Дата: 18.12.2014
Учитель: Уютнова Т.Н.
Урок-подорож по темі «Стародавній Схід»
Тип уроку: повторительно-узагальнюючий
Мета уроку:
-
Перевірити і узагальнити знання учнів з історії Стародавнього Сходу;
-
Розвивати вміння учнів виділяти суттєві ознаки однорідних історичних фактів;
-
Закріпити навички за формулюванням визначень понять і термінів;
-
Співвідносити історичні факти з історичною особою;
-
Розвивати інтерес учнів до історії.
устаткування:
Комп'ютер, проектор, роздатковий матеріал, картки, реквізити для «скриньки давнини»
Хід уроку
-Здравствуйте, хлопці! Я бачу посмішки на ваших обличчях і бажання активно працювати на уроці. А чи дійсно це так? У вас на партах лежать кружечки з настроєм: червоний кружочек- означає байдужість, синій кружочек- показує сумний настрій, жовтий кружечок - означає гарний настрій. Я попрошу вас підняти кружечок, який покаже мені з яким настрій ви прийшли до мене на урок. (діти показують настрій)
-дуже приємно бачити вас в хорошому.
Слайд 1.Звучіт музика.
-Історія - одна з найцікавіших наук в світі, і хоча вами вивчена лише невелика частинка подій в біографії людства, ви вже легко можете відповісти на багато питань. Кожна людина хоче він того чи ні, залишає сліди в історії країни. Хто - то залишає менш помітні сліди, а хто - то надовго може залишитися в пам'яті людей. Я сподіваюся, що кожен з вас сьогодні постарається прославитися на уроці своїми хорошими відповідями, знанням історії, тим самим залишити якомога більше слідів в історії. А тепер посміхнулися один одному, побажали успіхів і собі і своїм товаришам. Сьогодні наш урок, хлопці, не зовсім звичайний.
Яку велику тему ми вивчали на попередніх уроках? (Стародавній Схід)
-А якщо тема завершена, то у нас який урок сьогодні? (повторительно - узагальнюючий)
-Багато з вас, також як і я люблять подорожувати. Сьогодні нам належить здійснити захоплюючу подорож в чарівний світ Стародавнього Сходу.
Слайд 2.
-Хлопці, а які країни Стародавнього Сходу ми вивчили? (Єгипет, Межиріччя, Фінікія, Персія, Палестина, Індія, Ассирія, Китай, Персія)
-Тоді давайте ще раз здійснимо подорож по перерахованим вами країнам.
-Ви готові разом зі мною вирушити в захоплюючу подорож? (та)
-Ой, що це, хлопці, у мене на столі? Яке дивне лист? Лист від богині історії Кліо. Я його раніше не бачила. Давайте його прочитаємо.
Слайд 3. (Лист богині історії Кліо)
-богиня історії Кліо, вітає вас, про наймудріші! Наступним вашим розділом будуть країни Заходу. Я допоможу вам перейти кордон із Заходом, якщо ви розкриєте мені таємниці Стародавнього Сходу. Вам доведеться на вашому шляху виконати складні завдання, але я впевнена в тому, що ви легко з ними впораєтеся. І ми продовжимо захоплюючу подорож у світ історії. Вам буде нелегко, але якщо працювати дружно, то вас чекає успіх! Для роботи вам необхідно знати правила.
Слайд 4. (Правила)
-
Щоб відповісти, підніми руку.
-
Будь доброзичливий, терпимо.
-
Дотримуйся правило поваги: коли говорить один - інші слухають.
-Виходить, хлопці, богиня історії зможе нас пропустити через кордон, тільки, якщо ми покажемо свій багаж знань про країни Стародавнього Сходу. Для цього нам необхідно:
Слайд 5. (цілі уроку)
-
Повторити основні події по темі Стародавній Схід.
-
Згадати дати історичних подій, імена історичних діячів.
-
Закріпити отримані знання.
-
Виховувати повагу до історії, традицій, культури Стародавнього Сходу.
Отже, давайте покажемо богині історії Кліо, що ми маємо право пройти через кордон і продовжити наше вивчення світу історії. Чи готові? Я бажаю, щоб ви взяли з собою в дорогу гарний настрій, кмітливість, свою ерудицію. Отже, старт дан. А вирушимо ми з вами ось на такому чарівному кораблі.
Слайд 6. (зображення корабля)
-Наш корабель підпливає до першого острову. Називається він таємничий острів.
Слайд 7 (зображення острова)
-Подивіться, хто нас тут зустрічає? Яка - то чорна кішка? Ви дізналися її? (так, це чорна кішка - богиня Бастет, покровителька жінок і їх краси в Єгипті)
-І ось яке завдання вона вам приготувала. У вас на партах картки з назвою країн Стародавнього Сходу. Я вам читаю опис країни, а ви піднімаєте картку з назвою цієї країни.
1. Країна, яка розташована на східному узбережжі Середземного моря, де знаходяться міста Бібл, Тир, Сидон. (Фінікія)
Слайд 8. ФІНІКІЯ
2. Країна, яка розташована на берегах Нілу від першого порогу до Середземного моря. (Єгипет)
Слайд 9. ЄГИПЕТ
3.Страна, яка розташована в Східній Азії. У цій країні знаходиться річка, яку називають «річка тисячі бід» (Китай)
Слайд 10. КИТАЙ
4.Страна, яка розташована між двома великими річками Тигр і Євфрат. (Дворіччя)
Слайд 11. Дворіччя.
5.Страна, яка розташована на півдні Азії. З півночі її кордоном служать гори Гімалаї. (Індія)
Слайд 12. ІНДІЯ
6.Ета країна розташована у верхній течії річки Тигр, багата покладами залізної руди. (Ассирія)
Слайд 13. Ассирії.
-Молодци. Ви все кращі. Дякую, тобі богиня Бастет за таке цікаве завдання. Нам треба плисти далі. І ось на нашому шляху ми бачимо «Оазис рослин».
Слайд 14. (Назва оазис рослин)
Вам належить по картинка на слайді назвати рослина і країну, в якій воно росте.
Слайд 15. Рослина папірус - країна Єгипет
Слайд 16. Рослина фінікові пальми - Єгипет
Слайд 17. Рослина кедр - Фінікія
Слайд 18. Рослина чайні кущі - країна Китай
Слайд 19. Рослина бавовник - країна Індія
Слайд 20. Рослина оливкові дерева - країна Фінікія
Слайд 21. Рослина цукрова тростина - країна Індія
Слайд 22. Рослина виноградники - країна Фінікія.
- Наступна наша зупинка - це пустеля питань.
Слайд 23. (Назва пустеля питань)
-Щоб довго тут не затриматися, нам потрібна швидка реакція. Я задаю питання, а ви дуже швидко записуєте відповідь на листочках, які перед вами. Чи готові?
1.Устройство для підйому води в Єгипті? (шадуф)
2.Служітелі храмів. (Жерці)
3. Суть з тілом лева і головою людини. (сфінкс)
4. Як прізвисько отримав місто Ніневія? (місто крові, лігво левів)
5.Частіци напівзгнилих рослин і червонуватих гірських порід, які залишала річка Ніл після розливу. (Іл)
6.Особливу лист жителів Дворіччя. (Клинопис)
7.Жівой товар фінікійців. (раби)
8.Каменние дошці, на яких були записані 10 божих заповідей. (скрижалі)
9.Тяжелое колоду, підвішене на шкіряних ременях до дерев'яної рами у ассірійців. (таран)
10. Група людей в Індії, що володіє певними правами і обов'язками. (Каста)
-Давайте перевіримо.
Слайд 24. Відповіді на питання.
-Хто правильно все 10 визначень записав?
-Наш корабель пливе далі і попереду ми бачимо чарівну бухту.
Слайд 25. (Чарівна бухта, звучить музика)
-Хлопці, а що це за музика грає? В якій країні ми могли б почути таку музику? (Індія). І ось таке завдання. У вас у кожного на партах конверти. За моєю командою ви їх відкриваєте і за 2 хвилини ви повинні прочитати висловлювання і визначити хто з правителя міг так про себе написати.
1. Я - цар великий, цар царів, цар цієї землі кажу: «Мені дісталися по волі бога 23 країни. Серед них Вавилон, Ассирія, Єгипет. Все, що я наказував - вночі чи, вдень чи - вони виконували. »(Дарій Перший)
2.Я - цар досконалий, могутньою зброєю, довіреним мені богами, винищив ворогів на півночі і на півдні. Я накреслив свої дорогоцінні слова на чорному камені, щоб сильний не пригноблював слабкого, щоб надати справедливість сироті і вдові. (Хаммурапі)
3.Я встав попереду моїх переможних воїнів, вказуючи своїми кроками шлях кожній людині. Фортеця була здобута моєму величності. Велика міць мого величності, велика влада бога Амона-Ра над усіма чужоземними країнами. (Тутмос Третій)
4. За віруваннями мого народу, для того щоб жити вічно в царстві мертвих, потрібно подбати про збереження тіла померлого. Моє тіло висушили, обмотали тонкими бинтами і поклали один за іншим в чотири саркофага. Боги милостиві до мене, захистивши мою гробницю від грабіжників. Лише три тисячі років археологи порушили мій спокій. (Тутанхамон)
5. Бог Яхве наказав мені вивести єврейський народ з Єгипту. Це було не легко. Сорок років водив я свій народ по пустелі, поки не привів в землю обітовану. (Мойсей)
6.Я володів величезною силою. Один на один вступав в сутичку з левом і долав його. Вороги боялися і ненавиділи, прагнули дізнатися таємницю сили. Улюблена зрадила мене. Даліла дізнавшись, що сила в волоссі, обрізала їх. Змучений і засліплений, я поламав своїх ворогів і сам загинув. (Самсон)
7.Я славився багатством і мудрістю. Всім відомий випадок, коли я вирішив суперечку про дитинку, що виник між двома жінками. (Соломон)
8.Я найбільший з правителів Єгипту, адже саме для мене була побудована найвища в світі піраміда - перше з чудес світу. (Хеопс)
-Увага на екран. Давайте перевіримо як ви впоралися.
Слайд 26 (Зображення правителів)
-І з цим завданням ви теж впоралися. Пливемо ми далі, і що ж ми бачимо на нашому шляху?
Слайд 27. (Звучить музика) Джунглі. А що таке джунглі? (Густі важкопрохідні ліси). Давайте прогуляємося по джунглях. Але тільки встаньте будь ласка і повторюйте уважно за мною руху.
Физкультминутка
Учитель: Давайте прогуляємося по джунглях. Повторюйте за мною руху:
1) .Заходім в сутінки джунглів і спочатку нічого не бачимо, заплющує очі - відкриваємо (кілька разів).
2). Йдемо по стежці (ходьба на місці); намагаємося високо піднімати ноги - раптом нам зустрінеться змія (ходьба на місці з високим підніманням стегна).
3). Побачили птицю зліва, справа (поворот голови вліво вправо).
4). Попереду побачили красиву квітку, понюхаємо його (витягаючи шию вперед, втягуємо повітря носом).
5). Розсовуємо ліани на шляху (розводимо руками: правою, лівою, двома).
6). Ось вийшли з джунглів, побачили сонечко, посміхнулися йому і потягнулися вгору руками (потягування).
-І ось ми вдало вийшли з індійських джунглів і вийшли до нашого корабля. Що ж видніється на нашому шляху? А це хлопці піратський корабель.
Слайд 28. (зображення піратського корабля)
А ось і господар корабля, хитрий пірат. І щоб не потрапити до нього в полон, ми повинні виконати його завдання. На дошці ви бачите якісь - то таблички. Як ви думаєте, що це за таблички? (глиняні таблички зі знаками клинопису). Ви по одному виходьте до дошки, вибираєте табличку, на зворотному боці дата. Необхідно згадати подія цієї дати.
3000 г до н.е. - об'єднання Єгипту.
1500 г до н.е. - великі завоювання фараона Тутмоса.
2600 до н.е. - будівництво піраміди Хеопса.
1792-1750 г до н.е. - правління Хаммурапі.
612 г до н.е. - Ніневія захоплена Вавилоном.
221 г до н.е. - об'єднання Китаю під владою Цинь Шихуана.
538 г до н.е. - взяття Вавилону персами.
525 г до н.е. - Захоплення Єгипту персами.
Гостре дивний попереду, таких нам більше не знайти. На цьому острові хлопці знаходиться храм.
Слайд 29. (Зображення храму)
-Хлопці, а ви як думаєте при чому тут храм? (житло богів)
-На слайді ви побачите зображення богів. Вам потрібно правильно назвати бога і вказати з якої країни він.
слайди 30-34
1. Амон-ра - бог Сонця, Єгипет
2.Геб - бог землі, Єгипет
3.Нут - богиня неба, Єгипет
4.Тот - бог мудрості, Єгипет
5.Сін - бог місяця, Дворіччя
6.Шамаш - бог Сонця, Дворіччя
7.Ганеша - головний бог, Індія
-У кожній країні були також священні тварини. Необхідно згадати країну священної тварини і розповісти, що ви про них знаєте.
Слайд 34 (Зображення святих тварин)
Корова - Індія
Бик - Єгипет
Дракон - Китай
Крокодил - Єгипет
Білий тігр- Китай
Кішка - Єгипет
Попереду красивий водоспад.
Слайд 35. (зображення водоспаду)
-Давайте згадаємо історичні пам'ятники країн Стародавнього Сходу.
На слайді з'являється зображення першого пам'ятника.
Слайд 35.-40
1.Тадж - Махал - Індія
2.Піраміда Хеопса - Єгипет
3.Велікая китайська стіна - Китай.
4.Вісячіе сади - Вавилон
5.Каменний стовп законів Хаммурапі - Дворіччя
6.Бібліотека глиняних книг - Ассирія.
І нарешті нас чекає скринька давнини.
Слайд 41. (зображення скриньки давнини).
Я показую вам предмет, а ви мені називаєте, що це і де він був відкритий.
1.Календарь - Єгипет
2.Число 60 - Дворіччя
3.стекло - Фінікія
4.Красная тканину - Фінікія
5.Алфавіт - Фінікія
6.Ціфри - Індія
7.Шахмати - Індія
8.Цукор - Індія
9. Чай - Китай
-Молодци! Ви з усіма завданнями впоралися на відмінно. Ви показали хороші знання історії Стародавнього Сходу. А тепер нам належить найважче випробування. Вам необхідно виконати тест на оцінку. (виконання тесту 6 хвилин)
-Ось і підійшло до кінця наше подорож по чарівному світу Стародавнього Сходу. Я думаю, що ми впоралися з усіма завданнями, богиня історії Кліо буде вами дуже задоволена. Хлопці, що вам особливо сподобалося на уроці? А яке тепер у вас настрій після нашого захоплюючої подорожі. Підніміть, будь ласка кружечок вашого настрою. Я сподіваюся, що ви і далі будете з таким же інтересом вивчати історію, показувати свої відмінні знання з історії та будете якомога більше залишати слідів ваших відмінних знань по історіі.Спасібо за урок!