Тема: "Історичні умови виникнення визвольного руху в Росії. Формування революційного світогляду»
Тип уроку: урок-практикум.
Мета уроку:
1) освітні:
- показати історичні умови виникнення визвольного руху в Росії;
- розкрити причини і джерела формування революційної ідеології;
- визначити причини того, що першими носіями революційних ідей в Росії були представники панівного класу - дворянства
- познайомити з діяльністю перших таємних товариств в Росії;
- вивчити програмні положення декабристських організацій;
2) розвиваючі:
- на підставі роботи з історичними документами розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити і правильно формулювати висновки;
- закріплювати вміння оформляти отримані знання і зроблені висновки у вигляді тезових планів, опорних конспектів, таблиць;
- закріплювати вміння вирішувати проблемні ситуації;
- вчити формулювати свої думки для публічного вираження і захисту своєї позиції;
3) виховують:
- духовно-моральне і цивільно-патріотичне виховання.
Основні питання уроку:
- Історичні умови виникнення визвольного руху в Росії.
- Формування революційного світогляду декабристів.
- Таємні суспільства.
- Програми декабристів.
Основні поняття теми: світогляд, ідеологія, лібералізм, визвольний рух, таємні товариства, декабристи, програма, статут.
Устаткування і матеріали: мультимедійна техніка, електронний навчальний посібник «Уроки Вітчизняної історії Кирила і Мефодія», роздатковий матеріал
(Фрагменти історичних документів), підручник.
Використовувані технології: блочно-модульне навчання, ІКТ, проблемне навчання, групова діяльність, диференційоване навчання.
Тема: "Історичні умови виникнення визвольного руху в Росії. Формування революційного світогляду»
-
Вступне слово вчителя в поєднанні з бесідою.
Після війни 1812 року вперше в Росії виникло організоване громадський рух, в основі якого була ідеологія (система, поглядів, ідей) пріоритету особистості людини, його свобод над усім іншим. Така ідеологія називається лібералізм (ліберальна ідеологія). Це було новим для Росії, де завжди головними завжди були інтереси держави. Коли почалося поширення в Росії ліберальних ідей? З чим це було пов'язано? Поширення ліберальних ідей почалося в Росії ще з часів Катерини Великої, яка вела переписку з Вольтером, Руссо, Дідро. Але після французької революції почалися гоніння на лібералів. Чому?
Ліберальна ідеологія передбачає перебудову суспільства шляхом реформ, перетворень.
В умовах російської дійсності ліберальна ідеологія знайшла вираження в революційному світогляді майбутніх декабристів.
-
Робота з історичними документами (додаток №1).
Історичні умови формування світогляду майбутніх декабристів.
-
Завдання: працюючи з документами, записати у формі тезового плану в зошиті відповідь на питання: "Які причини сприяли формуванню революційної ідеології дворянських революціонерів, декабристів?"
-
Перевірка і коригування складених планів
- Передові ідеї французьких просвітителів і діячів Великої французької революції 18 століття, російських просвітителів (Н.И.Новиков)
- Революційна ідеологія А.Н.Радищева
- Розкладання феодально-кріпосницьких відносин і зародження капіталізму в Росії; глибокі економічні та політичні протиріччя в країні.
-важкий становище народних мас, жорстока експлуатація селян-кріпаків.
- Панування самодержавства: політичне безправ'я, політична реакція і свавілля влади.
- Зростання національної самосвідомості народу, патріотичне піднесення у зв'язку з війною 1812 року.
- Закордонні походи російських військ, знайомство з європейським способом життя.
- Внутрішня політика Олександра Першого після війни; зростання селянського руху, хвилювання в армії.
-Підйом національно-визвольного і революційного руху в Західній Європі в 20-і роки 19 століття.
- Патріотизм і громадянськість декабристів, високе почуття обов'язку і любов до Батьківщини.
Висновок: головною умовою формування революційних поглядів декабристів є об'єктивні умови російської дійсності, глибокі протиріччя в країні, патріотичні прагнення до свободи і прогресивному розвитку Вітчизни.
3. Робота з використанням фрагмента уроку електронного навчального посібника
1) З документів ви побачили, що друга хвиля ліберальних ідей прийшла в Росію після закордонного походу російської армії. Тисячі молодих офіцерів, стали переконаними противниками самодержавства і кріпацтва.
Чому першими носіями революційних ідей в Росії стали саме вихідці з дворян?
(В Росії не було буржуазії, яка могла б почати боротьбу за демократичні перетворення. Народні маси були схильні до монархічним ілюзіям, були неосвічені і інертні).
Патріотичний порив привів молодих дворян і в ряди захисників Вітчизни, і в таємні організації.
2) Перегляд фрагмента (або робота з підручником)
3) Запис
4) Пояснення понять:
Програма організації - цілі, завдання, шляхи їх досягнення.
Статут організації - визначає пристрій організації, права і обов'язки її членів.
4. Самостійна робота.
& 59 + роздатковий матеріал (додаток №2)
Скласти таблицю «Програми декабристів».
Основні питання програм:
- автор, назва
- майбутній державний устрій
- форма правління
- органи влади та управління (законодавча, виконавча, судова)
- виборче право
- ставлення до кріпосного права
- питання про землю
- ставлення до приватної власності
5. Закріплення вивченого матеріалу.
Обговорення проблемної ситуації.
Нижче наведені два судження про причини виникнення таємних товариств в 1-й чверті
19 століття, формування політичних ідей декабристів:
1) «Перетворення (у першій чверті 19 століття) громадського руху в революційне було викликано самим урядом, його схильністю пригнічувати кожна незалежна ... спонукання і думка окремих осіб і всього суспільства» (історик А.А.Корнілов)
2) подій 14 грудня 1825 року було навіяні ззовні, породжені бунтівним духом Заходу (Маніфест13 липня 1826р.)
Вкажіть, яка з названих точок зору вам представляється більш прийнятної і переконливою. Наведіть не менше трьох фактів, положень, які можуть служити аргументами, які підтверджують вашу точку зору.
При підготовці до обговорення проблемної ситуації клас розбивається на дві групи, кожна з яких аргументує обрану ними точку зору.
6. Домашнє завдання.
1) & 59, питання №6 - для всього класу;
2) повідомлення по темі «Доля декабристів» - індивідуальне завдання;
3) проект «Вітчизни вірні сини» з презентацією проекту - групове завдання
Роздатковий матеріал до уроку-практикуму
"Історичні умови виникнення визвольного руху в Росії.Формування революційного світогляду »
додаток №1
-
Відповіді П.И.Пестеля слідчому комітету у справі декабристів на питання про причини розвитку "вільнодумства"
"Я спочатку займався читанням політичних книг ... без всякого вільнодумства з одним бажанням бути коли-небудь свого часу корисним слугою державі й Батьківщині ... Почав я потім вже розмірковувати і про те, чи дотримані в пристрої російського правління правила політичних наук. .. Звернув також думки і увагу на становище народу, причому рабство селян завжди сильно на мене діяло, а так само і великі переваги аристокрации. До цього стали приєднуватися
(і інші думки): занепад торгівлі, промисловості і загального багатства, несправедливість і продажність судів та інших початків, тягар військової служби для солдатів. Тоді почав в мені виникати внутрішній нарікання супроти уряду. ... Повернення Бурбонского будинку на французький престол і міркування мої про те ... можу я назвати епохою в моїх політичних думках. Революція, видно, не так дурна, як кажуть, і, що може бути, дуже корисна ... Події в Неаполі, Гишпании і Португалії мали тоді велике на мене вплив. Я в них знаходив докази в слабкості монархічних конституцій і достатні причини до недовірливості й правдивому згодою монархів на конституції, ними прийняті. Ці останні міркування зміцнили мене дуже сильно в республіканському і революційному напрямі думок ".
II. Фрагмент з листа декабриста А.А.Бестужева до імператора Миколи I, написаного в Петропавлівській фортеці, з обґрунтуванням своїх революційних поглядів, або, як він сам писав, "історичного ходу вільнодумства в Росії".
"Наполеон вторгся до Росії, ... і тоді-то прокинулося в усіх серцях почуття незалежності; спершу політичної, а згодом і народною. Ось початок вільнодумства в Росії ... Ще війна тривала, коли ратники, повернувшись додому, то перші рознесли гомін в класі народу. "Ми проливали кров, - говорили вони, - а нас знову змушують потіти на панщині. Ми позбавили Батьківщину від тирана, а нас знову тиранять панове ". Війська від генералів до солдатів, прийшовши назад тільки й говорили, як добре в чужих землях. Порівняння зі своїм природно справило питання, чому ж не так у нас? Люди, які бачили худе і бажали кращого, від безлічі шпигунів попереджені, стали розмовляти приховано, і ось початок таємних товариств.
Багато губернії (в Росії) зубожіли. Пристрій нетривких доріг займало руки третини Росії, а хліб гнив на корені. Зловживання справників стали помітніше збіднілим селянам, а пригнічення дворян дошкульніше. Поведінка російських дворян в цьому відношенні жахливо. Негри на плантаціях щасливіше багатьох поміщицьких селян. Продавати в роздріб сім'ї ... рахується ні в що. Не кажу вже про панщину та оброк, але є нелюди, які роздають хортів щенят для вирощування грудьми селянка! ... Про утиск земських чиновників можна написати книгу. Найменший розпорядок понад дає їм привід до тисячі насильств і хабарів. Те зберуть селян в сінокіс чи жнива і місяць нічого не роблять. Те дадуть зробити і потім ламають, кажучи, що це не по формі ... хабарництвом проникло скрізь. ... Одним словом, в казні, в судах, у губернаторів, у генерал-губернаторів, всюди, де замішані інтерес, хто міг, той грабував, хто не смів, той крав. Скрізь чесні люди страждали, а ябедники і шахраї раділи ".
III. Фрагмент спогадів декабриста С.Муравьева-Апостола.
«Трирічна війна, яка звільнила Європу від ярма Наполеона; наслідки такої, запровадження представницького правління в деяких держави; твори політичні, безперестанку є в цю епоху і читаються з жадібністю молоддю; дух часу, нарешті звернув уми до спостереження законів внутрішнього устрою держави, - ось джерела революційних думок у Росії. Молоді люди, які займалися цими предметами, незабаром відчули бажання бачити в Батьківщині своєму представницьке пристрій, повідомили одна одній свої думки, з'єдналися єдністю бажань - і ось зародок таємного товариства політичного. Поширення ж революційних думок у державі слід було звичайному і природному порядку речей, бо, якщо стримати зможе не можна, щоб суспільство не мало впливу на це розповсюдження. Справедливо також і те, що якщо б думки ці не існували в Росії до народження суспільства, воно не тільки не народилося б, але й народившись, не могло ні вкоренитися, що не розростися.
Після повернення імператора в 1815 році він просив у міністрів місяць відпочинку; потім передав майже все керівництво країною графу Аракчееву. Душа його була в Європі; в Росії ж найбільше він дбав про збільшення числа військ. Цар був всякий день у розлучення; у всіх полках розпочалися навчання, і шагистики увійшла в повну силу. Служба в гвардії стала для мене нестерпна ... »
Додаток №2.
Робота з документами на уроках історії. Документи з історії Росії 19 і 20 століть. 11 клас. /М.Н.Чернова, В.Я.Румянцев, - М., Айріс-прес, 2008. - 288с. - (Домашній репетитор: Підготовка до ЄДІ).
Документи №№ 29-33 (стор. 42-48)
Тема: «Повстання декабристів»
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку:
1) освітні:
- пояснити причини виступу декабристів 14 грудня 1825р .;
- розповісти про хід повстання;
-подвесті учнів до розуміння причин поразки повстання і руху декабристів в цілому;
-показати історичне значення діяльності декабристів.
2) розвиваючі:
- закріплювати вміння порівнювати, виділяти спільне та відмінне;
- розвивати вміння по ходу розповіді вчителя виділяти головне, необхідне для відповіді на поставлене запитання;
- формувати вміння оцінювати історичні факти з різних точок зору;
- закріплювати вміння вирішувати проблемні ситуації;
- вчити формулювати свої думки для публічного вираження і захисту своєї позиції;
3) виховують:
- духовно-моральне і цивільно-патріотичне виховання.
Основні поняття теми: міжцарів'я; династичний криза, стратегія і тактика декабристів, державний переворот, військовий переворот, повстання, акт громадянської непокори, моральний приклад (досвід) декабристів
Устаткування і матеріали: мультимедійна техніка, електронний навчальний посібник, підручник, мультимедійна презентація проектів.
Використовувані технології: блочно-модульне навчання, проблемне навчання, ІКТ, метод проектів, групова діяльність, диференційоване навчання.
Попередня підготовка учнів:
-
створення групового проекту «Вітчизни вірні сини»
-
мультимедійна презентація проекту
-
повідомлення по темі «Доля декабристів»
Тема: «Повстання декабристів»
Хід уроку.
I. Перевірка домашнього завдання.
1) перевірка заповнення таблиці «Програми декабристів» (див. Попередній урок) - фронтально
2) індивідуальне завдання: в формі таблиці (заповнюється на інтерактивній дошці)
порівняти програми «Північного» і «Південного товариства»:
загальне
різне
3) бесіда:
- Яка програма була більш радикальною? Більш реалістичною? Обгрунтувати свою думку.
- Який суспільний лад повинен був встановитися в Росії в результаті перетворень, передбачених програмою?
II. Вивчення нового матеріалу
1.Повстання декабристів - пояснення вчителя.
1) Перед поясненням - завдання: визначити причини поразки повстання декабристів.
2) План розповіді вчителя:
- Плани декабристів за термінами повстання
- Міжцарів'я. Династичний криза.
(Яку ситуацію в історії називають династичним кризою? Коли ще в історії Росії виникав династичний криза?)
- План повстання.
- подій 14 грудня 1825р. (використання фрагмента уроку ЕУП)
3) бесіда з порушеного питання
4) дискусія з питання: «Яке визначення найбільше, на вашу думку, підходить для характеристики виступу декабристів:« палацовий переворот »,« державний переворот »,« військовий переворот »,« збройне повстання »,« акт громадянської непокори »?
2. Доля декабристів - повідомлення учня.
3. Історичне значення руху декабристів - бесіда:
1) Чи могло закінчитися успіхом рух декабристів?
2) Який моральний досвід руху декабристів актуальний для нас?
3) На думку Л. М. Толстого «декабристи завжди цікаві і викликають найсерйозніші думки і почуття».
- Як ви розумієте ці слова письменника?
- Які думки і почуття декабристи викликали у сучасників і нащадків?
- Чим, на ваш погляд, можна пояснити неоднозначність поглядів і думок?
IV. Мультимедійна презентація проекту «Вітчизни вірні сини»
V. Домашнє завдання.
Підготуватися до тестування по темі «Другий період правління Олександра I»
Повторити & 55-59.