урок 14
Тема: Дружба
Мета: створити умови для формування уявлення про дружбу як про найважливішу моральної цінності
завдання:
-
Формування моральних якостей учнів: вміння дружити, берегти дружбу, спілкуватися в колективі.
-
Розгляд ролі одного в житті кожного з нас.
-
Розширення знань дітей про взаємини людей, про дружбу.
-
Виховання доброзичливості, поваги один до одного, толерантності.
Планований результат: навчаються зможуть сформулювати поняття «друг», «дружба», назвати правила дружби; практикувати навички взаємодопомоги при вирішенні різних проблем; набути навичок роботи в співробітництві.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
- Я рада бачити вас. І думаю, що сьогоднішня зустріч принесе нам усім радість спілкування один з одним. Візьміть за руку свого сусіда по парті, посміхніться, подивіться йому в очі і скажіть: «Бажаю тобі сьогодні на уроці ...»
II.Актуалізація знань
(Слайд 1.) друг, приятель, товариш.
- Прочитайте слова. Що їх об'єднує? (дружба)
- Чим вони відрізняються один від одного?
III. Повідомлення теми уроку
- Визначте тему уроку.
(Слайд 2 ) - Молодці! Тема нашого уроку «Дружба».
На який головне питання ми повинні відповісти? -Що таке дружба.
- Як ви думаєте, на які питання ми з вами повинні будемо відповісти? (Всі версії учитель записує на дошці. Після обговорення зайві питання видаляються).
клацання
- Сьогодні ми з вами ми з'ясуємо:
-
Що таке дружба?
-
Справжній друг - хто він?
-
Якими якостями повинен володіти справжній друг?
-
Чому важливо спокійно ставитися один до одного?
-
Чому дружелюбність важливо не тільки для мене, а й для всього нашого класу?
IV. Робота над поняттям «дружба».
- (Слайд 3) Дружба в нашому житті зустрічається постійно: назви населених пунктів, таборів відпочинку, садових ділянок, гірські переходи, (Слайд 4) назви фонтанів, (Слайд 5) є навіть орден Дружби народів.
слайд 6
Що таке дружба? Кожний знає.
Може бути, і питати смішно.
Ну а все ж, що позначає
Це слово? Значить що воно?
- Що значить «дружба» і навіщо вона потрібна людям? (відповіді дітей)
робота з тлумачним словником
- Дайте визначення поняттю дружба.
слайд 7
- Звернемося до тлумачного словника Ожегова. Знайдіть в словнику слово «дружба» і дізнайтеся його значення.
(Дружба - близькі стосунки, засновані на взаємній довірі, прихильності, спільності інтересів.
Друг - це той, хто пов'язаний з ким-небудь взаємною довірою, відданістю, любов'ю)
слайд 8
- Володимир Іванович Даль у своєму
знаменитому «тлумачному словнику» призводить таке визначення дружби: «Дружба - ... це безкорислива приязнь». На перше місце знаменитий учений і письменник ставить безкорисливість. Ти дружиш з людиною не для того, щоб він тобі що-небудь хороше зробив, не тому, що це вигідно. Ти дружиш з людиною тому, що він близький тобі, близькі його інтереси, погляди.
- Знайдіть визначення поняття дружби в підручнику. Порівняйте з даними визначеннями. Яке поняття для вас ближче.
робота в парах
- Давайте розіб'ємо слова (записані на картках) на дві групи: що допомагає дружбу і що дружбі заважає.
Розуміння, делікатність, дріб'язковість, близькість поглядів, невпевненість, заздрість, прощення, доброта, байдужість, благородство, самокритичність, балакучість, стриманість, обдуманість фраз і вчинків, нахабство, дратівливість, щирість, привітність, чесність
- Прочитайте слова першого стовпчика. Які слова ви б ще
дописали? Чому саме ці слова? (вчитель записує слова на дошці)
робота з підручником
- Що дружні стосунки відрізняє від інших відносин (приятельських, товариських)?
- Прочитайте відповідь підручника на с 32-33 і порівняйте зі своєю відповіддю
V. Робота над поняттям «друг».
Слайд 9 бесіда
- Хто такий друг?
- Якими якостями повинен володіти людина, що вміє дружити?
- Для чого потрібні друзі?
- Чи кожен чоловік може бути другом?
- А чи може дружба розпастися? З яких причин?
слайд 10
робота в групах
- Послухайте вірш і подумайте, чи можна цього героя назвати справжнім другом і чому?
- Яким не повинен бути справжній друг?
- Чи може дружба зробити людину краще, позбавити від недоліків?
1 група:
(читає учень)
Друг нагадав мені вчора,
Скільки робив мені добра:
Олівець мені дав один раз,
(Я в той день забув пенал),
У стінгазеті, мало не в кожній,
Про мене згадував.
Я впав і весь промок -
Він мені висохнути допоміг.
Він для милого дружка
Чи не шкодував і пиріжка:
Відкусити мені дав колись,
А тепер представив рахунок.
Чи не тягне мене, хлопці,
Більше до одного не тягне.
2 група:
(Слайд 11) В. Осєєва «До першого дощу».
Таня і Маша були дуже дружні і завжди ходили в дитячий сад разом. Те Маша заходила за Танею, то Таня - за Машею. Один раз, коли дівчатка йшли по вулиці, почався сильний дощ. Маша була в плащі, а Таня - в одному платті. Дівчата побігли.
- Зніми свій плащ, ми накриємо разом! - крикнула на бігу Таня.
- Я не можу, я промокну! - нагнувши вниз голову з капюшоном, відповіла їй Маша.
У дитячому садку вихователька сказала:
- Як дивно, у Маші плаття сухе, а у тебе, Таня, абсолютно мокре. Як же це сталося? Адже ви ж ішли разом?
- У Маші був плащ, а я йшла в одному платті, - сказала Таня.
- Так ви могли б сховатися одним плащем, - сказала вихователька і, глянувши на Машу, похитала головою. - Видно, ваша дружба до першого дощу!
Обидві дівчинки густо почервоніли: Маша за себе, а Таня за Машу.
питання:
Чому вихователька сказала дівчаткам: «Ваша дружба до першого дощу»?
Чому почервоніли Маша і Таня?
Що ви порадили б людині, яка хоче мати друзів?
висновок:
Міцна дружба можлива тільки за певних правилах.
5. Робота в групах.
- Ми з вами розшифрували слова, розібрали прислів'я, прочитали текст, працювали з різними джерелами інформації, а тепер спробуйте сформулювати свої «Правила дружби», які допоможуть вам побудувати відносини з вашим другом.
(Хлопці, кожна група, на окремих листочках записують 2-3 правила і прикріплюють на дошку).
6. Физминутку
Танець дружби під музику з фільму «Попелюшка» (1947р.) Відеокліп
7.Моделірованіе дерева дружби.
- Кожна людина за своє життя повинен посадити і виростити дерево. У нас з'явилася така можливість. Ми виростимо у нас в класі не просто дерево, а дерево дружби. Листочками будуть ваші долоньки.
(На дошці висить плакат із зображенням дерева).
Візьміть кольоровий аркуш паперу, обведіть свою долоню, виріжте.
У центрі долоні напишіть своє ім'я, а на пальчиках - якості, які складають дружбу.
Готові долоньки прикріпіть до нашого дереву.
- Давайте з вами спробуємо відкрити секрети дружби. Попрацюйте в групах і створіть правила дружби, у вигляді квітки. Розділіться по 4 людини і створіть по два правила дружби.
слайд 12
- Порівняйте свої правила з правилами на слайді. Які правила вам захотілося додати на своє дерево?
VI. Підбиття підсумків.
- Підсумком нашого уроку стало складання «Правил дружби», а також дерево дружби.
- Якщо ви будете дотримуватися цих правил, будете щиро радіти успіхам інших людей, не соромлячись визнавати свої помилки, а це дуже важко, то я впевнена, що ви знайдете собі справжнього друга і цю дружбу збережіть на все життя.
Рефлексія.
слайд 13
У міру відповідей на питання з'являються герої мультфільму.
-
- Отримано чи на уроці відповіді на поставлені питання?
-
Справжній друг - хто він?
-
Якими якостями повинен володіти справжній друг?
-
Чому важливо спокійно ставитися один до одного?
-
Що таке дружба?
-
Чому дружелюбність важливо не тільки для мене, а й для всього нашого класу?
VII. Домашнє завдання.
слайд 16
Взяти інтерв'ю у батьків на тему «Невигадані історії про дружбу»
або
Написати розповідь про свого друга.