Наталя Башкова
Конспект НСД в підготовчій групі «Історія лампочки»
Тема: «Історія лампочки»
Мета: створення умов для зацікавленості дітей в розвитку освітлювальних приладів.
Програмне зміст (завдання):
1. Освітні:
- познайомити дітей з історичними віхами розвитку освітлювальних приладів;
- познайомити дітей з різноманітністю освітлювальних приладів, їх будовою.
- формувати інтерес дітей до історії освітлювальних приладів; інтерес до складання електронних схем; прагнення пізнавати нове.
2. Розвиваюча:
- розвивати дослідницьку діяльність дітей.
3. Виховні:
- виховувати доброзичливість, бажання допомогти оточуючим;
- заохочення прояви активності і творчості.
Обладнання: ноутбук, мультимедіа, настільна електронна гра «Знавець», заготовки для малювання на закріплення теми. Хід заняття:
Діти входять в групу, де вимкнене світло.
В: Хлопці, що роблять люди, увійшовши в темну кімнату?
Д: Чи включають світло
В: Правильно, зробити це простіше простого. Досить просто клацнути вимикачем - і спалахує світло. Хлопці, а що саме загоряється?
Д: Лампочка
В: Правильно, електрична лампочка. Але що ж робити, як бути, якщо немає у нас електричної лампочки?
Д: варіанти відповідей.
В: Хлопці, а вам цікаво було б дізнатися, як раніше люди обходилися без електрики?
Д: так (слайд 1)
В: Зараз ми з вами здійснимо подорож в минуле, дізнаємося як жили древні люди. Отже ... .путешествіе починається ...
В: Хлопці, а де жили стародавні люди?
Д: У печері (слайд 2)
В: Правильно, в печері (вимикається світло, діти розсаджуються довкола). Ми з вами потрапили в печеру древньої людини. Як ви думаєте, чим висвітлювалося таке житло?
Д: Вогнем, багаттям.
В: Молодці, але як ви думаєте, як стародавні люди розпалювали вогонь?
Д: варіанти відповідей (тертям каменів, палиць)
В: Правильно, нашим предкам нелегко доводилося. (Слайд 3)
Фізкульмінутка
Щоб нам розпалити вогонь
Трьом долонею об долоню.
Раптом долонька заіскриться
І вогонь наш загориться.
Розгорівся наш вогонь,
Ти рукою його не руш!
В: Чому не можна чіпати вогонь руками, як ви думаєте?
Д: (варіанти відповідей)
В: Хлопці, а що вогонь давав людям, крім світла?
Д: тепло; можна на вогні готувати їжу.
В: Правильно, а згадайте, хто знаходився ще в лісі біля людей
Д: дикі тварини
В: бояться тварини вогню?
Д: так
В: значить для чого ще служив вогонь?
Д: щоб відлякувати тварин.
В: Все вірно. Але вогонь горів і висвітлював лише невелику частину печери. Став чоловік думати, як висвітлити і ту частину, куди не доходить світло багаття. Давайте і ми з вами подумаємо
Д: палицями, факелами
В: правильно, спочатку люди переносили вогонь на палицях, факелах, але чи довго міг горіти такий вогонь? (Слайд 4)
Д: немає
В: Для факела брали товсту палицю, дубину, намотували на один кінець джгути, просочені смолою дерев. З факелами ходили по вулиці і прикріплювали їх до стін - так вони освітлювали печери.
В: Час минав, люди навчилися будувати для себе житло. Далі наша подорож приводить нас в селянську хату. Чим тут висвітлювалося житло? (Слайд 5)
Д: варіанти відповідей
В: правильно, залишилися багаття, які люди розпалювали в печі. Крім того, люди стали використовувати лучину. Як ви думаєте, на яке слово схоже слово «скіпа»? (Слайд 6)
Д: варіанти відповідей
В: Лучина - це тонка дерев'яна тріска. Лучину робили з берези, тому що вона горить краще за інших дерев. Один кінець скіпи закріплювали в спеціальне пристосування, яке називається светци, інший кінець запалювали. Але як ви думаєте, чи не небезпечно було залишати палаючу лучину. Що могло статися? З чого були зроблені хати?
Д: варіанти відповідей
В: щоб не сталася пожежа, під лучину ставили корито з водою, вуглинки падали в це корито і згасали. Як ви думаєте, чи добре висвітлювала скіпа будинок? Що може зіпсується у людини від такого освітлення?
Д: варіанти відповідей
В: скіпа швидко згоряла, чи зручно було таке освітлення?
Д: немає
В: пройшло ще багато часу і людина придумала зручніший предмет для освітлення - свічку. Ви знаєте з чого робили перші свічки? (Слайд 7)
Д: варіанти відповідей
В: виявляється, перші свічки робили з очерету, його умочували в розтоплене бараняче сало. Сало остигало, ставало твердим і коли запалювали свічку - вона поступово плавилася. Хлопці, а з чого роблять свічки зараз?
Д: з воску
В: давайте розглянемо свічку - всередині неї є гніт, зроблений зі скручених ниток. Зовні свічка обволочена воском. Можна свічки робити самим і надавати їм різні форми. Як ви думаєте, чи зручно освітлювати приміщення свічкою?
Д: можна обпектися, впустити, влаштувати пожежу, свічка дає мало світла.
В: свічки ставлять в свічники по одній або відразу кілька. А давайте ми запалимо свої свічки.
Физминутку
1. Вправа «ВОГНИК» - руки зімкнути в долонях, підняти вгору, плавно ворушити, імітуючи вогонь.
2. Вправа «СВІЧА ГОРИТЬ» - повільно опускаємо частини тіла вниз, починаючи з піднятих рук і присідаємо, імітуємо танення свічки.
3. Вправа «задувати СВІЧКУ» - дуємо на вогники, один на одного, імітуємо задування свічки.
В: Молодці! Ось які свічки ми з вами запалили!
Слухаємо, що було далі ... люди хотіли придумати більш зручне освітлення для свого житла. Згодом вони навчилися робити з нафти гас (горюча рідина) і придумали гасові лампи. Усередині такої лампи був теж гніт, як і у свічки, але закрито склом. Гасова лампа горіла яскравіше свічки, але зручна була така лампа? (Слайд 8, 9)
Д: могли упустити, обпектися, міг статися пожежа.
В: Минуло багато років ... і ось з'явилася електрика. Російський винахідник Олександр Лодигін створив абсолютно новий зручний спосіб освітлення житла, а який спосіб, відгадайте самі:
Будинок - скляний пухирець,
А живе в ньому вогник.
Вдень він спить, а як прокинеться
Яскравим полум'ям запалиться.
Д: лампочка (слайд 10)
В: Правильно, молодці, хлопці. А що висвітлює електрична лампочка, давайте згадаємо, де ми можемо її побачити?
Д: квартири, садок, вулиці, лікарні, холодильник, мікрохвильова піч, духовка, іграшки і т. П.
В: яскраво чи світить лампочка? Чи безпечна працює лампочка?
Д: варіанти відповідей
В: які ви знаєте способи включення лампочки?
Д: від вимикача, від бавовни, від руху
В: Які правила треба дотримуватися при включенні або при включеній лампочці?
Д: не можна чіпати лампочку мокрими руками, бризкати її водою, кидати предмети вгору (в люстру, викручувати включену лампочку, і т. П.
В: давайте розглянемо як влаштована лампочка: (слайд 11)
- скляний балончик
- металевий цоколь
- тоненька шляхом утворення у вигляді спіральки. Коли лампочка включається, спіралька нагрівається і яскраво світить. Тепер в наших будинках багато різних світильників, які ви ще знаєте? Давайте розглянемо слайди. (Слайд12, 13, 14, 15, 16)
Д: варіанти відповідей
В: А тепер я вам пропоную самим зробити схему включення лампочки за допомогою електронної гри «ЗНАТОК»
(Діти за допомогою вихователя збирають схему лампочки)
Підсумок: __
В: Що було цікаво? Як ви вважаєте, для чого ми повинні знати історію лампочки? Молодці!