Конструктор уроку № 10
відповідно до вимог ФГОС
Тема уроку: Правління князя Володимира та хрещення Русі.
Клас: 6
Предмет: історія
Тип уроку: урок відкриття нового знання
Мета уроку: - створити умови для досягнення освітніх результатів:
-особистісне результат - виховувати в учнів почуття поваги до минулого своєї країни,
-Метапредметний результат - розвивати вміння аналізувати текст історичного джерела, виділяти головне, робити висновки, навички роботи з інтерактивною дошкою.
- Предметний результат-сформувати уявлення про найважливіші напрями внутрішньої і зовнішньої політики Володимира, познайомити з процесом становлення православної церкви на Русі, виявити значення прийняття християнства.
діяльність учителя
діяльність учнів
УУД
I. Організаційний момент (мотивація до навчальної діяльності)
Мета етапу: включення учнів в діяльність на особистісно-значущому рівні
- Добрий день, хлопці!
самовизначення,
Планування навчального співробітництва (К)
II. актуалізація знань
Мета етапу: «відкриття нового знання», виявлення труднощів в індивідуальній діяльності кожного учня
-
Зіставте дати і події:
945 рік похід Олега на Візантію
964 - 966 роки вбивство Ігоря древлянами
911 рік розгром Святославом Хазарського каганату
944 рік загибель Святослава
972 рік договір Ігоря з Візантією
-
Поясніть поняття:
Полюддя - це ________
Уроки - це ___________
Цвинтарі - це __________
Печеніги - це ________
князь- ______________
-
тест:
В результаті повстання древлян проти князя Ігоря княгиня Ольга встановила:
А) урок;
Б) полюддя;
В) новий вид податку;
Г) штрафи.
Язичництво - це:
А) релігія, яку сповідували слов'яни;
Б) вид ідолопоклонства;
В) культовий обряд;
Г) релігійні обряди.
Великий князь - це:
А) глава великого Київського князівства в X - XII ст. на Русі;
Б) ватажок дружини;
В) член Ради старійшин;
Г) глава народних зборів у слов'ян.
Віче - це:
А) народні збори;
Б) феодальна верхівка;
В) родоплемінназнати;
Г) Рада старійшин.
За легендою місто Київ було названо на честь:
А) Хорива;
Б) Кия;
В) Щека;
Г) Перуна.
Сьогодні ми здійснимо подорож у часі. Ми повернемося на 1000 років назад до наших предків в Давню святу Русь. Історія повна таємниць і загадок. Допоможіть будь ласка мені скласти родовід князів Рюриковичів з якими ви познайомилися на попередніх уроках історії.
Його призвали новгородці,
Порядок навести в землі словенській.
Цей князь, справами непримітний,
Став засновником династії навічно (Рюрик)
Сів княжити першим в Київ він,
І підкорив Царгород потім.
Віз з полюддя до Києва він товари,
І «О.Скрипкою» прозваний був недарма (Олег)
Ходив у похід на Царгород,
Та тільки сам того не рад.
Спалений був «грецьким вогнем»,
Древлянами був знищений він (Ігор)
Хитра, княгиня опинилася.
Велику дань взяти відмовилася.
Зажадавши з древлян лише голубів,
Вона змогла їх волі підпорядкувати своїй. (Ольга)
Він сміливий, був і розумний без міри,
Він підкорив і в'ятичів і меря.
«Іду на ви» він звертався до недруга завжди,
При імені його Царгород
тремтів тоді (Святослав)
Після загибелі князя Святослава залишилося три його сина. Між ними починається жорстока боротьба за престол, в якій перемагає син ключниці - Володимир.
Він почав з наведення порядку на Русі
Залізною рукою громив болгар, поляків.
Відправив він з Києва варягів,
І в віру християнську він русичів хрестив.
Про який князя ми будемо говорити? (про Володимира)
А що є найбільш значущою подією в князювання Володимира?
( хрещення Руси)
Це і будемо темою нашого уроку. Тема уроку: Правління князя Володимира. Хрещення Руси.
Уривок з літопису
«І послав Володимир до Рогволд, князю полоцкому, кажучи:« Хочу взяти дочку твою собі в дружини ». Вона ж відповідала: «Не хочу роззути раба, а хочу чоловіка Ярополка». Володимир же зібрав воїнів багатьох, прийшов до Полоцька, і вбив Рогволда і синів його, і дочка його взяв за дружину »
-Як ви можете оцінити вчинок князя Володимира?
-Які його особисті якості проявилися в цьому вчинку?
довідкові відомості
1.В російських народних сказаніях- билинах - Володимир іменується «ласкавим князем», Красне Сонечко.
2. Російська православна церква зарахувала князя Володимира Святославича до лику святих як рівного апостолам Ісуса Христа.
Яке спостерігається протиріччя при порівнянні довідкових та літописних відомостей?
Формулювання проблеми.
-Який виникає питання-проблема?) Що нам сьогодні належить з'ясувати?
-Чому не дивлячись на такі низькі, жорстокі вчинки, князь Володимир залишив по собі добру пам'ять?
Відповідають на питання
Визначають тему і мету уроку
- поганий.
-Мстітельний, жорстокий.
-В літописі Володимир описаний як жорстока людина, а в народі про нього залишилася добра пам'ять.
Виконання пробного навчального дії; фіксування індивідуального труднощі; саморегуляція в ситуації утруднення (Р)
Вираз своїх думок; аргументація своєї думки; облік різних думок (К)
III. Проблемне пояснення нового знання
Мета етапу: забезпечення сприйняття, осмислення і первинного закріплення учнями знань
В ході запеклих міжусобних воєн, в 980 році великим князем київським став Володимир Святославич (980-1015)
завдання: познайомитися з правлінням князя Володимира і довести, що при ньому зміцніло Давньоруська держава.)
Отже, доведіть, що за князя Володимира зміцніло Давньоруська держава?
Володимир розумів, що спираючись лише на військову силу, важко зберегти владу в своїх руках, а держава єдиним.
А що ще потрібно для зміцнення держави та її процвітання?
А будь релігійних поглядів дотримувалися східні слов'яни? (язичницьких)
Що таке язичництво? Яких богів шанували слов'яни? (Перун, Сварог, Мокоша, Велес)
Які переваги єдиної релігії перед язичництвом?
Які релігії сповідували в державах - сусідах Русі? (іслам, іудаїзм, римська християнська церква, християнська церква Візантії).
Володимир міг вибрати будь-яку, але зупинився на православному християнстві. Чому? На це питання вам допоможе відповісти фрагмент з літопису. Володимир відкинув релігії своїх сусідів, крім християнства.
Іслам
У рік 6494 (986). Прийшли болгари магометанської віри, кажучи: "Ти, князь, мудрий і тямущий, а не знаєш закону увіруй в закон наш і поклонися Магомету". І запитав Володимир: "Яка ж віра ваша?". Вони ж відповіли: "Ми віруємо в бога, і вчить нас Магомет так: здійснювати обрізання, не їсти свинини, не пити вина, зате по смерті, каже, можна творити блуд з дружинами. Дасть Магомет кожному по сімдесят жінок красивих, і обере одну з них красиву, і покладе на неї красу всіх та й буде йому дружиною.
Але ось що було йому не до вподоби: обрізання, і свинячого м'яса, а про пиття, навпаки, сказав він: "Русі є радість пити: не можемо без того бути".
Західна церква
Потім прийшли іноземці з Риму і сказали: "Прийшли ми, послані папою", і звернулися до Володимира: "Так говорить тобі папа:" Земля твоя така ж, як і наша, а віра ваша не схожа на віру нашу, так як наша віра - світло; вклоняємося ми Богу, який сотворив небо і землю, зірки і місяць і все, що дихає, а ваші боги - просто дерево ". Володимир тоді запитав:" У чому заповідь ваша? ". І відповіли вони:" Пост за силою: "якщо хто п'є або їсть, то все це на славу Божу ", - як сказав учитель наш Павло". сказав же Володимир німцям: "Ідіть, звідки прийшли, бо предки наші не прийняли цього".
іудаїзм
Прийшли хозарські євреї і сказали: "Чули ми, що приходили болгари і християни, навчаючи тебе кожен віри.Християни ж вірують в того, кого ми розіп'яли, а ми віруємо в єдиного Бога Авраамового, Ісаака і Якова ". І запитав Володимир:" Що у вас за закон? ". Вони ж відповіли:" Обрізатися, не їсти свинини, ні заячини, дотримуватися суботу ". він же запитав:" А де земля ваша? ". Вони ж сказали:" В Єрусалимі ". А він запитав:" чи точно вона там? ". і відповіли:" Розгнівався Бог на батьків наших і розсіяв нас по різним країнам за гріхи наші, а землю нашу віддав християнам ". Сказав на це Володимир:" Як же ви інших учите, а самі відкинуті богом? Якби Бог любив вас і закон ваш, то не були б ви розкидані по чужих землях. Або і нам того ж хочете? "
Записи в зошиті:
980-1015 правління князя Володимира
Розширив територію держави
Підстава нових фортець-міст
Захистив жителів від набігів (печенігів)
Упорядкував управління державою
єдина релігія, духовне згуртування людей, об'єднання народу на основі віри
державне об'єднання на новій духовній основі, зміцнення влади князя, прилучення Русі до нових духовних, культурних цінностей
Чому ж Володимир відмовився від язичництва і вибрав саме православ'я?
Православне християнство було добре знайоме русичам, так як контакти з Візантією були дуже тісні. А посли Володимира були вражені красою церковної служби у Святій Софії. Православ'я забороняло приносити жертви, заводити багато дружин. У візантійців вчилися мистецтву кам'яної кладки і стінного розпису. З'явилася писемність (кирилиця).
Яке ж значення мало прийняття християнства на Русі?
1. Чи зміцнило державу і владу князя.
Підвищило міжнародний авторитет Русі
2.Способствовало залученню Русі до візантійської культури
3.Духовное просвіта жителів
4.Кровавие жертвопринесення змінилися церковними правилами, що охороняють сім'ю, людське життя
Пошук і виділення інформації; синтез як складання цілого з частин; підведення під поняття; висування гіпотез і їх обгрунтування; самостійне створення способу вирішення проблеми пошукового характеру (П) Аргументація своєї думки і позиції в комунікації; облік різних думок (К)
IV. Первинне закріплення. Мета етапу: промовляння і закріплення нового знання; виявити прогалини первинного осмислення вивченого матеріалу, хибні уявлення уч-ся; провести корекцію
Слайди з картинами хрещення в Дніпрі. Князь і дружина хрестилися прямо в Херсонесі (Корсуні). У Києві дружинники Володимира насильно зігнали в води Дніпра всіх чоловіків і жінок, старих і дітей, і вони разом були хрещені. У різні кінці Русі поскакали воєводи Володимира, скидаючи ідолів і закладаючи на їх місці храми. У Новгороді Добрині довелося боротися з непокірними. Лише коли дружинники підпалили місто, язичники змирилися.
Таким чином, князь Володимир і його дружина силою хрестили більшість слов'янських племен.
Яку відповідь на основне питання уроку ми можемо тепер дати?
Записи в зошиті:
988 рік - Хрещення Русі.
Князь Володимир значно розширив Російська держава, завоювавши нові землі, зміцнивши кордону. Прийняття християнства стало значним кроком на шляху розвитку цивілізації і культури.
- Володимир відмовився від первісного язичництва і хрестив Русь в православне християнство. Сприяв становленню православної церкви на Русі, поширенню багатої християнської культури.
Аналіз об'єктів, підведення під поняття; висування гіпотез і їх обгрунтування (П) Вираз своїх думок з повнотою і точністю; формулювання і аргументація своєї думки; облік різних думок (К) Оцінювання усваиваемого змісту (Л) Контроль, корекція, оцінка (Р)
V.Ітог уроку (рефлексія діяльності)
Мета етапу: усвідомлення уч-ся своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів діяльності своєї і всього класу
Хлопці дають оцінку своїм знанням.
Рефлексія способів і умов дії; контроль і оцінка процесу і результатів діяльності (П)
VI Інструкція по виконанню будинок. завдання
Будинки: параграф 6. Відповісти на питання
Записують будинок. Завдання.