Відкритий урок з історії стародавнього світу в 5 класі
Тема: Релігія в стародавньому Єгипті
Освітня мета: Показати причину появи віри єгиптян у богів, познайомити учнів з староєгипетськими богами, показати зв'язок віри цих богів з заняттями єгиптян.
Розвиваюча мета: Розвивати творчу уяву, логічне мислення, вчити вирішувати проблеми.
Обладнання уроку: Малюнки-аплікації єгипетських богів, схеми ієрогліфів (знаки, цифри), таблички понять, картини з історії стародавнього світу (мумія руки, храм, жрець)., Презентація.
Хід уроку
повторення пройденого
-
Показ картини, що зображає папірус.
- Про що говорить вам ця ілюстрація? Розкажіть все, що знаєте про папірусі.
-
На дошці слово «Ієрогліф».
- Що виникає в пам'яті, коли бачите це слово? Розшифруйте ієрогліфи (показ зображення деяких ієрогліфів).
-
Археологи знайшли папірус, на якому було записано, що єгипетський фараон Тутмос III ходив військовим походом в Нубію, він захопив цю країну і привів звідти полонених. Ось цей запис кількості полонених. Розшифруйте користуючись табличкою в підручнику.
2530 чоловік.
-
Локоть, долоню, палець. Що я записала? (Міри довжини у єгиптян).
-
Чи можна було давній єгиптянинові задати питання: «Котра година?», - і чи міг він на нього відповісти? Чому зараз ми говоримо: «Час утекло, тече ...»?
-
Поясніть єгипетське вираз: «Таємниця лікаря - знання ходу серця».
Робота над новим матеріалом
Перехідний момент.
Ми дізналися, що стародавні єгиптяни, які жили 5 тисяч років тому, вже багато знали і вміли. Але все-таки ще не все, що відбувалося навколо них, вони могли пояснити. Тому вони думали, що є якісь надприродні істоти, які обіймають керівні посади світом і втручаються в життя людей.
Запис теми в зошит.
- Що таке релігія?
- Сьогодні ми з'ясуємо в яких богів вірили єгиптяни і чому?
-
Найголовніший бог - бог сонця Амон-Ра
-
З яким заняттям єгиптян була пов'язана віра в цього бога?
-
Уявіть дві ділянки землі, один знаходиться в тіні, інший на сонці, на якому буде краще урожай?
-
До якого висновку повинні були прийти єгиптяни після цього? (Стали думати, що ж таке сонце, чому воно сходить і заходить, вирішили, що це бог).
Показ картинки бога сонця Амон-Ра, запис його в зошиті.
-
Знайомство з богом Нілу Хапі
-
Яка річка протікала по Єгипту?
-
Як єгиптяни пояснювали розливи Нілу?
-
Чому не могли знайти дійсних причин?
Показ картинки бога Хапі, запис його в зошит.
-
Знайомство з богинею війни.
Єгиптяни часто воювали, війни спустошували країну, забирали тисячі життів. Але і були вдалі військові походи, коли фараони захоплювали великі багатства, тисячі полонених.
Показ зображення богині війни і запис її в зошити.
-
Знайомство з богом Осирисом і Сетом.
Єгиптяни спостерігали за природою і бачили, що 50 днів на рік з пустелі дме вітер, несе розпечений пісок. Він скрипить на зубах, проникає в складки одягу, від піску запалюються очі. Від спеки в'януть зелене листя квітів і пальм, вся рослинність як ніби вмирає. Потім затихає страшний вітер, починається розлив річок, і природа знову оживає.
Розповідь міфу про двох братів богів Сеті і Осіріса. Показ картинок богів, запис їх в зошитах.
Розглянути і прокоментувати картинку «Суд в підземному царстві»
-
Віра в загробне життя.
Єгиптяни робили мумії.
Показ картинки руки мумії і запис поняття в зошит.
Розповідь як робили мумію.
-
Роль жерців в Єгипті. Храми для богів.
Прочитайте в підручнику, що таке храм.
Запис у зошиті
Храм - житло для бога
Прочитайте, хто такі жерці.
Запис у зошиті
Жерці - служителі богів.
закріплення
-
Чому єгиптяни вірили в богів?
-
В яких богів вірили єгиптяни?
-
З якими заняттями була пов'язана віра в богів?
-
Для чого робили мумії?
-
Де і за допомогою кого спілкувалися єгиптяни з богами?
Підсумок уроку. Оцінки. Завдання додому.
Використовувана література.
-
Підручник для 5 класу «Історія стародавнього світу» А.А. Вигасин
-
Методичний посібник з історії стародавнього світу
-
Книга для читання з історії стародавнього світу.
Учитель: Зінкевич Ольга Петрівна