Інтегрований урок історія та література
8 клас, освітня система «Школа-2100»
Підготовлено: вчителем російської мови та літератури Жовтонога О.І., учителем історії Костюченко Є.Я. МБОУ «Середня школа № 10»,
м. Петропавлівськ-Камчатський
Тема уроку «Гроза 1812р.»
"Почуття це (патріотизм) не їсти перевага
будь-якого стану. Всі сини Вітчизни їм
одушевляются ".
слова героя війни 1812г. А.С. Кайсарова
Мета уроку:
- освітня - систематизувати знання учнів і створити цілісну картину подій війни 1812 року;
- розвиваюча - сприяти розвитку в учнів логічного мислення, вміння аргументовано відстоювати свою думку, навичок роботи з історичною картою, історичними документами, відеоматеріалом, творами культури;
- виховна - сприяти формуванню в учнів почуття гордості і любові до своєї Вітчизни, відповідальності за прийняті рішення.
Обладнання уроку: історична карта, інтерактивна дошка, роздатковий матеріал.
Хід уроку
(Тема уроку і епіграф закриті аркушем ватману)
демонстрація відеофрагменту
Вчитель історії. Як ви думаєте, яку тему сьогодні буде присвячений наш урок?
Учні. Події Великої Вітчизняної війни 1812г.
Вчитель історії. Зверніть увагу на епіграф до уроку. Як ви розумієте ці слова?
Відповідь учні.
Учитель. Як ви думаєте, чому саме ці слова були обрані епіграфом до нашого уроку?
Відповідь учні. У цій війні російські люди захищали свою Батьківщину, свою Вітчизну, незважаючи на те, до якого стану вони належать. У поняття патріотизм немає ні станового, ні іншого сенсу ...
Учитель літератури: 1812 рік став не тільки найважливішою сторінкою історії Росії, але і принципового значення віхою в історії російської літератури. Ніколи раніше художнє слова не ставало таким потужним виразником почуттів, що охопили суспільство, як це сталося після вторгнення Наполеона.
Учитель. Урок сьогодні повторительно - узагальнюючий. Сформулюйте мету уроку.
Відповідь учнів (слайд №2 - передбачувані результати уроку)
Вчитель історії. Ми відновимо хронологію подій, поговоримо про роль людей у них. Будемо працювати з історичними джерелами, з відеоматеріалом, звернемося до творів культури, в яких відображені дані події.
Учитель літератури: Сьогодні на нашому уроці будуть звучати вірші, фрагменти прозових творів, присвячені війні 1812 року. Автори віршів - герої війни 1812, учасники боїв: П.А.Вяземский, Ф. Глінка, Д. Давидов. Як видумаєте, з якою метою прозвучать на уроці поетичні рядки?
Відповідь учні.
Учитель історії. Вивчення будь-якої війни ми починаємо зі з'ясування причин війни, цілей сторін.
Завдання. Визначте, кому належать ці слова.
Цитата №1. «Через п'ять років я буду паном світу, залишається одна Росія, але я роздавлю її» (слайд №3.)
Відповідь учнів. Наполеон Бонапарт.
Які цілі переслідував Наполеон Бонапарт, починаючи війну проти Росії?
Відповідь учнів. Захопити Росію. Розділити її на дрібні держави, залежні від Франції.
Цитата №2. Всемогутнього Творця небес, поставити сили наші проти сил ворога. Не потрібно мені нагадувати ні вождям, полководцям і воїнам нашим про їх обов'язок і хоробрості. У них здавна тече гучна перемогами кров слов'ян. Воїни! Ви захищаєте віру, вітчизну, свободу. Я з вами »(слайд №4)
Відповідь учнів. Олександр I.
Які цілі у війні визначав Олександр I?
Відповідь учнів. Захистити свою землю і знищити «корсиканське чудовисько».
Читання учнем уривка з вірша Н.М.Карамзина «Звільнення Європи і слава Олександра 1». (Тексти всіх віршів роздруковані і роздані всім учням)
Кінець перемог! Богу слава!
Вкинена пекельна держава:
Убитий, убитий Наполеон!
Народи і царі! радійте:
Воскрес порядок і Закон.
Свободу світу із радістю!
Є правди бог: тирана немає!
Преходит тьма, але вічний світ.
Цей нелюд, світу в страту народжений,
Мрією слави засліплений,
Щоб бути безсмертним, вбивав!
Хотів всемірния держави,
Лише небо богу поступався;
Топтав найсвятіші статути;
Чи не скіптра правил, а мечем,
І був - державним катом!
Уже тиран лютим оком,
Ваблений до страти таємним роком,
Виміряв шлях в цю країну
І підняв для неї кайдани:
Прорік смерть і війну.
Уже раби його готові
Останню з жертв заклать -
І почалася свята рать.
Чи не для війни живе володар:
Він світу, цілості зберігач.
Нехай кожен власність дотримує
І чужого та не торкнеться!
Тоді спокійний буде світло.
У диких кров рікою ллється:
Там воїн - перша людина;
Але вік розуму цивільний століття.
Судити, давати, дотримуватися Закони,
З мечем в руці - для оборони
Від чужих і своїх ворогів -
Є справа вишній царської влади.
Чи не буде пустих вам годин,
Поки, на жаль! палають пристрасті.
Любіть знань тихий світло:
Від них - Наполеона немає!
Учитель літератури: Як називає Наполеона письменник, поет, історик Карамзін? Яку характеристику дає йому? Які висновки робить? Хто, на ваш погляд, вимовляє останні рядки: історик, поет або філософ, мислитель? Поясніть свою точку зору. Яким повинен бути володар? Кому послужить грізним застереженням доля Наполеона, на думку Карамзіна? Як вам здається, чи актуальні слова історика і поета Карамзіна сьогодні? Яка війна «славна перемогами»? Який стала війна з Наполеоном для Росії? (Вітчизняна війна, «піднялася свята рать»)
Читання учнем уривка Уже пишалися ми Наукою,
Ума плодом, добра порукою
І славилися мистецтвом жити;
Вже ми знали, що володар
Батьком людей зобов'язаний бути,
Любити не влада, але чеснота;
І що перемогами славна
Лише справедлива війна.
Вчитель історії. Давайте оцінимо підготовку сторін до війни (Додаток № 1.)
Пропонується робота в парах. На партах лежать картки, на яких написані статистичні дані по чисельності військ, за чисельністю озброєння, відомості про плани сторін. На кожній парті - картка з одним фактом.
Завдання. Обговоріть в парі і визначте до Росії або до Франції відносяться відомості, написані на картці.
Перевірка завдання. Представник від кожної пари учнів виходить до дошки і прикріплює свою картку на магнітну дошку (на дошці написано «Росія», «Франція»).
Перевірка правильності виконання завдання класом.
Учитель історії. На основі отриманих даних, зробіть загальний висновок про рівень підготовки країн до війни. Назвіть слабкі і сильні сторони кожного боку.
Відповідь учнів. Сильні сторони Франції - більш численна армія, армія професійна, що пройшла з перемогами Європу, чітко продуманий план війни. Слабкі сторони - армія багатомовна, що складається з солдатів підкорених країн. Сильні сторони Росії - захищає свою Батьківщину, знання місцевості. Слабкі - частина армії становили ополченці, відсутність єдиного командування на початок війни, наявність трьох армій.
Вчитель історії. Давайте відновимо хронологію подій війни.
Завдання учням. Відновити правильну хронологію подій. Робота з інтерактивною дошкою (події написані в неправильній послідовності). Знайдіть помилку (Пріложеніе№2.)
(Маркер)
-
Тарутинський марш-маневр -
-
Переправа французьких військ через Березину -
-
Бородинська битва -
-
Битва за Смоленськ -
-
Призначення Кутузова головнокомандуючим російською армією -
-
Рада у Філях -
-
Перехід французьких військ через Німан -
-
Бій під Малоярославцем -
-
Догляд французьких військ з Москви -
-
З'єднання 1-й і 2-ї армій -
Завдання. Показати на карті дані події (викликається учень до карти).
Вчитель історії. Тепер ми більш детально зупинимося на події Великої Вітчизняної війни 1812г.
Робота в групах. Кожній групі дано уривок зі спогадів французьких солдатів, учасників війни
Завдання. Визначте, про яку подію йде мова. Спираючись на свої знання з історії та додаткові джерела інформації, доповнити відомості про цю подію (Пріложеніе№3.)
Група №1. «Коли імператор припинив розмову з генералом Фріаном, дивізія пройшла повз всіх армійських корпусів, прямуючи до мостів; незабаром вона опинилася на протилежному березі. Тоді солдати випустили гучні крики радості, які привели мене в жах; вони начебто хотіли сказати: «Тепер ми на ворожої землі! ...» (Дедем)
Група №2. «17-го був гарячий день! Російські генерали, розташувавшись на піднесеному правому березі Дніпра, вислали свіжий корпус, що складається з 30 000 чоловік, щоб змінити загони Раєвського ... Зліва Ней атакував цитадель, праворуч, з верхів'я Дніпра, наступав Понятовський, а Даву в центрі атакував Рославский передмістя ». (Жоміні )
Група №3 .Ця битва, названа французами за Москву, а росіянами - ... почалася о 6 годині ранку і тривало до настання ночі без перерви. З обох сторін вогонь був жахливий. Великий простір на якому йшла битва, було у всіх напрямках пооране ядрами, втрати були величезні з усіх боків. Російські весь день крок за кроком відстоювали свої позиції, стаючи на нову, коли не могли утримати стару, з якої ми їх відтіснили ».... (Гріу)
Група №4. «Ми проникли в чудову вулицю, По обом сторонам якої тягнулися тротуари і стояли прекрасні особняки. Ми помітили, що ці особняки відділялися один від одного великими садами, обнесли високими стінами ... Але хоча ніч тільки що наступила, ми не зустріли жодного жителя. Ніде не було видно ні світла, Всі віконниці були зачинені. Ми зупинили своїх коней. Нам було страшно. Велике рішення прийняте ворогом, покинути місто, постало перед нашими очима, як привид, загрозливий і жахливий ». (Комб)
Група №5. «В довершення нещастя один з мостів звалився під вагою знарядь і важких зарядних ящиків, переправлялися через нього. Тоді всі кинулися до другого мосту, де і без того тиснява була така, що найсильніші люди не могли противиться натиску. Дуже багато задихнулися. Бачачи неможливість перебратися через захаращені мости, багато вожаті гнали коней прямо в річку, але цей спосіб переправи, який був би дуже хороший, якби його толком застосували двома днями раніше, став фатальним майже для всіх, хто їм скористався, бо вози стикалися і перекидали один одного »(Марбо)
Виступ груп. Після виступу кожної груп (слайди 5-10)
Група №1. Переправа через Німан 12 червня 1812 р.
Група №2. Битва за Смоленськ липня 1812р.
Читання учнем уривка з вірша Ф.Н.Глинка «1812» (Уривок з оповідання).
Повідомлення учня про поета перед читанням.
Глінка бився з французами вже в 1805 році. Був очевидцем і учасником битви під Аустерліцем. Підірване в походах здоров'я змусило його на час вийти у відставку, але в фатальну годину Вітчизняної війни він знову в діючій армії. Він обороняв Смоленськ, бився на Бородінському полі. Він пройшов весь довгий шлях від Москви до Парижа.
І грянув на Смоленськ... Гідний
Похвал і пісень цей бій:
Ми затуляли тут собою
Поріг Москви - в Росію двері;
Тут російські билися як звірі,
Як ангели! - Своїх голів
Ми не щадили за ікону
Владичиці. слухаючи дзвону
Душі рідних дзвонів,
У пожежі танучих, ми прямо
У вогонь металися і вперто
Стояли під дощем гранат,
Під взвізг ядер: все стогнало,
Гриміло, валилося, палало;
Здавалося, вихлинул весь ад:
Будинки і храми догорали,
Калілісь камені ... І тріщали
Часом волосся у нас
Від спеки! .. Але зломив він нас:
Він був сильніше! .. Смоленськ курився,
Ми дали тил. Струм сліз з очей
На попіл батьківщини облився ...
Великих жертв великий час,
Росії славні прийшла аж:
Скрізь ворогові лихий відсіч;
Коса, древо і сокиру
Громили чужі дружини.
Вогонь своє свято бенкетував:
Рікою шумів по зрілим жнив,
На сели змієм налітав.
Наш бог слухав благань і клятв,
Але ворог ще ... долав! ..
Учитель літератури: Який образ створений автором вірша? Які виражальні засоби допомагають розкрити цей образ?
Группа№3. Бородінський бій 26 серпня 1812 р.
Відеофрагмент «Молебень перед Бородінський бій». Зіставлення двох видів мистецтв (кіно, література). Виступ учня (індивідуальне завдання, підготовлене вдома).
Домашнє завдання (індивідуальне). Прочитати фрагмент роману Л. М. Толстого (3 том, глава 21 від слів «Он вони! .. Несуть, йдуть ...» до кінця глави) «Війна і мир» і відповісти на питання. Завдання на уроці: зіставити два види мистецтва. Що підкреслити в даному епізоді прагнуть художники: письменник Л. М. Толстой і режисер С. Бондарчук?
Які слова повторюються в цьому фрагменті? У чому сенс цих повторів? ( «Ікона», «Відкрите небо», без шапок, «Відкриті голови», люди, «одноманітно жадібно дивилися на ікону» - всі ці слова підкреслюють єдине почуття, що об'єднує всіх людей, - патріотизм. Навіть присутність головнокомандувача зі свитою не привернуло уваги : «Ополченці і солдати, не дивлячись на нього, продовжували молити деталь в описі Кутузова: багаторазово підкреслена фізична немічність тільки посилює враження духовної сили, що виходить від нього»)
Як видумаєте, що таке, по Толстому, почуття патріотизму? (Це коли «всім народом ...», без гучних слів, без ефектних подвигів, але все разом: і солдати, і офіцери, і головнокомандувач встають на захист своєї батьківщини.)
Після виступу третьої групи - розповідь за схемою учня про Бородінській битві
(схема намальована учням на маркерні дошки).
Учитель літератури: Про Бородінській битві розповість у своєму вірші учасник битви, П.А.Вяземский. Який образ створений поетом? Як називає бій поет?
Повідомлення учня: «Я ... ніколи не готувався до військової служби. Ні здоров'я моє, ні виховання, ні схильності мої не мали мене до цього звання. Я був посереднім їздцем на коні, ніколи не брав в руки вогнепальної зброї ... Одним словом, нічого не було в мені войовничого ... Але все це було відкладено в сторону перед загальним рухом і важливістю обставин ... Милорадович запропонував мені взяти мене до себе на посаді ад'ютанта. Зрозуміло, з охотою і вдячністю прийняв я цю пропозицію », - так писав П.А.Вяземский в« Спогади про 1912 рік ». У Бородінському бою під ним було вбито двоє коней, і за мужність, проявлену в той день, він отримав орден.
Читання учнем уривка з вірша П.Вяземський «Поминки по Бородінській битві»
День настав! Ми чекали битви,
Всі зраділи їй:
Йшли давно про неї молитви
Зажурилися вусанів.
І на бенкет веселий немов
Кожен радісно летить,
Будь у кожного три життя,
Він всіх трьох кривду.
Ніколи ще в підмісячної
Чи не кипів настільки страшний бій:
З знарядь пекло чавунний,
Вибухнувши, підняв виття;
Цілий день не замовкає,
Викидаючи смерть кругом;
Строй за ладом зникає
Під убивчим вогнем.
Але палають мщенья гнівом
Знову свіжі ряди,
Свіжою кров'ю і посівом
Смерть плодить свої кермо.
Немов два бійця під злобі,
Набігла рать на рать;
Грудьми в груди вломилися обидві,
Щоб противника потоптати.
Але перемога є обопільним
Те дається нам, то їм;
У цей день вирішити би важко,
Хто з двох непереможний.
Міцніє бойова завірюха,
Все сильніше зростає вона,
І вчепилися один в одного
Рознімає ніч одна.
Грозний день цей Бородинський
Їм і нам в шану одно.
Слався битвою велетенської,
Слався повік, Бородіно! ..
учитель історії. Ще на одну подію війни хотілося зупинитися окремо.
Розігрується сценка. Рада у Філях (Пріложеніе№4)
Учитель. Про яку подію йшлося, хто був учасником, яке значення воно мала для ходу війни.
Відповідь учнів. Рада у Філях 1 вересня 1812г. Було прийнято рішення залишити Москву.
Вчитель історії. Реальними учасниками ради були генерали Єрмолов, Дохтуров, Уваров, Беннігсен, Коновніцин - наполягали на новому битві під Москвою.
Генерал Барклай - де-Толлі - заперечував, вважаючи, що позиція у російських військ невигідна.
Група №4. Вступ французів до Москви. (слайд № 9)
Читання учнем уривка з вірша Ф.Н.Глинка «Пісня російського воїна»
Темніє бурхлива ніч, темніє,
І вітер шумить, і грім реве:
Москва в пожежах горить,
І російський воїн пісня співає:
"Горить, горить царів столиця;
Над нею в кривавих хмарах грім
І гніву Божого правиця...
І бурі вогняні кругом.
Про Кремль! Твої святі стіни
І вежі горді на стінах,
Палаци і храми позолочені
Впадуть, приниженні, в прах! ..
І все, що давнина освятила,
За вітрам з димом полетить!
І град великий, як могила
Іль нетрі безлюдна, замовкне! ..
А гордий ворог, залишивши степу
І купи попелу кругом Москви,
Підійме грізно меч і ланцюги
І двігнет рать до брегам Неви ..
Ні ні! Чи не буде пити він води
З славних невських берегів:
Повстали раті і народи,
І трон Царя стрежет любов!
Друзі, бадьоріше! Вже близько мщенье:
Вже вождь, улюбленець наш сивий,
Влаштував мудро військ рух
І в тил ворога загрожує бідою!
А ми, друзі, до Творця молитви:
О, дай, Всесильний, нам, Творець,
Щоб чудової цього народів битви
Нагороджували славою кінець! "
Віщав - і очі всіх под'яти,
З оружьем долоні до небес:
Блиск блискавок пробіг Трикрати
За ясним шаблям і багнетів!
Учитель літератури: Який образ створений автором вірша? Які виражальні засоби допомагають розкрити цей образ? Зіставте два види мистецтва (кіно, поетичний твір)
Група №5. Переправа французів через р. Березина листопада 1812р. Втеча французів (слайд№10)
Учитель. Згадуючи історичні події не можна не говорити про тих людей, які брали участь в них, діяння яких змінили їх хід.
Фронтальна робота. На кожній парті роздруківка з характеристиками історичних особистостей, учасників війни. Визначити, про кого йде мова. Спираючись на свої знання з історії та додаткові джерела інформації, доповнити відомості. (Пріложеніе№5)
Також учням запропоновані уривки з віршів, присвячених героям війни 1812 року. Завдання: Підготувати виразне читання. Визначити, кому присвячені поетичні рядки.
Відповіді учнів (слайд №11-12)
М.И.Кутузов.
П.Багратіон
М. Барклай -де- Толлі
генерал Тормасов
Д. Давидов
Кожин
А.Фігнер - Учитель «... Наш Фигнер старцем в стан ворогів
Йде в темряві ночі;
Як тінь, прокрався кругом наметів.
Все зріли швидкі очі ...
І стан ще в глибокому сні,
День світлий не виглянули -
А він вже, витязь, на коні,
Уже з дружиною грянув! »
В. А. Жуковський
Н. Раєвський
І.Дорохов
Читання учнем вірша Ф. Глінки.
Усач. Розумом, пером Остер він, як француз,
Але шаблею французам страшний:
Він не дає топтати ворогам натиснутих ріллі
І, закрутивши гусарський вус,
Ось потонув в густих лісах із загоном
І сліду не було! .. То невидимкою він, то поруч,
Те, виринувши знову, следом
Йде за гучними французькими полками
І ловить їх, як риб, без невода, руками.
Його ліжко - земля, а ліс дрімучий - будинок!
І часто він, з натовпом башкир і з козаками,
І з купою мужиків, і кінних російських баб,
У мужицькою армякае, хоча душею не раб,
Як вихор, як пожежа, на гармати, на обози,
І в ніч, як домовик, турбує ворожий стан.
Але милим він дарує, в своїх куплетах, троянди.
......... Це ти, поет і партизан! .. (між 1812 -1825)
Учитель літератури: Про який герої Вітчизняної війни 1812 року говориться у вірші? (Денис Давидов) Що допомогло зрозуміти вам, про кого написано вірш? Який образ створив поет?
Інсценоване читання вірша Дениса Давидова «Партизан»
Повідомлення про Дениса Давидова.
На початку Великої Вітчизняної війни Давидов уже мав чин підполковника і чималий бойовий досвід. Він говорив: «Я вважаю себе народженим єдино для фатального 1812 року». Саме він подав першу думку «про вигоду партизанської дії». Він діяв не стільки як офіцер, скільки як вождь незліченного народного ополчення. Щоб заручитися більшою довірою селян, він змінив гусарський мундир на селянський сіряк і відпустив бороду. Давидов відбивав у французів обози і транспорти, захоплював в полон ворожих солдатів, офіцерів і навіть генералів. Сам Кутузов сказав йому: «Вдалі експерименти твої довели мені користь партизанської війни»
Умолкнул бій. Нічна тінь
Москви околиця покриває;
Вдалині Кутузова курінь
Один, як зірочка, виблискує.
Громада військ у темряві кипить,
І над палаючої Москвою
Багряно заграва лежить
Неозорої полосою.
І мчить тайною стежкою
Воспрянувшую з долини битви
Наїзників веселий рій
На віддалені Ловитва.
Як зграя голодних вовків,
Вони долинами витають:
Те слухають шереху, то знову
Безмовно нишпорити продовжують.
Начальник в бурці на плечах,
В кудлатою шапці кабардинской,
Горить в передових рядах
Особливою люттю військової.
Син білокам'яної Москви,
Але рано кинутий в тривоги,
Він жадає січі і поголоски,
А там що буде - вільні боги!
Давно не знаємо їм спокій,
Привіт рідні, погляд діви ніжний;
Його любов - кривавий бій,
Рідня - донці, один - кінь надійний.
Він через стромовини, через пагорби
Відважно вершника проносить,
Те чуйно ворушить ушьмі,
Те фиркає, то уділ просить.
Ще їх скок помітний був
На висях, за Преградний Нарою,
Златімих відблиском пожежі,
Але скоро буйний рій за височінь перекотив,
І скоро слід його прохолов ...
Учитель. Справжні патріоти російської землі винесли на своїх плечах весь тягар війни і Вітчизняна війна, залишила глибокий слід в історії і суспільній свідомості народів Росії. "12-й рік - писав Бєлінський - був великою епохою в житті Росії. Напружена боротьба на смерть з Наполеоном пробудила дрімали сили Росії і змусила її побачити в собі сили і засоби, які вона досі сама в собі не підозрювала ".
Пам'ять про героїв Вітчизняної війни була увічнена.
Повідомлення учнів (Пріложеніе№6), (слайди 13-15)
-Храм Христа Спасителя
- Московські Тріумфальні ворота (Тріумфальна арка)
- Олександрівська колона
Панорама Бородінська битва
Мавзолей Барклая де Толлі
Пам'ять про героїв увічнена в музиці і віршах.
Як повинна звучати, на ваш погляд, музика? Урочисто, велично, ритмічно, потужно, динамічно)
Що таке увертюра (звернення до словника)
Слухаємо: П.И.Чайковский. Фінал Урочистої увертюри «1812»
(Збірник класичної інструментальної музики всесвітньо відомих композиторів. ЗАТ «Видавничий Дім Рідерз Дайджест», 2009
Учитель. Яка була мета нашого уроку? Чи досягли ми її?
Відповідь учнів.
Демонстрація відеофрагменту.
https: // sites. google. com / site / otecestvennaavojna 182 goda / v - stihah Війна 1812 року в російської поезії