Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект уроку з історії "Освіта Давньоруської держави"





Скачати 67.89 Kb.
Дата конвертації 16.07.2019
Розмір 67.89 Kb.

Тема урока:

Освіта Давньоруської держави

Мета уроку:

На основі знань про сутність держави та її ознаки визначити роль перших руських князів в становленні державності на Русі.

устаткування

уроку:

1. класна дошка;

2. мультимедійний проектор, презентація "Освіта Давньоруської держави";

3. роздатковий матеріал.

План уроку:

1. Поняття та ознаки держави.

2. Правління перших руських князів.

Тип уроку:

Комбінований.

Хід уроку

зміст

Робота учнів

Оргмомент

уроку

Привітання. Перевірка готовності до уроку. Оголошення теми, мети і плану уроку.

Запис теми і плану уроку

Вступна

бесіда з

які навчаються





























































1. Поняття та ознаки держави.


держава - універсальне явище людської цивілізації. Виникає при розкладанні первіснообщинного ладу в той момент, коли суспільство потребує регулювання міжособистісних, групових і соціальних зв'язків.



Що ми сьогодні називаємо державою?



































Виходячи з визначення поняття "держава" назвіть його ознаки.



















Запишіть визначення поняття "держави" і його ознаки.



На основі знань про ознаки держави ми простежимо, за якими напрямками здійснювали свою діяльність перші руські князі в процесі становлення державності на Русі.











Відповідь учнів: Держава - єдина політична організація суспільства, що виникла на певному етапі суспільного розвитку, яка поширює свою владу на всю територію країни і її населення, має в своєму розпорядженні для цього спеціальним апаратом управління і примусу, видає обов'язкові для всіх закони і володіє суверенітетом.



Відповідь учнів: територія, публічна влада (апарат управління і примусу), єдина правова система (закони), суверенітет і єдина податкова система.



Запис поняття і ознак в зошит

2. Правління перших руських князів.

































Робота з роздатковим матеріалом

































































Ті, що навчаються

переносять таблицю в зошит

(таблиця намальована на дошці)

















Робота з роздатковим матеріалом





















Робота з картою





































































































Робота з картою





































































































































































































Робота з картою

































































Робота з картою























































Закріплення вивченого матеріалу





Д / З





Підведення підсумків уроку

Згідно "Повісті временних літ" в 862 р племена східних слов'ян закликають для князювання варягів (жителів сучасної Скандинавії). Прийти на князювання погодилися три брата Рюрик, Синеус і Трувор. Рюрик, засновник першої в Росії царської династії, сіл княжити в Новгороді. Зверніть на становище Новгорода на карті.





Однак 862 м не є роком заснування Давньоруської держави. Хто знає дату заснування нашої держави?



З чим пов'язана ця дата?







Запишіть ці дати в зошит. 862 м - покликання варягів на Русь. 882 м - освіту Давньоруської держави.



У зв'язку з цими подіями в науці склалося дві теорії про походження державності в Стародавній Русі: так звані норманська та антинорманская теорії. Прочитайте текст "Теорії походження Давньоруської держави" і дайте відповідь на наступні питання:

1. в чому суть кожної теорії?

2. хто з вчених є представниками цих теорій?

3. як сучасна наука трактує питання про становлення державності на Русі?













































Отже, яку ж роль зіграли перші руські князі в становленні Давньоруської держави. На основі роздаткового матеріалу (коротких історичних довідок про правління перших руських князів) ми заповнимо таблицю і зробимо висновок про основні напрямки діяльності перших руських князів. Перенесіть назву і "шапку" таблиці в зошит.



Правління перших руських князів



князь,

дата правління

територія

публічна

влада

закони

суверенітет

податки







Почнемо з князя Олега, який після смерті Рюрика став Новгородським князем. Прочитайте історичну довідку і правлінні кн. Олега для того, щоб відповісти на мої запитання і заповнити таблицю.



Яким чином кн. Олег вирішував територіальне питання?













Зверніть увагу на карту, на якій позначено похід Олега з Новгорода до Києва, а так само окремим кольором виділена територія Давньоруської держави до кінця князювання Олега.



Запишіть відповідь у колонку "Територія".





Що можна сказати про управління в період правління Олега та апараті примусу?









Запишіть відповідь у колонку "Публічна влада".





Чи відомо щось про правову систему в правління Олега, чи існували закони, обов'язкові для всіх?



Однак племена підкорялися Олегу, платили йому данину. Письмових єдиних законів, зобов'язуючих платити данину, не було, але можемо ми припустити, що Олег заклав основу майбутньої правової системи, зокрема, і в питанні оподаткування.



Запишіть відповідь у колонку "Закони". (Відповідь: "заклав основи правової системи").



Чи проводив Олег самостійну внутрішню і зовнішню політику, т. Е. Відстоював він суверенітет держави? У чому це проявлялося?







Запишіть відповідь у колонку "Суверенітет".





Що нам відомо про податкову систему в період правління Олега?



Запишіть відповідь у колонку "Податкова система".





Після Олега князя став Ігор, син Рюрика. Прочитайте історичну довідку про правління князя Ігоря.

Яким чином кн. Ігор вирішував територіальне питання?



Дійсно, Ігор не завоював багато земель, але він зберіг територію, успадковану від Олега. Зверніть увагу на карту, на ній приєднані території позначені штрихуванням і це, дійсно, невелика територія. Тому ми запишемо, що Ігор зберіг колишні території.



Запишіть відповідь у колонку "Територія".



Привніс чи Ігор щось нове в систему управління?





Ігор і в цьому напрямку став продовжувачем традицій.

Тому запишемо в колонку "Публічна влада" "збереження титулу князя і опора на дружину".



Чи відомо щось про правову систему в правління Ігоря, чи існували закони, обов'язкові для всіх? Дійсно, єдиних зведень законів не існувало, тому в цій графі ми ставимо прочерк.



Захищав чи Ігор суверенітет держави? У чому це проявлялося?











Запишіть відповідь у колонку "Суверенітет".





Що нового виникає в податковій системі Давньої Русі при Ігоря?





Запишіть відповідь у колонку "Податкова система".







Яким чином гине Ігор?













Т. к. Син Ігоря Святослав був маленьким і не міг стати князем, після його загибелі князювання приймає його дружина, Ольга. Перша жінка-правитель в нашій державі. Прочитайте історичну довідку про Ольгу.



Як Ольга реалізовувала ознака держави "Територія"? Чи була Ольга завойовником нових земель? Але вона провела територіальну реформу. У чому ця реформа полягала?











Запишіть відповідь у колонку "Територія".



Привнесла чи Ольга щось нове в систему управління? Ольга, як і Ігор зберегла титул князя і дружину як інструмент стягування данини. Тому запишемо в колонку "Публічна влада" "збереження титулу князя і опора на дружину".



Чи відомо щось про правову систему в правління Ольги, чи існували закони, обов'язкові для всіх? Дійсно, єдиних зведень законів не існувало, тому в цій графі ми ставимо прочерк.



Запишіть відповідь у колонку "Закони".



Проводила чи Ольга самостійну внутрішню і зовнішню політику? Дійсно, немає відомостей про якийсь вплив ззовні на російську княгиню в прийнятті внутрішньо-і зовнішньополітичних рішень. Тому ми робимо запис про самостійну внутрішню і зовнішню політику кн. Ольги.



Що нового ввела кн. Ольга в податковій системі?













Запишіть відповідь у колонку "Податкова система".



По досягненню зрілого віку ще при живій Ользі князем стає Святослав. Прочитайте історичну довідку про Святослава.



Зверніть увагу на карту, а саме на межі Давньоруської держави до кінця князювання Святослава? Дійсно, Святослав був великим воєначальником і навіть сьогодні Російське історичне товариство включило його до списку ста найбільших воєначальників.



Запишіть відповідь у колонку "Територія".







Привніс чи Святослав щось нове в систему управління держави?











Система, при якій князь для управління територіями садить правити в містах своїх синів, носить назву "намісництво".



Запишіть відповідь у колонку "Публічна влада".



Чи відомо щось про правову систему в правління Святослава, чи існували закони, обов'язкові для всіх? Дійсно, єдиних зведень законів не існувало, тому в цій графі ми ставимо прочерк.



Запишіть відповідь у колонку "Закони".



Чи зберіг Святослав суверенітет Давньоруської держави? Він не тільки проводив успішну самостійну зовнішню політику, а й змусив волзьких булгар платити данину, а так же успішно воював з Хозарський каганат. Зверніть увагу на карту, на ній позначені походи Святослава на два цих держави. Відповідно, ми можемо записати, що Святослав, як і його попередники здійснював самостійну внутрішню і зовнішню політику.



Запишіть відповідь у колонку "Суверенітет".



Щось нове в податковій системі було створено Святославом? Дійсно, Святослав зберіг систему оподаткування, введену його матір'ю Ольгою.



Запишіть відповідь у колонку "Податкова система".



Зробимо висновок. Дайте відповідь на запитання: за якими основними напрямками перші руські князі вносили свій внесок у становленні державності на Русі?





А що не розвивалося, на що перші руські князі звертали менше уваги, на яку ознаку держави?







Розгадати кросворд.







§ 7, відповісти усно на питання після параграфа



Виставити оцінки за урок, подякувати навчаються за роботу.

















Ті, що навчаються знаходять на карті Новгород



Відповідь учнів: 882 м



Відповідь учнів: з походом князя Олега на Київ



Запис дат в зошит





Ті, що навчаються читають текст і відповідають на питання. Відповідь учнів: суть норманської теорії: держава у східних слов'ян створили скандинави. Представники норманської теорії: Г. З. Байєр, Г. Ф. Міллер і А. Л. Шльоцер. Суть антинорманской теорії: варяги не зіграли скільки-небудь істотної ролі в становленні Давньоруської держави. Представники антинорманской теорії: М. В. Ломоносов, Д І. Іловайський. Сьогодні вчені схильні вважати, що держава виникла в результаті закономірного розвитку східнослов'янського суспільства, варягів закликали на князювання, отже, сама ця форма влади у слов'ян вже існувала.









Ті, що навчаються креслять таблицю в зошиті







Ті, що навчаються читають текст





Відповідь учнів: об'єднав Новгород і Київ, закладено територіальне ядро Давньоруської держави - Київ.





Ті, що навчаються працюють з картою





Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: Олег прийняв титул "князя", апаратом примусу була дружина (армія).



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: немає



Відповідь учнів: так







Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: так. Зовнішня політика: вдалий похід на Візантію (договір 911 р).



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: племена платили данину

Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Ті, що навчаються читають текст

Відповідь учнів: немає даних



Ті, що навчаються працюють з картою









Ті, що навчаються заповнюють таблицю.

Відповідь учнів: немає



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.





Відповідь учнів: немає



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: так, він вів самостійну зовнішню політику (договір з Візантією 944 р).



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: податок отримав назву "полюддя".



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: Ігор і його дружина гине від рук древлян після того, як князь повернувся вдруге зібрати полюддя.



Ті, що навчаються читають текст



Відповідь учнів: немає, але на зберегла територію після Ігоря і ввела цвинтарі як адміністративні центри, центри торгівлі і збору данини.



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: немає



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: немає





Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: так



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: Ольга ввела розмір данини - уроки і місця для збору данини - погости.



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Ті, що навчаються читають текст





Ті, що навчаються працюють з картою

Відповідь учнів: так





Ті, що навчаються заповнюють таблицю.





Відповідь учнів: він зберіг титул князя і опору на дружину, а так само став садити на князювання в містах своїх синів.













Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: немає



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.





Відповідь учнів: так





Ті, що навчаються працюють з картою







Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: немає



Ті, що навчаються заповнюють таблицю.



Відповідь учнів: 1. збереження і розширення території, 2. захист суверенітету.



Відповідь учнів: вдосконалення правової системи.



Ті, що навчаються розгадують кросворд.



Ті, що навчаються записують д / з















КРОСВОРД

«ОСВІТА ДАВНЬОРУСЬКОГО ДЕРЖАВИ»






1




















2


















3















4
















5













6




















7
















8












9















10









11











питання:


1. Релігія, яку прийняла Ольга в 955 р, перебуваючи у Візантії.

2. Армія князя, яка брала участь не тільки у військових походах, а й при обході земель для збору данини.

3. Місто, один із центрів, навколо яких об'єднувалися східнослов'янські племена і відбувалося утворення Давньоруської держави.

4. Назва східнослов'янського племені, яке вбило князя Ігоря і його дружину під час повторного збору данини.

5. Розмір данини, встановлений княгинею Ольгою.

6. Система управління землями, при якій сини князя садили правити від імені батька в давньоруських містах.

7. Договір про союз з цією державою, датований 944 р, вперше містив назву нашої держави як «Руська земля».

8. Один з братів-варягів, покликаний на князювання в 862 р, засновник першої в Росії царської династії.

9. У період правління цього князя, в результаті його успішних військових походів Хозарський каганат і Волзька Булгарія платили данину Давньоруської держави.

10. Князь, який отримав владу над новгородськими землями після смерті Рюрика, який захопив Київ, об'єднавши, тим самим, два головні центри східних слов'ян. Нерідко розглядається як засновник Давньоруської держави.

11. Адміністративно-територіальні одиниці Стародавньої Русі, місця збору данини, введені княгинею Ольгою.


Головне слово: один з головних ознак держави.




<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Тема уроку: Освіта Дренверусского держави

Мета уроку: На основі знань про сутність держави та її ознаки визначити роль перших руських князів в становленні державності на Русі.

Завдання уроку:

освітні:

- розширити, систематизувати і актуалізувати знання учнів про правління перших руських князів;

- учні повинні знати час правління перших руських князів, основні напрямки їх внутрішньої і зовнішньої політики;

розвиваючі:

- учні повинні вміти працювати з історичними довідками, виділяти основну інформацію з тексту;

- учні повинні вміти заповнювати зведену таблицю і робити на її ОСНВ висновки.

виховні:

- сприяти вихованню почуття поваги і гордості за минуле нашої держави.