Історія Казахстану 9 клас Дата _____________________
Тема: КАЗАХСТАН В ПЕРІОД Лютнева буржуазно-демократична РЕВОЛЮЦІЇ
Мета уроку: сформувати цілісне уявлення школярів про ситуацію в Казахстані і Російської імперії напередодні Жовтневого перевороту 1917 року. Забезпечити перехід для засвоєння теми, пов'язаної з встановленням Радянської влади в Казахстані.
завдання:
Розвиваюча - відпрацювати навички складання конспекту, виділення головного в матеріалі, кодування інформації на основі мнемонічного правила.
Освітня - створити умови для розуміння подій початку 1917 року, багатовладдя і причин встановлення його.
Виховна - сприяти вихованню у дітей почуття відповідальності за події, що відбуваються країні, і розуміння того факту, що багато що залежить від громадян держави.
Обладнання уроку: карта Казахстану, схема-класифікатор, терміни, дати, планшети, маркери
Хід уроку
Організаційний момент.
Психологічний настрій.
Повідомлення цілей уроку: розглянемо вплив Лютневої революції на Казахстан.
Перевірка домашнього завдання
Дати: 1914-1918 рр., 25 червня 1916 року, 26 серпня 1916 року, 1907-1912 рр., 1915 рік.
А. Иманов, Т. Бокин, Ж. Мамбетов, У. Сауриков, А. Кошани, генерал Куропаткін, А. Жангільдін, А. Жан-
босин.
- Окреслити політичні течії в Казахстані.
- Дати характеристику політичним течіям.
- Вказати рушійні сили національно-визвольного руху в Казахстані, а також причини його виникнення.
КАЗАХСТАН В ПЕРІОД Лютнева буржуазно-демократична РЕВОЛЮЦІЇ
Вплив Лютневої революції на Казахстан. У лютому 1917 р в Росії відбулася буржуазно-демократична революція, впала монархія. Звістка про події в Петрограді населення Казахстану сприйняло з радістю. Казахський народ вітав повалення самодержавства, справедливо розглядаючи цей факт як наслідок їх багатовікової боротьби, як деяке задоволення цілей національно-визвольного руху 1916 р
У березні-квітні 1917 р повсюдно були створені Ради робітничих і солдатських депутатів. В окремих містах (Уральськ, Вірний, Акмола, Семипалатинськ, Аулие-Ата) з'явилися киргизькі (казахські) національні комітети. Одночасно з Радами діяли органи Тимчасового уряду. У Казахстані, як і у всій країні, встановилося двовладдя.
Тимчасовий уряд вважало, що до розвиненого капіталізму необхідно йти реформістським шляхом, так як через відставання в розвитку російського капіталізму буржуазія не склалася в потужну економічну і політичну силу. Однак відбивало багато в чому політичні та економічні інтереси буржуазії і поміщиків Тимчасовий уряд не змогло підготувати і представити альтернативну програму відродження Росії.
Новий уряд вживало кроки для перегляду імперської національної політики. 20 березня 1917 були скасовані будь-які обмеження в правах російських громадян, обумовлені приналежністю до того чи іншого віросповідання або національності. Це рішення Тимчасового уряду було направлено на встановлення національної злагоди в цьому величезному регіоні. Було розглянуто питання про повернення на Батьківщину реквізованих для робіт на фронті інородческіх робочих дружин, і Тимчасовий уряд прийняв за нього остаточне рішення. На місцях йшов процес консолідації демократичних сил. Революційно настроєні робітники домагалися через Поради введення восьмигодинного робочого дня (Вірний, Семипалатинськ, Екібастуз), включення в програму Рад вимог про конфіскацію поміщицьких земель.
Лютнева революція 1917 р вплинула на національну політику, заявила про свою прихильність загальнолюдським цінностям - свободі, рівності народів. Разом з тим вона не вирішила до кінця національне питання, чи не ліквідувала інститути колоніального управління. Вона зробила лише перші кроки по врегулюванню міжнаціональних відносин в межах регіонів, знімаючи тим самим існуючу напруженість.
Повернення тиловиків і їх вплив на революційний процес. Величезний вплив на зростання політичної свідомості тиловиків надавало їх спілкування з російськими робітниками, солдатами. Тиловики оголошували страйки. Всюди зміцнювався союз тиловиків з російськими солдатами.
Тиловики всюди йшли в перших рядах борців за свободу, представляли національний загін визвольних сил краю. Безталанна, зубожіла, озлоблена маса тиловиків стала соціальною опорою опозиції Тимчасовому уряду.
Політичні партії і течії в період після Лютневої революції. Носієм ідеї національного визволення, пробудження національної самосвідомості казахського народу, натхненником боротьби проти коло ніалізма виступила національна демократична інтелігенція. На чолі її став видатний діяч російського ліберально-демократичного руху, в минулому член Центрального Комітету кадетської партії Аліхан Бокейханов. Його однодумцями і соратниками стали відомі просвітителі і демократи, активні учасники революційного руху А. Байтурсинов, М. Ду-латів, А. Ермек, Ж. Досмуха-медів, X. Досмухамедов, Ж. Ак-баїв і багато інших. Лейтмотивом руху стала ідея звільнення казахського народу від колоніального ярма, створення конституційним шляхом суверенного автономного національної держави. Після Лютневої революції алашское рух, що веде свій початок з 1905 р, знову активізувалося. У квітні-травні 1917 р відбулися обласні, подекуди - повітові з'їзди партії "Алаш", на яких розглядалися важливі проблеми, що входять в компетенцію місцевого самоврядування.
Навесні 1917 р Семипалатинський обласний з'їзд казахів запропонував Всеказахскому з'їзду своє бачення майбутньої автономії Казахстану.
Казахську демократичну громадськість хвилювала проблема казахської державності, демократичних реформ, створення необхідних передумов для самовизначення нації. З'їзд розглянув також питання про утворення казахської політичної партії "Алаш" і визнав за необхідне виробити її програму. З питання про форму державного управління з'їзд записав: "У Росії повинна бути демократична федеративна парламентська республіка". Делегати з'їзду визнали, що казахські області "повинні отримати обласну територіально-національну автономію", висловили свою позицію по відношенню до 83 тис. Біженців з Китаю, учасникам подій 1916 р піддавалися дискримінації і переслідування з боку козацтва Семиріччя і органів Тимчасового уряду. З'їзд звернувся до трудящих краю з закликом організувати швидку і дійсну допомогу голодуючому населенню Семиріччя.
Бурхливий розвиток мусульманського руху, що охопило своїм впливом 30-мільйонне населення околиць Росії, привело до створення ряду ісламських партій. У вересні 1917 р утворилася перша мусульманська партія - Партія Туркестану федералістів.
Після Лютневої революції 1917 р в північних областях Казахстану активізувала роботу організація кадетів. В Семипалатинську вона видавала свою газету "Вільна мова". Кадети були прихильниками єдиної, неподільної Росії, конституційної монархії, переселенської політики. Член ЦК кадетської партії А. Бокейханов заявив про свою незгоду з такими програмними положеннями і вихід з цієї партії.
Навесні 1917 р виникли організації есерів. Гасла цієї партії "Землю треба передати тим, хто її обробляє", "Земля - власність усього народу", осуд на з'їзді в Туркестані колоніальної політики царизму забезпечили їй тимчасовий успіх. До літа 1917 року в руках есерів виявилися все Поради (крім Черняєвській). Крім того, в Уральську, Гур'єві, Петропавловську, Павлодарі, Кокчетаве, Семипалатинську функціонували відділення козацької партії.
Таким чином, як в Росії, так і на її національної околиці - в Казахстані - склалася багатопартійна система. Виниклі на національному, релігійному, класової, станової основі різні партії і групи в Казахстані вели напружену полеміку між собою, не приходячи до більшості випадків згоди або компромісу. Разом з тим було очевидно, що рух 1916 р слідом за ним Лютнева революція 1917 р сколихнули більшість народних мас Казахстану, сприяли прискоренню розвитку історичного процесу.
Закріплення. Усний фронтальний опитування 1. Чому національна інтелігенція із задоволенням зустріла звістку про перемогу Лютневої революції?
2. Дайте характеристику політичним подіям в Казахстані в період після Лютневої революції, визначте ознаки розвитку громадської думки.
3. Зверніть увагу на причини розвитку громадської думки в період після революції.
4. Визначте цілі і завдання Лютневої революції 1917 р і порівняйте їх з цілями і завданнями казахського незалежної держави 1991 р
Рефлексія.
Домашнє завдання. параграф 5 читати, вивчити дати
Підбиття підсумків