня, потім надати йому умови для осмислення матеріалу і, нарешті, допомогти узагальнити набуті знання.


  • Словник
  • (Додаток 1)
  • (Додаток 2)
  • (Додаток 3).
  • (Додаток 4)
  • Рабську працю на бавовняних плантаціях
  • Таким чином, вирощування бавовни послужило поштовхом до ширшого використання рабської праці на Півдні
  • Оскільки продукція рабської праці йшла на ринок, рабство було укладом в рамках капіталістичної, ринкової економіки США.
  • Співвідношення сил напередодні війни
  • Закон про гомстедах. 1862 рік.