Олена Горобець
Ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з природою, історією та побутом Кубані
Заняття № 2. Октябрь.
Тема. В яких будинках жили в старовину на Кубані.
Екскурсія в районний музей.
Перегляд тематичної експозиції «Хата козака».
Мета. Оздоровлення організму дітей, збагачення новими враженнями,
знайомство з історією рідної кубанської станиці, її культурою і
побуту.
Хід заняття.
Хлопці, сьогодні ми підемо з вами в музей. Правила поведінки ті ж повторіть (відповіді дітей). Дорога йде по тих самих вулицях. Обмінюємося враженнями про те, які відбулися зміни, згадуємо те, що дізналися під час попередньої екскурсії. Нагадування про те, що в музеї потрібно вести себе тихо. Слухаємо розповідь працівника музею і дивимося експозицію.
Словник: піч, рогач, чавун, глечик, макітра, рубель, скриня, лавка, іглиця, кочерга, чаплійка і ін.
Прослухавши розповідь, діти дякують, задають питання, якщо вони є, прощаються з працівниками музею, йдуть.
Якщо дозволяє час можна в парку провести рухливі ігри.
Заняття № 3. Ноябрь.
Тема. Кубанські посиденьки (досвітки).
Мета. Ознайомити дітей зі способом життя, укладом, побутом кубанських
козаків. Дати поняття про те, що на Кубані все переплелося, в
звичаї, пісні, ігри, приказках багато спільного, схожого з
російським, українським.
Хід заняття.
Хлопці, ви знаєте, що осінь закінчується. Життя сільського жителя багато в чому залежить від пори року. Роботи в полі і на городі стає менше, дні коротше, ночі довші. Все більше часу ми проводимо в будинку біля телевізора. Що роблять ваші бабусі і мами, дивлячись телевізор? (В'яжуть, вишивають, шиють.) А тата і дідуся? (Читають газети.)
Ось так і за старих часів жінки пряли, ткали, в'язали - займалися рукоділлям. Чоловіки чинили упряж і ін. Утворює. Щоб не було нудно, сусіди збиралися в одному будинку і за рукоділлям, іграми, піснями, бесідою коротали довгі, зимові вечори. Такі вечори на Кубані називалися досвітки.
Хлопці, давайте ми з вами уявимо собі, що козаки і козачки прийшли на досвітки, допоможіть мені прибрати столи до стіни, щоб більше було місця. Ставте стільці в ряд - це буде лавка. Почнемо наші посиденьки з хороводу. Цей хоровод можна співати і на кубанському мовою і по-російськи, ми заспіваємо по-російськи. «На горі то калина».
Сідайте діти на лавку. Читати вміли не всі козаки, і якщо серед них перебував «грамотний» людина, то він читав «Евангилие» або «Біблію», а всі слухали.
Вихователь читає «Тупіт» з книги «Священна історія для дітей» стор. 3.
Які ж посиденьки без ігор. Проводиться гра «Ворон».
У цей час вихователь накидає шаль, надягає окуляри, зображуючи бабусю каже: «Сідайте дітки на лавку, слухайте загадки».
У хаті - хата
На хаті - труба
Зашуміло в хаті,
Загуло в трубі,
Бачить полум'я народ,
А гасити не йде. Піч.
* * *
варто бичок
подбоченясь бочок
Шипить, кипить
Всім чай пити велить. Самовар.
Завжди в роті, а не проковтнеш. Мова.
Молодці, а тепер слухайте приказки про працю.
- У вмілого руки не болять.
- У вашій хаті нє з руки прясти.
- Видно шо Килина хліб пече, все ворота в тісті.
А тепер пограємо в «Цапки».
Діти підставляють по одному пальцю підлогу долоню вихователю:
Під моєю дахом
зібралися миші
Заєць, їжачок. Цап.
Чий пальчик попався, той сідає на лавку.
Але ось і прийшла пора розходитися по домівках. До побачення. На добраніч.