Географія 7 клас
Урок по темі: «Південна Америка. Географічне положення
і історія відкриття материка »
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта світу, атласи, контурні карти,
зошити.
Мета уроку:
а) освітня - навчити давати характеристику фізико - географічного положення материка Південна Америка;
б) розвиваюча - продовжити формування умінь працювати з картою, атласами та контурною картою.
в) виховна - формування самостійності.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми уроку.
Визначення цілей.
Хлопці, ми починаємо вивчати материк Південна Америка. Тема нашого уроку:
"Південна Америка. Географічне положення і історія відкриття материка ».
Відкрийте підручники на с. 166-168, атласи і спробуйте самі визначити мету нашого уроку, що ви хочете дізнатися.
Розгляньте обриси цього материка, його берегову лінію, океани і моря, які омивають його.
3 .Ізученіе нової теми.
Цей материк по контурах берегів дуже схожий на гроно винограду, яка висить на Панамському перешийку. Берегова лінія проста - жодного великого затоки, півострова.
За величиною вона посідає четверте місце серед всіх материків (стр.7учебніка).
Подивіться на карту і визначте, чим відрізняється Південна Америка від інших материків.
Південна Америка - материк багатьох рекордів (атлас стор.30),
Знайдіть в атласі і нанесіть на контурну карту.
1.Здесь знаходиться найдовша гірська ланцюг - Анди
2.Здесь знаходиться найвища вершина Західної півкулі - Аконкагуа.
3.Здесь знаходиться саме високогірне озеро - Тітікака.
4. Тут знаходиться найбільша низовина - Амазонська.
5. Тут знаходиться найбільша повноводна ріка світу - Амазонка.
Вивчення будь-якого материка починається з його географічного положення.
Практична робота:
Для визначення географічного положення материка виконаємо практичну роботу з картами атласів і контурними картами за планом:
1.Як розташований материк щодо екватора і нульового
меридіана.
2.Крайніе точки материка. Знайдіть їх в атласі, підпишіть на
контурній карті і визначте їх географічні координати.
Північна точка - мис Гальінас 12градусов пн.ш. 72 з.д.
Південна точка - мис Мис Фроуорд 54градуса пд.ш. 71 з.д.
Західна точка - мис Паріньяс 5 градусів пд.ш. 81 з.д.
Східна точка - мис Кабу - Бранку 7градусов пд.ш.
35 з.д.
3. Визначте протяжність Південної Америки з півночі на південь по 70 градусу з.д. і з заходу на схід по10 градусу пн.ш.
(За 70 градусу з.д. - 7350 км.)
(За 10 градусу пн.ш. - 4655 км.)
Хлопці визначають і роблять висновок:
«Протяжність Південної Америки з півночі на південь більше, ніж з
заходу на схід (навіть в найширшій частині), значить природні умови в більшій мірі будуть змінюватися з півночі на південь. »
4. В яких кліматичних поясах розташований материк?
Знайдіть в атласі і нанесіть на контурну карту.
5. Які океани і моря омивають материк?
Знайдіть в атласі і нанесіть на контурну карту.
А тепер подорожуємо від крайньої північної точки до південної за годинниковою стрілкою, називаємо географічні об'єкти і наносимо їх на контурну карту.
Атлантичний океан - Карибське море - о. Тринідад - затока Ла -сукня - о. Вогняна Земля - протоку Дрейка. Показуємо по черзі ці об'єкти на карті біля дошки, прикріплюємо магнітами, наносимо на контурну карту.
Історія дослідження Південної Америки (повідомлення вчителя)
Існує ряд гіпотез, переказів і документів про плавання до берегів Америки жителів Африки і Європи, але честь відкриття Південної Америки належить Христофору Колумбу (доповідь про Христофора Колумба)
Повідомлення учениці 7 класу
Розповіді мандрівників про далекі країни Сходу, про багатство і розкоші Індії спонукали у Христофора Колумба ідею плисти з Європи до Індії не на схід навколо Африки, а на захід через океан і досягти Індії з іншого боку. Він довгий час збирав дані для підкріплення свого великого задуму: багато читав, вивчав карти. Христофор Колумб був досвідченим моряком, талановитим організатором. Свої подорожі Колумб починав від берегів Іспанії, тому що йому вдалося переконати іспанських королів спорядити експедицію.
З неймовірними труднощами він зібрав команду і 3 серпня в плавання вийшли 3 корабля. 11 жовтня в 10 годині вечора кораблі досягли островів Центральної Америки. Колумб був упевнений, що знайшов шлях до Індії. З його легкої руки тубільців, які жили на цих островах, стали називати індіанцями. Усюди іспанців вражала тропічна рослинність і Колумб вперше побачив культурні рослини - тютюн і картопля. Один з кораблів сів на мілину і розбився, а два залишилися корабля повернулися в Іспанію. Через півроку була організована друга експедиція, відкриття якої були незначні. І після довгих принизливих клопотів йому вдалося спорядити кораблі для третього плавання. Але коли він прибув на острови, королева Іспанії злякалася, що Колумб буде правителем островів, прислала уповноважених людей, які закували Колумба в кайдани і відправили до Іспанії. Два роки довелося Колумбу доводити свою невинність.
Лише в 1502 році він відправився в своє четвертого плавання, яке було найбільш невдалим, після якого він тяжко захворів і помер. Але до кінця життя він був упевнений, що він був в Індії.
Але думка про те, що нові землі, відкриті Колумбом, що не західні береги Індії а нова частина світу, вперше була висловлена італійським мореплавцем Амеріго Веспуччі, на честь якого був названий материк (1507г). Він склав перші описи нових земель, які пізніше були
названі його ім'ям.
Учитель: Для географічної науки справжнім відкриттям Південної Америки були експедиції німецького географа і мандрівника Олександра Гумбольдта повідомлення про Гумбольдта.
Російський ботанік Н.І. Вавилов в 1923 - 1933 роках під час своїх експедицій на материк встановив географічні центри древніх вогнищ землеробства і походження деяких культурних рослин, батьківщиною яких є Південна Америка. (слайд № 6).
4.Закрепленіе (Тест)
1. Покладіть материки у міру зменшення їх площі:
а) Південна Америка
б) Африка
в) Австралія
г) Антарктида
(б, а, г, в)
2.Самое високогірне озеро світу:
а) Чад
б) Вікторія
в) Тітікака
г) озеро Ейр
3. Найвища вершина Західної півкулі:
а) Мак - Кінлі
б) Аконкагуа
в) Кіліманджаро
г) Еверест.
4. Найбільш повноводна ріка світу:
а) Ніл
б) Муррей
в) Замбезі
г) Амазонка
5. Південну Америку відкрив:
а) Н. І. Вавилов
б) А. Гумбольдт
в) Амеріго Веспуччі
г) Х. Колумб
6. Крайньою північною точкою Південної Америки є:
а) мис Голковий
б) мис Йорк
в) мис Гальінас
г) мис Байрон
7. Найдовша гірський ланцюг Західної півкулі:
а) Аппалачі
б) Мак - Кінлі
в) Кордильєри
г) Анди
5.Повторення вивченого матеріалу. Географічні завдання.
1. Африка і Південна Америка простяглися з півночі на південь приблизно
на 7,5 тис. км. Обидва ці материка перетинаються екватором. У чому
ж відмінності в їх географічному положенні?
2.Сравніте характер берегової лінії Африки, Австралії і Південної
Америки.
3.Сравніте як відбувалося географічне дослідження Африки і
Південної Америки.
4.У науковому дослідженні Південної Америки велика роль Олександра Гумбольдта. Чи можна виділити чиюсь особливу роль в географічному дослідженні Африки? Аргументуйте свою точку зору.
5.Есть чи необхідність в організації науково-дослідних
географічних експедицій в Південну Америку та Африку в даний час? Свою відповідь аргументуйте.
Визначте, до якого з вивчених материків відносяться ці питання:
Африка - Австралія
1. Цей материк відкрили голландці
2. Крайня південна точка цього материка мис Голковий
3.Самое жаркий і сухий материк планети
4. На цьому материку знаходиться найдовша річка світу
5. Єдиний материк, де немає діючих вулканів і землетрусів
6. Омивається Індійським океаном на сході
7. На цьому материку знаходиться водоспад Вікторія
8. Корінних жителів цього материка називають аборигени
9. На цьому материку знаходиться музей Джеймса Кука
10. На цьому материку знаходиться річка, яка двічі перетинає екватор
Відповіді: Африка 2, 4, 6, 7, 10.
Австралія 1, 3, 5, 8, 9
Завдання додому: сторінка 166 -168 в підручнику, виконати завдання на
контурній карті № 8, написати есе «Уявне
подорож по Південній Америці »
Рефлексія.
-
Як ти оцінюєш свою роботу на уроці?
-
Чи доступно було виконання практичної роботи?
-
Стануть в нагоді тобі знання по темі уроку?