Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Заняття по темі «Історія російської ляльки»





Скачати 11.48 Kb.
Дата конвертації 30.07.2018
Розмір 11.48 Kb.
Тип Конспекти занять, НОД

Томілова Ірина Валеріївна
Заняття по темі «Історія російської ляльки»

конспект НСД

Дана методична розробка може бути використана і корисною вихователям і фахівцям ДОУ.

Організація спільної безпосередньо освітньої діяльності з дітьми.

Титульна сторінка

Конспект безпосередньо освітньої діяльності за технологією Н. А. Коротковой «Річка часу».

Тема: «Історія російської ляльки».

Вікова група: старша група 5-6 років.

Томілова Ірина Валеріївна

Вихователь 1 кваліфікаційної категорії.

Освітні області: «пізнавальний розвиток»; «Художньо-естетичний розвиток»; «Соціально-комунікативний розвиток».

Форми освітньої діяльності: пізнавально-дослідницька діяльність з елементами продуктивної.

Мета: ознайомлення дітей з історією російської ляльки і самостійне виготовлення ляльки-кувадкі.

завдання:

освітні:

- формувати уявлення про ляльку;

- познайомити з історією створення ляльки і видами древніх і старовинних ляльок;

- розширювати та активізувати словник дітей на дану тему;

- активізувати та систематизувати отримані знання про традиції виготовлення ляльки.

Розвиваючі:

- розвивати увагу, слуховий і зоровий аналізатор, дрібну моторику і творчу уяву;

- розвивати навички продуктивної діяльності шляхом виготовлення ляльки-кувадкі;

- продовжувати розвивати здатність до вольових зусиль.

виховні:

- формувати навички співпраці і доброзичливого спілкування;

- виховувати у дітей моральні цінності і любов до російської народної культури;

- продовжувати виховувати терпіння і посидючість, акуратність при роботі над виготовленням ляльки-кувадкі.

Планований результат: виготовлення ляльки-кувадкі.

Обладнання: мультимедіа: електронна презентація в Power Point, аудіо записи російських народних мелодій; панно «річка часу»; древні, старовинні і сучасні ляльки; паперові зображення ляльок різних епох; клей, тканину, нитки, ножиці.

хід заняття

1. Вступна частина. Організаційний момент. Обговорення події.

- Здрастуйте хлопці, давайте посміхнемося один одному, привітаємо всіх гостей наших, скажемо спасибі, що прийшли до нас в гості. Я сьогодні йшла до вас і зустріла по дорозі декого. Розгадавши загадку, ви зрозумієте хто це:

Я своїй подружці Варі,

Одягаю вранці плаття.

На гумові ніжки одягаю їй чобітки.

І веду по провулку

Вранці Варю на прогулянку. (Лялька).

Все вірно, це лялька. Розгляньте її гарненько. Яка вона? Ляльки бувають різні, буває лялька хлопчик і лялька дівчинка.

Дії дітей: діти вітають один одного і гостей. Зіставляють ознака предмета відомим ім. Відгадують загадку.

Планований результат: налаштувати дітей на спілкування. У дітей виникає пізнавальний інтерес. Мотивовані, зацікавлені. Правильна відповідь загадки (Лялька). Виноситься лялька.

2. Проблемна ситуація (або мотивація) і постановка і прийняття дітьми мети дослідження. Аналіз-порівняння, активне обговорення матеріалу.

- Хлопці, як ви думаєте, чи завжди ляльки виглядали так? Хочете дізнатися, якими вони були раніше, за часів, коли ваші мами і бабусі були маленькими і навіть давним-давно в давнину і в старовину? Тоді я пропоную вам помандрувати у часі. На чому ми вирушимо? Давайте зараз кожен з вас сяде на свій транспорт, і ми всі разом вирушимо в подорож. Вперед!

Дії дітей. Діти відповідають. Висувають припущення. Виявляють цікавість до майбутньої діяльності. Відповіді та пропозиції дітей (На літаку, на поїзді, на машині і т. Д.). Кожна дитина рухом показує обраний транспорт.

Планований результат: Викликати у дітей бажання висловитися. Педагог показує свою зацікавленість в розмові. Вислуховує кожної дитини. Створює проблемну ситуацію. Пропонує дітям відправитися в подорож, викликає у дітей пізнавальний інтерес. Дзвін дзвіночка.

3. Основна частина. Проектування рішень проблемної ситуації, актуалізація знань, або початок виконання дій за завданнями НСД.

- Ми прибули на станцію, яка називається «старовину». Подивіться на екран. Стародавні люди, в основному займалися полюванням, але, не дивлячись на це, діти древніх людей, теж, як і ви хотіли грати іграшками. Цікаво, які це були іграшки? Хочете дізнатися? Подивіться на екран. Діти знаходили на землі все що завгодно, шишки, камінчики, палички, різні гілочки і т. Д. І грали ними. Наприклад, брали поліно і качали його як мама дитини. Ось так. Хлопці, нас чекає наступна станція. Запрошую всіх зайняти свої місця. Повний вперед!

Дії дітей: розглядають ілюстрації на екрані. Відповіді дітей. Качають по черзі поліно. Звучить музика (зачаровує мелодія етнічного змісту). Показ ілюстрацій на екрані і на столі. Планований результат: педагог стимулює інтерес дітей. Розвиток уваги, образного мислення. Звучить фонограма колискової. Звук дзвіночка.

4. «Відкриття» дітьми нових знань, способу дій.

- Ось і станція «старина». Старина - це такий час, який було давним-давно, багато років тому, коли жили наші прапрабабусі і прапрадіда. Коли вони були маленькі, грали в ляльки. А хочете дізнатися, які у них були ляльки? Подивіться уважно і скажіть, чим відрізняються старовинні ляльки від ваших? Ляльки були без особи, безликі. Вірно! На ній не намалювали очей, тому що за старих часів люди вважали, якщо лялька без обличчя, то вона буде охороняти і берегти дім і його господарів.

Вважалося, що лялька володіє чарами: вона і лікує, і оберігає, допомагає, що б вродив хороший урожай. Але які були ляльки, як їх звали, зараз я вам розповім. Дивіться на екран. Ось лялька - безсоння, її робила мама і клала в ліжко разом з дитиною, що б він міцно спав і бачив гарні сни. А це лялька - травниця, в цій ляльці запашна трава, чебрець, м'ята, материнка її вішали над колискою, що б малюк не захворів. Ось лялька крупЕнічка, вона оберігала в будинку достаток, її наповнювали гречаними або перлової зернятками. Люди вірили, що наступний рік принесе багато врожаю. Ляльки робилися вручну, без ножиць і голок. Їх можна було зробити зі шматочків тканини, соломи, трави, гілок і т. Д.

Хлопці, а ви хочете мати таку ляльку у себе? А що для цього потрібно? А як її можна зробити? Подивіться на екран. Може хто-небудь знає, як її називають? А це лялька-кувадка. Ляльки бувають різні, і зробити їх можна різними способами. Мені стало дуже цікаво, як робляться такі ляльки і я подивилася в інтернеті. Хочете зробити ляльку прямо зараз?

Дії дітей: відповіді дітей. Слухають і отримують нові знання. Виявляють цікавість. Відповіді дітей. Висувають припущення.

Планований результат: показ на екрані оздоблення російської хати. Показу ляльок на екрані і на столі. Педагог викликає пізнавальний інтерес. Збагачення словника дітей (лялька-травниця, лялька-безсоння, лялька-крупЕнічка, лялька-кувадка, лялька-закрутка). Мають уявлення про старовинної російської ляльці. Показ схеми виготовлення ляльки на слайді.

5. Самостійне застосування нового на практиці, або актуалізація вже наявних знань, уявлень, (виконання роботи.

- Проходьте за столи, розсаджуйтеся, як вам хочеться. Але спочатку давайте разомнём пальчики, що б під час роботи вони у вас не втомилися.

«Каша в поле росла,

До нас в тарілку прийшла.

Всіх друзів почастуємо,

За тарілці дамо.

Пташці-невеличке,

Зайцю і лисички,

Кішці і матрьошці,

Всім дамо по ложці ».

Лялька -кувадка або інше її назва лялька-закрутка, так називається, тому що, її виготовляють способом скручування тканини.

Які гарні ляльки у вас вийшли.

Очки втомилися, працювали, старалися. Треба зробити гімнастику.

«Раз-наліво, два-направо,

Три-наверх, чотири-вниз.

А тепер по колу дивимося,

Що б краще бачити світ ».

Дії дітей: взаємодіють один з одним. Задають питання. Просять допомогу у педагога. Порівнюють готових ляльок друг у друга, показують педагогу, гостям. Отримують задоволення від готового продукту.

Планований результат: створення ситуації вибору. Підтримка дитячої ініціативи. Розвиток діалогічного мовлення. Педагог викликає пізнавальний інтерес. Продуктивна діяльність. Педагог проводить гімнастику. Показ слайда. Формування позитивних емоцій через рухову активність.

6. Заключна частина. Підсумок заняття. Систематизація знань.

- Наша подорож не закінчилося. У нас залишилася ще одна станція «сучасність». Займаємо свої місця, і в путь! Ось ми і повернулися додому в наш час, це і називається «сучасність». Подивіться, які зараз у нас ляльки. Хлопці, давайте підійдемо до нашої «річці часу». Ось яка довга річка. На річці стоїть «старовину», яка плавно перетікає в «старовину», а далі в нашу епоху, в «сучасність». Хлопці мені потрібна ваша допомога. Давайте розмістимо ляльок, кожну в свій час. На столі лежить клей, беріть його, вибирайте яку лялечку ви хочете помістити в потрібну епоху, намащуйте зображення і наклеюйте на «річку часу».

Дія дітей: діти зацікавлені, уважно слухають. Охоче ​​беруться за справу.

Планований результат: звук дзвіночка. Показ ляльок на екрані і на столі. Активізує увагу. Закріплення отриманих знань.

7. Рефлексія.

- Подивіться, який шлях пройшли наші ляльки. Як змінювався їхній вигляд, зовнішній вигляд. Як від простого поліна вони стали схожі на людей. Сьогодні ви дуже старалися, на славу попрацювали. Чудово впоралися з роботою. Вам сподобалося подорожувати? Що, нового ви сьогодні дізналися про ляльок? Де вам може це стати в нагоді? Чи сподобалося вам самим робити ляльок? Що було важко в роботі? Ви можете, візьме ляльку собі в групу на згадку про наше занятті. Можете придумати їй ім'я.

Діяльність дітей: Діляться враженнями; міркують; висловлюють почуття про виконану роботу; планують самостійну (спільну, діяльність; виявляють емоційний відгук.

Планований результат: педагог залучає дітей до підведення підсумків, до рефлексії (самоаналізу); забезпечує відкритість на орієнтовану самостійну або спільну подальшу роботу в групі і з батьками. Діти націлені на відкритий кінець.