Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект по географії на тему "Рельєф і геологічна історія Челябінської області" (6 клас)





Скачати 13.79 Kb.
Дата конвертації 22.12.2017
Розмір 13.79 Kb.
Тип конспект



Урок з краєзнавства на тему:

"Рельєф і геологічна історія Челябінської області

"6-й клас

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу. hello_html_52db5f56.jpg

Мета уроку:

Предметні

  • познайомити учнів з особливостями поверхневого будови Челябінської області і його причинами;

  • з історичними етапами і процесами формування поверхні Челябінської області.

метапредметние

  • продовжити формування вміння працювати з текстом та ілюстраціями пропонованих навчальних посібників;

  • сприяти розвитку образного мислення, просторової уяви.

  • формування естетичного ставлення до об'єктів природи.

Обладнання: Фізична карта Челябінської області, таблиця "Схемний профіль рельєфу Челябінської області", геохронологическая шкала, колекція мінералів і гірських порід Челябінської області.

Методи: пояснювально-ілюстративний.

Терміни і поняття: Рельєф, рівнина, гори, низовину, шкала висот, абсолютна висота, геологічний час, геологічні процеси, гірські породи.

Форми організації діяльності учнів: фронтальна, індивідуальна, робота в парах.

ХІД УРОКУ

I. Повторення матеріалу попереднього уроку.

II. Активізація знань з курсу фізичної географії за 6 клас.

III. Вивчення нового матеріалу.

IV. Закріплення навчального матеріалу.

V. Домашнє завдання.

I. Актуалізація опорних знань. Повторення навчального матеріалу попереднього уроку; визначення теми і формулювання цілей цього уроку;

На дошці перед учнями висить адміністративна карта Росії, фізична карта Росії і фізична карта Челябінської області.

Хлопчики і дівчатка! На минулому уроці ми з вами вивчали географічне положення Челябінської області. У домашньому завданні вам потрібно було відзначити кордону області на контурній карті, перерахуйте, будь ласка, сусідів Челябінської області.

Парна мозкова атака

Відкривають контурні карти [6], відповідають, називаючи сусідські території: Свердловська область, Курганська область, Казахстан, Оренбурзька область, Башкортостан. Учитель: А тепер покажіть, будь ласка, на адміністративній мапі Росії територію нашої області, знайдіть цю ж територію на фізичній карті Росії. Які особливості території нашої області?

Учні. Відзначають, що невелика частина території області в західній частині - це гори Південного Уралу, велика частина області - це рівнина. На території області багато озер, річки течуть в трьох напрямках. Велика частина річок спрямована на схід і вони несуть свої води в Північний Льодовитий океан, частина, по річці Урал, - в Каспійське море, і невелика частина - це гірські річки, які течуть в західному напрямку, в басейн річки Волги.

Учитель: Отже, ми з вами переконалися в тому, що територія нашої області дуже неоднорідна, вона насправді відрізняється великою різноманітністю природних комплексів. А ось чому це сталося, в чому причина, нам доведеться сьогодні це з'ясувати.

ВИСНОВОК ТЕМИ: Хто допоможе сформулювати тему сьогоднішнього уроку?

Сьогодні ми вирушаємо з вами в подорож по Південному Уралу на машині часу. Познайомимося з особливостями рельєфу нашої області, познайомимося з історією його формування.

II. Вивчення нового матеріалу.

учитель:

Таганай, Таганай, Таганай
Прямо в небо летить - догоняй!
І зубцями гранітними видніється,
І очі недоступністю ріже.

Рядки цього вірша уральський поет присвячує знаменитої вершині Південного Уралу - Таганай. Хлопці, є серед вас ті, хто бував в цих легендарних місцях. Що вам запам'яталося з вашої подорожі?

Учні. У класі зазвичай знаходяться учні, які самі або їхні близькі родичі і знайомі бували в національному парку Таганай. Учні говорять про чудесну, казкової природи цих місць.

Учитель: Отже, ми знаємо, що на території нашої області знаходяться красиві гори Південного Уралу. А тепер давайте подивимося, чим представлена ​​решта території області, для цього ми скористаємося атласом Челябінської області [5] і відкриємо стор. 8 "Рельєф".

Спробуємо проаналізувати зміну рельєфу на території області. Якими засобами на фізичній карті показується рельєф? Які значення висот поширені на території області?

Учні. Учні згадують матеріал фізичної географії 6 клас тему "Рельєф". Знаходять колірну шкалу висот і глибин. Відзначають найвищі вершини, середні висоти рівнин, низинні ділянки.

Учитель: Чи можна виділити на території області великі природні комплекси, що відрізняються один від одного рельєфом? Якщо можна, то які?

Учні. Знаходять на фізичній карті саму піднесену частину на заході - це Уральські гори з відмітками более1000 м, найвища точка р Нургуш 1406м.

У середній частині області смугою вздовж східного схилу Уральських гір розташовується зауральські горбиста піднесена рівнина (400-200м). Східний кордон області знаходиться вже на території Західно-Сибірської низовини з відмітками висот від 190м до 130 м над рівнем моря.

Учитель: Отже, можна зробити висновок, що за різноманітністю рельєфу в області виділяється три ділянки - гірська частина, горбиста піднесена рівнина і низовина. А зараз ми з вами зарісуем схематичний профіль поверхні Челябінської області, який зображений на навчальній таблиці. Учитель показує профіль, учні переносять схематичний малюнок в зошит. Розібратися в причинах сучасного будови території нам допоможе історія.

У вас на парті лежить текст, в якому викладена коротка історія походження Уральських гір. У мене на столі - зразки гірських порід, свідків описуваних подій. Нам з вами треба буде попрацювати з цим текстом і виділити історичні етапи формування гір Південного Уралу. Результатом нашої роботи буде заповнена таблиця

час

події

Гірські породи


Читання з зупинками (коментарями)

Пропонований текст:

"Понад 600 мільйонів років тому на місці сучасного Уралу було безмежне море, дно якого то повільно опускалося. Те піднімалося; на ньому відкладалося багато мулу, піску, вапняку. Викидалися підземні вулкани, і розпечена лава потоками розтікалася по дну моря.

В кінці палеозойської ери (300-360 млн. Років тому) Урал дуже змінився. Повільно, протягом декількох мільйонів років піднімалося дно стародавнього моря. Спочатку виросли гори заввишки 4000-5000метров над рівнем моря.

У пермський період палеозойської ери підняте дно моря було зім'яте в складки

Руської та Сибірської платформами. Прориваючи осадові породи, вапняки і пісковики, з глибини землі на поверхню хлинула лава. Вчені вважають, що під бічним тиском платформ породи зім'ялося і піднялися з надр земної кори. Так виросли стародавні Уральські гори, безлісні, найвищі, що простягнулися від Північного до Каспійського моря.

Пройшли ще сотні мільйонів років. Протягом мезозойської ери (150 млн. Років тому) Урал активно руйнувався від діяльності вітрів і води, поки не зрівнялися кілометрові гори.

Кайнозойської ера (66 млн. Років) - новий період створення гір, "друге народження" Уралу. Потоки лави хлинули з надр землі, повільно піднялися нові гірські ланцюги. Ці підняття посилилися до кінця періоду і привели до створення "омолоджених" Уральських гір. Їх вершини знову стали гострими, а склони- крутими або ступінчастими. Утворилися молоді річкові долини і улоговини озер. Конфігурація річок близько 2-1,5 млн. Років тому стала відповідати напрямку течії сучасних річок. У багатьох місцях стародавні кристалічні породи вийшли на поверхню.

На помолоділі Уральські гори в четвертинний період кайнозойської ери опустилася велика зима. Гори Уралу вкрилися снігами і льодовиками. Льоди рушили з півночі і поповзли по гірських вершин, руйнуючи скелі. Молодий Урал потонув в льодах.

Кілька разів льоди то наступали на гори, то відступали. Після великої зими Уральський хребет вже майже не мав неприступних, гострих круч. Льоди перекинули деякі гори, згладили вершини, зруйнували кряжі. Колись неприступний Урал, нагадує сучасний Кавказ, прийняв сучасну форму. "

Заповнення таблиці краще робити поетапно і послідовно. Учні по черзі зачитують записується матеріал, при цьому вчитель знайомить учнів із зразками гірських порід, записуючи назви в таблицю на дошці - фауноносние вапняк, вулканічна лава, туф, вулканічні бомби, граніт, гранодиорит, сиенит, вугілля, піщаник, алевроліт, сланці, конгломерат і ін.


групова дискусія

А тепер спробуємо підбити підсумок сьогоднішнього уроку. Для цього прошу скласти три найбільш істотних питання по новому матеріалу, підготувавши на нього свою відповідь.

Кілька питань озвучується на весь клас, бажаючі - відповідають. Всім пропонується обмінятися своїми питаннями з сусідом по парті і знайти в новому матеріалі відповіді на них.

Учитель: А ось і мої питання:

Які форми рельєфу виділяються на території Челябінської області?

Як виглядала територія сучасного Південного Уралу в далекому геологічному минулому?

Які процеси брали участь у формуванні Уральських гір?

Чому Уральські гори невисокі?

Якими гірськими породами складена територія Челябінської області?

Питання на навчальних картках лунають учням для виконання домашнього завдання.

IV. Домашнє завдання

1. Хлопці, багато хто з вас під час канікул подорожують по нашій області, їздять в гості до родичів або знайомих при цьому часто фотографуєте пам'ятні місця. Ваші знімки, зроблені на місцевості, можуть відображати різні компоненти природи, в тому числі і рельєф. Прошу вас підібрати фотографії різних пейзажів нашої області. Уважно розглянувши, визначити форму рельєфу зображеного місця -

а) гори Південного Уралу;
б) зауральські горбиста рівнина;
в) Західно-Сибірська низовина.

2. Принести зразки гірських порід, знайдених під час екскурсій, походів, прогулянок на території нашої області.

3. Намалювати ілюстрації до таблиці "Походження Уралу".

4. Приготувати відповіді на питання навчальної картки.

Рефлексія: «Знав - дізнався - знаю - хочу дізнатися»

Список літератури:

  1. Корецька Т.Л. Земля Уральська: Енциклопедія для дітей віком.- Челябінськ: ВАТ "Юж.-Урал. Кн. Вид-во ", 2004.

  2. Андрєєва, М.А. Географія Челябінської області: Навчальний посібник для учнів 7-9 класів основної школи / М.А. Андрєєва, А.С. Маркова. - Челябінськ: Юукі, 2002

  3. Левіт А.І. Південний Урал: Географія, екологія, природокористування. Навчальний посібник Челябінськ: Юж.-Урал. кн. вид-во, юж- Урал. изд. - торг. будинок, 2001.

  4. Пізнай свій край. Челябінська область: Короткий довідник. - Челябінськ: "Абрис", 2004

  5. Пізнай свій край. Челябінська область. Атлас: Навчальний посібник. - Челябінськ: "Абрис", 2002

  6. Пізнай свій край. Контурні карти з географії Челябінської області. - Челябінськ: "Абрис", 2001.

Додаток: