Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок історії до 70-річчя Великої Перемоги





Скачати 38.32 Kb.
Дата конвертації 13.03.2018
Розмір 38.32 Kb.

Автор: Аккужіна Раміля Рафкатовна, вчитель історії і суспільствознавства,

МОБУ Ліцей № 9, г.Сібай


Урок історії Башкортостану в 9 класі

по темі: «Воїни Башкортостану в боротьбі з фашистами»

До 70-річчя Великої Перемоги!

Тип уроку:

Вивчення нового матеріалу з елементом історичного краєзнавства,

з використанням інформаційно-комунікативних технологій.


Методи навчання:

Ілюстративно-репродуктивний, пошуковий, особистісно-орієнтований, словесний.


Організація діяльності учнів:

-Постановка проблемного питання

-Беседа

-дослідження ( «Уродженці Сібая на фронтах Великої Вітчизняної війни»)

-обговорення проблемного завдання


Обладнання уроку:

-Підручник Кульшаріпова М.М. «Історія Башкортостану. XX століття. »,

Уфа, 2001 г.

-Мультімедійная установка

-Інтерактивна дошка


Технологічна карта уроку:

Урок адаптований до умов навчального процесу в ліцеї: тема розкривається на двох уроках по 30 хвилин кожен. Урок побудований з урахуванням вікових особливостей учнів 9 класу, відповідно до програми Міністерства освіти. Матеріал для презентації підібраний відповідно до тексту базового підручника. Презентації уроку є ілюстративним матеріалом для вивчення нового матеріалу. Завдання для учнів допоможуть активізувати процес навчання.


Область застосування розробки:

Урок, класна година, позакласний захід.


Дидактична мета:

Створення умов для прояву пізнавальної активності учнів, виховання і розвитку їх індивідуальних здібностей.




Місце уроку:

На вивчення теми «Воїни Башкортостану в боротьбі з фашистами» по календарно-тематичного плану відводиться 2 уроки (по 30 хвилин).

Урок присвячується наближається ювілею - 65-річчя Великої Перемоги над фашистською Німеччиною.

При вивченні нового матеріалу використовується сучасні комунікаційні системи: матеріали мережі Інтернет, інтерактивна дошка, комп'ютерні системи.


цілі:

освітні:

  • Сформувати в учнів уявлення про участь наших земляків у боротьбі з фашистами

  • Вивчити бойовий шлях Башкирської кавалерійської дивізії

виховні:

  • Показати війну, як символ горя, мужності і перемоги, що дісталася нашому народу ціною величезних втрат і лих на прикладі фактів пошуково-дослідницької роботи про долю своєї сім'ї у воєнні роки

  • Виховання патріотизму, поваги до ветеранів війни

  • Розвивати пізнавальний інтерес, виховувати інформаційну культуру

Розвиваючі:

  • Розвивати логічне мислення, розширювати кругозір

  • Закріпити навички дослідницької діяльності

  • Подальший розвиток умінь аналізувати і систематизувати історичні факти

Підготовчий етап

  1. Екскурсія в шкільний «Музей Слави», знайомство з експозицією «Священна війна» ( «Сибай в роки Великої Вітчизняної війни», «Сібайци у Великій Вітчизняній війні», «Ветерани мікрорайону»).

  2. Творча робота - дослідження «Доля моєї сім'ї в роки Великої Вітчизняної війни».





План уроку:

I. Організаційний момент (1 хв.)

II. Вивчення нового матеріалу (52 хв.)

  1. Вступна частина (6 хв.)

  2. Наші земляки в перших боях з фашистами (7 хв.)

  3. 112-я Башкирська кавалерійська дивізія (7 хв.)

  4. Героїзм воїнів з Башкортостану на фронтах Великої Вітчизняної війни (9 хв.)

  5. В рядах партизанів і руху опору (3 хв.)

  6. Уродженці Сібая на фронтах Великої Вітчизняної війни (20 хв.)

III. Закріплення (5 хв.)

IV. Підсумки уроку і домашнє завдання (2 хв.)

Хід уроку:

  1. Організаційний момент (1 хв)

-Пріветствіе

-Перевірити готовність класу до уроку

  1. Вивчення нового матеріалу.

/ Слайд 1 / Вступна частина. (6 хв.)

Учитель: У багатовікової історії нашої Батьківщини чимало великих звершень і славних дат. Ми завжди з гордістю відзначаємо досягнення і подвиги наших предків і старших поколінь. Але є особливе свято, яке завжди в нашому серці. І ніщо не може затьмарити його - ні роки, ні події. Це Перемога радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Він поєднує в собі велич і трагізм, радість і скорбота, біль і пам'ять.

Звучить пісня: «Священна війна»

Учитель: Чорної бідою увірвалася війна і в мирний Башкортостан, обпекла горем кожну сім'ю. Тисячі воїнів республіки вступили в запеклу сутичку з ворогом.

Тема нашого сьогоднішнього уроку: Оголошення теми уроку / слайд 2 /

Звучить вірш, присвячений ветеранам. / Слайд 3-4 /

Постановка цілей і завдань уроку:

Напередодні 65-річчя Великої Перемоги наш урок ми присвячуємо тим, хто захищав нашу Батьківщину, часом ціною власного життя. Одним з головних складових переможної мощі з'явилася сила духу багатонаціонального радянського народу, його небувалий патріотизм і героїзм. Вирішальним фактором перемоги стали стійкість і єднання наших людей. Сьогодні ми будемо говорити про наших земляків у роки Великої Вітчизняної війни.

План уроку / Слайд 5 /

Учитель: У кінці уроку нам потрібно буде відповісти на питання:

- Який внесок внесли уродженці Башкортостану в справу перемоги?

Постановка проблемного питання: В період Сталінградської битви, коли німецькі війська несли величезні втрати, фашистські газети змушені були з ненавистю писати «... в Донських степах проти нас воюють якісь« дикі племена », що не відають страху ...». Про кого вони писали?

Учитель: Над народами СРСР нависла смертельна небезпека. З перших днів нападу фашистської Німеччини на СРСР керівні кола країни зрозуміли, що треба готуватися до тривалої і важкої війні, необхідно вжити термінових заходів і, перш за все, з нарощування чисельності Збройних Сил СРСР. Президія Верховної Ради СРСР 22 червня 1941 р приймає Указ про мобілізації в армію чотирнадцять вікових категорій (з 1905 по 1918 роки) у всіх військових округах. Першим днем мобілізації було призначено 23 червня. У Башкирії, яка входила в Приволзький військовий округ, мобілізація військовозобов'язаних також почалася в цей день, організовано і з високим патріотичним піднесенням. Багато було добровольців. Люди йшли на фронт, розуміючи, що захист Батьківщини є честю кожного громадянина країни, його військовим обов'язком. Тільки протягом перших трьох днів в Уфі в військові комісаріати надійшло 1270 заяв з вимогою відправити на фронт.

1. Наші земляки в перших боях з фашистами. / Слайд 6 / (7 хв.)

Уродженці Башкортостану вже в перші дні взяли участь у відбитті ударів німців.

Робота з текстом підручника - гл.7, § 4 п.1, с.111

?? Яку участь взяли наші земляки в перших боях з фашистами?

Можливі відповіді учнів:

- Брали участь в обороні Брестської фортеці (Р.Ісмагілов, Е.Матвеенко, М.Закіров) / Слайд 7,8 /

-186-та стрілецька дивізія, сформована в Башкортостані, брала участь в боях під Курськом, звільняла міста і села Білорусі та Прибалтики.

Можливе доповнення вчителя: Ця дивізія була сформована в Башкирської АРСР ще до початку Великої Вітчизняної війни, була відправлена з республіки в період з 17 по 20 червня 1941, укомплектованістю на 80%.

-361-та стрілецька дивізія відзначилася в боях під Москвою.

-В битві під Сталінградом отримало бойове хрещення 214-та стрілецька дивізія, потім вона брала участь у визволенні Румунії та Чехословаччини. / Слайд 9, 10 /

Можливе доповнення вчителя: У своїх спогадах маршал Радянського Союзу К.Москаленко, який командував у той час армією, підкреслює, що 214-та стрілецька дивізія відразу ж після прибуття вступила в бій з переважаючими в силах і засобах противником і вела важкі бої.

Учитель: Всього було сформовано та направлено на фронт 6 стрілецьких і 4 кавалерійських дивізій, 2 стрілецькі бригади, 12 окремих полків і кілька батальйонів.

2. 112-я Башкирська кавалерійська дивізія. (7 хв.)

Учитель: Невмирущою славою покрила свої прапори легендарна 112-я Башкирська кавалерійська дивізія. Вона була сформована з ініціативи трудящих республіки і оснащена за рахунок її ресурсів. / Слайд 11 /

Ця дивізія (так само і 113-я) повинна була сформуватися за новим штату. У їх складі крім управління, трьох кавалерійських полків, окремого ескадрону хімічного захисту повинен був бути бронетанковий ескадрон. В стройові частини направляли людей не старше 35 років, тобто найсильніших і боєздатних./ Слайд 12 /

Командиром дивізії був призначений полковник М.М.Шаймуратов. / Слайд 13 /

Невмирущою славою покрила свої прапори легендарна 112-я Башкирська кавалерійська дивізія. / Слайд 14 / Уже в перших боях башкирські кавалеристи показали масове мужність і героїзм. Особливо відзначилася дивізія в Сталінградській битві. Вона завдала противнику величезні втрати. / Слайд 15 /

Після глибокого рейду по тилах ворога в ході визволення Ворошиловграда дивізія стала 16-ою гвардійською, а після визволення міста Чернігова була удостоєна почесного найменування «Чернігівська». За участь в операції «Багратіон» в Білорусії дивізію нагородили орденом Бойового Червоного Прапора; за звільнення польських міст - орденами Леніна і Суворова II ступеня; за взяття «західних воріт» Берліна - Бранденбурга - орденом Кутузова II ступеня.

Так Башкирська кавалерійська дивізія зі славою пройшла шлях від Волги до Ельби, показала приклади високої військової доблесті. 78 її вояків стали Героями Радянського Союзу, п'ятеро - повними кавалерами ордена Слави, 3860 - нагороджені орденами і медалями. Такий легендарної дивізії, як 16-а гвардійська, тоді не було ні в одному з родів військ. А її перший командир, генерал Шаймуратов, став справді народним героєм, про який складаються пісні.

?? Який бойовий шлях пройшла 112-я Башкирська кавалерійська дивізія? / Слайд 14 /

  1. Героїзм воїнів з Башкортостану на фронтах Великої Вітчизняної війни. (9 хв.)


Наша республіка по праву пишається своїми героями. Вони покрили себе невмирущою славою переможців, як і тисячі їхніх братів по зброї з усією великої країни. Сотні тисяч солдатів і офіцерів з нашої республіки нагороджені орденами і медалями.

Ми пишаємося і тим, що одним з перших радянських воїнів, що поставили Прапор Перемоги над рейхстагом, був наш земляк - старший сержант Газій Загитов. За безприкладну хоробрість і відвагу 278 воїнам з Башкирії було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу, а 35 стали повними кавалерами ордена солдатської Слави.

?? Кого з Героїв Радянського Союзу, вихідців з Башкортостану можете назвати?

.......

Символами безмежній військової відваги і мужності стали подвиги Героїв Радянського Союзу Олександра Матросова, Міннігалі Губайдуллина / слайд 16 /

і багатьох інших видатних наших земляків. Серед них і жінки - льотчиця Магуба Сиртланово, снайпер Наталія Ковшова. Були удостоєні бойових нагород Батьківщини льотчиці Клавдія Серебрякова, Поліна Бєлкіна. Золотими літерами вписано в історію Великої Вітчизняної війни ім'я легендарного льотчика-штурмовика двічі Героя Радянського Союзу Муси Гарєєва.

Повідомлення учнів про О. Матросова, М.Губайдулліне.

  1. В рядах партизанів і руху опору. (3 хв.)

Уродженці Башкортостану билися з супротивником в рядах партизанів і руху опору. / Слайд 17 /



  1. Уродженці Сібая на фронтах Великої Вітчизняної війни. (20 хв.)

Творча робота - дослідження «Доля моєї сім'ї в роки Великої Вітчизняної війни». / Повідомлення, презентації учнів ... /

III. Закріплення вивченого матеріалу і рішення проблемного питання. (5 хв.)

Учитель: Давайте повернемося до питань, які ми поставили на початку уроку.

?? Фашистські газети з ненавистю писали «... в Донських степах проти нас воюють якісь« дикі племена », що не відають страху ...». Про кого вони писали? / Слайд 18 /

...... ..

?? Який внесок зробив Башкортостан в справу перемоги?

...... ..

- Сформовані в республіці з'єднання і частини билися під Москвою і Сталінградом, на Україні і в Білорусії, брали участь у визволенні народів Європи від фашистської кабали, проявляючи масовий героїзм, відвагу і мужність.

- Багато, втікши з фашистського полону, билися в партизанських загонах України, Білорусії, Молдавії, Польщі, Чехії, Словаччини, Австрії, Італії, Франції.


Доповнення вчителя: На минулих уроках ми говорили з вами про те, що в роки Великої Вітчизняної війни в Башкортостані, як і по всій країні, була створена військова економіка. Не тільки підприємства машинобудування і великої промисловості, а й легкої, харчової промисловості були переведені на військовий лад. Наша республіка постачала фронт озброєнням, боєприпасами, спорядженням, транспортними засобами і продовольством.

У роки Великої Вітчизняної війни Башкирська АРСР виявилася в числі тих регіонів, де розміщувалися евакуйовані заводи і фабрики.

Висновок: Таким чином, Башкортостан вніс вагому лепту у справу перемоги над фашистською Німеччиною. Наша республіка по праву пишається своїми героями. Вони покрили себе невмирущою славою переможців, як і тисячі їхніх братів по зброї з усією великої країни. Сотні тисяч солдатів і офіцерів з нашої республіки нагороджені орденами і медалями.

Звучить пісня «День Перемоги» / Слайд 19 /

Підсумки уроку. Оцінювання роботи учнів. (1 хв.)

Домашнє завдання: (1 хв.)

Гл. 7 § 4 прочитати, відповісти на питання, відзначити на карті бойовий шлях Башкирської кавалерійської дивізії.

Урок завершено. Дякую за роботу!

<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

До 70-річчю Великої Перемоги

Автор: Аккужіна Раміля Рафкатовна, вчитель історії і суспільствознавства,

МОБУ Ліцей № 9, мСибай

Урок історії Башкортостану в 9 класі

по темі: «Воїни Башкортостану в боротьбі з фашистами»

До 70-річчя Великої Перемоги!

Тип уроку:

Вивчення нового матеріалу з елементом історичного краєзнавства,

з використанням інформаційно-комунікативних технологій.

Методи навчання:

Ілюстративно-репродуктивний, пошуковий, особистісно-орієнтований, словесний.

Організація діяльності учнів:

-Постановка проблемного питання

-Беседа

-дослідження ( «Уродженці Сібая на фронтах Великої Вітчизняної війни»)

-обговорення проблемного завдання

Обладнання уроку:

-Підручник Кульшаріпова М.М. «Історія Башкортостану. XX століття. »,

Уфа, 2001 г.

-Мультімедійная установка

-Інтерактивна дошка

Технологічна карта уроку:

Урок адаптований до умов навчального процесу в ліцеї: тема розкривається на двох уроках по 30 хвилин кожен. Урок побудований з урахуванням вікових особливостей учнів 9 класу, відповідно до програми Міністерства освіти. Матеріал для презентації підібраний відповідно до тексту базового підручника. Презентації уроку є ілюстративним матеріалом для вивчення нового матеріалу. Завдання для учнів допоможуть активізувати процес навчання.

Область застосування розробки:

Урок, класна година, позакласний захід.

Дидактична мета:

Створення умов для прояву пізнавальної активності учнів, виховання і розвитку їх індивідуальних здібностей.

Місце уроку:

На вивчення теми «Воїни Башкортостану в боротьбі з фашистами »по календарно-тематичного плану відводиться 2 уроки (по 30 хвилин).

Урок присвячується наближається ювілею - 65-річчя Великої Перемоги над фашистською Німеччиною.

При вивченні нового матеріалу використовується сучасні комунікаційні системи: матеріали мережі Інтернет, інтерактивна дошка, комп'ютерні системи.

цілі:

освітні:

  • Сформувати в учнів уявлення про участь наших земляків у боротьбі з фашистами
  • Вивчити бойовий шлях Башкирської кавалерійської дивізії

виховні:

· Показати війну, як символ горя, мужності і перемоги, що дісталася нашому народу ціною величезних втрат і лих на прикладі фактів пошуково-дослідницької роботи про долю своєї сім'ї у воєнні роки

· Виховання патріотизму, поваги до ветеранів війни

· Розвивати пізнавальний інтерес, виховувати інформаційну культуру

Розвиваючі:

  • Розвивати логічне мислення, розширювати кругозір
  • Закріпити навички дослідницької діяльності
  • Подальший розвиток умінь аналізувати і систематизувати історичні факти

Підготовчий етап

1. Екскурсія в шкільний «Музей Слави», знайомство з експозицією «Священна війна» ( «Сибай в роки Великої Вітчизняної війни», «Сібайци у Великій Вітчизняній війні», «Ветерани мікрорайону»).

2. Творча робота - дослідження «Доля моєї сім'ї в роки Великої Вітчизняної війни».

План уроку:

I. Організаційний момент (1 хв.)

II. Вивчення нового матеріалу (52 хв.)

1. Вступна частина (6 хв.)

2. Наші земляки в перших боях з фашистами (7 хв.)

3. 112-я Башкирська кавалерійська дивізія (7 хв.)

4. Героїзм воїнів з Башкортостану на фронтах Великої Вітчизняної війни (9 хв.)

5. В рядах партизанів і руху опору (3 хв.)

6. Уродженці Сібая на фронтах Великої Вітчизняної війни (20 хв.)

III. Закріплення (5 хв.)

IV. Підсумки уроку і домашнє завдання (2 хв.)

хід уроку:

I. Організаційний момент (1 хв)

-Пріветствіе

-Перевірити готовність класу до уроку

II. Вивчення нового матеріалу.

/ Слайд 1 / Вступна частина. (6 хв.)

Учитель: У багатовікової історії нашої Батьківщини чимало великих звершень і славних дат. Ми завжди з гордістю відзначаємо досягнення і подвиги наших предків і старших поколінь. Але є особливе свято, яке завжди в нашому серці. І ніщо не може затьмарити його - ні роки, ні події. Це Перемога радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Він поєднує в собі велич і трагізм, радість і скорбота, біль і пам'ять.

Звучить пісня: "Священна війна"

учитель: Чорної бідою увірвалася війна і в мирний Башкортостан, обпекла горем кожну сім'ю. Тисячі воїнів республіки вступили в запеклу сутичку з ворогом.

Тема нашого сьогоднішнього уроку: Оголошення теми уроку / Слайд 2 /

Звучить вірш, присвячений ветеранам. / Слайд 3-4 /

Постановка цілей і завдань уроку:

Напередодні 65-річчя Великої Перемоги наш урок ми присвячуємо тим, хто захищав нашу Батьківщину, часом ціною власного життя. Одним з головних складових переможної мощі з'явилася сила духу багатонаціонального радянського народу, його небувалий патріотизм і героїзм. Вирішальним фактором перемоги стали стійкість і єднання наших людей. Сьогодні ми будемо говорити про наших земляків у роки Великої Вітчизняної війни.

план уроку / Слайд 5 /

учитель: В кінці уроку нам потрібно буде відповісти на питання:

- Який внесок внесли уродженці Башкортостану в справу перемоги?

Постановка проблемного питання: У період Сталінградської битви, коли німецькі війська несли величезні втрати, фашистські газети змушені були з ненавистю писати «... в Донських степах проти нас воюють якісь« дикі племена », що не відають страху ...». Про кого вони писали?

Учитель: Над народами СРСР нависла смертельна небезпека. З перших днів нападу фашистської Німеччини на СРСР керівні кола країни зрозуміли, що треба готуватися до тривалої і важкої війні, необхідно вжити термінових заходів і, перш за все, з нарощування чисельності Збройних Сил СРСР. Президія Верховної Ради СРСР 22 червня 1941 р приймає Указ про мобілізації в армію чотирнадцять вікових категорій (з 1905 по 1918 роки) у всіх військових округах. Першим днем мобілізації було призначено 23 червня. У Башкирії, яка входила в Приволзький військовий округ, мобілізація військовозобов'язаних також почалася в цей день, організовано і з високим патріотичним піднесенням. Багато було добровольців. Люди йшли на фронт, розуміючи, що захист Батьківщини є честю кожного громадянина країни, його військовим обов'язком. Тільки протягом перших трьох днів в Уфі в військові комісаріати надійшло 1270 заяв з вимогою відправити на фронт.

1. Наші земляки в перших боях з фашистами. / Слайд 6 / (7 хв.)

Уродженці Башкортостану вже в перші дні взяли участь у відбитті ударів німців.

Робота з текстом підручника - гл.7, § 4 п.1, с.111

?? Яку участь взяли наші земляки в перших боях з фашистами?

Можливі відповіді учнів:

- Брали участь в обороні Брестської фортеці (Р.Ісмагілов, Е.Матвеенко, М.Закіров) / Слайд 7,8 /

-186-та стрілецька дивізія, сформована в Башкортостані, брала участь в боях під Курськом, звільняла міста і села Білорусі та Прибалтики.

Можливе доповнення учителя: Ця дивізія була сформована в Башкирської АРСР ще до початку Великої Вітчизняної війни, була відправлена з республіки в період з 17 по 20 червня 1941, укомплектованістю на 80%.

-361-та стрілецька дивізія відзначилася в боях під Москвою.

-В битві під Сталінградом отримало бойове хрещення 214-та стрілецька дивізія, потім вона брала участь у визволенні Румунії та Чехословаччини. / Слайд 9, 10 /

Можливе доповнення учителя: У своїх спогадах маршал Радянського Союзу К.Москаленко, який командував у той час армією, підкреслює, що 214-та стрілецька дивізія відразу ж після прибуття вступила в бій з переважаючими в силах і засобах противником і вела важкі бої.

учитель: Всього було сформовано та направлено на фронт 6 стрілецьких і 4 кавалерійських дивізій, 2 стрілецькі бригади, 12 окремих полків і кілька батальйонів.

2. 112-я Башкирська кавалерійська дивізія. (7 хв.)

учитель: Невмирущою славою покрила свої прапори легендарна 112-я Башкирська кавалерійська дивізія. Вона була сформована з ініціативи трудящих республіки і оснащена за рахунок її ресурсів. / Слайд 11 /

Ця дивізія (так само і 113-я) повинна була сформуватися за новим штату. У їх складі крім управління, трьох кавалерійських полків, окремого ескадрону хімічного захисту повинен був бути бронетанковий ескадрон. В стройові частини направляли людей не старше 35 років, тобто найсильніших і боєздатних. / Слайд 12 /

Командиром дивізії був призначений полковник М.М.Шаймуратов. / Слайд 13 /

Невмирущою славою покрила свої прапори легендарна 112-я Башкирська кавалерійська дивізія. / Слайд 14 / Уже в перших боях башкирські кавалеристи показали масове мужність і героїзм. Особливо відзначилася дивізія в Сталінградській битві. Вона завдала противнику величезні втрати. / Слайд 15 /

Після глибокого рейду по тилах ворога в ході визволення Ворошиловграда дивізія стала 16-ою гвардійською, а після визволення міста Чернігова була удостоєна почесного найменування «Чернігівська».За участь в операції «Багратіон» в Білорусії дивізію нагородили орденом Бойового Червоного Прапора; за звільнення польських міст - орденами Леніна і Суворова II ступеня; за взяття «західних воріт» Берліна - Бранденбурга - орденом Кутузова II ступеня.

Так Башкирська кавалерійська дивізія зі славою пройшла шлях від Волги до Ельби, показала приклади високої військової доблесті. 78 її вояків стали Героями Радянського Союзу, п'ятеро - повними кавалерами ордена Слави, 3860 - нагороджені орденами і медалями. Такий легендарної дивізії, як 16-а гвардійська, тоді не було ні в одному з родів військ. А її перший командир, генерал Шаймуратов, став справді народним героєм, про який складаються пісні.

?? Який бойовий шлях пройшла 112-я Башкирська кавалерійська дивізія? / Слайд 14 /

3. Героїзм воїнів з Башкортостану на фронтах Великої Вітчизняної війни. (9 хв.)

Наша республіка по праву пишається своїми героями. Вони покрили себе невмирущою славою переможців, як і тисячі їхніх братів по зброї з усією великої країни. Сотні тисяч солдатів і офіцерів з нашої республіки нагороджені орденами і медалями.

Ми пишаємося і тим, що одним з перших радянських воїнів, що поставили Прапор Перемоги над рейхстагом, був наш земляк - старший сержант Газій Загитов. За безприкладну хоробрість і відвагу 278 воїнам з Башкирії було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу, а 35 стали повними кавалерами ордена солдатської Слави.

?? Кого з Героїв Радянського Союзу, вихідців з Башкортостану можете назвати?

.......

Символами безмежній військової відваги і мужності стали подвиги Героїв Радянського Союзу Олександра Матросова, Міннігалі Губайдуллина / слайд 16 /

і багатьох інших видатних наших земляків. Серед них і жінки - льотчиця Магуба Сиртланово, снайпер Наталія Ковшова. Були удостоєні бойових нагород Батьківщини льотчиці Клавдія Серебрякова, Поліна Бєлкіна. Золотими літерами вписано в історію Великої Вітчизняної війни ім'я легендарного льотчика-штурмовика двічі Героя Радянського Союзу Муси Гарєєва.

Повідомлення учнів про О. Матросова, М.Губайдулліне.

4. В рядах партизанів і руху опору. (3 хв.)

Уродженці Башкортостану билися з супротивником в рядах партизанів і руху опору. / Слайд 17 /

5. Уродженці Сібая на фронтах Великої Вітчизняної війни. (20 хв.)

Творча робота - дослідження «Доля моєї сім'ї в роки Великої Вітчизняної війни». / Повідомлення, презентації учнів ... /

III. Закріплення вивченого матеріалу і рішення проблемного питання. (5 хв.)

Учитель: Давайте повернемося до питань, які ми поставили на початку уроку.

?? фашистські газети з ненавистю писали «... в Донських степах проти нас воюють якісь« дикі племена », що не відають страху ...». Про кого вони писали? / Слайд 18 /

...... ..

?? Який внесок зробив Башкортостан в справу перемоги?

...... ..

- Сформовані в республіці з'єднання і частини билися під Москвою і Сталінградом, на Україні і в Білорусії, брали участь у визволенні народів Європи від фашистської кабали, проявляючи масовий героїзм, відвагу і мужність.

- Багато, втікши з фашистського полону, билися в партизанських загонах України, Білорусії, Молдавії, Польщі, Чехії, Словаччини, Австрії, Італії, Франції.

Доповнення вчителя: На минулих уроках ми говорили з вами про те, що в роки Великої Вітчизняної війни в Башкортостані, як і по всій країні, була створена військова економіка. Не тільки підприємства машинобудування і великої промисловості, а й легкої, харчової промисловості були переведені на військовий лад. Наша республіка постачала фронт озброєнням, боєприпасами, спорядженням, транспортними засобами і продовольством.

У роки Великої Вітчизняної війни Башкирська АРСР виявилася в числі тих регіонів, де розміщувалися евакуйовані заводи та фабрики.

висновок: Таким чином, Башкортостан вніс вагому лепту у справу перемоги над фашистською Німеччиною. Наша республіка по праву пишається своїми героями. Вони покрили себе невмирущою славою переможців, як і тисячі їхніх братів по зброї з усією великої країни. Сотні тисяч солдатів і офіцерів з нашої республіки нагороджені орденами і медалями.

Звучить пісня «День Перемоги» / Слайд 19 /

Підсумки уроку. Оцінювання роботи учнів. (1 хв.)

Домашнє завдання: ( 1 хв.)

гл.7 § 4 прочитати, відповісти на питання, відзначити на карті бойовий шлях Башкирської кавалерійської дивізії.

Урок завершено. Дякую за роботу!