Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


НСД «Історія паперу»





Скачати 7.81 Kb.
Дата конвертації 15.09.2018
Розмір 7.81 Kb.
Тип Папір. властивості паперу

Світлана Отченашенко
НСД «Історія паперу»

«ІСТОРІЯ ПАПЕРИ»

мета:

уточнити і розширити уявлення дітей про папері, е видах, властивостях; про використання паперу в життя людини;

познайомити дітей з історією паперу; з копіювальним папером;

розвивати дослідницькі дії, увага, пам'ять, мислення;

виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу, допитливість.

Словникова робота: папірус, береста, пергамент, копіювальний папір.

Устаткування: прямокутні листочки паперу однакового розміру різних видів.

Папір: обгортковий (подарункова, цукеркові фантики); газетна, картон, оксамитова, гофрований, самоклеюча; санітарна (серветки, туалетний папір, альбомна, копіювальна. Предмети виготовлені з паперу. Олівці.

Попередня робота: розгляд предметів зроблених з паперу.

Література: Л. Н. Прохорова. Організація експериментальної діяльності дошкільнят. Методичні рекомендації. - М: АРКТИ, 2003.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Діти виходять в роздягальню. В цей час пом. Вос-ля і чергові готують робочі місця для обіймання.

Вос-ль. Показує дітям кораблик зроблений з паперу, читає уривок з вірша В. Юркова «Паперовий кораблик».

«Кораблик неміцний, кораблик паперовий

Він у водному просторі, мчить відважно.

До невідомим країнам, в чужі місця.

Кораблик паперовий з назвою - «МРІЯ».

Вос-ль. Хлопці, пропоную вам відправиться на цьому паперовому кораблику в подорож в паперову країну. Ви згодні?

Тоді сміливіше в дорогу.

Діти проходять в групу, сідають за столи. (На столах у них лежать зразки паперу різних видів).

Вос-ль. У паперовій країні дуже багато паперу. Перед вами різні види паперу. Візьміть паперові листочки в руки. Розгляньте їх, помацайте, погладьте.

Вся папір однакова?

Діти: Ні.

Вос-ль. Чим відрізняються листочки? (Відповіді дітей)

Пограємо в гру «Знайди таку ж смужку, як я». Зараз, той, кого я попрошу, візьме один з листочків паперу в руки, назве його, і ми все знайдемо такий же і відкладемо його в сторону. Так ми будемо грати поки все листочки паперу не закінчується.

(Дітям пропонується для гри папір різних видів. Обгортковий, газетна, картон, оксамитова, гофрований, самоклеюча, санітарна, альбомна).

Вос-ль. Як ви думаєте, люди спочатку навчилися писати або придумали папір для письма? (Відповіді дітей)

З чого роблять папір? (Відповіді дітей)

У стародавні часи люди рідко їздили з однієї країни в іншу. Телефонів тоді теж ще не було. Але їм потрібно було спілкуватися. Вони писали один одному листи. Писати люди навчилися набагато раніше, ніж винайшли папір. У Греції писали на сирих глиняних плитках, або дощечках, залитих воском. На них букви видавлювали гострою паличкою. (Показ ілюстрації).

В Єгипті на берегах річки Ніл ростуть очеретяні рослини під назвою папірус, які нагадують нашу осоку, тільки багато великих розмірів листя папірусу розрізали на шматочки і склеювали між собою.

Довжина склеєних смужок папірусу досягала сто кроків. (Показ ілюстрації) На таких смужках писали довгий час, поки в Туреччині в місті Пергам не винайшли пергамент. (Показ ілюстрації) Пергамент виготовляли зі шкіри цілих стад телят і овець. (Показ картинки)

А на Русі на березової корі - бересті. (Показ картинки)

Вперше папір був винайдений в стародавньому Китаї. Винайшов її китаєць Цай Лунь. (Показ картинки). Папером захоплювалися всі країни, але китайці тримали в таємниці чудовий спосіб її виготовлення. Минуло багато часу, поки секрет виготовлення паперу дізналися всі. У наш час папір за китайською технологією виготовляють на спеціальних паперових фабриках з дерев. (Показ картинки)

Ми з вами повинні бережно ставитися до паперу, не витрачати її даремно. Дбайливим ставленням до паперу ми рятуємо дерева. Пам'ятайте про це.

Які предмети, зроблені з паперу є в нашій групі або у вас вдома?

Діти перераховують паперові предмети.

Вос-ль. Чи може бути так, щоб всі предмети і речі були зроблені з паперу?

Відповіді дітей.

Вос-ль. Як ви думаєте, чому з паперу не роблять меблі, не шиють одяг?

Відповіді дітей.

Вос-ль. Пограємо в гру «Буває, не буває».

Якщо я назву вам предмет, і він може бути виконаний з паперу, ви ляскаєте в долоні. Якщо немає, присідаєте. Будьте уважні. (Слова: книга, стілець, взуття, альбом, газета, дзеркало, шарф, яблуко, журнал).

Читає загадку Станіслава Костенко і демонструє дітям предмети, зроблені з паперу по тексту.

«Вона буває докумнтом,

Плакатом, фантиком, конвертом,

Листом, шпалерами, листівкою,

Альбомом, книгою, упаковкою,

Серветкою, віялом, талони,

Вона буває і грошима.

А що? Догадуйтеся самі! »

Зараз ми з вами будемо дослідниками і дізнаємося, якими властивостями володіє папір.

1. Візьміть газетний шматочок і опустіть у воду. Що з ним відбувається. (Він намокає)

2. Візьміть картонну папір і за допомогою ножиць поділіть навпіл. (Ріжеться, важко)

3. Візьміть гофрований шматочок і пальчиками поділіть на так шматочка, три. (Рвётс я)

4. Візьміть альбомну папір, покладіть на долоню, стисніть. Що сталося з папером? (мнеться)

5. Вос-ль показує сам

Візьму одну смужку, притисну її до ножиць і протягну ножиці по папері. Що трапилося? (Папір скрутило)

Папір може скручуватися. Це теж її властивість.

Які властивості паперу ви знаєте?

У мене є цікава папір. Ось така. (Показує копіювальний папір.

Ви зустрічалися з нею раніше?

Як ви думаєте для чого вона потрібна?

Папір потрібна для отримання кількох однакових зображень - копій

Зараз ми це і побачимо. Обстежуємо копіювальний папір.

Які сторони у паперу?

Спільно з дітьми робимо висновок, що одна сторона у копіювального паперу «жирна» - яскрава, з фарбою, а інша «матова» - тьмяна.

Я буду малювати малюнок. Візьму один аркуш паперу. Щоб намалювати два малюнки, скільки потрібно взяти листочків паперу?

Відповіді дітей.

Вос-л. Для того щоб малюнки вийшли однакові між листами покладу копіювальний папір. Як ви думаєте, яким боком потрібно поожіть копіювальний папір? (Перевіряємо дві версії і робимо висновок - копіювальний папір потрібно покласти на лист жирно стороною, потім покласти ще папір і тоді можна рисо вать).

Діти складають папір, малюють за своїм задумом. Розглядають роботу.

Вос-ль. Скільки малюнків у вас вийшло?

Як вам вдалося це зробити?

Як ви думаєте чи можна отримати 5 копій відразу?

Відповіді дітей.

Вос-ль. Ваші версії ми перевіримо на наступному занятті.

Вам потрібно збиратися в зворотний шлях. Розкажіть, що вам найбільше запам'яталося в паперовій країні?

Наш кораблик «Мрія» вирушає в дорогу назад.

«Кораблик неміцний, кораблик паперовий

Він у водному просторі, мчить відважно.

До невідомим країнам, в чужі місця.

Кораблик паперовий з назвою - «МРІЯ».

(Діти виходять в роздягальню).

Ми з вами знову опинилися в дитячому саду. Подякуємо один одного за чудову подорож. Спасибі всім.