Урок літератури в 6-му класі по темі "О. С. Пушкін." Дубровський ". Історія створення роману. Протест В.Дубровського проти несправедливих порядків, сваволі і деспотизму"
Мета уроку: знайомство з історією створення роману, з'ясування причин протесту Володимира Дубровського, розвиток мовлення учнів.
завдання:
-
Знати жанрові особливості роману.
-
Розповісти про історію створення роману "Дубровський".
-
Визначити характер відносини героїв.
-
Виявити мотивування вчинків Володимира Дубровського.
-
Показати, як зображуються почуття і переживання Дубровського.
-
З'ясувати, чи дійсно благородний Дубровський.
-
Вчитися аналізувати текст.
Тип уроку: комбінований, з використанням ІКТ.
Технологія: технологія колективного способу навчання, діалогова технологія, технологія співпраці, здоров'язберігаючих технологій, ІКТ.
Засоби здоров'язберігаючих технологій: виконання санітарно-гігієнічних вимог, регламентованих СанПіН.
Методи: аналітична бесіда, робота з книгою, аналіз епізоду, усне малювання, виразне читання, словникова робота, розповідь вчителя. Форми: колективна, частково індивідуальна.
Обладнання: Альбом "О.С.Пушкін". Комп'ютер. Мультимедіапроектор.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Повідомлення теми уроку, його мети і завдань.
Слайд 1. Тема уроку: О. С. Пушкін. "Дубровський". Історія створення роману. Протест Володимира Дубровського проти несправедливих порядків, сваволі і деспотизму.
Слайд 2. Мета уроку: Знайомство з історією створення роману. З'ясування причин протесту Володимира Дубровського. Розвиток мовлення учнів.
Слайд 3. Завдання уроку:
Знати жанрові особливості роману.
Розповісти про історію створення роману "Дубровський".
Визначити характер відносини героїв.
Виявити мотивування вчинків Володимира Дубровського.
Показати, як зображуються почуття і переживання Дубровського.
З'ясувати, чи дійсно благородний Дубровський.
Вчитися аналізувати текст.
II. Слово вчителя.
Слайд 4. Дубровський - пригодницький роман?
У XIX столітті жанр авантюрно-пригодницького роману став популярним. З'явилися численні твори, де чесність протиставлялася підлості, щедрість - жадібність, любов - ненависть. Письменники для додання цікавості часто використовували "перевдягання" героїв і порушення хронології розповіді. Головний герой такого оповідання був незмінно гарний, шляхетний, чесний і сміливий. Закінчувався авантюрний роман перемогою головного героя. О. С. Пушкін зробив спробу написати подібний твір, але глибина виявило в його романі проблем реальному житті не дозволила йому закінчити твір. Пушкін не міг вмістити живих героїв в жорсткі схеми.
III. Словникова робота.
Слайд 5. Словникова робота.
- На слайді ви бачите авантюра, пригода, популярний, хронологія, роман, сюжет. Виходячи з даного тлумачення цих слів, чи можна назвати твір О.С.Пушкіна авантюрно-пригодницьким романом? Аргументуйте свою відповідь.
Авантюра - ризиковане, сумнівне по чесності справа, розпочате в розрахунку на випадковий успіх.
Пригода - подія, несподіваний випадок в житті, в пригоди.
Популярний - 1. загальнодоступний, цілком зрозумілий по простоті, ясності викладу;
2. користується широкою популярністю.
Роман (фр. Roman - розповідь) - велике розповідний твір, зазвичай відрізняється різноманіттям дійових осіб і розгалуженістю сюжету.
Сюжет - послідовність і зв'язок подій в художньому творі.
(Так. Тут ми бачимо ризиковане, сумнівне по чесності справу (Дубровський став розбійником), несподіваний випадок в житті (розорення Дубровских). Твір можна назвати романом, тому що тут багато дійових осіб і подій.)
- Запишіть визначення роману і сюжету в зошит.
IV. Перевірка домашнього завдання.
1. Індивідуальне домашнє завдання (відповідає підготували учні).
Слайд 6. Історія роману.
Над романом "Дубровський" О. С. Пушкін працював з 1832 по 1833 рік. Він не був завершений і не був опублікований за життя поета. Видавці самі назвали рукопис на ім'я головного героя. В основу роману лягло повідомлення П.В.Нащокіна, який був другом поета, "про один небагатому дворянині на прізвище Островський: який мав процес з сусідом на землю. Був витіснений з маєтку і, залишившись з одними селянами, став грабувати:". Відомо також, що перед початком роботи над романом, Пушкін побував в Болдіні і Пскові, де розглядалися подібні справи нижегородських поміщиків Дубровського, Крюкова, Муратова. Таким чином, в основу роману О.С.Пушкіна лягли життєві обставини. Дія роману відбувається в 1820-і роки і розвивається протягом півтора років.
2.Стислий переказ.
- Що ви можете розповісти про відносини Кирила Петровича Троєкурова і Андрія Гавриловича Дубровського?
(Перевірка домашнього завдання: підготувати коротку розповідь про відносини Кирила Петровича Троєкурова і Андрія Гавриловича Дубровського)
V. Аналітична бесіда.
- Що ми дізнаємося про життя Володимира Дубровського в Петербурзі?
(Володимир "був привезений до Петербурга на восьмому році свого віку", "виховувався в кадетському корпусі і випущений був корнетом у гвардію, а батько не щадив нічого для пристойного його утримання, і молода людина отримував з дому більше, ніж міг сподіватися".)
- Які були стосунки батька і сина Дубровских?
(Володимир "втратив матір змалку, до батька був" романтично прив'язаний і тим більше любив родинне життя, ніж менш встиг насолодитися її тихими радощами ".)
- Як сприйняв Володимир звістку про хворобу батька?
( "Думка втратити батька: обтяжливо терзала його серце, а стан бідного хворого: жахала його", "Володимир дорікав себе в злочинному нехтуванні" і він терміново виїжджає до батька.)
- Як розвивалися події після приїзду молодого Дубровського в рідне маєток?
(Кістеньовка офіційно відійшла Троекурову. Володимир не міг розібратися в подіях, що відбуваються і яку роль у всьому цьому відіграє Троекуров.)
- Чому Володимир велів вигнати Троєкурова?
(Тому що при вигляді Троекурова батька В.Дубровського охопило "жахливе сум'яття", він "з видом жаху і гніву" показує на Троекурова і падає без почуттів, "параліч його вдарив". Володимир зрозумів, що винуватцем усіх бід є Троекуров.)
VI. Усне малювання.
- Опишіть, як поводяться слуга, кріпосні Дубровских і сам Троекуров.
(Слуга з радістю біжить виконувати наказ свого пана: передати відповідь молодого Дубровського Троекурову. Фортечні з цікавістю дивляться на Кирила Петровича, в їх погляді торжество і радість за Володимира, що він не злякався Троекурова, а значить, заступиться і за них. Троекуров же став похмуріше ночі. він грізно подивився на челядь, і в його погляді читалося: він їм цього не пробачить.)
VII. Виразне читання. Аналіз епізоду.
- Прочитайте епізод 5 глави "Володимир в кистеневских гаю". Як ви думаєте, які почуття переживає герой?
(Володимир намагається заглушити свій біль, йде, не розбираючи дороги, він розуміє, що самотній і не уявляє свого майбутнього.)
- Яку роль у цьому відіграє пейзаж?
(Природа відображає душевний стан героя. Холодний день, напівголі дерева, сучки, які дряпають його обличчя, струмок, що відносить кілька побляклих листя - все говорить про самотність героя.)
VII. Аналітична бесіда.
Слайд 7. Пожежа в садибі Дубровського.
- Як повелися селяни Дубровського, коли суддівські чиновники приїхали відбирати маєток?
(Вони намагалися підняти бунт.)
- Як поводиться Дубровський?
(Володимир зупиняє селян, обіцяє просити милості у государя.)
- Як його це характеризує?
(Дубровський надходить благородно, рятуючи селян від покарання, а чиновників від розправи.)
- Які почуття переживає Дубровський в будинку свого батька, де господарюють суддівські чиновники? На що він вирішується?
(Він переживає, що доведеться залишити рідну домівку того, хто винен у смерті батька, тому, хто розорив його сім'ю. Володимир вирішує спалити будинок.)
VIII. Слово вчителя.
Слайд 8. Доля героя.
Володимир Дубровський представлений в романі в трьох варіантах своєї долі: марнотратний і честолюбний гвардійський офіцер, скромний і мужній Дефорж, грізний і чесний "розбійник". Ці перетворення пояснюються спробами героя змінити свою долю. Але Володимиру Дубровскому це не дано: він залишається, в кінці кінців, щоразу сином старовинного дворянина, який був "бідним і незалежним". Душевні якості героя несумісні з його положенням (гордий слуга, добрий розбійник). Бажання героя постійно не збігаються з його долею. Його поведінка часто визначається не обставинами, а почуттями, хоча йому знайомі холоднокровність і обдуманий розрахунок. І всякий раз Пушкін призводить Володимира Дубровського і читача до розуміння неможливості поєднати розбій і благородство.
IX. Робота з книгою.
Слайд 9. Зіткнення загону Дубровського з військами.
Аналіз 7 глави.
- Які обставини змусили Дубровського стати розбійником?
(Їм рухало почуття помсти, бажання помститися за несправедливість і жорстокість, тому що він позбувся всього: будинки, положення в суспільстві, стану.)
- Чому дворові селяни пішли за Дубровським?
(По-перше, вони були віддані своєму господареві, по-друге, прекрасно розуміли, що Троекуров розправиться з ними.)
- Яке уявлення про ватажка розбійників склалося в окрузі?
(Що це сміливий, розумний і великодушна людина.)
- Чому розбійники не чіпали будинок Троекурова?
(Троекуров думав, що його будинок не чіпають через страх, який він вселив всім в окрузі. Але ми розуміємо, що він помиляється. Так Пушкін хотів заінтригувати читача.)
- співчуваєте ви Дубровскому? Виправдовуєте його вчинки?
X.Підсумок уроку.
1. Слово вчителя.
Слайд 10. Шляхетний розбійник.
Благородство - це моральність, самовіддана чесність і відкритість. У романі благородство програє скрізь і в усьому: історія дружби завершується ворожнечею, приїзд сина виявляється поруч зі смертю батька. Похорон і пожежа, свято і пограбування - ось такі несхожі події сусідять в романі. Володимир Дубровський, як і його батько, наділений шляхетністю, почуттям людської гідності, добротою і безкорисливістю. Однак він не міг врятувати батька, втратив Кистеневку, що не з'єднався з Машею, розлучився з селянами. Пушкін шкодує, що в світі немає місця шляхетності. Але герой заслужив повагу батька, Троекурова, інтерес Маші і наші захоплення.
2. Виставлення і коментування оцінок.
XI. Домашнє завдання.
Підготувати розповідь про відносини Маші Троекуровой і Володимира Дубровського. Відповісти на питання до глав XIII - XIX на стор.148 підручника. Вивчити визначення: роман, сюжет.
Додаток.