Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект уроку з історії Росії XVII століття





Дата конвертації05.04.2019
Розмір23.7 Kb.


Конспект уроку історії на 1 курсі

Тема: «Історія Росії XVII століття в особистостях, датах, подіях» (1 година)

цілі:

  • навчальна - усвідомлення і осмислення учнями вивченого матеріалу з історії Росії XVII століття;

  • розвиваюча - розвиток умінь і навичок узагальнення та аналізу вивченого матеріалу, розумових і комунікативних здібностей;

  • виховує - виховання поваги до історичного минулого своєї країни, почуттів патріотизму та колективізму.

Тип уроку: повторительно-узагальнюючий


Обладнання: Інтерактивна дошка, комп'ютер, мультимедійний проектор, картки-назви команд, роздатковий матеріал - завдання для кожної команди, контрольні листи для оцінок кожній команді, атлас «Вітчизняна історія з найдавніших часів до кінця XVIII століття» (карти на стор. 10-14 )


Хід уроку:


1. Про / м. Привіт, сідайте. Наш урок я хочу почати з легенди, подіям якої вже 400 років! (картина на екрані) Це історія про костромському селянина, який ціною власного життя врятував молодого російського царя.

- Здогадалися про кого йде мова? Може бути, назвете ім'я царя?

Ця історія про реальну людину, селянина Івана Сусаніна. Поляки шукали захопити щойно обраного царя - молодого Михайла Романова, у них була своя кандидатура на російський престол - польський королевич Владислав. Іван Сусанін вирішив, що краще загинути, ніж зрадою врятувати життя. Він повів поляків в іншу сторону і сповістив Михайла про небезпеку: колишні з ним встигли відвезти його. Роздратовані поляки вбили Сусаніна. За сходження на престол Михайло Федорович завітав потомству Сусаніна ділянку землі і звільнення від усіх податків, податей і повинностей.

Подвиг Сусаніна оспівав Кіндрат Рилєєв, композитор Глінка написав оперу «Життя за царя», художники написали картини.

- Як пов'язана ця історія з нашим уроком? (Це сталося в 17 столітті, який ми вивчаємо)

2. Повідомлення теми і цілей уроку, визначення правил командного змагання:

Вірно, ми вивчили історію Росії 17 століття. Тема нашого уроку (на дошці): «Історія Росії XVII століття в особистостях, датах, подіях». (2 слайд - тема уроку).

- Як ви думаєте, яка мета нашого сьогоднішнього уроку? (Повторення того, що вивчили) (на слайді з'являється мета уроку)

Молодці, я сподіваюся, що вам запам'ятається сьогоднішній урок, тим більше, що він буде проходити у формі командного змагання. Змагання не на швидкість, а на правильність виконання завдань, за які будете отримувати бали. Ви вже розділилися на команди, вибрали капітанів (нехай встануть). Капітани будуть направляти команду до правильної відповіді, виставляти бали в контрольні листи (показати), а в кінці уроку оцінять роботу кожного учасника команди. Всі бали ми підрахуємо на наступному, заліковій уроці. Команда, яка набрала найбільшу кількість балів отримає «5» за залік по 17 століття, «4» - команда, що зайняла за балами 2-е місце. Решта - отримають «знижку» на заліку - 1 завдання.

Конспекти, атласи, ручки - все, що знаходиться у вас на столах - ваші помічники на уроці.

3. Основна частина - повторення пройденого.

Отже, давайте визначимо назви команд, виконавши найперше, розминочні завдання.

За це завдання бали не ставимо!

Увага, питання першій команді:

- Під якою назвою увійшов в російську історію 17 століття? (Бунташний століття)

- Усім питання: Чому така назва століття?

Команда отримує назву «бунтарі».

- Яка подія починає цей період? (Смута)

- Питання всім: Поясніть, що таке смута.

Вірно, а команда отримує назву «смута».

- Яка нова царська династія починає правити Росією в цей період? (Романови)

- Питання всім: чому саме Романови?

І команду називаємо «Романови».

- До якого стану належали Романови, ШуйсьКі і інші наближені до царя прізвища? (Бояри)

- Питання: а які ще стани були в Росії того часу?

Молодці! Розминка пройшла успішно, а тепер починаємо наше змагання!

Отже, перше завдання «Скласти пропозицію»: З слів: «бояри, Романови, смута, бунтарі» - складіть речення з нашої теми. Порадьтеся. Правильні пропозиції отримають по 1 балу.

(на слайді - слова)

Ймовірні відповіді: Бояри Романови придушили смуту і заспокоїли бунтарів. Бунтарі почали смуту, а бояри Романови її закінчили. Після смути бояре Романови стали царської династією.

Спасибі, перший етап змагання закінчено. Пропоную капітанам команд заповнити контрольні листи, впишіть отримані бали (записують бали).

Приступаємо до наступного етапу змагання:

2 завдання «Історична географія». У нас 12 висловлювань, в кожному згадка про який-небудь географічному назві. Визначте, вірне висловлювання чи ні, (відповіді «так» або «ні»). Команди відповідають по ланцюжку, починаючи з «Бунтарів», відповідає будь-який учасник команди. Кожній команді буде задано по 3 питання.

1. Молодший син Івана Грозного Дмитро був убитий в м Углич. (та)

2. Столицею Росії за часів смути був Санкт-Петербург. (немає)

3. У голодні роки селяни стікалися в Москву в пошуках їжі. (та)

4. Перший самозванець з'явився в Швеції. (немає)

5. Повсталі під керівництвом Івана Болотникова захопили Москву. (немає)

6. Лжедмитрій 2 зупинився табором в селі Тушино під Москвою. (та)

7. Друге народне ополчення було скликано в Рязані. (немає)

8. За часів Смути інтервентами в Росії були війська Польщі та Швеції. (та)

9. Столбовский світ зі Швецією дав Росії вихід в Балтійське море. (немає)

10. Деулинское перемир'я було підписано з Польщею при Михайла Романові. (та)

11. Олексій Михайлович прийняв історичне рішення про возз'єднання України з Росією. (та)

12. У XVII столітті російські землепрохідці продовжували активно освоювати Сибір. (та)

Якщо треба, обговорення неправильних відповідей з усіма.

Спасибі, завдання виконано. Капітани, запишіть отримані бали.


Продовжуємо змагання! Кожній команді належить виконати індивідуальне завдання. Вони вже на ваших столах - знайдіть їх в файлах (знаходять, розгортають). Команда «Бунтарі» отримала завдання «Історична особистість» - визначити, хто зображений на портретах. Команда «Смута» виконуватиме завдання «Дати і події» - співвіднесе дату з подією. Команда «Романови» шукатиме помилки в тексті про Олексія Михайловича Романова. Команда «Бояри» буде вирішувати тест. На рішення поставленого завдання дається 5 хвилин, а потім ми разом перевіряємо рішення, обговорюємо, проставляємо бали. Прочитайте завдання, які з'явилися питання? Максимальна кількість балів - 5.

Грає тиха спокійна музика, йде відлік - 5 хвилин. Учитель ходить між командами, якщо необхідно, допомагає.

Завдання «Історична особистість» (1 команді): дані 5 портретів, на яких зображені люди, які зіграли свою роль в історії Росії. Треба співвіднести ім'я людини і його портрет.

Борис Годунов, Лжедмитрій 1, К. Мінін і Д. Пожарський, Михайло Романов, Олексій Михайлович

За кожну правильну відповідь - 1 бал (максимум - 5)

Завдання «Події і дати» (2 команді): Зіставте дату і подія

1600 початок Смутного часу

1612 звільнення Москви від поляків

1613 нова царська династія

1 649 Соборне укладення

1662 Мідний бунт

За кожну правильну відповідь - 1 бал (максимум - 5)

Завдання «Історичні помилки» (3 команді): У тексті знайти 5 помилок, підкреслити їх, дати правильну відповідь.

Олексій Михайлович «Найтихіший»

Цар Олексій Михайлович, останній з роду Рюриковичів, зійшов на престол після смерті свого батька Михайла Федоровича в 1645 році. У першій половині його правління скликання Земських соборів відбувалися майже щорічно. У 1649 році з'явився новий Судебник.

При Олексієві Михайловичу стався церковний розкол, що призвів до боротьби проти старообрядців. У зіткненні з митрополитом Никоном було подолано прагнення встановлення верховенства церковної влади над царською.

За правління Олексія Михайловича відбулися численні бунти і повстання під керівництвом Івана Болотникова.

Значно зросли кордону Росії за рахунок увійшли до її складу України, Східного Сибіру і Далекого Сходу.

За кожну правильну відповідь - 1 бал (максимум - 5).

Завдання «Тест» (4 команді): вибрати одну правильну відповідь

1) Правителем Росії в XVII столітті не був

А) Лжедмитрій I

Б) Михайло Федорович Романов

В) Іван IV Грозний

Г) Василь Шуйський

2) На Красній площі в Москві на честь визволення столиці від інтервентів з'явився

А) Храм Василя Блаженного

Б) Храм Христа Спасителя

В) Казанський собор

Г) пам'ятник Мініну і Пожарському

3) Наслідком освоєння Сибіру в XVII столітті було

А) розширення території Росії

Б) прокладка нових залізниць

В) Росія отримала вихід до Атлантичного океану

Г) налагодження відносин з Туреччиною

4) З 1610 по 1612 рік влада в Росії належала

А) Василь Шуйський

Б) семи боярам

В) царю Дмитру

Г) Михайлу Романову

5) З 254 міст Росії XVII століття найбільшим економічним центром було місто

А) Нижній Новгород

Б) Москва

В) Архангельськ

Г) Великий Новгород

За кожну правильну відповідь - 1 бал (максимум - 5).


Перевірка біля дошки.

Отже, обговорення закінчено! Слухаємо відповіді команд.

1 команда отримала завдання під назвою «Історична особистість». Не секрет, що саме люди вершать історію, тому не можна вивчати історію, не впізнаючи про конкретних історичних діячів, які своїми вчинками творили історію країни. (від команди виходить 1 учасник)

Прошу представника команди прочитати завдання і дати свою відповідь. (...)

Поки завдання виконується, у всіх питаю: Хто такі Годунов, Лжедмитрій, Михайло Романов, Мінін і Пожарський, Олексій Михайлович. Спасибі, все виконано вірно. Капітана прошу виставити бали.

Завдання для 2 команди пов'язано з подіями і датами. Вивчення минулого неможливо без подій і дат, перевіримо, як ви це знаєте. Будь ласка, команда, продемонструйте біля дошки рішення. (...)

Задаються питання, поки учасник робить завдання біля дошки: які події послужили початком Смутного часу, якого з ополчень вдалося звільнити Москву від інтервентів, Що таке соборну укладення, причини мідного бунту.

Відмінно, капітана прошу виставити бали.

3 команда знаходила історичні помилки в тексті, саме історичні, тобто фактичні, пов'язані з датами, подіями, іменами, фактами. Представника команди просимо на дошці в тексті підкреслити помилки, пояснити як повинно бути написано. (...)

Учень з коментарями виконує завдання.

Чудово, капітана прошу виставити бали команді.

4 команда вирішувала Тест, - представник команди біля дошки виконає на наших очах це завдання, по ходу тесту пояснюючи свої відповіді, команда може допомагати. (...)

Відмінно, капітана прошу виставити бали і оцінки команді.


Додаткове завдання, якщо залишиться час

Завдання - бонус - «анаграма» - складіть слово, поясніть, що воно означає. Без підготовки, завдання для всіх, + 2 бали.

Інтервенція (слайд № 8)


4. Підрахунок балів. Підведення підсумків.

Отже, останній етап змагання команди пройшли успішно. Капітани, оцініть роботу кожного учасника команди по 5-бальній системі, а команда нехай в цьому допоможе. Контрольні листи здайте після уроку.


Рефлексія.

Сьогодні ми дізналися ...

Було цікаво…

Ми зрозуміли, що ...

Нам захотілося ...

А закінчимо наше змагання тим, що кожна команда висловить свою думку про урок. Подумайте, як би ви продовжили фрази, написані на дошці, підготуйте свої відповіді. Відповіді команд.



Спасибі за відповіді, мені сподобалося ваша робота на уроці, особливо виділилася команда ...... .і конкретно .................. .Але точні підсумки підіб'ємо на наступному заліковій уроці.


5. Домашнє завдання: підготуватися до заліку по всьому розділу.

Спасибі, урок закінчено.





Перелік пунктів уроку-змагання

Тема уроку: «Історія Росії XVII століття в особистостях, датах, подіях»

Команда «_________________________________»

Капітан команди _____________________________



завдання

"Скласти речення"

«Історична географія»

індивідуальне

завдання

підсумок

отримані бали






Оцінка роботи окремих учасників команди по 5-ти бальною системою:


Ф.І.

оцінка

1.



2.



3.



4.



5.






hello_html_m50f0677d.png


<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Представлений матеріал - конспект уроку історії на тему "Історія Росії XVII століття в особистостях, датах, подіях".

Цей урок проводиться з інтерактивною дошкою SMART BOARD, презентація-супровід до уроку виконано в програмі SMART NOTEBOOK.

Урок є повторительно-узагальнюючим, проводиться в формі змагання між командами-микрогруппам, на які учні поділені заздалегідь, обраний капітан. Столи для учнів розставлені так, щоб команда - 5-6 чоловік сиділа разом. Всього на даному уроці подані завдання для чотирьох мікрогруп, можливо і більше їх кількість, але не на багато.


  • Тип уроку
  • «Історія Росії XVII століття в особистостях, датах, подіях».
  • - Під якою назвою увійшов в російську історію 17 століття
  • - Яка подія починає цей період
  • - До якого стану належали Романови, ШуйсьКі і інші наближені до царя прізвища
  • Отже, перше завдання «Скласти пропозицію»
  • 2 завдання «Історична географія».
  • Завдання «Історична особистість» (1 команді)
  • Завдання «Події і дати» (2 команді): Зіставте дату і подія
  • Завдання «Історичні помилки» (3 команді)
  • Завдання «Тест» (4 команді): вибрати одну правильну відповідь
  • Г) памятник Мініну і Пожарському
  • 1 команда
  • Завдання для 2 команди повязано з подіями і датами.
  • 3 команда знаходила історичні помилки
  • 4 команда вирішувала Тест
  • Додаткове завдання, якщо залишиться час
  • 4. Підрахунок балів.
  • Перелік пунктів уроку-змагання
  • Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку