Пугачов, Омелян Іванович

3 Полон, слідство і кара
Список літератури

Вступ

Омелян Іванович Пугачов (1742 - 10 (21) січня 1775 Москва) - донський козак, ватажок Селянської війни 1773-1775 років в Росії. Користуючись чутками, що імператор Петро III живий, Пугачов назвався їм; він був одним з декількох десятків самозванців, які видавали себе за Петра, і найщасливішим з них.

1. До повстання

Омелян Пугачов народився в «малоросійської» козачої станиці [1] Зимовейской Донської області (в даний час ст. Пугачовські Волгоградської обл., Тут же раніше народився Степан Разін). Батько - Іван Михайлович Пугачов, помер в 1762 році, мати - Анна Михайлівна, померла близько 1771 року. Прізвище Пугачов походить від прізвиська діда - Михайла Пугача. У сім'ї, крім Омеляна, був брат - Дементей і дві сестри - Уляна і Феодосія. Як вказував на допиті сам Пугачов, сім'я його належала до пануючої православної віри, на відміну від більшості донських і яїцьких козаків, які дотримуються старої віри. Хрещеним його сина Тимофія був православний малорос Олексій [1]. Пугачов перебував на службі з 18 років, в 19 років одружився на Софії Дмитрівні Недюжевою, козачкою станиці Есауловской.

Брав участь в Семирічній війні 1756-1763 років, зі своїм полком перебував в дивізії графа Чёрнишева. Зі смертю Петра III війська були повернуті в Росію. З 1763 по 1767 рік Пугачов проходив службу в своїй станиці, де у нього в 1764 році народився син Трохим і 1768 році - дочка Горпина. У перерві між народженнями дітей Пугачов був відряджений до Польщі з командою осавула Єлисея Яковлєва для пошуку і повернення в Росію втекли старообрядців.

З початком російсько-турецької війни в 1769 році Пугачов в команді полковника Кутейникова направляється до Бендер. При взятті Бендер 16 (27) вересня 1770 року за командуванням графа Паніна відзначився і хорунжий Пугачов. Після відведення військ на зимові квартири в Єлизаветград в 1771 році, Пугачов захворів ( «... і гнилі у нього груди і ноги»). Полковник Кутейников направив його на Дон в складі команди зі ста козаків для заміни коней. Через хвороби Пугачов не міг повернутися назад, тому він найняв заміну - «Глазуновской станиці (на річці Ведмедиці) козака Бірюкова, якому він за те дав двоє коней з сідлами, шаблю, бурку, сіряк синьою, харч всякій і грошей дванадцять карбованців». Сам же попрямував до військової столицю Черкасск проситися у відставку. У відставку йому відмовили, запропонувавши лікуватися в лазареті або самостійно. Пугачов вважав за краще лікуватися самостійно, після чого попрямував побачити свою сестру Феодосію з зятем Симоном Павловим в Таганрог, де останній проходив службу. У розмові з зятем Пугачов дізнався, що той з кількома товаришами хоче бігти зі служби, і зголосився допомогти йому. Після затримання Павлов розповів про обставини втечі, в результаті чого Пугачов змушений був переховуватися, був неодноразово затриманий і втік, невдало намагався перебратися на Терек [2].

Після чергового затримання Пугачов був конвоювали в Черкасск. Під час конвоювання через Цимлянський станицю товариш по службі Пугачова по Прусскому походу Худяков, на прохання Пугачова, взяв його на поруки, зобов'язавшись доставити заарештованого в Черкасск в супроводі свого сина. Знаючи, що синові через малолітство покарання не буде, Худяков доручив відпустити Пугачова. Слідуючи маршрутами розкольників, які втекли від переслідування в Польщі, він побував в селищах розкольників-старообрядців на річці Ковсуг (Койсухе), потім в слободі Кабанячої поблизу міста Ізюм, де познайомився з розкольником Осипом Корівка (Коровкін), підказати Пугачову спосіб повернутися до легальної життя. Для цього треба було пробратися до Польщі, а потім, скориставшись указами Сенату від 1762 про дозвіл вийшли з Польщі розкольників-старообрядців селитися по їх бажанню в Оренбурзькій губернії, в Сибіру та інших місцях, заявити про направлення на місце поселення [3]. Так і зробивши, Пугачов отримав паспорт та направлення на поселення в Мечетна слободу на Иргизе.

Автограф неграмотного Пугачова

Приїхавши на місце в листопаді 1772 року, тут спочатку він оселився в старообрядницькому скиті Введення Богородиці, у настоятеля Філарета, від якого почув про що відбулися заворушення в Яицком війську. Через кілька днів в кінці листопада-початку грудня Пугачов відправився в поїздку по рибу в Яицкий містечко, де зустрівся з одним з учасників повстання 1772 року Денисом Пьянова [4]. У розмові з ним Пугачов обговорював можливість організації втечі переховуються учасників повстання на Кубань і вперше назвав себе врятувалися Петром III, можливо, що несподівано і для самого себе. В ході розмови Пьянов згадав Царицинського Петра III, у відповідь Пугачов заявив: «Я-де вити НЕ купець, а государ Петро Федорович, я та, мовляв, був і в Царицині, та Бог мене і Добрия люди зберегли, а замість мене засікли караульного солдата , а й в Пітері зберіг мене один афіцери ». Після повернення в Мечетна слободу за доносом колишнього з ним в поїздці селянина Філіппова [5] Пугачова заарештували і направили для проведення слідства спочатку до Симбірська, потім в січні 1773 року - в Казань.

У травні того ж року Пугачов змовився про втечу з відбували разом висновок купцем Парфеном Дружиніна і вартовим солдатом Григорієм Міщенкові. Розлучившись з ними після вдалої втечі 29 травня, на початку серпня 1773 Пугачов дістався в землі Яицкого війська в Таловий умёт в 60 верстах від Яицкого містечка, на заїжджий двір відставного солдата Степана Оболяева на прізвисько Єрьоміна Курка. Пугачов був з ним в хороших відносинах, двічі зупиняючись під час першої поїздки в Яицкий містечко в листопаді-грудні 1772 року. Оголосивши про втечу з в'язниці і знову назвавшись «імператором Петром Федоровичем», він попросив Оболяева організувати йому зустрічі з ким-небудь з призвідників попереднього повстання, протягом декількох днів зустрічався з козаками Г.Закладновим, Д. Караваєвим і С. Кунішніковим, оголосив їм про те, що він «Петро III», обговорював з ними можливість нового виступу. Потім Пугачов разом з Оболяева вирушили в Мечетна слободу щоб знайти грамотного людини для складання «царських указів». У Мечетній слободі він був пізнаний, Оболяев був схоплений, а Пугачову вдалося втекти і дістатися в Таловий Умёт, де на нього чекали яицкие козаки Д. Караваєв, М. Шигаев, І. Зарубін-Чіка і Т. Мясников. Переказавши їм знову історію свого «чудесного порятунку» при змові «дружини», обговоривши можливість виступу і найближчі плани, Пугачов 31 серпня переїхав від можливих пошуків на хутір козака Кожевникова, в той час як його спільники попрямували в Яицкий містечко.

На хуторі Кожевникова продовжилося обговорення планів виступу, що приїхали з Яицкого містечка козаки привезли 12 старих військових прапорів, які таємно зберігалися з часу повстання 1772 року, крім того для виготовлення нових прапорів були придбані матеріали (шовк, шнури і ін.). Знайшовся і грамотний козак для складання указів, за наполяганням батька, Якова Почіталін, учасника повстання 1772 року до Пугачова приїжджає Іван Почиталин. Тут на хуторі Пугачов після настійних розпитувань зізнався Зарубіну, Шигаєва і Караваєву, що він не цар, а донський козак, на що Зарубін відповів за всіх: «... вити-де мені в тому потреби немає: хоша ти і донський козак, тільки-де ми вже за государя тебе визнали, так тому, мовляв, і бути »[6] [7]. В цей час комендант урядового гарнізону в Яицком містечку підполковник І. Д. Симонов, дізнавшись про появу в війську людини, що видає себе за «Петра III», відправив для захоплення самозванця дві команди. 8 вересня Пугачов зі своїми прихильниками переїхав на хутір Толкачов. 13 вересня 1773 в черговий приїзд від Е. І. Пугачова в Яїцьке містечко для агітації козаків Т. Мясников вже в напіввідчинені розповідає про таящемся в війську «государя» і необережно згадує місце його укриття. 15 вересня на них донесли в комендантську канцелярію, був заарештований Караваєв, в той же день комендант І. Д. Симонов відправив у степ розшукові команди старшини М. М. Бородіна. 16 вересня Пугачова встигли попередити. До цього часу кістяк змовників склали разом з Є. І. Пугачовим І. Н. Чика-Зарубін, В. С. Коновалов, І. Я. Почиталин, С. А. та С. В. Кожевникова, В. Я. Плотніков, А. Т. і К. Т. Кочурова, Ідеркей баймек, Т. Г. Мясников, М. А. Кожевников, Д. С. Лисов, К. І. Фофанов, Баранга Мустай, В. А. Кшінін, Сюзюк Малаев, Уразгільди Аманов, Ф. А. Чібікеев, Балтай Ідеркеев, М. В. Чернухін, П. П. Толкачов, в Яицком містечку на них чекали М. Г. Шигаев, Я. Ф. Почиталин.

Грунт для повстання була готова: невдоволення козаків, позбавляли волі, хвилювання селян, які чекали звільнення після відібрання селян у монастирів, рух серед гірничо-заводських селян. Чи не багато козаків вірили, що Пугачов був Петром III, але всі пішли за ним. Приховуючи безграмотність, він не підписував своїх маніфестів; втім, зберігся його «автограф» на окремому аркуші, що імітує текст письмового документа, з приводу якого він говорив грамотним сподвижникам, що написано «по-латині».

2. Ватажок Селянської війни

Василь Перов «Суд Пугачова» (1879), Російський музей, Санкт-Петербург

До вечора 16 вересня 1773 року на хуторі Толкачова поблизу Бударінского форпосту зібралося близько 40 яицких козаків, служивих калмиків і татар. Був зачитаний написаний Почіталін указ до Яицкому війську, що викликав загальне схвалення. Пугачов указу не підписав, пояснивши це тим, що до приїзду в Петербург підписувати паперів не може. Попросивши присутніх зібрати по найближчих форпостам і хуторах прихильників, Пугачов вирішив на наступний день виступити до Яїцькому містечка.

17 вересня загін в 60 чоловік з розгорнутими прапорами вирушив у похід, збираючи на попутних форпостах і хуторах людей, при підході до Яїцькому містечка 18 вересня загін налічував близько 200 чоловік. Незабаром до Пугачова через Чаган перебралися загони Д.Лисова, трохи пізніше А.Овчіннікова, крім того повсталі оточили і вмовили здатися команду з 200 козаків військового старшини А.Вітошнова, відправлену на вилазку. Проте сил для штурму міста було недостатньо і після повторного нападу 19 вересня Пугачов з військом рушили вгору по Яіку. В цей же день були страчені 11 козаків із загону Вітошнова, які відмовилися визнати Пугачова государем.

У Рубёжного форпосту був зібраний коло, на якому військовим похідним отаманом був обраний Андрій Овчинников, полковником - Дмитро Лисов, Андрій Вітошнов отримав звання осавула, Тимофій М'ясніков очолив особисту гвардійську сотню Пугачова. Як зізнавався на допитах сам Пугачов, він мало керував з цього моменту своєю армією, так як не знав ні місцевості, ні людей. Козаки самі вели переговори на форпостах, станицях і хуторах, умовляючи товаришів приєднуватися.

Виславши 20 вересня в Илецкой містечко Овчинникова, на наступний день Пугачов безперешкодно в'їхав в нього, прийнявши до війська Илецкой козачий полк на чолі з Іваном Творогова. Взяття фортець Яїцької лінії - розсипних, Ніжнеозерной, Татищевій, Чорноріченське, проходило за схожим сценарієм, козаки переходили до Пугачова, офіцери билися до останнього, що залишилися в живих чекала шибениця. Після взяття Татищевій Пугачову сподобалася дочка коменданта Єлагіна - Тетяна Харлова, вдова повішеного днем ​​раніше коменданта Ніжнеозерной фортеці З. І. Харлова. Він наказав відвести її в свою коляску, з нею залишили малолітнього брата.

Козаки, ревно стежили за особистими симпатіями Пугачова, не допускали, щоб при ньому міг з'явитися будь-хто, впливав на прийняття рішень. 3 листопада, скориставшись відлучки Пугачова, вони застрелили Харлову з братом Миколою. Пізніше так само самовільно вони розправилися з декількома полоненими офіцерами, помилуваними Пугачовим і залишеними служити йому особисто.

Карта бойових дій Селянської війни

Після взяття Чорноріченське фортеці Пугачов був урочисто зустрінутий в татарської Сеітовой слободі і сакмарська містечку, в якому несли службу відряджені яицкие козаки.У Сеітовой слободі був складений указ до мішарей і башкирам із закликом приєднуватися до армії «государя», натомість обіцялося володіння лісами і річками, порохом і сіллю. Почалося активне приєднання до повстання башкирів, татар, калмиків. 5 жовтня 1773 Пугачов підійшов до Оренбурга, частина оренбурзьких козаків - жителів Бердской слободи і Форштадта (козачого передмістя Оренбурга) також влилися в армію повсталих. Почалася облога, що тривала в результаті до середини березня 1774 року. Поспішно зміцнивши вали фортеці, розширивши і поглибивши рів, губернатор Рейнсдорп з офіцерами, після кількох вилазок, успішно відбитих пугачовці, прийняли рішення тримати облогу. Однією з головних причин була боязнь переходу козаків і солдатів до бунтівників.

Після настання холодів армія повсталих перенесла табір в Бердскую слободу в декількох верстах від Оренбурга. У шестивіконний будинку козака Ситникова обладнали царський палац - «Золоту палату», стіни всередині якої були обклеєні золотою фольгою, саме він зображений на Перовської «Суді Пугачова». Протягом всієї облоги Оренбурга в Бердском таборі Пугачов активно бере участь у військовому навчанні та бойових діях. Яицкие козаки визнавали пізніше, що він «... краще всіх знав, як в порядку артилерію утримувати», «... гармати та інші знаряддя здебільшого наводив сам», «... знав він, як палити з гармат, з інших знарядь, і вказував завжди сам канонірам »(з протоколів допитів І. Почіталін, Т. Подурова, М. Шигаєва), позначався значний військовий досвід.

«Пугачовські гармата» на саморобному лафеті (34-мм калібр, бронза, вага 51 кг)

В кінці січня 1774 Пугачов прибув особисто очолити штурм городовий фортеці Яицкого містечка, де замкнувся урядовий гарнізон з залишилися вірними уряду козаками. До цього часу отаман Толкачов, зібравши на нижньому Яїку людей і зброю, зайняв Яїцьке містечко, пізніше до нього приєднався Овчинников, який взяв перед цим Гур'єв. Козаки, бажаючи міцніше прив'язати «царя» до війська, умовили його вибрати собі дружину з яицких дівчат. Пугачов після декількох отнеківаній погодився. Заслали сватів - улюбленця Івана Почіталін і отамана Михайла Толкачова з дружиною, до придивилася Пугачову 17-річної Устинье Кузнєцової, дочки відставного козака Петра Кузнєцова, учасника повстання 1772 року. 1 лютого в Петропавлівської церкви Яицкого містечка відбулася царська весілля, після чого Устина була присвячена в сан «імператриці». Молодих поселили в будинку колишнього отамана А. Н. Бородіна. Священики, які провели урочисту церковну службу вінчання після придушення повстання були відсторонені за це з посад і позбавлені сану.

Дізнавшись про проведену під час його відсутності вилазці оренбурзького гарнізону, успішно відбитої основний армією повсталих під командуванням Шигаєва, Подурова і Хлопуши, Пугачов ненадовго повертається в Бердскую слободу, доручивши приготувати за цей час підкоп під Михайло-Архангельський собор, де обложений урядовий гарнізон зберігав порох.

В середині лютого він знову повернувся в Яицкий містечко, був проведений великий військовий круг, на якому були обрані військовий отаман - Микита Каргін, і старшини - Перфильев і Фофанов. 19 лютого був проведений вибух міни, закладеної за допомогою підкопу. Вибух повністю зруйнував дзвіницю Михайлівського собору, але заздалегідь попереджені про підкоп, захисники фортеці встигли винести пороховий запас і, незважаючи на загибель 42 осіб і поранення коменданта Симонова, захисники ретраншемента під командуванням капітана Андрій Прохоровича Крилова (батька майбутнього байкаря) зуміли відбити напад повстанців.

У березні, приїхавши в Берди після чергового невдалого нападу Михайло-Архангельського собору в Яицком містечку, Пугачов вислухав скарги селян навколишніх сіл на отамана Д.Лисова, який грабував їх зі своїми козаками. Почавши засуджувати його, Пугачов пригрозив карою. У відповідь Лисов ткнув Пугачова в бік списом і вбив би, якби не кольчуга, колишня під верхнім одягом. Зреагувала Почиталин врятував Пугачова від наступних ударів. Незважаючи на заступництво Шигаєва за старого друга, на колінах благав про помилування, Дмитра Лисова повісили в Бердской слободі.

З приходом до командування урядовими військами А. Бібікова, пугачовці стали зазнавати поразок, віддаючи одну за однією взяті фортеці на прикордонних лініях. Просуваючись в сторону обложеного Оренбурга двома колонами під командуванням генералів Мансурова і Голіцина, вони змусили Пугачова зняти облогу з столиці краю. 22 березня відбулося бій у фортеці Татищевій, наспіх відновленої повсталими. Незважаючи на запеклість бою, незабаром стало ясно, що урядова сторона бере гору. Пугачов з сотнею особистої гвардії під командуванням Тимофія Мясникова покинули фортецю, захищати яку, прикриваючи відхід Пугачова, залишився похідний отаман яїцьких козаків Андрій Овчинников.

Повернувшись в Бердинских табір, Пугачов з козацькими полковниками вирішили пробиватися до Яїцькому містечка. Побоюючись нового бою, пугачовці металися в пошуку неприкритих урядовими військами доріг, але, наштовхнувшись поблизу Переволоцкая фортеці на ворожі роз'їзди, повернули на схід. В результаті 1 квітня припало тримати ще один бій з основними силами генерала Голіцина у сакмарська містечка, зазнавши ще одне розгромної поразки.

З жменькою козаків з особистої сотні і башкирів Пугачов відійшов до села Ташла, потім за закрут річки Білій, прибувши спочатку на Воскресенський завод, а потім на Белорецкий завод, де пробув до 1 травня 1774 року. Причиною, через яку він отримав перепочинок в цілий місяць, послужила смерть командувача Бібікова, яка викликала інтриги серед генералів - генерал Голіцин був незадоволений призначенням на цей пост генерала Щербатова. В результаті розбиті і розсіяні по степу загони повсталих поступово зібралися на нижньому Уралі, 5-6 травня повсталі штурмують Магнітну фортеця, під час штурму Пугачов поранений у праву руку.

Після успішного штурму, в Магнітну прибувають великі загони яїцьких козаків під командуванням Овчинникова, а також уральських селян і гірничозаводських робітників під командуванням Бєлобородова і Максимова.

Після взяття Магнітною фортеці Пугачов повів своє військо, поступово поповнюючи його заводськими селянами, на північний схід, взявши фортеці Карагайского, Петропавловську та Степову, 20 травня успіхом завершився штурм Троїцької фортеці. Але наступного ранку спав табір Пугачова атакували урядові війська генерала І. А. Деколонга, в результаті велика частина повсталих були розбиті, полонені або розсіяні, а Пугачову знову довелося бігти лише з обмеженим числом козаків на захід у бік Челяба. Становище покращилося, коли до козаків приєдналися основні сили повстанців башкирів під командуванням Салават Юлаєв, в результаті чого в боях 3 і 5 червня настігнувшей Пугачова Михельсону не вдалося досягти помітного успіху.

10 червня Пугачов вступив в Красноуфимск, потім, спробував взяти Кунгур, але зустрівши запеклий опір, повернув на захід, де після триденного бою взяв містечко Оса.

Після взяття Оси військо Пугачова перебралося на правий берег Ками, 22 червня взявши Різдвяний завод, 24 червня - Стрийський завод, 27 червня - Іжевський завод.

«Пугачов в Казані творить суд», поштова картка 1931, видання Музею Революції Союзу РСР.

Взявши передмістя і основну частину Казані, 12 липня Пугачов звільнив з тюремних камер Казанської секретної комісії 415 чоловік - полонених повстанців, членів їх сімей, серед них він виявив і свою сім'ю - першу дружину Софію з трьома дітьми, Трофимом, Аграфену і Христиною. Сім'я Е. І. Пугачова була доставлена ​​в Казань 17 березня 1774 року, де перебувала під наглядом секретної комісії і містилася в тюремному приміщенні комісії. Аж до полону під Чорним Яром, сім'я Пугачова залишалася з військом, жили в окремому наметі, а на питання своїх соратників Пугачов сказав, що «ето-де друга мого Омеляна Івановича, Донскова козака, дружина, він, мовляв, за моє ім'я закарбований батогом». Був серед звільнених і ігумен Філарет, якого тримали під підозрою, що саме він подав Пугачову думка прийняти ім'я Петра III.

Після остаточної поразки 15 липня біля Казані, армія повсталих переправилася на правий берег Волги. Велика частина башкир відмовилася слідувати далі за Пугачовим і на чолі з Салават Юлаєв повернулася в район Уфи, де бойові дії тривали аж до листопада 1774 року.

Незважаючи на те, що з Пугачовим на постійній основі залишалося не більше 2000 козаків, міста і села Середнього Поволжя надавали йому здебільшого урочистий прийом. 23 липня жителі Алатиря «зустріли ... майже все за містом з хлібом і з сіллю, а попи - з хрестами». Пугачов велів звільнити «містяться у в'язниці колядників, казенне вино випустити, а сіль брати всякому безгрошової».

24 серпня (5 вересня) одна тисяча сімсот сімдесят чотири Міхельсон розбив заколотників біля Чорного Яру.

3. Полон, слідство і кара

Омелян Пугачов у в'язниці. Портрет, прикладений до видання «Історії пугачевского бунту» А. С. Пушкіна, 1834

Після поразки в битві у Соленикової гурту Е. І. Пугачов із залишками свого війська біг уздовж Волги на південний схід і до вечора 25 серпня переправився з правого берега Волги в 20 верстах вище Чорного Яру спершу на один з волзьких островів, а з нього - на лівий берег Волги. Перепливши ж вони, Е. І. Пугачов повів загін на схід, перейшов Ахтубу, на лівому березі якої було влаштовано нараду про подальші дії. Пугачов пропонував піти вниз по Волзі до Каспійського моря, а звідти пробиратися скритними дорогами на Україну, до запорозьких козаків, або до Туреччини, подібно некрасовцями, або піти в Башкирію або в Сибір.

Він не знав про вже сформованому до цього часу в його загоні змові козацьких полковників, які вирішили в обмін на Пугачова отримати від уряду помилування. Обговорення змови почалося в середині серпня, в ньому взяли участь І. А. Творогов, Ф. Ф. Чумаков, І. П. Федулёв і ще півтора десятка яицких козаків. Вони навідріз відмовилися від будь-яких пропозицій Пугачова і в свою чергу запропонували рухатися в бік Узень. Загін вирушив до Узень кружним шляхом: спочатку вгору за течією Ахтуби, потім лівим берегом Волги до Миколаївської слободи навпаки Камишина, звідти на південний схід до озера Ельтон, а з Ельтон на північний схід до Узень. 8 вересня зупинилися біля Великого Узеня. Тут змовники кинулися в'язати Пугачова, поки інші козаки загону знаходилися на віддалі.

На шляху до Яїцькому містечка Пугачов двічі робив спроби до втечі, але невдало. При наближенні до Яїцькому містечка Творогов і Чумаков виїхали вперед для обговорення умов здачі, зустрінутий ними пошуковий загін сотника Харчева доставив Пугачова в Яїцьке містечко 15 вересня. У той же день був проведений перший його допит, на наступний день ще один [8]. Слідчий Маврин докладно з'ясував деталі біографії Пугачова, деталі ходу повстання і плани в його завершальній частині. Проводячи допит, Маврин зазначив в донесенні начальнику секретних комісій генерал-майору П. С. Потьомкіну, що Пугачов тримався з великою гідністю і мужністю. Пізніше прибув в Яїцьке містечко генерал-поручик А. В. Суворов особисто допитав самозванця 17 вересня, а 18 вересня сформував і очолив загін для конвоювання Пугачова до Симбірська. Для перевезення була виготовлена ​​і встановлена ​​на двоколісну гарбу тісний клітина, в якій Пугачов не міг випрямитися і хоча б розправити тіло.

Пушкін так опісивет зустріч Суворова і Пугачова: «Суворов з цікавістю розпитував славного заколотника про його військових діях і намірах ...» [9] Військове мистецтво Пугачова було Суворову цікаво. Але дісталася йому роль конвоїра. Суворов везе Пугачова до Симбірська, куди повинен був приїхати граф Панін.

«Пугачов сидів в дерев'яній клітці на двоколісних возі. Сильний загін, при двох гарматах, оточував його. Суворов від нього не відлучався. У селі Мостах (у сте сорока верстах від Самари) сталася пожежа поблизу хати, де ночував Пугачов. Його висадили з клітки, прив'язали до воза разом з його сином, жвавим і сміливим хлопчиком, і на всю ніч Суворов сам їх чатував »

Пугачов під конвоєм.Гравюра XVIII століття

В Симбірську Пугачова допитували протягом 2-6 жовтня команда каральними військами генерал-аншеф граф П. І. Панін і начальник секретних комісій генерал-майор П. С. Потьомкін. Тут вперше до Пугачова застосували тортури, в результаті яких він обмовив себе і знайомих йому розкольників в наявності давніх планів повстання. Пізніше на слідстві в Москві ці обмови були спростовані. Разом з тим і під тортурами Пугачов не визнав, що до повстання могли бути причетні іноземні держави чи будь-хто із змовників-дворян [11].

26 жовтня Пугачова відправили з Симбірська до Москви, конвой супроводжувався ротою піхоти з кількома гарматами. Вранці 4 листопада конвойна команда доставила Пугачова в Москву, де він був поміщений в підвалі будівлі Монетного двору у Воскресенських воріт Китай-міста. Разом з Пугачовим в Москву для проведення генерального слідства були доставлені всі залишилися в живих полонені повстанці і всі особи, згадані Пугачовим на попередніх допитах. Слідство велося особливої ​​слідчою комісією Таємної експедиції Сенату, головними в складі якої були московський губернатор генерал-аншеф князь М. Н. Волконський, обер-секретар Таємної експедиції С. І. Шешковський і генерал-майор П. С. Потьомкін. Імператриця Катерина жваво цікавилася ходом слідства, вказуючи напрямки, в яких повинні вестися допити. Вона ж була стурбована повідомленнями про погіршення здоров'я головних підслідних, передавши послання слідчим: «Дуже неприємно було б її величності, якби хто з важливих злочинців, а паче лиходій Пугачов від якого виснаження помер і уник тим заслуженого по злим своїх справах покарання, тим більше , що П. С. Потьомкін після приїзду в Москву набагато слабкіше його знайшов проти того, який він з Симбірська був відправлений ».

«Страта Пугачова». Гравюра з картини А. І. Шарлеманя. Середина XIX століття

Після закінчення слідства маніфестом Катерини II від 19 грудня 1774 року було визначено склад суду. Суддями були призначені 14 сенаторів, 11 «персон перших трьох класів», 4 члени Синоду і 6 президентів колегій. Спостерігати за проведенням процесу був призначений генерал-прокурор В'яземський. Перше засідання суду відбулося 30 грудня в Тронному залі Кремлівського палацу. Були оприлюднені і розглянуті результати слідства. 31 грудня вранці в суд був доставлений Пугачов. Стоячи на колінах він відповів на заготовлені питання про визнання своїх злочинів, після чого суд прийняв рішення: «Омелько Пугачова четвертувати, голову увіткнути на палю, частини тіла рознести по чотирьох частинах міста і покласти на колеса, а після на тих місцях спалити». Разом з Пугачовим до четвертувати був засуджений і Афанасій Перфильев. Ще три людини - М.Шігаев, Т.Подуров і В.Торнов були засуджені до повішення, а І.Зарубін - до відсікання голови, причому Чику-Зарубіна повинні були стратити в Уфі, облогу якої він вів.

Вирок приведений у виконання 10 (21) січня 1775 на Болотної площі. За розповідями сучасників (переданих, зокрема в пушкінської «Історії Пугачова»), кат мав таємне вказівку від Катерини II скоротити муки засуджених, і Пугачову з Перфильевим спочатку відтяли голови, а тільки потім вже мертвих четвертували. Стоячи на ешафоті, Пугачов хрестився на собори, кланявся на всі боки і говорив: «Прости, народ православний, відпусти мене, в чому я згрішив перед тобою ... прости, народ православний!» Через кілька секунд відрубана катом голова здалася в повітрі, на спиці , інші частини тіла - на колесі.

Першу дружину Пугачова Софію Дмитрівну і дітей Трохима, Аграфену і Христину, а також другу дружину - Устина Петрівну (Кузнєцову) засудили до змісту в Кексгольмського фортеці.

Список літератури:

1. Рознер І. ​​Г. Козацтво в селянській війні 1773-1775 рр. Львів, 1966. С. 25.

2. Протокол показань Е. І. Пугачова на допиті в Моздокской комендантської канцелярії

3. Протокол показань Е. І. Пугачова на очній ставці з О. І. корівка

4. Протокол показань Е. І. Пугачова на допиті в управітельской канцелярії Маликовской палацової волості. 18 грудня 1772 р

5. Маликовскіх управітельскіх справ земський Трохим Герасимов і Мечетній слободи доглядач Федот Фадєєв і сотник Сергій Протопопов під час перебування його в Мечетній слободі письмово оголосили: Мечетній слободи селянин Семен Філіппов був в яїцькі за покупкою хліба, а їхав звідти з розкольником Омеляном Івановим. Цей в містечку яїцькі намовляв козаків бігти на річку Лобу, до турецького султана, обіцяючи по 12 рублів платні на людину, оголошуючи, що у нього на кордоні залишено до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та товару на 70 тис., А по приході їх паша-де дасть їм до 5 мільйонів. Виписки А. С. Пушкіна з архівних справ до «Історії Пугачова»