урок кубановеденія
в 4 класі.
Тема: «Як вивчають історію Кубані».
Учитель поч. класів
МОУООШ№ 23
Мякинино В.В.
2012 - 2013 н.р.
Урок кубановеденія в 4 класі.
Тема: «Як вивчають історію Кубані».
Мета: прищеплювати любов до своєї малої батьківщини, формувати повноцінного громадянина і патріота Батьківщини.
Завдання: формування світоглядної культури; показати нерозривний зв'язок між минулим і сьогоденням.
Обладнання: мультимедійна установка, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ.
-
Орг. Момент.
- Здрастуйте хлопці! В нашу школу прийшов лист.
Кому: учням 4 класу.
Куди: Краснодарський край, м Новокубанск, вул. Н. Шабатько, 1,
МОБУООШ № 23, кабінет № 2.
Від кого: Історія Вікова
Звідки: «... з глибини століть ...»
- Послухайте зміст (читає учень)
Шановні школярі!
Мені дуже потрібна ваша допомога. Я чула, що ви можете мені допомогти. Звуть мене Історія Вікова. Мене дуже цікавить історія Краснодарського краю. Справа в тому, що мені життєво необхідно знати, як вивчають історію на Кубані. Це дуже важливо! Напишіть мені відповідь.
З повагою Історія Вікова.
- Незвичайне лист, правда? Але я думаю, нам це завдання під силу. (Слайд 1)
-
Введення в тему.
а) - Але перш ніж відправитися в подорож ви повинні для себе з'ясувати: історію країни неможливо вивчити, не знаючи історію рідного краю. Через пізнання малої батьківщини, людина усвідомлює причетність до країни, до її минулого. Отже, в путь ... (Слайд 2)
- (Слайд 3) Подорожувати в минуле нелегко. Кожна країна має свої особливості, які необхідно знати. Згодом змінюється одяг, посуд, житло, звички, мода, звичаї.
б) Фронтальне опитування.
- А в якій країні ми живемо?
- Як називається наш благодатний край?
- Так і наша мала батьківщина Кубань має свої цінності, звичаї, традиції ... У вивченні минулого рідної землі допомагає наука - ІСТОРІЯ.
-
Перевірка будинок. зад.
- (Слайд 4) Що таке історія? (Історія - це наука про минуле: про далекі і недавні події в житті людей).
- Як люди дізнаються про далеке минуле? (читаючи книги, відвідуючи музеї, виставки; з оповідань рідних і близьких і т. д.)
- (Слайд 5) Які історичні джерела допомагають людям дізнатися минуле? (Речові та письмові)
- Зараз кожен з вас повинен буде визначити вид історичних джерел. Для цього візьміть формуляри на столі і заповніть таблицю. (Слайди 6-15).
історичні джерела
-
РЕЧОВІ
Письмові
-
Робота по темі уроку.
а) (Слайд 16) Науки-помічниці.
- Стародавні люди на Кубані з'явилися понад 500 тис. Років тому. Одні племена формувалися тут, інші приходили здалеку. Виникали і зникали держави. Про все це нагадують збереглися до наших днів степові кургани, кам'яні гробниці (дольмени), залишки стародавніх поселень.
- Багато слідів своєї діяльності залишає на землі людина.
Старі камені з написами, пожовклі аркуші паперу з незрозумілими буквами, скарб монет, старовинні мечі, розбиті черепки посуду і багато інших чудових речей здавна знаходив в землі людина. Але знахідки треба змусити заговорити. Тоді на допомогу приходять археологи, нумізматики, етнографи ....
б) (Слайд 17) Загляньте в розкоп.
- Щоб не заплутатися в розкопі, його поверхню ділять на квадрати 10х10 метрів. Такі ж квадрати, тільки в сантиметрах, наносять на папір. Це робиться для того, щоб всі знайдені речі були ретельно замальовані. Коли треба виймати велику кількість землі, використовують техніку, але як тільки доходять до знахідок - тут в роботу вступають лопата, ніж, совок і навіть пензлик.
в) (Слайд 18) Реставратори нумізмати.
- Знайдені археологами на розкопках речі потім потрапляють в руки до реставраторам. Вони зберуть з купи черепків вазу, глечик, очистять монету, відновлять розвалений обладунок.
- Монети, знайдені в древніх скарбах, потраплять на стіл до нумізматам. Нумізмати - це люди, які вивчають старі монети, розбирають написи на них.
г) (Слайд 19) Физкультминутка.
Ми зараз всі дружно станемо,
Відпочинемо ми на привалі ...
Вправо, вліво повернись!
Нахилися і поклонися!
г) (Слайд 20) Останні новини.
- Нещодавно росіяни сколихнули науковий світ, розкопавши в Краснодарському краї храм, побудований стародавніми греками. Це змінює уявлення про те, як далеко заходили кораблі Еллади. Знахідка зацікавила і наших істориків, які побували на місці розкопок.
Шукали місце для електроопори, а виявили ціле місто. Першими на стародавнє поселення натрапили енергетики, які вивчали грунт. Керівник археологічної експедиції і раніше припускав, що десь тут і знаходиться античне поселення. Місцеві жителі вже не раз натикалися на найдавніші знахідки. Верхівки каменів здалися на сорокасантиметрова глибині. Копнули глибше, а там храм.
Камені обшліфовані, як в кращих давньогрецьких храмах. Цим плитам дві з половиною тисячі років.
Вище фундаменту будівля не збереглося. Але, судячи по підставі, вчені можуть уявити, як виглядав храм. Зараз вимірюється кожен камінь, щоб потім можна було створити тривимірну модель споруди.
Навколо храму, ймовірно, було багато інших будівель, припускають вчені. Місто знаходилося майже в центрі причорноморських степів. Це змінює уявлення про розселення древніх греків. Вважалося, що вони жили тільки на узбережжі Чорного моря і не забиралися вглиб території. Але пояснення цього факту знайшлося. І стало ще одним відкриттям.
Виявляється, що в давнину, буквально тут, зовсім близько, був ще один прохід з Азовського моря в Чорне море по древньому руслу Кубані.
-
Закріплення вивченого матеріалу. (Слайд 21)
Тест.
(Вибери правильну відповідь)
-
Хто досліджує давнини?
-
зоолог
-
археолог
-
геолог
-
астроном
-
Що може бути знаряддям археолога?
-
Якими можуть бути історичні джерела?
-
тільки речовими
-
тільки письмові
-
Речові та письмові
-
Що таке історія?
-
Хто відновлює старовинні предмети?
-
археологи
-
нумізмати
-
реставратори
-
Підсумок уроку.(Слайд 22)
- Скільки цікавого і корисного ми дізнаємося, перебираючи старовинні речі!
Треба дбайливо ставитися до пам'ятників минулого, тому що це наша пам'ять.
Кожна дрібниця - це коштовність, яка розкриє перед нами свої таємниці ......
Любіть Кубань, вивчайте її минуле, творити майбутнє!
-
Домашнє завдання. (Слайд 23)
-
Прочитати статтю підручника стор.
-
Виконати завдання в зошиті стор. 24-25
-
Напишіть листа Історії Віковий.