Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок історії "Важкі часи на Руській землі"





Скачати 7.31 Kb.
Дата конвертації 06.03.2019
Розмір 7.31 Kb.
Тип навчальний посібник

Федеральне агентство з освіти і науки

Міністерство освіти Російської Федерації

ГОУ ВПО «Борисоглібський державний педагогічний інститут»

Факультет педагогіки та методики початкової освіти

Конспект уроку на тему:

Важкі часи на Руській землі

2010

Тема уроку: «Важкі часи на Руській землі»

Мета: сформувати уявлення про важливі собитіях13 століття.

завдання:

освітня: вивчити навала хана Батия і історичне значення Невської битви, сформувати уявлення учнів про військову справу на Русі; познайомити з героїчними сторінками історії Вітчизни

розвиваюча: розвивати мислення, уяву, пам'ять.

виховна: виховувати любов і повагу до Батьківщини.

Хід уроку

I Орг.момент

Кожен день - завжди, всюди,

На заняттях, у грі

Сміливо, чітко говоримо

І тихесенько сидимо.

Учитель: Тема нашого уроку: «Важкі часи на Руській землі».

II Перевірка домашнього завдання.

Але перед тим як приступити до нової теми уроку. Ми повинні перевірити домашнє завдання.

Індивідуальна робота за картками:

Картка 1. Як було організовано управління в Стародавній Русі?

Картка 2. Які заслуги князя Володимира?

Учитель: Поки двоє учнів будуть відповідати на питання в картках, ми перевіримо домашнє завдання.

Учень: Переказ тексту і на сторінці 53 і завдання під зірочкою.

Учитель: Вам треба розповісти про Стародавньому Новгороді

(Учні відповідають домашнє завдання)

III Робота над новою темою. Слово вчителя:

У XIII столітті на Русь обрушилися важкі випробування. З півдня прийшло монголо-татарське військо. Спочатку з'ясуємо, хто такі монголо-татари. Це кочові (переїжджають з місця на місце) монгольські племена. Вони займалися розведенням худоби: коней, верблюдів, корів, овець, кіз. Худобі потрібні пасовища, тому монголи переходили з місця на місце в пошуках нових пасовищ.

Монголи жили в юртах-легких будинках з жердин і повсті. При переїздах юрти розбирали і вантажили в вози. Монголи були невибагливим і терплячим народом. Вони могли не є по два-три дні і легко переносили холод. Навіть між собою вони рідко жили в мирі та злагоді, а вже з іншими племенами і народами і поготів постійно ворогували. Про них ходила чутка як про жорстокі і лютих людей. Племена монголів були сильні своєю численністю і військовою організацією. Кочове життя робила з кожного монгола вправного наїзника і вмілого війна. Чоловіки багато часу проводили на полюванні, вправлялися у стрільбі з лука. Жінки теж були прекрасними наїзницями і не гірше за чоловіків вміли поводитися зі зброєю. (Показ ілюстрацій із зображенням монголо-татарського війна, і житла монголо - татар).

Учитель: Розгляньте малюнок воїнів: російських і монгольських. Порівняйте їх.

Учень 1: Російські війни одягнені в кольчуги, що складаються з металевих кілець. Зі зброї у них: спис і булава. Монгольський воїн намальований на коні, у нього багато різної зброї: шабля, лук і стріли, спис.

Учень 2: Монгольська воїн має краще спорядження.

(Продовження розповіді вчителя).

Учитель: Пізньої осені 1237 року онук Чингісхана Батий привів до російських кордонів величезне військо. На його шляху лежало Рязанське князівство. У жителів Рязані не було сил, щоб дати відсіч такому сильному ворогу. П'ять днів трималася Рязань, на шостий - впала. Всі жителі загинули. Слідом за Рязанню монголо - татари зайняли Коломну, Москву, Твер, Володимир. Завоювали, зруйнували і спалили прекрасні міста. Маленьке місто Козельськ вороги штурмували 7 тижнів. 4000 ворожих воїнів лягли під стінами Козельська, але і захисники міста загинули. Ворогам дісталися одні руїни. В1240 році був розграбований і зруйнований Київ.

Учитель: Чому ж Русь підкорилася монголо-татарам?

Учень: Тому що не було миру і злагоди між російськими князями.

Учитель: Правильно. Вони змагалися один з одним, так як кожен хотів стати головним серед усіх.

Близько трьохсот років господарювали монголи на російській землі. Дуже багато часу знадобилося російським людям, що б зібрати сили і прогнати ворога зі своєї землі.

Батий до 40м років XIII століття заснував величезну державу - Золоту Орду. Однак з плином часу Золоту Орду стали роздирати внутрішні протиріччя. Численні нащадки Чингісхана боролися за владу. Це призвело до розпаду Золотої Орди. Вона розпалася на декілька князівств: Казанське, Астраханське і Кримське царства. Залежність Русі від татаро-монгольських ханів поступово слабшала. А при великому московському князя Івана III, який перестав коритися владі ханів, звільнилася від чужоземного ярма.

Учитель: Подивіться на текст на сторінці 59-60.Давайте прочитаємо його, а після цього я задам вам питання, на які ви повинні будете відповісти (Учні читають текст і відповідають на питання)

Учитель: Хто напав на Русь в XIII

Учень: Монголо-татари.

Учитель: Який перший місто було на їхньому шляху?

Учень: Рязань.

Учитель: Знайди його на карті.

(Виконання завдання 1 на сторінці 60.)

IV Продовження нової теми

Учитель: Але не тільки монголо-татари нападали на Руську землю. У той час, коли Батий розоряв Русь, в Новгороді княжив Олександр, син великого князя Ярослава Всеволодовича. Новгородці повинні були відстоювати свою незалежність від шведів і ливонских німців. А докладніше про життя і військові битви князя Олександра прочитаємо на сторінці 62 ваших підручників.

(Учні читають текст)

Учитель: Виконайте завдання 2 по карті на сторінці 60

Учитель: А тепер відкрийте ваші зошити на друкованій основі на сторінці 21, виконаємо завдання №3 і №4

V Закріплення вивченого

Учитель: А що б закріпити вивчений матеріал, я зараз поставлю вам запитання по даній темі, а той, хто уважно слухав, легко на них відповість.

ПИТАННЯ:

Хто напав на Русь в XIII? (Моголо-татари)

Хто очолив похід на Русь? (Хан Батий)

Який перший місто було на їхньому шляху? (Рязань)

Скільки днів оборонялися жителі Рязані? (5)

Яке місто надав Батия серйозний опір? (Козельськ)

Що сталося з Києвом? (Захоплений і розграбований)

Як стало називатися держава монголо-татар? (Золота Орда)

Під якою назвою в історію увійшла битва на льоду Чудського озера? (Льодове побоїще)

Як будувалися хрестоносці? З якою метою? (Клином, щоб пробити найміцнішу оборону)

Чим закінчилася битва? (Перемогою Олександра Невського)

VI Підбиття підсумків

Домашнє завдання: стр.59-63 переказ. Відповіді на питання на стор.64 Робочий зошит: стр. 20 №1,2

Виставляння оцінок.