Антоніна Полупанова
Конспект освітньої діяльності «Історичний сон. Пам'ятки Ставрополя «Тифліській ворота»
Муніципальне дошкільний загальноосвітній заклад «Дошкільний навчальний заклад № 3« Дюймовочка »міста Зеленокумськ Радянського району»
конспект
освітньої діяльності
на тему:
«Історичний сон»
(Пам'ятки міста Ставрополя «Тифліській ворота»)
підготувала:
вихователь підготовчої
групи «Капітошка»
Полупанова А. Б.
м Зеленокумск, 2018 р.
Мета: розширювати і закріплювати уявлення про місто Ставрополі, розвивати почуття патріотизму і любов до своєї малої Батьківщини.
завдання:
Освітні завдання:
- поглиблювати, систематизувати, узагальнювати знання дітей про свою батьківщину Росії, Ставропольському краї;
- познайомити дітей з історичним минулим рідного краю;
- формувати і закріплювати знання дітей про малу Батьківщину - Ставропольському краї, його визначні пам'ятки.
Розвиваючі завдання:
- розвивати пам'ять, увагу, емоційну чуйність, власну думку про навколишню дійсність;
- розвивати дрібну моторику, творчу активність.
Виховні завдання:
- формувати почуття гордості і патріотизму за свою Батьківщину;
- формувати вміння працювати спільно єдиної, дружною командою, отримуючи задоволення від спілкування, виховувати в дітях самостійності в своїх судженнях і діях.
Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», «Мовленнєвий розвиток», «Фізичний розвиток», «Художньо-естетичний розвиток».
Словник: работоргівля, рабство.
Попередня робота:
- бесіда про країну, про місто Ставрополі;
- читання віршів про Ставропольському краї;
- розгляд ілюстрацій і фотографій пам'яток міста Ставрополя, відомих діячів Ставропольського краю (А. П. Єрмолов).
Устаткування і матеріали для заняття:
- ноутбук;
- проектор;
-глобус, карта;
- конструктор;
- портрети А. П. Єрмолова, А. С. Пушкіна;
- картки для дидактичних ігор.
1. Організаційний момент.
Все на місці?
Все гаразд?
Тоді починаємо!
2. Повідомлення теми:
Вихователь: Доброго дня хлопці! Сьогодні ми з вами проведемо дуже цікаве заняття. Подивіться, що у мене є. (Вихователь показує глобус і карту).
Вихователь: Як називають людей, які подорожують? (мандрівники). Давайте ми з вами уявимо, що ми мандрівники.
Гра «Хто я?»
Мета гри: виховання патріотичних почуттів, розвиток навичок словотворення, вербально-логічного мислення.
Опис гри: гра призначена для дітей старшого дошкільного віку.
Хід гри. Вихователь показує схеми-картки із зображенням Землі, прапора Росії, сніжинки, прапора Зеленокумськ, прапора Ставропольського краю.
Я - Земля -? Я живу на Землі - значить, я - землянин.
Я - прапор -? Я живу в Росії - значить, я - росіянин.
Я - сніжинка -? Я живу на Півночі - значить, я - житель півночі.
Я - прапор Зеленокумськ -? Я живу в Зеленокумске - значить, я - зеленокумчанін.
Я - прапор Ставропольського краю -? Я живу в Ставропольському краї.
Вихователь: Подивіться, як багато на нашій земній кулі різних країн (демонстрація глобуса). Але є на ньому лише одна країна, яку ми любимо, яку звемо своєю Батьківщиною.
- Хлопці, як ця країна називається? (Відповіді дітей.)
- Потрібно знайти нашу країну і Ставропольський край на глобусі і карті.
3. Основна частина.
Вихователь: Хлопці, подивіться, сьогодні до нас прийшов лист. Хто прочитає нам, що там написано. (Слайд 1. На екрані конверт «Хлопцям від Агнії»)
(Слайд 2) - Здрастуйте хлопці! Мене звуть Агнія, мені 7 років. Я живу в Ставропольському краї в місті Ставрополь, це головне місто Ставропольського краю. Він дуже красивий, в ньому багато пам'яток. Хлопці, мій тато - військовий і він часто перебуває у відрядженнях. Ось і зараз мій тато в черговому від'їзді. Я дуже люблю цікаві історичні місця. У нас в місті є багато пам'яток.
Дидактична гра «Збери пам'ятки міста Ставрополя» (Вихователь показує дітям половину картинки пам'ятки, а другу частину пропонує відшукати в групі)
картинки:
- Пам'ятник солдату;
- Пам'ятник юним захисникам вітчизни;
- Пам'ятник А. П. Єрмолова;
- Фортечна гора;
- Вічний вогонь;
- Тифліській ворота;
- Ангел - Хранитель міста;
- Ставропольський краєзнавчий музей;
- Театр драми імені М. Ю. Лермонтова;
- Казанський собор;
- Будівля залізничного вокзалу.
Вихователь: Хлопці, молодці! Подивіться на екран, про що нам Агнія хоче розповісти? (Слайд. 3) Хто назве мені цю пам'ятку? (Відповіді дітей)
- Правильно, Агнія хоче нам розповідь про Тифліській ворота чи інакше Тріумфальна арка. Давайте послухаємо.
(Розповідь Агнії).
Тіфліські ворота - це один з найвідоміших пам'ятників міста. Такий запам'ятовується і яскравий символ крайового центру. Арка нагадує Париж! Згідно з архівними даними, будівництво арки почалося в 19 столітті (1841р). Її будівельником був відомий підприємець Г. Тамамшев (Слайд 4). Він став одним з перших, кому було присвоєно звання почесного громадянина. Тіфліські ворота були східними міськими воротами, але в першу чергу арка служила пам'ятником слави російській зброї. Трохи пізніше арка була зруйнована. Але завдяки пожертви жителів Тифліській ворота були відновлені на своєму колишньому місці. (Слайд 5)
Вихователь: Хлопці, при їх відновленні використовувалися старі креслення. Ось і у нас з вами є креслення арки, я хочу запропонувати вам самим побудувати арку, спираючись на картинку. (Слайд 6)
(Самостійна діяльність дітей з використанням конструктора)
Вихователь: Давайте, ми з вами перетворимося в будівельників.
Физминутку.
Архітектор будує будинок, ( «дах» над головою)
Будинок багатоповерховий. (руки вгору)
Будує будинок олівцем ( «пишемо» на руці)
На листку паперовому.
Потрібно все намалювати, (розводимо руки в сторони)
Обчислити, перевірити, (вважаємо)
Всі квартири порахувати, (вважаємо пальці на кожній руці)
Сходи і двері.
Щоб стояв він багато років, (погрожуємо пальчиком)
Щоб був у квартирі світло, ( «ліхтарики»)
Ванни, умивальники (поворот в одну і іншу сторону)
Для великих і маленьких. (руки вгору, присідаємо)
Вихователь: Молодці, хлопці, впоралися! Друзі, зверніть, будь ласка свою увагу на екран. Для нас є ще інформація. (Слайд 7).
Вихователь: Хлопці, а хто мені назве, що це за пам'ятник? (Відповіді дітей)
Вихователь: Молодці! Правильно! Це пам'ятник генералу А. П. Єрмолова.
А. П. Єрмолов увійшов в історію Кавказького краю як воїн, мудрий політик. Він позбавив Кавказ від работоторголі. Работоргівля - продаж і купівля людей в рабство. Особливо важливою є роль А. П. Єрмолова в історії Ставрополя. А. П. Єрмолов з повітового міста зробив столицю великої Кавказької області. На честь нього був названий бульвар (Слайд 8).
Вихователь: Подивіться, а це хто зображений? (Слайд 9). (Відповіді дітей). Прослухайте, вірш.
Художнє слово. (Вихователь читає вірш)
«Пушкін в Ставрополі»
Звиклий до похмурим непогодам невським,
Напівхворий, з царями не в ладу,
У червневий день у колі родини Раєвських
Стояв поет у степу на увазі.
Внизу Ташла серед каменів дзюрчала,
Незримим соком пінилися сади,
І від готелів, немов від причалів,
Тяглися вдалину колісні сліди.
Він спостерігав за ранку пробудження
В чужому, ще не пізнаному, краю.
А завтра - двадцять перший день народження.
Як птахи тут урочисто співають!
І раптом він скрикнув: - Подивіться, бачу!
Сяючи, немов злиток срібла,
Над горизонтом, що спекою випалений,
Сяяла велична гора.
Як багато Пушкін присвятить Кавказу!
Але і до цього пишаємося ми пори,
Що першу про нього вигукнув фразу
З ставропольської Фортечний гори.
Вихователь: Хлопці, в цьому вірші йдеться про А. С. Пушкіна. А. С. Пушкін - історик і громадський діяч, поет. Поет був трохи знайомий з генералом А. П. Єрмоловим.
Вихователь: Хлопці, а вам знайоме ім'я Олександра Сергійовича Пушкіна? Які твори А. С. Пушкіна вам відомі? (Відповіді дітей)
Вихователь: Молодці! Дорогі друзі, на цьому наше заняття підходить до кінця. Давайте, прослухаємо останній запис від Агнії. (Слайд 10)
Рефлексія.
Вихователь: Хлопці, розкажіть, що нового ви дізналися? Що запам'яталося вам? Чи цікаво, вам було? (Відповіді дітей).