Конспект уроку з історії Стародавнього світу в 5 класах
Тема. Перший володар єдиного Китаю.
Мета уроку:
освітня - сформувати в учнів уявлення про історичне минуле Китаю; забезпечити освоєння учнями наступних фактів: освіта і об'єднання Китаю, понять: «Цінь Шихуан», «перший володар Китаю», «Велика китайська стіна»;
розвиваюча - сприяти розвитку логічного мислення, пам'яті, спостережливості, вміння правильно узагальнювати дані і робити висновки, порівнювати, вміння складати план і користуватися ним, користуватися підручником і історичною картою.
виховна - забезпечити умови для виховання позитивного інтересу до досліджуваного предмета і минулого древніх держав, виховувати повагу до праці і культурі древніх людей.
Здоров'язберігаючих завдання: профілактика розумового перенапруження шляхом зміни видів діяльності; зняття психологічної напруги; проведення фізкультхвилинок на основі матеріалу історії Стародавнього світу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: карта «Стародавній Схід», роздатковий матеріал для учнів (картки з завданнями, карти), зошити, підручник, ілюстрації, атлас.
Література: Вигасин А.А., Годер Г.І., Свенцицкая І.С. Історія Стародавнього світу. 5 клас. 17-е изд. - М .: 2010. - 287 с.
Основні терміни і поняття: традиції, Цинь Шихуан, перший володар Китаю, Санья, гуни, Велика китайська стіна, стрільниця.
Основні дати: ок. 551 - ок. 479 до н. е .; 221 р. До н.е. е .; 221 до н. е. - 210 до н. е.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент (2-3 хвилини).
2. Актуалізація опорних знань.
Згадуємо, яку країну ми вивчали на минулому уроці - загадки.
Дуже багато сили в ньому,
Зростанням він майже що з будинок.
У нього величезний ніс,
ніби ніс
Років тисячу ріс.
(Слон)
На землі немає вище місця,
Чим вершина Евересту.
Заберіть на Еверест -
І побачиш все навкруги.
Ви б відразу розгледіли
Каликут, Мадрас і Делі,
Місто казковий Бомбей
З танцем отруйних змій,
Йогів, танцюють на вугіллі,
Мавп і тигрів в джунглях,
Носорога, що як танк
Рухається вздовж річки Ганг ...
З висоти видно всі храми:
Будди, Вішну, Крішну, Рами
Видно Шиви третє око ...
Панорама - вищий клас!
Стілець поставте на вершину
І милуйтеся зверхньо ...
Якщо тільки всю картину
Чи не закриють хмари.
(Індія)
Хлопці, на минулому уроці ми вивчали давню країну - Індію. Давайте згадаємо, що ми дізналися про цю країну.
Для цього ми з вами виконаємо завдання на картках (отримують картки по рядах - 3 варіанти).
На дошці ви бачите карту Стародавньої Індії та Стародавнього Китаю. Покажіть, де знаходилася Давня Індія і Древній Китай? Покажіть головні річки Індії та Китаю
Дуже добре! Трохи згадали і підемо далі. Все суспільство Індії поділялося на певні групи (подивіться на схему на дошці, робота з пропусками):
-
брахмани
-
?
-
хлібороби
-
?
-
?
А тепер давайте пограємо.
У яких пропозиціях мова йде про Індію (ляскаємо в долоні), а в яких - про Китай (тиша)?
1. У цій країні все населення поділялося на замкнуті спадкові групи - касти (ляскаємо).
2. У цій країні було придумано і відкрито багато з того, що з успіхом використовується і до цього дня: цукор, тканини з бавовни, шахи (ляскаємо).
3. Імператора цієї країни називали «Сином Неба» (тиша).
4.Жителі цієї країни приручили слонів і поклонялися зміям і мавпам (ляскаємо).
5. У 6-му столітті до н.е. в цій країні жив Будда - засновник нової релігії (ляскаємо).
6. Правила поведінки людей і управління країною були засновані на вченні філософа Конфуція (тиша).
3. Вивчення нового матеріалу
план
1. Об'єднання Китаю.
2. завойовницькі походи.
3. Велика Китайська стіна.
4. Повстання народу.
З історією якої країни ми продовжуємо знайомитися?
Тема нашого уроку - перший володар єдиного Китаю, запишіть її в зошит. Сьогодні ми дізнаємося, хто такий Цинь-Шихуан, яке значення мало для жителів Стародавнього Китаю об'єднання країни в єдину державу? І які відкриття та винаходи китайців відомі всьому світу?
Учитель роздає учням по маленькій контурній карті Стародавнього Китаю і звертає увагу учнів на велику карту на дошці. Хлопці, візьміть ручки, і давайте на ваших картах відзначимо, в районі яких річок був утворений Китай. Хлопці, Китай був заснований між річок Янцзи і Хуанхе.
На цій території було кілька окремих держав, які між собою воювали. Але все одно всі вони були одним народом, у них були загальна культура і традиції. Про ці традиції та звичаї нам повідав мудрець Стародавнього Китаю Конфуцій (Згадайте, чого навчав китайський мудрець Конфуцій).
Одне з таких китайських держав називалося Цин. Давайте відзначимо його на карті, які у вас є.
У 221 р. До н.е. е. його правитель за допомогою війни об'єднав весь Китай в єдину країну. І став він називати себе Цин Шихуан (зображення), що означало перший володар Китаю. Роки його правління: 221 до н. е. - 210 до н. е. Так була заснована імперія Цинь. Запишемо це в зошит.
Столицею Китаю став місті Санья. Відзначимо його на ваших картах.
Цинь Шихуан здійснював військові походи і захоплював нові землі, розширюючи територію Китаю.
Але були у китайців на півночі сусіди, з якими навіть китайцям було важко воювати. Це були кочові племена гунів.
Ці племена були дуже войовничі і небезпечні для Китаю. Щоб убезпечити свою країну від їх набігів, Цинь Шихуан наказав почати будівництво Великої китайської стіни (зображення).
Її будували з каменю прості китайці, їх змушували. Від важкої роботи люди часто гинули на місці, і їх закопували в землю тут же біля стіни.
Спочатку її довжина доходила до 10 тисяч кілометрів, висота - до 7-10 метрів, а ширина дорівнювала 5 метрам. Велика китайська стіна - найдовше штучне споруда в світі.
У стіні є сторожові вежі, а внизу її охороняли загони воїнів.
Хлопці, давайте тепер запишемо це в зошит, і попрацюємо з картою. Учні разом з учителем повинні відзначити розселення гунів на півночі від Китаю і відзначити Велику Китайську стіну.
Давайте ще раз подивимося на портрет Цин Шихуанді. Він був дуже жорстоким правителем. Хлібороби платили дуже великі податки. За якісь проступки людей часто і сильно карали. Є така історія, що Шихуан наказав спалити старовинні книги Конфуція, а його послідовників заживо поховати.
Незважаючи на те, що Цинь Шихуан сильним і жорстоким правителем, він все ж боявся за своє життя, боявся, що його вб'ють. Він постійно ночував в різних палацах.
Коли Цинь Шихуан помер, його поховали у великій гробниці разом з усім дружинами і слугами. У 1974 році археологи розкрили гробницю Цінь Шихуана. Вічний сон володаря охороняли 6 тисяч воїнів, виліплених з глини в повний людський зріст. Вони були в повному озброєнні і побудовані в бойові порядки (подивіться на ілюстрації в підручнику). Пол і стіни гробниці були облицьовані різнокольоровими кам'яними плитами, покритими лаком. У гробниці знаходилися зменшені копії імператорських палаців, розташованих серед штучних гір і гаїв. Макети озер і водоймищ були наповнені блискучою ртуттю, яка зображала воду. За штучної водної гладі плавали птахи, зроблені з золота і срібла. Стеля гробниці прикрашали небесні світила. Разом з імператором були поховані його дружини, слуги, коні.
Таким було правління Першого володаря Китаю. Хлопці, скажіть, чим воно вам запам'яталося?
Закріплення пройденого матеріалу
Хлопці, сьогодні ми вивчили з вами нову дуже цікаву тему. Нехай тепер кожен з вас скаже те, що йому найбільше запам'яталося.
Добре! А тепер пограємо трохи:
Учитель читає пропозиції, а учні повинні їх продовжити:
-
Китай розташовувався між річками ...... (Янцзи і Хуанхе);
-
Китай був об'єднаний ......... (в 221 р, Цинь Шихуан);
-
На півночі їх ворогами були ... .. (гуни);
-
Для захисту від них була споруджена ...... (стіна).
Молодці хлопці!
ПІДСУМОК УРОКУ
Отже, хлопці, сьогодні ми сформували уявлення про історичне минуле Китаю; освоїли такі факти: освіта і об'єднання Китаю; вивчили поняття: «Цінь Шихуан», «перший володар Китаю».
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
-
Прочитати параграф 23, стор. 100-110, переказати, відповісти на питання. Вивчити записи в зошиті.
-
Заповнити контурну карту с. 8-9.
Повинні знати
повинні вміти
-
Значення понять «бамбук», «Конфуцій», «традиції» «Цинь Шихуан», «перший володар Китаю», «Санья», «гуни», «Велика китайська стіна»
-
Особливості розвитку давньокитайського держави;
-
Сутність вчення Конфуція;
-
Знати основні дати.
-
Вміти працювати з зображеннями і текстом підручника;
-
Вміти працювати з історичною картою;
-
Вміти відзначати необхідні об'єкти на карті;
-
Вміти проводити причинно-наслідкові зв'язки.