Урок № 2
§ 2. Виникнення колоніальних імперій.
Мета уроку:
Картина світу в фактах і поняттях. Дати уявлення про формування колоніальних імперій, колоніальних війнах, про дії європейців в колоніях.
Історичне мислення. Вчити виявити наслідки колоніальної політики європейських держав, як для корінного населення захоплених територій, так і для європейців.
Моральне і цивільно-патріотичне самовизначення. Створити умови для оцінки учнями дій європейців в колоніях.
Обов'язковий мінімум:
Початок колоніальних захоплень: причини (конкістадор Кортес - 1519 г.) і наслідки (утворення колоній і колоніальних імперій).
Хід уроку (один з можливих варіантів)
План уроку.
I. Проблема уроку: Європейці - жорстокі завойовники або люди, що несуть іншим народам світло християнської цивілізації?
II. Пошук рішення проблеми:
1. Перший колоніальний поділ світу
Приблизний висновок з проблеми: поділивши світ між собою, іспанці і португальці почали його завоювання.
2. Конкіста - завоювання Америки
Приблизний висновок з проблеми: іспанські конкістадори завоювали майже всю Центральну і Південну Америку і частину Північної Америки.
3. Освоєння американських колоній
Приблизний висновок з проблеми: на завойованих американських землях було створено рабовласницька плантації.
4. Початок колоніальних воєн
Приблизний висновок з проблеми уроку: В XVI столітті було встановлено панування Іспанської і Португальської колоніальних імперій в Америці, Африці та Азії. Однак інші європейські держави також прагнули придбати свої колонії. Почав складатися єдиний світовий ринок.
етапи уроку
дії вчителя
дії учнів
Формування УУД, технологія оцінювання
1. Створення проблемної ситуації. Формулювання проблеми.
- Прочитайте тему нашого уроку, яка записана на дошці. Запишіть її в свої зошити.
- Сьогодні ми зіткнемося з новим поняттям - колоніальна імперія. Як по-вашому, що це таке?
- Як ви можете пояснити це поняття?
- Про імперіях ми говорили і раніше, але чому ж тільки зараз вони отримали назву «колоніальних»?
- Які держави в XVI столітті могли претендувати на звання «колоніальної імперії»? Чому?
- Сьогодні ми повинні відповісти на головне питання: Європейці - жорстокі завойовники або люди, що несуть іншим народам світло християнської цивілізації?
Передбачуваний відповідь:
колоніальна імперія - це сильна держава, яка володіла колоніями.
Успіхів у справі відкриття нових земель досягли Португалія та Іспанія, саме вони і стали першими колоніальними імперіями.
регулятивні УУД
1. Визначати мету, проблему в навчальній діяльності.
2. Висувати версії.
3. Планувати діяльність у навчальній ситуації.
4. Оцінювати ступінь і способи досягнення мети в навчальній ситуації.
Пізнавальні УУД
1. Знаходити достовірну інформацію в різних джерелах (тексти підручника, схеми).
2. Аналізувати (виділяти головне).
3. Визначати поняття.
4. Узагальнювати, робити висновки.
5. Виділяти причини і слідства.
6. Представляти інформацію в різних формах (схема, таблиця). комунікативні УУД
1. Уміння працювати в парах.
2. Викладати свою думку, аргументуючи його.
3. Створювати усні і письмові тексти.
4. Використовувати мовні засоби відповідно до ситуації спілкування.
особистісні УУД
1. Оцінювати свої і чужі вчинки.
2. Версії.
- Які будуть припущення, гіпотези щодо вирішення проблеми?
Приймаються будь-які версії і гіпотези.
3. Актуалізація знань.
- Щоб відповісти на питання уроку, нам знадобиться згадати матеріал минулого заняття.
- Що таке Великі географічні відкриття (коли, де і ким вони здійснювалися)?
- Які цілі переслідували європейські мореплавці? (§ 1)
4. Планування діяльності
- Що ми повинні зробити, щоб відповісти на проблему уроку?
- Як розвивалися події на територіях, завойованих європейцями, яким було життя місцевого населення до і після приходу європейців?
5. Пошук рішення проблеми (відкриття нового знання).
1. Перший колоніальний поділ світу.
- Перші подорожі були здійснені іспанцями і португальцями. Які були їх результати?
- Як ви думаєте, ці країни хотіли ділитися багатствами? Що можна було зробити, щоб зберегти відкриті землі за собою?
Учні повинні вказати, що Іспанія і Португалія отримали величезні прибутки.
Учні можуть відповісти, що Іспанія і Португалія «поділили» світ. Повинні бути названі дата і назва документа (параграф 2, 1 пункт - записують в зошит).
На уроці можлива організація групової роботи. Клас ділиться на 2 групи, кожна отримує для роботи один пункт §, починаючи з другого пункту. Основним завданням є відповідь на головне питання уроку. Крім цього, робота учнів повинна бути пов'язана з такими питаннями, як:
1. Як жило населення завойованих територій.
2. Як вели себе європейці на нових землях.
3. Які наслідки європейських завоювань ( «+» і «-»).
При цьому будь-яка відповідь повинен супроводжуватися розгорнутої аргументацією.
2. Початок колоніальних воєн.
- Що таке війна? З яких причин люди можуть воювати?
- Останній пункт § називається «Початок колоніальних воєн». Як ви думаєте, чому така назва?
- Як ви вважаєте, хто і чому міг вступити у війну?
- І хто міг бути переможцем? Чи можна було перемогти в таких війнах?
- Як ми можемо відповісти на основне питання уроку?
Учні повинні сформулювати визначення і спробувати назвати причини воєн.
Учні повинні пояснити, що це війни за колонії.
Учні повинні вказати, що воювати з Іспанією і Португалією могли держави, які прагнули самі отримати колонії, переділити світ.
Будь-яка точка зору повинна бути аргументована.
6. Вираз вирішення проблеми.
- Як тепер ми можемо відповісти на проблему уроку?
У XVI столітті було встановлено панування Іспанської і Португальської колоніальних імперій в Америці, Африці та Азії. Однак інші європейські держави також прагнули придбати свої колонії. Почав складатися єдиний світовий ринок.
7. Застосування нового знання.
- Якими причинами ти можеш пояснити успіхи європейців у справі завоювання колоній?
- Основною силою в таких війнах стали пірати. Спробуйте пояснити, чому європейські держави не оголосили відкрито війну Іспанії і Португалії, а діяли «нишком».
Будь-яка відповідь повинна бути аргументована.
8. Домашнє завдання.
Параграф 2, завдання 8 на сторінці 18 виконати в зошиті.