Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок з історії в 5 класі





Дата конвертації17.12.2017
Розмір18.4 Kb.
Типурок

Урок дослідження.

Історія стародавнього світу. 5 клас.

Реформи Солона. Зародження демократії.


Мета уроку: - підвести учнів до розуміння причин і значення проведення реформ Солона;

- забезпечити засвоєння понять: демократія, реформи;

- продовжити формування вміння давати характеристику подіям і

їх учасникам на основі тексту документів і підручника.


Обладнання уроку: підручник Вігасіна А.А. Історія стародавнього світу, 5 клас;

карта «Стародавня Греція в VIII - VI століттях до н.е.»;

роздатковий матеріал про Солона (твори Плутарха і

Аристотеля);

Схема «Населення Аттики» № 1 і № 2


Хід уроку:

1. Організаційний момент


2. Актуалізація опорних знань з теми «Хлібороби Аттики втрачають

свободу »(відновлення схеми« Населення Аттики »на дошці).


3. Вступне слово вчителя:

Демос почав боротьбу за те, щоб забрати владу у знатних людей і самим керувати Афінами. Демос вимагав скасувати боргове рабство і відібрати частину землі у багатих і роздати її бідним.

Обстановка і в місті і в Аттиці загострювалася. Аристократи розуміли, що їм не впоратися, якщо повстане весь демос, і пішла на поступки. У 594 році до н.е. аристократи і демос обрали архонтом Солона, який користувався загальною повагою - нехай покладе край чварам між аристократами і демосом. Солон хотів примирити між собою демос і знатних. Вчинити так, щоб і ті, і інші були задоволені.


4. Щоб ви хотіли дізнатися в даний момент? (Передбачуваний питання, який хотілося б почути від хлопців:

-Смог чи Солон примирити демос і аристократів?

або

- Що зробив Солон, щоб примирити демос і знати?

Будь-який з них стане темою дослідження).

(Хлопці запропонували питання: Як Солон примирив демос і аристократів?)

5. Учням пропонується самим запропонувати план дій для Солона. Щоб ви зробили на його місці?


6. Заслуховуються 2-3 відповіді. (Хлопці кажуть про скасування рабства, про повернення землі, про бажання управляти).


7. Лунають уривки з творів Плутарха і Аристотеля для пошуку відповіді на поставлене запитання. Хлопці свої припущення порівнюють з реформами Солона, описані Плутархом і Аристотелем.


8. Так що ж зробив Солон для примирення демосу і аристократії?

Бесіда з питань до документа.

  • Чиї закони скасував Солон? (Закони Драконта, за винятком за конів про вбивства.)

  • Як в законах Солона вирішували питання про борги населення? (Він отме нил як приватні, так і державні борги.)

  • На які чотири групи розділив населення Солон? (Він розділив населення на чотири класи за майновою ознакою.)

  • Які права Солон дав кожній групі? (Права, що надаються були для всіх груп населення, але права були різного об'єму. Крім того, народ міг звертатися до суду в тому випадку, якщо відбувалося порушення прав.)



(Хлопці знайомлять один одного з результатами дослідження:

- борги прощені;

- заборона боргового рабства:

- звільнення від боргового рабства всіх рабів - боржників (на батьківщині і повернення з чужини);

- скасування законів Дракона; крім кари за вбивство;

- громадяни ділилися на чотири групи;

- за багатими залишалися вищі посади;

- всі інші брали участь у народних зборах і могли бути суддями;

- судді - панове над законами: дозволяли суперечки, які не могли бути вирішені на підставі закону;

- ввів два ради: один попередньо обговорював всі справи, що виносяться на Народні збори

(Входило по сто чоловік від кожної групи громадян), ареопаг спостерігав за всім і охороняв закони.)


9. Учитель повідомляє про те, що діяльністю Солона були незадоволені всі.

Яке питання ви хотіли б задати?

(Очікуваний питання: - Чому все були незадоволені Солоном?)

Відповідаємо на нього по тій же схемі: - припущення хлопців

- перевіряємо по уривку Плутарха про причини невдоволення Солоном


  1. Як закріплення:

Запропонувати хлопцям внести зміни в схему «Населення Аттики» (схема № 2)


  1. Домашнє завдання: 1) параграф 30,

2) розповідь про причини і значення реформ Солона

3) Порівняти положення законів Солона і Хаммурапі про

борговому рабстві (для більш підготовлених хлопців)






Додатки до уроку «Реформи Солона. Зародження демократії ».

Плутарх. Солон

Грецький письменник і філософ Плутарх (бл. 46 - бл. 127 рр. Н. Е.) Прославився своїми паралельними біографіями, де на підставі історичних джерел описав життя видатних осіб: одного з грецької історії, іншого - з римської.

  1. .. .Першим актом його (Солона) державної діяльності був закон, в силу якого борги, що були прощені і на майбутній час заборонялося давати гроші в борг «під заставу тіла».

  2. Солон з гордістю говорить в них (в своєму вірші), що із закладеною раніше землі він

Поставлених каменів заставних багато зняв:

Вільна нині перш колишня рабою,

і що з числа закабалених за борги громадян одних він повернув з чужини,

.. .уж аттическую мова

Забули, немов мандрував багато разів,

А тих, хто вдома рабства тяжкого ганьба

переносив,

він, за його словами, зробив вільними ...

XVII. Отже, Солон насамперед скасував всі закони Драконта, крім законів про вбивство ...

XVIII. По-друге, бажаючи залишити усі вищі посади за багатими, як було і раніше, а до інших посад, у виконанні яких простий народ раніш не брав участь, допустити і його, Солон ввів оцінку майна громадян. Так, тих, хто робив у сукупності п'ятсот мір продуктів, як сухих, так і рідких, він поставив першими, другими поставив тих, хто міг утримувати коня або виробляти триста заходів; люди третього цензу мали двісті заходів і тих і інших продуктів разом. Всі інші називалися «фетами»; їм він не дозволив виконувати ніякої посади; вони брали участь в управлінні лише тим, що могли бути присутніми в народних зборах і бути суддями. Останнє здавалося на початку нічого не значущим правом, але згодом стало надзвичайно важливим, тому що велика частина важливих справ попадала до суддів. Навіть на вироки по тим справам, рішення яких Солон надав посадовим особам, він дозволив також апелювати до суду. Кажуть, навіть деякою неясністю і численними суперечностями в тексті законів Солон підніс значення судів: завдяки цьому, коли предмет спору не міг бути вирішене на підставі законів, доводилося завжди мати потребу в суддях і всяке спірне справу вести перед ними, так як вони були певним чином панами над законами. Про це їх авторитеті Солон сам говорив в похвалу собі:

Влада дарував я народу в тій мірі, в якій він потребував,

Честі його не позбавив, але і не дав зайвих прав.

Також про тих подбав я, хто багатством і силою

Всіх перевершив, - щоб їх не зганьбив ніхто ...

XIX. Солон склав раду Ареопагу з щорічно змінювалися архонтів; він і сам був членом його як колишній архонт. Але, бачачи в народі зухвалі задуми і зарозумілість, породжені знищенням боргів, він заснував другу раду, вибравши в нього по сто чоловік від кожної з чотирьох філ. Їм він доручив попередньо, раніш народу, обговорювати справи і не допускати внесення жодної справи до Народних зборів без попереднього обговорення. А «верхній раді» він надав нагляд за усім і охорону законів: він розраховував, що держава, що стоїть на двох радах, як на якорях, менше схильне хитавиці і принесе більше спокою народу ..,



Аристотель.Афінська політія


6. Взявши справи в свої руки, Солон звільнив народ і в поточний момент, і на майбутній час ... Потім він видав закони і справив скасування боргів, як приватних, так і державних.

7. Державний лад, який встановив Солон, і закони, які він видав, були нові; закони ж Драконта перестали застосовувати, за винятком законів про вбивства.

Солон встановив ці закони на сто років і дав державі наступне пристрій.

На підставі оцінки майна він ввів поділ на чотири класи. (Всі класи були громадянами, які мають власність) ... Кожному класу він представив посаду згідно з величиною майнової оцінки ...

8. Вищі посади Солон зробив виборчими за жеребом. Далі, він заснував Раду чотирьохсот, ... а раді Ареопагіта призначив охороняти закони ...

| 9. ... Ось які три пункти в солоновская державний устрій є найбільш демократичними: перше і найважливіше - відміна особистої кабали ... далі - надання кожному бажаючому виступати позивачем за потерпілих

образу; третє - апеляція до народного суду. І дійсно, раз народ бере участь в голосуванні, він стає володарем держави.

10. ... Але раніше законодавства він справив скасування боргів, а після всього цього збільшення заходів, ваг і монети.

Крушкол Ю. С. Хрестоматія з історії Стародавнього світу. - М., 1987.- С. 130-132.







Плутарх. Солон

Причини невдоволення Солоном.



XVI. Солон не догодив ні тій ні іншій стороні: багатих він озлобив знищенням боргових зобов'язань, а бедних-: ще більше-тим, що не справив переділу землі, на який вони сподівалися ...



Схема № 1


Статевий склад населення Аттики до реформ Солона.



Населення Аттики в VII ст. до н.е.





hello_html_57aed7ff.gifhello_html_12b4f77.gifhello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gif

раби

вільні


hello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gif

чужоземці

Демос

аристократи

боржники

hello_html_m28c2d9e0.gif








Схема № 2


Статевий склад населення Аттики після реформ Солона.



Населення Аттики в VII ст. до н.е.




hello_html_57aed7ff.gif

hello_html_12b4f77.gifhello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gif

раби

громадяни


hello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gif

чужоземці

Демос

аристократи



  • Зародження демократії.
  • -Смог чи Солон примирити демос і аристократів
  • «Реформи
  • Аристотель.
  • Плутарх.
  • Населення Аттики в VII ст.