Тема уроку: «Перша світова війна».
Мета уроку: Ознайомити учнів з Першою світовою війною.
Завдання уроку:
-
Розкрити причини Першої світової війни, стратегічні цілі та плани воюючих держав.
-
Охарактеризувати хід військових дій на Західному і Східному фронтах.
-
Формувати вміння і навички роботи учнів з порівняльною історичної таблицею, зіставляти і узагальнювати матеріал, простежувати причинно-наслідкові зв'язки.
-
Удосконалювати навички роботи з історичною картою.
-
На конкретних прикладах показати учням трагізм і безглуздість війни.
-
Виховувати учнів в дусі толерантності та гуманізму.
Тип уроку: засвоєння нових знань і умінь (з використанням ІКТ).
Обладнання: Політична карта світу, (презентація до уроку), ілюстративний матеріал.
План уроку:
-
Організаційний момент.
-
Геополітична ситуація напередодні війни.
-
Причини Першої світової війни і привід.
-
Цілі воюючих сторін.
-
Основні військові події.
-
Підсумки війни.
-
Домашнє завдання.
-
Рефлексія.
Хід уроку:
-
Організаційний момент.
-
Вступне слово вчителя. Перша світова війна стала прологом потрясінь двадцятого століття. У подіях 1914-1918 рр. - витоки багатьох процесів, які визначили вигляд сучасного світу. Війна, по суті, почала нову епоху в історії людства. Розпочата заради величі імперій, вона через чотири роки зруйнувала самі імперії.
(Слайд.1)
«Найбільші злочини імперіалізму проти людства»
Убитих 10 000 000 млн. Чоловік
Поранених 20 000 000 млн. Чоловік
Величезні руйнування, страждання сотень мільйонів людей.
Заради чого були принесені ці жертви?
Вважаю ви, що в 1914 р світ був приречений на великомасштабне протистояння? Чи була можливість запобігти цій війні?
Учитель: У 1905-1914 рр. відбувалося подальше загострення протиріч між провідними світовими державами. Німецька загроза колоніальних володінь Англії і Франції сприяла зміцненню франко-російського союзу, і змушувало Англію шукати зближення з Росією. Микола II в кінцевому рахунку підтримав лінію зближення з Англією, але не з Німеччиною, чому сприяло вплив Франції - союзниці Росії, а також домагання Німеччини на прибалтійські землі. А в лютому 1907 року в Санкт-Петербурзі було підписано три конвенції з Англією, розмежувати сфери впливу на Сході. Ці домовленості завершили оформлення військово політичного блоку країн Антанти - Франції, Англії, Росії. У той же час склався і другий, що воює проти союз - Троїстий: Австро-Угорщина, Німеччина, Італія.
(Слайд 2). Протиборчі сили.
Причини Першої світової війни і привід. Вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда було використано як привід для початку Першої світової війни. Хоча мирні засоби врегулювання конфлікту далеко не були вичерпані 28 червня Австро-Угорщина оголосила війну Сербії.
(Слайд 3.) - привід.
Все має свої причини і ця війна також. У кожної країни-учасниці були свої причини, чому вона вступила у війну, але їх можна об'єднати і тоді можна зробити висновок, що для всіх учасниць загальними були наступні причини (слайд 4) і запис в зошит:
-
Прагнення до ослаблення держав-конкурентів в економічному і військовому розвитку (так Англію не могла не турбувати стрімка промислова експансія і, головним чином, нарощування потужності військово-морського флоту Німеччини)
-
Протиріччя через колоній, сфер впливу і ринків збуту.
-
Прагнення вирішити за допомогою війни внутрішні проблеми.
-
Повсюдне посилення націоналістичних настроїв.
Давайте познайомимося з причинами кожної країни-учасниці, і визначимо, до якої з загальних причин належать кожна з них (роздатковий матеріал).
-
Німеччина прагнула розгромити Англію, позбавити її морської могутності і переділити французькі, бельгійські і португальські колонії і утвердитися в багатих аравійських провінціях Туреччини, послабити Росію, відторгнути у неї польські губернії. Україна і Прибалтику, позбавивши її природних кордонів по Балтійському морю.
-
Австро-Угорщина розраховувала захопити Сербію і Чорногорію встановити свою гегемонію на Балканах, відібрати у Росії частину польських губерній.
-
Туреччина за підтримки Німеччини претендувала на територію російського Закавказзя.
-
Англія прагнула зберегти свою морську і колоніальну могутність, розбити Німеччину як конкурента на світовому ринку і припинити її претензії на переділ колоній. Крім того, Англія розраховувала на захоплення у Турції багатих нафтою Месопотамії і Палестини, на захоплення яких питала надію і Германія.
-
Франція хотіла повернути Ельзас і Лотарингію, які забрала у неї Німеччина в 1871 р, і захопити Саарский басейн.
-
Росія вступила у війну з Німеччиною і Австро-Угорщиною, домагаючись вільного виходу чорноморського флоту через Босфор і Дарданелли в Середземне море, а також приєднатися Галичини і нижньої течії Німану.
-
Поляки бачили в війні можливість відтворення держави, зруйнованого розділами XVII.
-
Італія навіть перебуваючи в союзі з Австро-Угорщиною, мріяла повернути свої землі Трентіно, Трієст і Фіуме Довго вагаючись між Троїстого союзу і Антантою Італія, в кінцевому рахунку пов'язала свою долю з Антантою і воювала на її стороні із-за проникнення на Балканський півострів.
-
Протягом трьох років війни Сполучені Штати Америки займали нейтральну позицію, наживаються на військових підставках обох воюючих коаліцій. США вступили у війну (квітень 1917 р), мав намір продиктувати ослабленим країнам умови миру, що забезпечують світове панування американського імперіалізму.
Знаючи причини участі європейських держав у Першій світовій війні визначте характер війни?
Зверніть увагу на таблицю «Хронологія оголошення війни» (Слайд 5-7). Ми бачимо, як поступово у війну втягувалися десятки держав.
30 липня Микола II підписав указ про загальну мобілізацію. Германия 1 серпня 1914 р оголосила війну Росії потім Франції. Після вторгнення німецьких військ в Бельгію 4 серпня в війну вступила Великобританія. Італія оголосила про нейтралітет, 4 липня про нейтралітет заявили США. До Антанті приєдналися: Японія, Італія, Румунія. Німеччина залучила у війну на свою сторону Туреччину. Союзникам Росії було вигідно, що Туреччина почала військові дії на чорному морі і в жовтні 1914 р Росія оголосила війну Туреччині. Згодом Болгарія виступила на боці Німеччини. Так почалася Перша світова війна. А. Керенський писав: «Світова війна, яка визрівала в серці Європи протягом кількох років, обрушилася на Росію подібно урагану. Жодна велика держава в Європі так не потребувала світі, так не жадала його, як Росія після війни з Японією »
Послухайте наступний вірш і дайте відповідь на питання: Які настрої переважали в суспільстві після вступу Росії у війну?
Подвиг війни.
С. Городецький.
Не перший вечір співали хвилі
У народному морі, і стогнав
Стихійний вітер, мощі повний,
І до неба гімн летів, як вал;
Знову на небі горіла
Зоря, небачено ясна,
Коли з ворожого межі
Домчала звістку війни. Війна!
Війна! Війна! Так ось які
Гроби двері перед тобою,
Велелюбна Росія,
Країна з Христовою долею!
Так прийми ж вінець терновий
І в пекло вбивчий зійди
В руці з мечем своїм суворим,
З хрестом, сяючим в грудях!
Прости, нестислий, мирний колос!
Земля рідна, прости!
Самої долі громовий голос
Кличе Росію в бій йти.
Чи не дозвільний буде подвиг лайливий,
У крові народиться нове століття,
І до ріллі, славою осяяний,
Повернеться російська людина ...
Хід військових дій (по етапах)
А) плани сторін на початку кожного етапу
Б) основні битви і події
В) військові та політичні підсумки етапу.
В історії Першої Світової війни можна виділити наступні етапи:
1) кампанія 1914 р (провал стратегії швидкоплинної війни; перехід від маневрених до позиційних форм боротьби)
2) кампанія 1915 р (зрив німецького плану виходу Росії з війни; позиційна війна)
3) кампанія 1916 р (перехід стратегічної ініціативи до країн Антанти)
4) кампанія 1917 р (наступ Антанти; вихід Росії з війни)
5) кампанія 1918 р (загальний наступ Антанти; капітуляція Німеччини)
(Слайд 8-16). Перед учнями лежать карти-плани Генеральних штабів Росії, Англії, Франції та Німеччини. На основі цих карт учні складають розповідь про плани сторін, особливу увагу приділити причин планам Німеччини, плану Шліффена. Заслуховується повідомлення про план Шліффена. Далі розглядаються основні етапи війни.
1914 р на карті показують основні напрямки військових дій. 1915 р по карті стежимо за ходом військових дій. Відповідаємо на запитання про одну з причин поразки російської армії в 1915 р
1916 р події 1916 р показуються на карті, показ супроводжується слайдами «Наступ німців на Верден»
1917-18 рр .собитія показуються на мапі
(Слайд 17-21). Герої і полководці. Підготовлені учні знайомлять зі спогадами Д.І.Денікіна та інших учасників війни. Заслуховуються повідомлення учнів про героїв війни
(Слайд 22-24) Підсумки війни. Учні роблять висновки про підсумки війни.
На думку сучасних істориків, 3 фактора повністю змінили вигляд війни: використання нових видів зброї, яке збільшує число убитих і поранених; хоробрість солдатів тепер цінується значно менше, ніж вогнева міць; зміни в тилу, в силу того, що перемога вимагає використання всіх людських ресурсів не тільки на фронті і страждає від тягот війни все населення; так війна стає тотальною; пропаганда війни активно використовується для зміцнення волі до перемоги.
Закріплення.
Домашнє завдання: параграф 1, творче завдання по вибору.