Єлизавета Слівцова
Конспект НСД «Історія електричної лампочки»
Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок комбінованого виду № 24« Веселка »міста Будьоннівська Будьонівського району»
Конспект НСД: освітня галузь
«Пізнавальний розвиток»
Тема: «Історія електричної лампочки»
укладачі:
вихователі МДОУ
Скребцова М. І.
Печенкина Н. Н.
учитель-логопед
Слівцова Е. А.
2016 рік
Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», «Мовленнєвий розвиток», «Художньо-естетичний розвиток».
Види дитячої діяльності: ігрова, пізнавальна, комунікативна, експериментальна.
Мета: Розвиток інтересу до явищ і предметів у навколишній світ. Розширення знань безпечної поведінки.
завдання
освітні:
1. Розширити знання про електрику і електроприладах.
2. Узагальнити знання дітей про користь і небезпеку електрики.
3. Поповнити словник дітей новими поняттями «гідроелектростанція», «акумулятор», «електричний струм».
Корекційно-розвиваючі:
4. Активізувати мова і розумову діяльність дітей. Сприяти вмінню чітко і грамотно формулювати свою думку.
5. Автоматизувати звуковимову у дітей при звукоподражании.
6. Розвивати зорове і слухове увагу, словесно-логічне мислення, пам'ять, творча уява.
7. Розвивати соціальні та комунікативні навички дітей у спільній діяльності.
виховні:
8. Виховувати доброзичливе ставлення до однолітків через вміння слухати товариша і приймати думку іншого.
9. Виховувати елементарні навички безпечної поведінки в побуті при поводженні з електрикою.
Очікуваний результат: підвищення інтересу до навколишніх предметів в побуті і використанні отриманих знань у повсякденному житті.
Попередня робота: бесіда «Подорож в минуле електричної лампочки»; заучування загадок і віршів про електроприладах; розгляд ілюстрацій із зображенням електроприладів; підбір предметів, які працюють від батарейок, акумуляторів, елементів живлення, для виставки; розповіді дітей з особистого досвіду.
устаткування:
- розрізна картинка із зображенням електричної лампочки;
- картки з дидактичної гри «Еволюція транспорту та оточуючих нас речей» на прикладі групи «освітлювальних приладів»;
- свічка;
- мультимедійна система;
- іграшка набір для проведення дослідів з різних галузей знань «Електрична сирена» із серії наукових іграшок «Вивчаємо навколишній світ»;
- виставка предметів, які працюють від батарейок, акумуляторів, елементів живлення;
- мольберт;
- моделі з зображенням правил безпеки при роботі з електроприладами;
- емблеми із зображенням лампочки за кількістю дітей.
Методи навчання і виховання: художнє слово (вірші та загадки, демонстраційний матеріал, використання елементів технології ТРВЗ (прийоми: «добре - погано», моделювання, експериментування.
Умови проведення: просторий зал, в якому можна вільно пересуватися; стільчики за кількістю дітей; стіл, на якому розташована виставка; мольберт з перевернутими моделями безпечного поводження з електроприладами.
Хід заходу (слайд1)
Вступне слово вихователя (стимулювання до майбутньої діяльності):
Хлопчики і дівчатка! Сьогодні нас чекає незвичайна подорож, в якому ми дізнаємося багато цікавого. А для початку ... прочитаємо лист.
Дорогі хлопці запрошуємо вас до музею «Історії електричної лампочки». (сл2)
Проблемна ситуація: зверніть увагу, що лежить в конверті? Схоже, це розрізані частини запрошення. Візьміть кожен по одній частині, спробуйте разом зібрати загальну картинку (діти збирають).
Що вийшло? (Електрична лампочка).
Вихователь: Скажіть, а чи завжди люди використовували для освітлення лампочки? (відповіді дітей).
Занурення в проблему: Пропоную вам пройти в музей зануритися в минуле, простежити, як люди освітлювали свої житла в різний час.
Дидактична гра «Еволюція оточуючих нас речей»
Завдання: Перед вами лежать картинки із зображенням різних освітлювальних приладів. Виберіть картинку, яка привернула вашу увагу, сподобалася вам. А тепер з їх допомогою ми будемо будувати доріжку з минулого в сьогодення. (Розкласти картки в хронологічній послідовності, в відповідність з раніше проведеної бесідою: «Подорож в минуле електричної лампочки»).
Вихователь: Ми побудували місток з минулого в сьогодення. Я зараз візьму свічку, запалю її, а ви йдіть за мною (дитина, що йде останнім, збирає картинки). Переходимо по «містку» від минулого до «справжньому».
Вихователь: Ось ми з вами і опинилися в сьогоденні (вихователь пропонує дітям сісти на стільчики навпроти екрану).
Загадка-вірш:
До далеким селам містах
Що йде по проводах
Світле величність це
(Електрика)
Вихователь: А ви хочете дізнатися, як до нас в будинок приходить електрику?
показ слайда
Вихователь коментує: Це - гідроелектростанція. Під великим напором вода надходить в турбіну, де за допомогою генератора виробляється електрика. Воно подається в спеціальні підстанції, а від них потім по дротах біжить до нас додому, в лікарні, на заводи і туди, де люди не можуть обійтися без електрики.
Психогимнастика «Лампочка»
Вихователь: Скажіть, а для чого люди ще використовують електрику, крім освітлення приміщення (передбачуваний відповідь дітей: для користування електроприладами).
Гра «Загадки-відгадки»
Діти по черзі загадують загадки. Після відповідей дітей, правильну відповідь з'являється на екрані мультимедіа.
1 -й дитина:
Пил побачу - заворчу,
Заверчено і проковтну! (Порохотяг)
Вихователь: Які звуки ми можемо почути при роботі пилососа? (ДЖ)
2 -й дитина:
У неї спочатку білизна завантажуй,
Насип порошок і в розетку включай,
Програму для прання задати не забудь,
А потім ти можеш піти відпочити. (Пральна машина)
Вихователь: Які звуки ми чуємо при роботі пральної машини? (Р, (У).
3-й дитина:
Пом'ялося плаття? Нічого!
Разглажени я зараз його,
Працювати мені, не звикати ...
Готово! Можна вдягати. (Праска)
Вихователь: Які звуки ми можемо почути під час роботи праски? (ПШ).
4-й дитина:
Живуть там різні продукти,
Котлети, овочі і фрукти.
Сметана, вершки і ковбаси,
Сосиски, молоко і м'ясо. (Холодильник)
Вихователь: Молодці, ми з вами не тільки все загадки розгадали, а й згадали все звуки, які ми чуємо при роботі цих електроприладів.
Цікаво, а які звуки ми чуємо, коли працює холодильник? (відповідь ДЗ).
Хлопці, згадайте, які електроприлади ми з вами ще не назвали, назвіть їх. (Відповіді дітей супроводжуються показом слайдів). Все вспомнінілі!
Вихователь: Від чого працюють побутові прилади.
Відповіді дітей:
Физкультминутка (активізація уваги та рухової активності, відновлення працездатності). Сенсомоторная гра «Ток біжить по дротах».
Струм біжить по дротах, світло несе в квартиру нам,
Щоб працювали прилади: холодильник, монітори,
Кавомолка, пилосос. Струм енергію приніс.
Струм - помічник в будинку перший, один наш відданий і вірний!
Вихователь: Доброго дня хлопці, проходите.
Вихователь: А ви знаєте, хлопці, що люди навчилися приручати електрику, і навіть ховати його в спеціальних «будиночках»: акумуляторах і батарейках - їх називають «елементи живлення» (Показ картинок на слайді).
Експеримент (спеціально приготований стіл). Ми зараз з вами проведемо експеримент і перевіримо: правда чи електрична система може працювати від звичайних батарейок. І переконатися в тому, що в них дійсно «живе» електрику (Досвід з набором «електрична сирена»).
Вихователь: Хлопці, а хто знає, де ще люди використовують ці «будиночки» для зберігання електрики: батарейки, акумулятори? (Відповіді: відеокамера, ліхтарики, пульт управління, фотоапарат). Педагог звертає увагу дітей на виставку, розглядають експонати.
Вихователь: Хлопці, а ви знаєте, що буває статичну електрику, і ви є його джерелом «Досвід зі статичною електрикою».
(Повітряна кулька, пінопласт.)
Вихователь: Хлопці, подумайте і скажіть, яку користь людині несе електрику? (відповіді дітей).
- А чи є шкода? (відповіді дітей).
Правила безпечного поводження при роботі з електроприладами
Завдання: Використовуючи моделі, нам треба сформулювати основні правила безпеки при роботі з електроприладами. За показу моделей формулюємо правила.
Правило 1. Не засовуйте в електричну розетку сторонні предмети, особливо металеві!
Чому? Тому що струм, як по містку перебереться по предмету на вас і може сильно зашкодити здоров'ю.
Правило 2. Не торкайтеся руками оголених проводів!
Чому? За оголені, що не захищеному обмоткою проводу, тече електричний струм, удар якого може бути смертельний.
Правило 3. Не торкайся до включених приладів голими руками!
Чому? Можна отримати удар струмом, так як вода є провідником електричного струму.
Правило 4. Не залишайте ввімкнені електроприлади без нагляду!
Чому? Тому, що ввімкнені електроприлади можуть стати причиною пожежі. Йдучи з дому, завжди перевіряйте: загасили світло, чи виключені телевізор, магнітофон, електрообігрівач, праска і інші електроприлади.
інсценування вірші
Електричний струм.
Бачу розетку внизу,
І цікаво стає мені,
Що за таємничий звір там сидить,
Нашим приладів працювати велить?
Звіра звуть електричний струм.
Дуже небезпечно грати з ним, дружок!
Руки подалі від струму тримай.
Пальці в розетку пхати не поспішай!
Якщо спробуєш з струмом жартувати,
Він розсердиться і може вбити.
Струм - для електроприладів, зрозумій,
Краще його ніколи не дратуй!
Газ на кухні, пилосос, телевізор і праску.
Нехай включає це дорослий - наш надійний старший друг.
Підведення підсумків пізнавальної подорожі.
Ось і закінчилася наша подорож-знайомство з електрикою і електроприладами. Що сподобалося і запам'яталося вам особливо в нашій подорожі? (відповіді дітей).
Ти пам'ятай правила завжди.
Щоб не трапилася раптом біда
І неприємність не прийшла,
І десь раптом тебе знайшла
Адже треба їх не тільки знати
А постійно виконувати
Нагадувати про нашу подорож буде ось така весела електрична лампочка - емблема.
Вихователь роздає дітям емблему із зображенням електричної лампочки.