Ельміра Мудра
НОД по ознайомленню з навколишнім світом у підготовчій групі Тема «Знайомство з історією села Родникове»
цілі:
1. Ознайомити дітей з утворенням села;
Вчити орієнтуватися на карті села;
Виявити і закріпити знання дітей про визначні пам'ятки села.
2. Розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, увагу, емоційну чуйність, власну думку про навколишню дійсність, творчу активність.
3. Виховувати любов до рідного краю, гордість за людей, що живуть в селі.
Словникова робота:
Активізувати мова дітей, навчаючи використовувати слова: пам'ятка, пам'ятник, джерело, храм, ставок, джерело.
Правильне застосування дітьми прислів'їв і приказок:
Немає в світі краше Батьківщини нашої. Родина краше сонця, дорожче золота. Рідна сторона - мати, чужа - мачуха. Вдома і стіни допомагають. За морем тепліше, а у нас світліше. Дурна та птиця, якій своє гніздо не миле. Живеш на стороні, а своє село все на розумі.
Попередня робота:
Екскурсія по селу; цільові прогулянки по вулицях села; екскурсія: в школу, амбулаторію, аптеку, будинок культури; розглядання альбомів «Моє село»; виготовлення карти села Родникове; виготовлення альбому для методичного кабінету «Історія села Родникове»; створення комп'ютерної презентації «Історія села Родникове»; пізнавальне заняття по темі: «Село Родникове на мапі Сімферопольського району».
Дидактичні ігри: «Дізнайся, де я перебуваю», «Так чи не так», «Визнач місце на карті».
Розучування вірша З. Александрової «Батьківщина», пісні «Що таке Батьківщина?» Сл. І. Черницької, муз. А. Флярковського.
Знайомство з прислів'ями та приказками про Батьківщину.
Малювання на тему «Моє село».
Методичні прийоми:
Розповідь і узагальнення; використання технічних засобів навчання (комп'ютер); Сюрпризний момент; робота з картою; пояснення; проблемна ситуація.
Матеріали для заняття:
Прапор РФ, шкатулка, книга, комп'ютер, карта, указка, фотографії, картинки квест, глобус; серця з картону, ножиці, магніти, мольберт, плями.
Хід заняття:
- Хлопці, сьогодні ми будемо говорити про малу Батьківщину. Скажіть мені, будь ласка, що таке Батьківщина?
- Родина - це країна, в якій ми живемо.
- Абсолютно вірно. Про Батьківщину є дуже багато віршів, хлопці вам розкажуть вірш З. Александрової «Батьківщина»
- Якщо скажеш слово Батьківщина
Відразу в пам'яті встаё т:
Старий будинок, в саду смородина,
Товстий тополя біля воріт.
Біля річки берізка скромниця,
І ромашковий бугор,
А іншим, напевно, згадатися
Свій рідний московський двір.
У калюжах перші кораблики,
Де недавно був каток.
І великий сусідній фабрики
Гучний радісний гудок.
Або степ від маків червона,
Золота цілина.
Родина буває різна,
Але у всіх вона одна.
- А ще про Батьківщину є багато чудових пісень, заспіваємо пісню «Що таке Батьківщина?» Сл. І. Черницької, муз. А. Флярковського.
1. «Що таке Батьківщина?»
Мами я запитала.
Посміхнулася матуся,
Повела рукою:
«Це наша Батьківщина,
Мила Росія,
Немає іншої на світі
Батьківщини такий! »
2. У серці ти у кожного,
Родина - Росія!
Білі берізки,
Колос налитої.
Ні тебе Привільне
Ні тебе красивіше,
Немає іншої на світі
Батьківщини такої.
- Спасибі, хлопці, за пісню. Дуже гарна пісня.
Хлопці, скажіть, як називається наша країна?
Правильно, молодці, ми з вами живемо в Росії. А що таке мала Батьківщина?
(Вихователь передає кожній дитині прапор РФ і вони по черзі дають відповіді) Абсолютно вірно. Мала Батьківщина - це місце, де ми живемо, це все, що нас оточує.
Родина - це наше майбутнє, це впевненість в тому, що тут нам найкраще буде жити. Родина - це все те, без чого людина просто не може жити.
А як називається наша мала Батьківщина?
А як звуться люди, які живуть в нашому селі?
Давайте, хлопці, згадаємо прислів'я і приказки про малу Батьківщину.
Сьогодні ми з вами поговоримо про нашу малу батьківщину, про наше село Родникове.
Я прийшла на заняття з чарівною скринькою, і вона допоможе нам краще пізнати наше село.
З неї я буду діставати різні предмети. Кожен предмет буде означати якесь завдання, їх ми з вами і будемо виконувати.
Шкатулка відкривається - казка починається. (шкатулка відкривається під музику, вихователь дістає книгу).
Я вам зараз розповім Легенду про джерелі Тобе-Чокрак.
Джерело Тобе-Чокрак, що відноситься до природних пам'яток Криму, розташований на місці заснування храму-каплиці на честь ікони Божої Матері «Мальовничий джерело» в селі Родникове Сімферопольського району. У Криму, в силу природних особливостей рельєфу і відсутності повноводних річок, вода завжди цінувалася на вагу золота. Тому джерела Криму завжди ретельно оберігалися і про їх походження складали легенди. Раніше, уздовж великих і не дуже дорогий Криму часто зустрічалися фонтани і каптованого (укладені в трубу) джерела. Таким джерел - фонтанів завжди виявлялося шанування і часто вони були центром суспільного життя села або селища. З приходом до Криму водопровідної цивілізації, значимість джерел сильно зменшилася, але все одно багато джерел і раніше користуються популярністю серед жителів і гостей Криму.
Не є винятком з правил і джерело Тобе-Чокрак, який знаходиться в нашому селі, по трасі Сімферополь-Євпаторія. Назва джерела Тобе-Чокрак з кримськотатарського перекладається як «джерело у пагорба» або «верхній джерело». Джерело дав назву одній з річок Криму, витоком якої він є.
Про джерелі Тобе-Чокрак є легенда. В одному з сіл Криму, колись давно жили хлопець і дівчина, які дуже любили один одного. Але батько дівчини був проти вибору дочки, і закохані вирішили бігти. Батько дівчини був людиною багатим, він вирішив повернути дочку і відправив за ними погоню. Закохані тікали від погоні по розпеченому безмежним степах Криму, але сили стали залишати молодих людей. Тоді дівчина звернулася з палкою молитвою до Всевишнього. Господь почув слова дівчини і звернув її в джерело з чистою джерельною водою. Так дівчина врятувала свого коханого від смертельної спраги. З тих пір пройшло багато років, але джерело цей існує в Криму і понині.
Вода з джерела Тобе-Чокрак надходить в ставок. Тут же є облаштована майданчик, на якій часто зупиняються як машини, так і екскурсійні автобуси. Вода в джерелі Тобе-Чокрак завжди холодна і смачна і чудово втамовує спрагу. А трохи вище каптажу можна побачити панно з мозаїки, на якому зображена дівчина, питуща воду.
Біля джерела встановлено православний хрест на місці заснування храму-каплиці на честь ікони Божої Матері «Мальовничий джерело».
Показ фотографій:
Лише з високого пагорба
Вниз тихенько подивлюся.
Ось село моє рідне
Бачу Батьківщину мою.
Широчінь полів нас захоплює
Сади шумлять зелені,
Щебечуть голосно птиці.
І немов стрічка по селу
Стежка вдалину прагнути.
А що за люди тут живуть
Привітні їх погляди.
Щоб був порядок і затишок
Вони трудитися раді.
Бути може, десь є місця інші
Щасливішим, багатшим є краю.
Але мені завжди миліше і серцю ближче.
Улюблена селище моє.
- Вам сподобалася легенда?
- Так.
- Станьте біля стільчиків погуляємо по нашому селу.
Физкультминутка (під музику)
Ми по джерельну гуляємо, (крокуємо)
За природою спостерігаємо. (повороти голови вправо і вліво)
Вгору на сонці подивилися (дивимося вгору)
І нас промінчики зігріли. (руки вгору, ворушимо пальцями)
Пташки в будиночку сидять. (присіли)
Пташки по небу летять (руки вгору - вниз)
І по купинах скачуть. (стрибки)
І ніхто не плаче.
Ми з вами погуляли по селу, скажіть, які вулиці є в нашому селі?
Покажіть вулиці нашого села по карті.
(діти виходять і показують вулиці на карті - Сонячна, Стадіонна, Сумська, Кримська, Джерельна, Комарова).
А нам пора знову заглянути в нашу скриньку (дістає пляму).
Наш конкурс називається «Подивися і дізнайся». Я вам буду показувати відомі місця нашого села, де ви часто буваєте, де бувають ваші батьки. Ви повинні дізнатися про це місце, сказати, як воно називається, і позначити його на карті.
А заважати вам в цьому буде шкідлива пляма, вона буде закривати частину фотографії.
Але ви постарайтеся розглянути фотографію уважно.
1 фотографія. Що це?
Для чого нам в селі потрібна аптека?
Позначте її на карті.
2 фотографія. Що це?
Для чого нам в селі потрібен дитячий сад?
Позначте його на карті.
3 фотографія. Що це?
Для чого нам в селі потрібна пошта?
Позначте її на карті.
4 фотографія. Що це?
Для чого нам в селі потрібна амбулаторія?
Позначте її на карті.
5 фотографія. Що це?
Для чого нам в селі потрібна школа?
Чого навчають у школі?
Позначте її на карті.
6 фотографія. Що це?
Для чого нам в селі потрібен Будинок культури?
Позначте його на карті.
Молодці, ви чудово впоралися із завданням.
Прийшов час знову заглянути в нашу скриньку (дістає ножиці).
Завдання називається «Збери картинку». Пропоную вам зібрати розрізану картинку і назвати, що на ній зображено.
Що це?
Коли ми приходимо до цього пам'ятника?
Коли ми відзначаємо це свято?
А для чого ми приходимо до цього пам'ятника?
Позначте це місце на карті.
Молодці, хлопці! Ви знову впоралися із завданням.
Заглянемо в нашу скриньку в останній раз (дістає сердечка).
І остання гра називається «З любов'ю до села». Я почну пропозицію, а ви його продовжите.
«Я люблю своє село бо ...»
(Вихователь передає кожній дитині серце, і вони по черзі дають відповіді)
Хлопці, зараз ви сказали про своє селі чудові слова.
Я вам хочу прочитати ще один вірш про рідний край.
(Вірш, читається на тлі музики
«Чарівна дорога» муз. А. Степаненко)
Люблю мій край ...
Як дивно це чути:
Адже кожна людина свій любить край!
Але небо тут синє, сонце вище,
І в колір бузку тут пофарбований май!
Дощем і сіном пахне літо,
Кличе прохолоду джерело
А осінь золотом одягнена,
Пливуть клаптиками хмари.
Люблю мій край!
Я багато місця бачила,
І можна хоч півсвіту обійти,
Але ближче і рідніше рідного краю,
Я думаю мені більше не знайти.
Я вам дарую сердечка в пам'ять про наше занятті. На них написано «З любов'ю до джерельна»
(сердечка вручаються під пісню «Те берізка, то горобина»)
На цьому наша подорож по селу Родникове закінчилося. Вам воно сподобалося?