Загуляева Марія Олегівна
Учитель історії та суспільствознавства
МКОУ Тундріхінская ЗОШ
Тема: "Давньогрецький театр"
5 клас
Інтегрований урок з історії та образотворчого мистецтва.
Мета уроку:
Навчальні:
-
(історія) вивчення нового матеріалу про структуру давньогрецького театру і його ролі в історії і культурі Стародавньої Греції, знайомство з поняттями: скене, оркестр, місця для глядачів, трагедія, комедія;
-
(З) вивчення матеріалу про роль театральної маски в грецькому театрі, знайомство з поняттям маска, нової образотворчої технікою паперопластика і її виразними особливостями;
Розвиваючі:
-
(історія) театралізоване читання уривків з давньогрецьких п'єс, визначення відповідності зіграних фрагментів поняттям трагедія і комедія, порівняльний аналіз давньогрецького і сучасного театру;
-
(З) розвиток навичок перетворення плоского листа в об'ємне зображення, оволодіння знаннями про пластичні властивості паперу, застосування художніх понять (контраст, симетрія, обьем, форма, парні елементи,);
-
розвиток творчих навичок роботи з білої і кольоровим папером; робота над створенням театральної маски
виховні:
-
встановлення зв'язку традицій давньогрецького театру з сучасним, розвиток емоційної і творчої активності учнів, виховання інтересу і шанобливого ставлення до історії і культурі однією з найдавніших цивілізацій.
устаткування:
-
Підручники "Історія Стародавнього світу" для 5 класу, зошити;
-
Фото "Театр в Епідаврі";
-
Фото давньогрецьких театральних масок;
-
Слайд "Давньогрецький театр і актори";
-
Терміни, відповідні частинам давньогрецького театру, (скене, оркестр, місця для глядачів), в друкованому вигляді;
-
Поняття комедія, трагедія в друкованому вигляді;
-
Зразки грецьких театральних масок, виконані вчителем (маска трагедії, маска комедії) з паперу;
-
Наочна модель умовного людського обличчя (жовтий картон), очі, брови, рот-перевертень (сумний - веселий) з паперу чорного кольору;
-
Папір формату А-3 біла;
-
Папір кольоровий;
-
Ножиці, клей, прості олівці;
-
Виставка малюнків учнів 5 класу по темі "Давня Греція" в інтер'єрі кабінету.
-
записом грецької мелодії "Сіртакі"
Хід уроку.
методичні прийоми
зміст
примітка
-
Орг. момент
Фронтальне опитування.
-
Перевірка д / з
1) Хлопці, яку велику тему ми вивчаємо?
2) Про що ми говорили на минулому уроці?
3) Що таке культура?
4) Про якому напрямку розвитку культури ви дізналися на минулому уроці?
5) Доведіть фактами, що в Стародавній Греції було багато освічених людей.
6) Чому вчитися грамоті в Стародавній Греції було легше, ніж в Давньому Єгипті?
7) Що означає слово "педагог"?
1) «Історія Стародавньої Греції».
2) Про культуру Стародавньої Греції.
3) Досягнення людей в матеріальному і духовному житті
4) Про розвиток освіти.
5) Було багато шкіл, в школах вчили хлопчиків з 7 років, дівчаток навчали вдома. У школах вчили читати, писати, грати на музичних інструментах, танцювати, співати. Дорослі могли відвідувати гімназії, де слухали лекції вчених і вчилися ораторському мистецтву.
6) У давньогрецькому алфавіті 24 літери, а єгипетська система писемності налічувала кілька сотень ієрогліфів.
7) Раб, який супроводжує дитину в школу.
Ввідне слово
Мотивація. цільова установка
евристична бесіда
Логічне завдання.
аналітична бесіда
I. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо розмову про культуру Стародавньої Греції.
Багато з вас люблять театр, але далеко не всі знають, що театр виник в Стародавній Греції приблизно 2,5 тис. Років тому. А саме слово театр означає "місце для видовищ". Театральні постановки були улюбленим видовищем греків поряд з олімпійськими іграми.
Отже, тема уроку "Давньогрецький театр".
В ході уроку ви дізнаєтеся:
Яка історія його виникнення?
З яких частин він складався?
Хто грав в давньогрецькому театрі?
Які п'єси виконувалися в давньогрецькому театрі?
Після цього обговорення ви виконаєте творчу роботу, про яку дізнаєтеся пізніше.
А в кінці уроку, підбиваючи підсумок, я попрошу вас порівняти театри давньогрецький і сучасний.
Згадайте, що означає, зробити порівняння.
Знайти загальне і відмінності.
Отже, історія появи театру. (В ході розповіді вчитель звертає увагу учнів на екран, де розміщений слайд із зображенням реконструкції театру в Афінах з граючими на орхестре акторами. На слайді добре видно всі частини театру. Одночасно хлопці можуть звернутися до аналогічної ілюстрації в підручнику.)
На основі побаченого виділіть частини давньогрецького театру.
(Хлопці разом з учителем створюють схему структури театру.)
Учитель розміщує схему театру на дошці і просить учнів відтворити її в зошитах.
Потім учитель характеризує кожну частину давньогрецького театру, супроводжуючи розповідь історичними деталями (глядацькі місця і їх відповідність соціальним статусом городян, сезонність уявлень і їх тривалість і т. д.). В кінці розповіді вчитель акцентує увагу на питаннях, що стосуються гри акторів.
актори:
-
Всі ролі виконували чоловіки.
-
Дії акторів супроводжував хор.
-
Актори грали в костюмах і спеціальної високої взуття - котурнах.
-
Використовувалися декорації.
-
Під час гри використовували маски.
Творче завдання.
Урок продовжує вчитель образотворчого мистецтва.
Хлопці, ми вивчали культуру Стародавньої Греції на уроках образотворчого мистецтва. Різні сторони античної культури знайшли відображення в ваших ри су нках: боги і герої, творіння скульпторів і архітекторів, мотиви давньогрецької кераміки, орнаменти і т. Д.
Ще один яскравий аспект античного життя - театр. Як ви вже дізналися, особливістю давньогрецького театру було те, що актори грали в масках.
Що ж таке маска?
Маска - це те, що надягали на обличчя. Маска - це предмет, за допомогою якого приховували обличчя. Вона щось зображує, наприклад, людину або тварину.
Спільно з учителем учні формулюють поняття маска. Маска - спеціальна накладка з вирізами для очей і рота, що надівається на обличчя, зображення у вигляді людського обличчя, звірячої морди, бога або духу і т.д.
У Стародавній Греції в проріз для рота вставлявся резонатор, що підсилює звук. Учитель показує фотографії давньогрецьких масок, розміщені на дошці. Спільно з учителем хлопці обговорюють питання, навіщо актори надягали маски. Маска дозволяла глядачам краще розглянути вираз обличчя героя.
Що висловлювали маски в театрі?
Емоції, настрій, почуття.
Як маска могла імітувати той чи інший настрій?
Визначте, які частини людського обличчя беруть участь в міміці найбільш активно.
Брови, рот, очі.
Кажуть: "У людини все написано на обличчі". Що це означає?
Це означає, по обличчю видно, що він відчуває.
Подивимося, як буде змінюватися настрій в залежності від положення очей, брів і рота.
Учитель розміщує на дошці приготовлену картонну модель особи (овал жовтого кольору), на якому чорними магнітами закріплені вирізані з чорної кольорового паперу брови, рот, очі. (Малюнок 1.)
Обертаючи магніти, педагог, акцентує увагу дітей на зміни виразу обличчя. Хлопці коментують і виділяють емоції: сум, гнів, печаль, веселощі, підступність і т.д.
Давайте спробуємо зробити маски для Давньогрецького театру. Вони можуть виглядати так. (Учитель показує дві заздалегідь зроблені з паперу маски). Хлопці визначають, що вони висловлюють різні емоції. Одна сумна (маска трагедії), друга весела (маска комедії).
Педагог націлює хлопців на виконання творчого завдання - створення театральної маски.
Перед початком роботи учні під керівництвом учителя вивчають спосіб виготовлення маски з білого паперу. Учитель знайомить дітей з пластичними властивостями паперу, показуючи порядок виготовлення.
Звертається увага на правила, які допоможуть зробити маску швидко, виразно, надати їй обсяг:
-
симетрія;
-
парність деталей;
-
використання прийомів (згинання, підрізи).
Яку маску мені зробити, сумну або веселу?
Хлопці одностайно вибирають веселу.
Опис способу моделювання маски.
Аркуш формату А3 згинається навпіл, Без попереднього ри су нка вирізається овал обличчя, потім на лінії згину робиться фігурний підріз нижній частині носа і проріз для рота. Для додання масці більшого обсягу виконується прямий підріз по центральній лінії згину знизу до лінії носа. Роз'єднані частини рота накладаються один на одного, поєднуючись, а потім склеюються. Для вирізання очей використовується косою згин у верхній частині особи. Ось згину прямує вгору або вниз. На бічних сторонах особи по краю робляться підрізи в області скронь і вилиць. Подразнень частини накладаються один на одного з подальшим склеюванням. Так створюється основна частина маски. (Малюнок 2)
Після цього маску прикрашають за допомогою кольорового паперу, виділяючи очі, рот брови, моделюючи зачіску, бороду і т.д.
Хлопцям лунають білі аркуші ватману формату А3, комплекти кольорового паперу, ножиці, клей. Учні приступають до моделювання маски. (Малюнок 3)
Виконання практичного завдання супроводжується мелодією "Сіртакі".
Готові маски розміщують на дошці, яка стає декорацією для театральної дії.
Урок продовжує вчитель історії.
А що ж грали в грецькому театрі?
- спочатку міфи про Діоніса;
- потім і інші міфи про богів і героїв;
- пізніше письменники і поети стали писати спеціальні п'єси для театру.
види уявлень
комедії
трагедії
Веселі і глузливі уявлення (герої не тільки боги, але і сучасники)
П'єси серйозного змісту, часто закінчуються смертю головних героїв або їх стражданнями (герої - боги, історичні діячі, персонажі грецьких міфів)
Схема записується учнями в зошит.
Зараз ви побачите два уривки з грецьких театральних творів. Постарайтеся визначити, що це - комедія чи трагедія?
Поясніть, чому ви так вирішили.
Перший твір - це трагедія, тому що мова йде про загибель Трої, втечу героїв з Батьківщини, їх страждання;
Другий твір - це комедія, тому що прості люди - головні дійові особи, хитрий раб хоче зробити дурного ковбасника правителем країни, щоб знищити тирана, який дивиться за рабами. Насмішка.
Дуже відомі письменники і поети писали п'єси для театру. Есхіл, Софокл, Евріпід писали трагедії, Аристофан і Менандр писали комедії. У підручнику наведені уривки з різних творів, з якими ви познайомитеся будинку.
Порівняльний аналіз.
Отже, сьогодні на уроці ви дізналися історію давньогрецького театру, познайомилися з його особливостями. Давайте порівняємо давньогрецький театр і сучасний.
Разом з учнями вчитель складає схему, яку учні записують в зошит.
Загальна:
-
Окрема будівля.
-
Є сцена, місце для оркестру, зберігання декорацій, переодягання акторів.
-
Місця для глядачів.
-
Квитки.
-
Грають комедії і трагедії.
відмінності:
грецький
сучасний
-
Грають тільки чоловіки.
-
Грають в масках.
-
Уявлення 3 рази в рік.
-
Уявлення тільки вдень.
-
Комедії і трагедії.
Рефлексія.
Що нового ви дізналися на уроці?
Що особливо сподобалося на уроці?