Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект заняття по ознайомленню з предметним світом в середній групі «Історія посуду»





Скачати 11.76 Kb.
Дата конвертації30.03.2019
Розмір11.76 Kb.
ТипТемочка

Ірина Шаломіна
Конспект заняття по ознайомленню з предметним світом в середній групі «Історія посуду»

Мета: Ознайомити дітей з історією посуду, з процесом її використання людиною в побуті.

завдання:

Навчальні:

Ознайомити дітей з кухонним начинням російського народу: рогач, чавунець, глечик, сито, самовар.

Закріпити знання дітей про історію посуду, її призначення, деталях і частинах; матеріалах, з якого вона зроблена;

Збагатити словник дітей народними прислів'ями, приказками, загадками, новими словами.

Розвиваючі:

Розвивати пов'язану мова, зорове сприйняття і увагу.

Розвивати художньо-творчі здібності дітей.

Розвивати дрібну моторику, вміння працювати з пензлем і фарбами.

Розвивати просторові орієнтири (верх - низ; ліво - право).

виховні:

Виховувати допитливість, інтерес до історії і традицій свого народу, розширювати кругозір дітей.

Викликати інтерес до предметів рукотворного світу минулого.

Попередня робота:

- Розгляд ілюстрацій із зображенням посуду;

- Читання художньої літератури «Федорина горі» К. Чуковського;

- Бесіда про посуд;

- Відвідування краєзнавчого музею;

- Виготовлення тарілочок з глини;

- Прикраса ложки (фарби);

- Екскурсія на кухню.

устаткування:

Демонстраційний матеріал:

- Експонати музею (самовар, глечики, рогач, чавунець, дерев'яні ложки, сито);

- Ілюстрації із зображенням історії посуду;

- Ілюстрації із зображенням посуду з відсутніми частинами (ручки у каструлі, дужки у гуртки, носика у чайника, ручки у глечика, ручки у сковороди);

- посуд іздерева, металу, глини.

Роздатковий матеріал:

- Тарілочки з глини;

- Пензлик;

- Фарби;

- Баночки з водою.

Хід заняття:

I.Хозяйка хати зустрічає дітей біля входу.

Госп: - Добрий день, гості дорогі! Гість на поріг - господареві радість. Прошу в хату, будьте як вдома, сідайте. Сядемо рядочком, та поговоримо ладком.

Діти: (сідають півколом)

Госп: - У стародавні часи, так і в наш час у кожної людини був будинок.

-Як ви думаєте, хлопці, для чого людині потрібен будинок?

Діти: (відповіді дітей).

-Як ми себе почуваємо будинку?

Діти: (відповіді дітей)

Госп: - От не даремно кажуть: «У гостях добре, а вдома краще?» А як же називали будинок в стародавні часи?

Діти: - Хата.

II. Госп: - Правильно. Ось сьогодні в такій хаті ми з вами і знаходимося.

Діти, як видумаєте, що ж в хаті було найголовнішим?

Діти: (відповіді дітей).

Госп: - Послухайте, та відгадайте мою загадку:

«Влітку спить,

Взимку горить,

Рот відкриває,

Що дають - ковтає »(піч)

Діти: (грубка).

Госп: - піч-це серце будинку. Піч годувала сім'ю, обігрівала будинок, на ній спали молодші дітки і люди похилого віку, сушили одяг і навіть милися. Як встане вранці господиня, так спершу починає розтоплювати піч. Піч - сільська годувальниця.

-Чим же могла пекти нагодувати своїх господарів?

Діти: (відповіді дітей).

Госп: - У російській печі готували борщ, кашу, пекли хліб, пироги.

Господарювала у печі жінка- господиня: варила їжу, пекла хліб, готувала.

Але жили в будинку не тільки люди. Були в ньому предмети - помічники, без яких в господарстві не обійтися. А ось які ж це предмети, в російській хаті, ви зараз дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.

Досить мовчки гостювати - пора загадки відгадати, а відгадки ви постарайтеся знайти в нашій хаті.

«Випускає жаркий пар

Древній чайник ... »(самовар).

За самоваром збиралася вся велика селянська родина, пили гарячий чай з медом, з пирогами та млинцями. Самовар став символом добра, сімейного затишку і сімейного спокою.

«Нова посудина, а вся в дірках» (сито)

Ситом сіяли муку, і тоді тісто на пироги вийшло дуже пишним і м'яким.

«Всіх годую з охотою,

А сама безротая »(ложка)

У селянській родині у кожного члена сім'ї була своя ложка, яку вирізали з дерева. І в гості теж завжди ходили зі своєю ложкою. Навіть приказку склали «Запасливий гість без ложки не ходить». Ложкою не тільки їли, на ложках можна було грати.

«Що господиня в грубку ставить,

Хто з вас, хлопці, знає? »(Чавунець).

Діти: - Відповіді дітей.

Це чавунець. Він незамінний був в господарстві. За вагою він важкий, так як зроблений з чавуну, особливого виду металу, який міг витримати будь-який вогонь і ніколи не бився.

Як же можна було дістати з печі гарячий казанок? Тут був потрібен інший помічник. Слухайте про нього загадку.

«Не бик, а буцає,

Не їсть, а їжу вистачає,

Що схопить - віддає,

А сам в кут йде (рогач).

Біля російської печі завжди стояв рогач, яким господиня діставала гарячі горщики зі щами і смачною кашею. (Показує).

Госп: - І всі ці предмети, хлопці, називалися «кухонним начинням». Давайте всі разом повторимо: «кухонне начиння».

Діти, але знаєте, були часи, коли посуду зовсім не було. Хочете дізнатися, як з'явилася перша посуд? Колись давним-давно люди жили в печерах, а їжу готували на вогнищі. Їли, в основному смажене м'ясо, рослини та ягоди. Їли руками. Одного разу взяв чоловік в руки дуже гаряче м'ясо. І впустив його з рук. Воно впало на паличку, паличка встромила в м'ясо. Взяв чоловік м'ясо на паличці і зрозумів, що так є зручніше. І пальці не палить. Так з'явилася перша ложка з дерева, потім тарілка, кружка. Як же називають посуд з дерева?

Діти: - Дерев'яна.

Госп: - Трохи пізніше, первісні люди навчилися робити посуд з глини. Добували глину з землі. Люди ліпили посуд руками і сушили на сонці. Такий посуд була неміцною, в ній могли зберігатися тільки сухі продукти.

Потім, придумали перший гончарний верстат і піч для випалювання глиняного посуду. Люди навчилися обпалювати посуд з глини в печі, щоб вона була міцна. Як же називають посуд з глини?

Діти: - Глиняна.

Госп: - Тепер в ній можна було зберігати воду і молоко, готувати їжу на вогні.

Такий посудом на Русі користувалися з давніх часів. Російська національна посуд так і залишилася дерев'яним і глиняним. Спочатку вона була проста, без особливої ​​краси. Але потім, люди навчилися розписувати посуд красивими візерунками.

Госп: - А зараз ми пограємо в гру «Помічники».

Один два три чотири,

(чергування ударів в долоні і ударів кулачків одна об одну)

Ми посуд перемили:

(одна долоня ковзає по інший по колу)

Чайник, чашку, кухлик, ложку

І велику ополоник.

(загинати пальчики по одному, починаючи з великого)

Тільки чашку ми розбили,

Ковшик теж розвалився,

Ніс у чайника відбився.

Ложку ми трохи зламали.

(розгинати пальчики по одному, починаючи з великого)

Так господині допомагали!

(удар кулачками один про одного, бавовна в долоні).

Діти: Сідають за столи.

Госп: - Молодці! Діти, нам прийшла посилка і лист від бабусі Федори. У своєму листі вона повідомляє, що у неї трапилася неприємність, поламалася посуд, і вона просить вас почінітьее посуд? (вихователь викладає на дошку картинки: чайник без носика; чашка без дужки; каструля без ручки, глечик без ручки, сковорода без ручки, потрібно знайти втрачені частини у мене на столі.

Діти: - Виконують роботу.

Госп: - Спасибі, хлопці! А скажіть мені будь ласка, чи можна готувати в такому посуді?

Діти: - Ні.

Госп: - Так, посуд стара, вся в тріщинах, я пропоную прикрасити наші глиняні тарілочки візерунками і послати Федора Єгорівні. Нехай у неї буде новий посуд.

(Продуктивна діяльність дітей (по показу) «Прикрасимо тарілочку»).

Госп: - Прикрасимо серединку тарілочки: намалюємо жовтий гурток, потім у верхній частині, внизу, праворуч, ліворуч від гуртка, малюємо пелюстки червоного кольору способом примакивания, і додаємо ще пелюсток між ними. Потім тим же способом малюємо зелені листочки вгорі, внизу, праворуч, ліворуч. Закінчимо роботу, провівши ободок по краю тарілочки).

III.Ітог:

Де ми з вами сьогодні були?

Діти: - У російській хаті (музеї дитячого садка). В гостях у Господині.

Госп: З якими предметами - помічниками познайомилися?

Діти: Самовар, рогач, чавунець, глечик, сито.

Госп: - Як називають всі ці предмети, хто пам'ятає?

Діти: - «Кухонна начиння»

Госп: Що ще сьогодні ми робили на занятті?

Діти: - Допомагали Федора, лагодили розбитий посуд. Прикрашали тарілочки для бабусі Федори.

Госп: - Вам сподобалося заняття? Якщо так, то підніміть зелений гурток, якщо не дуже - жовтий, якщо зовсім не сподобалося - червоний.

(Діти прощаються з Господарочка і гостями).

Конспект занятия по ознакомлению с предметным миром в средней группе «История посуды»

  • Хід заняття