Урок історії в 9-му класі по темі "Перша Російська революція 1905-1907
На дошці: «Вони (причини революції) - в порушенні рівноваги між ідейним прагненнями російського мислячого суспільства і нинішніми формами його життя.
Росія переросла форму існуючого ладу. Вона прагне до строю правовому на основі громадянської свободи »
(Вітте С.Ю.)
Цілі: З'ясувати причини революції, цілі, які результати революції, характер революції, розвивати навички аналізу документа, робити висновки, поповнювати історичний словниковий запас.
Завдання: Відповісти на питання: «Чи завжди революція призводить до зміни одного ладу іншим державним устроєм? Чи були вирішені проблеми, які її породили? Чи можна було уникнути революції?
Обладнання: атласи, карта «Революція 1905-1907гг», роздатковий матеріал «З петиції», портрети Олександр II, Микола II, Зубатова, віршоване опис подій 9 січня газети «Вперед».
Поняття: революція, петиція, маніфест, корогва (полотнище із зображенням Христа, святих)
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Вивчення нового матеріалу.
Росія відставала від Заходу за рівнем економічного розвитку.
- Яке завдання стояло перед урядом?
Перед ним стояла історичне завдання - вийти на передові рубежі, модернізувати економіку і реформувати політичний устрій.
20 жовтня 1894р. Помер імператор Олександр II. На престол вступив його син Микола II. (портрети) Вступ Миколи на престол викликало хвилю очікувань в суспільстві. Багато хто сподівався, що новий імператор доведе до кінця реформи, розпочаті його дідом Олександром III і візьметься за перебудову політичної системи Російської імперії.
Але вже в 1-й публічних промовах 17 січня 1895р. Микола II заявив, що буде охороняти основи самодержавства твердо і неухильно, як його «незабутній покійний батько».
Робота з підручником.
Знайдіть в підручнику:
Які верстви населення були незадоволені і які вимоги вони висували?
(навч. С.31.)
На дошці записані (закрито) учасники антиурядових рухів, їх вимоги, форми протесту і дії влади.
Після роботи з підручником відкривається запис, прочитується, можна записати в зошит.
Всі ці антиурядові руху хвилювали влади, тому було вирішено взяти їх під контроль. Ця ідея належала начальнику Московського охоронного відділення полковнику С.В. Зубатову. (портрет)
Робота з документом.
З записки С.В. Зубатова
За масою нам треба доглядати. Вона нам міцно вірить, але віру цю намагаються в ній похитнути як опозиційні, так і революційні пропаганди ...
Девізом внутрішньої політики має бути «підтримання рівноваги серед класів», злобно один на одного поглядали. Борючись з ними, пам'ятати всіляко: «бий в корінь», обеззброюючи маси шляхом своєчасного і невпинної урядового поліпшення їхнього економічного становища на грунті їх дрібних потреб і вимог. Позакласового самодержавству залишається «розділяти і володарювати». Тільки б вони не заспівали ... Для рівноваги (як протиотруту) з відчуває себе гордо і надходить нахабно буржуазією нам треба підгодовувати робочих, вбиваючи тим самим двох зайців: приборкуючи буржуазію і ідеологів і маючи в своєму розпорядженні до себе робітників і селян.
1. Чим, на думку Зубатова, небезпечна антиурядова пропаганда?
2. Що повинно протиставити їй уряд?
За задумом Зубатова необхідно було вселити робочим, що поліпшити матеріальне становище вони можуть тільки в союзі з самодержавної владою. На фабриках були обрані старости, але заборонялося робочим брати участь в економ. страйках. Але в прокотилася широкої страйкової хвилі активну участь взяли члени зубатовських організацій. Це викликало протест фабрикантів. І Збутова був відправлений у відставку.
Завдання революції.
З початком російсько-японської війни ситуація в країні загострилася. Революція мала ліквідувати самодержавний лад, встановити парламентську форму правління, надати народу демократичні права і свободи, скорочення тривалості робочого дня, вирішити національні питання, знищити поміщицьке землеволодіння.
У вирішенні цих завдань були зацікавлені самі широкі верстви населення-селяни, робітники, підприємці, інтелігенція. Вони взяли активну участь в революції.
Поштовх до початку революції дала діяльність священика однієї з петербурзьких церков Георгія Гапона. Погано розбираючись в політиці, знаючи становище робітників, своїми проповідями Гапон намагався зміцнити віру робітників у «доброго царя».
3 января1905г. у відповідь на звільнення декількох робочих відбувся страйк на Путіловському заводі, її підтримали всі великі підприємства Петербурга. Страйк ставала загальною. У цій ситуації у Гапона дозрів план: влаштувати грандіозну маніфестацію і передати царю «робочу петицію». У неділю 9 січня понад 140тис. робочих, їх дружин і дітей з хоругвами, портретами царя, цариці, відслуживши урочисті молебні, колонами рушили до Зимового палацу.
- Як ви думаєте, про що могли просити робочі царя?
Робота з документом.
З петиції робітників царю від 9 січня 1905р.
(Петиція - колективне письмове звернення до влади.)
Немає більше сил, государ. Настав той страшний момент, коли краще смерть, ніж продовження нестерпних мук ... Зруйнуй стіну м / у тобою і твоїм народом, і нехай він править країною разом з тобою ...
1. Негайне звільнення і повернення всіх постраждалих за політичні та релігійні переконання, за страйку і селянські заворушення.
2. Негайне оголошення свободи та недоторканності особи, свободи слова, друку, свободи зборів, свободи совісті в справі релігії.
3. Загальна і обов'язкове народну освіту на державний рахунок.
4. Відповідальність міністрів перед народом.
5. Рівність перед законом усіх без винятку ...
1. Який характер наведених вимог?
2. Про що просять робочі царя?
3. Охарактеризуйте ставлення робітників до царя.
4. Чи можна петицію назвати закликом до революції?
5.Який сучасний документ вона вам нагадує?
Подивимося як цар відповів на прохання робітників?
Віршоване опис подій 9 січня газети «Вперед».
«Ми мирно стояли перед Зимовим палацом,
Царя з нетерпінням чекали,
Як раптом між нами і царським ґанком
На рушницях багнети заблищали.
І рота за ротою, все проти нас
Вмить фронтом розгорнуті були.
Направили дула нам в обличчя якраз
І в грізному мовчанні застигли ...
Так тихо ... так моторошно ...
Раптом чується: «Вогонь!» ...
Отямитися ми не встигли, -
Впали вже багато на сніг в крові,
За залпом ж залпи гриміли,
І всіх жах обгорнув нас.
Шалено кричачи,
Ми з страшного місця бігли,
Поранених, мертвих з собою тягнучи,
А в тил нам стріляти продовжували! »
Війська стали нещадно розстрілювати робочі колони; біжать переслідувала і рубала шашками кавалерія. Кількість убитих не було встановлено. Народ прозрів: «Видно від царя нам допомоги не буде, - заявляв тоді ж один з очевідцев.- Ми просили хліба, а нам дали кулі».
У другій половині дня почалися заворушення. Робітники, які ще вранці, молилися за здоров'я царя і членів його сім'ї, почали стихійне повстання проти царської влади. Вони озброювалися як і чим могли, громили офіцерів і поліцейських, зав'язували перестрілки з військами. У різних районах міста з'явилися барикади.
На слушне міркування А.М. Горького, 9 січня загинули не тільки сотні робочих, на петербурзьких вулицях був «убитий» престиж Миколи II.
Віра в «доброго царя» звалилася безповоротно.
Своїми залпами царські війська дали сигнал до початку 1-ї російської рев - ції. Кривава безжальна розправа з мирною демонстрацією викликала гнів і обурення в самих різних верствах населення.
- У тій ситуації, яка склалася в Росії, будь-який привід міг стати іскрою.
- Це був привід або причина революції?
- Які причини штовхнули народ до революції?
Страйкували робітники великих промислових центрів країни. Революційна хвиля захлеснула село - селяни громили і палили садиби поміщиків. У революційний рух все ширше втягувалися студенти та інтелігенція, армія, флот.
Революційні події в країні наростали, восени 1905р. центром революційного руху стає Москва. Московське повстання стало найвищою точкою революції.
Уряд було захоплено зненацька цим революційним вибухом.
Воно втрачало контроль над ситуацією. Традиційні заходи боротьби - масові арешти, заслання, застосування військ для розгону демонстрацій - не приносили успіху.
В урядових колах заговорили про необхідність поступок. Серйозність становища була нарешті усвідомлена і самим царем. Верховна влада була змушена піти на поступки. 17 жовтня 1905р. цар підписав Маніфест «Про вдосконалення державного порядку».
Робота з документом.
Маніфест «Про вдосконалення державного порядку».
1. Дарувати населенню непорушні основи громадянської свободи на засадах дійсної недоторканості особи, свободи совісті, слова, зборів і спілок.
2. ... Залучити до участі в Думі ... ті класи населення, які нині не мають виборчих прав ...
3. Встановити як непорушне правило, щоб ніякий закон не міг сприйняти силу без схвалення Державною думою ...
1. Які права отримало російське населення?
2. Який новий орган державної влади був обіцяний в маніфесті?
3. Якими повноваженнями він наділявся?
4. Що нового вносив він в політичний лад Російської імперії?
5. Оцініть значення Маніфесту.
Вищим законодавчим органом стала Державна дума. 19 жовтня 1905р. була створена Рада міністрів. Головою став С.Ю. Вітте.
Есе: «Мила мама, - звертався Микола II до матері через день після підписання Маніфесту, - скільки я перемучился, ти не уявляєш. Єдина втіха, що така воля Божа і що це важке рішення виведе дорогу Росію з того нестерпного, хаотичного стану, в якому вона знаходиться майже рік ».
Чому для Миколи II питання про Конституцію був настільки болючим, адже багато хто з монархів Західної Європи пішли на обмеження своєї влади?
(Висловлювання партії «Союз 17 жовтня» про Маніфесті)
навч. С.45-46
Підсумки революції.
(учні виписують в зошит)
Робота з підручником і в зошити.
Висновок: Революція мала незавершений характер, так як вона не могла дозволити всі проблеми, які її породили. головним підсумком революції було те, що вона змусила верховну владу піти на деякі зміни політичної системи країни і впритул зайнятися аграрним питанням.
В одній німецькій газеті державний лад Росії після революціі1905г. був охарактеризований так: «Конституційна імперія з самодержавним царем».
Припустімо, що мав на увазі автор статті. Які особливості державного ладу Росії це визначення відображає? Хіба може бути держава одночасно самодержавним і конституційним?
У сучасному світі є така держава?
III. Закріплення.
1. Коли відбулася перша російська революція?
2. Що послужило приводом до революції?
3. Назвіть причини революції.
4. Які соціальні верстви брали участь в ній?
5. Чи були вирішені проблеми, які породили революцію?
6. Який головний підсумок революції?
Підведемо підсумки:
- Що змінилося в Росії після революції?
Таким чином, в ході 1-ї революції почалося перетворення Російської імперії з самодержавного держави в конституційну монархію.
- Чи можна було уникнути революції?
Виставляння оцінок.
Домашнє завдання: параграф5.випісать основні етапи революції, підсумки революції, знати основні поняття.