План-конспект по російській літературі 10 клас
Тема «Проблема духовного становлення і« самостояння »особистості в історії - в автобіографічних і літературних портретах»
Мета: Пізнати духовне становлення особистості, звернувши увагу на складність долі письменника, неоднозначність його творчого шляху.
Хід уроку
... Сама його життя - це книга, це захоплюючий роман.
Є. Замятін
Горький - матеріал своїх книг.
В. Шкловський
I. Вступна бесіда.
- Які спогади залишилися у вас про дитинство? Чого згадується більше, хорошого або поганого?
Дуже складною була доля цього письменника, важким було дитинство, він, може бути, і псевдонім вибрав відповідно до цього.
Все частіше в нашій пресі зустрічаються слова: «трагедія Горького». При політичному режимі Сталіна, коли письменник був визнаний радянським класиком, не тільки підірвали авторитет Горького в світі, але і позбавили його співчуття багатьох любили його раніше людей. «Хто стверджує, що в долі Горького все законно, природно і навіть прекрасно, - писав найбільш впливовий в російської еміграції критик Георгій Адамович, - служить пам'яті його дуже погану службу».
II. Лекція з роботою асистентів.
16 (28) березня 1868 р Нижньому Новгороді в сім'ї столяра- червонодеревника Максима Савватиевич Пєшкова і Варвари Василівни з міщанського роду Каширін народився син Олексій. Надзвичайну мальовничість цього краю відзначав Е. Замятін в спогадах про Горькому:
«На високому березі річки - зубчасті стіни древнього Кремля, золоті хрести і куполи численних церков. Нижче, у води - нескінченні склади, комори, пристані, магазини: тут щоліта шуміла знаменита російська ярмарок, де відбувалися гомеричний гульні і робилися мільйони, де з довгополих сюртуками руських купців змішувалися азіатські халати. І, нарешті, на іншому березі - шматок Європи - ліс фабричних труб, вогняні жерла домен, залізні корпусу кораблів. ..
Це місто, де жили поруч Росія XVI і XX століття, - Нижній Новгород, Росія Горького. Річка, на березі якої він виріс, - це Волга, яка народила легендарних російських бунтарів Разіна і Пугачова, Волга, про яку складено стільки пісень російськими бурлаками. Горький насамперед пов'язаний з Волгою: його дід був тут бурлакою ».
1873-1878 рр. Після смерті батька живе з матір'ю в родині діда Василя Каширіна, власника фарбувальної майстерні. За словами Є. Замятіна, «Це був тип російського американця, ... почавши життя бурлакою, він закінчив її власником трьох цегляних фабрик і декількох будинків. У будинку цього скупого старого проходить дитинство Горького. Воно було дуже коротким: в 8 років хлопчик був уже відданий в підмайстер до шевця, він був кинутий в каламутну річку життя, з якої йому уявлялося випливати як йому завгодно. Такою була система виховання, обрана його дідом ».
1879-1884 рр. Після смерті матері дід відправляє Альошу «в люди». Є. Замятін писав про це: «Самоучка, за все своє життя тільки півроку пробув в початковій школі, Горький не переставав вчитися все життя і знав дуже багато. І до того, що він не знав, у нього було зворушливе, якесь дитячому шанобливе ставлення. Цю рису мені доводилося спостерігати в ньому багато разів ».
У 1884 р Олексій Пєшков безуспішно намагається вступити до університету. Працює на пристанях.
12 грудня 1887 г. Після смерті діда і бабусі, в результаті болісного розладу між мрією і дійсністю Альоша Пєшков намагається накласти на себе руки.
1891 р Іде з Нижнього Новгорода подорожувати «по Русі». «Все це - пішки, в компанії бездомних мальовничих бродяг, з ночівлею в степу біля вогнищ, в покинутих будинках, під перекинутими човнами. Скільки пригод, зустрічей, дружби, бійок, нічних сповідей! Який матеріал для майбутнього письменника! .. »(Є. Замятін.)
12 вересня 1892 р тифлисской газеті «Кавказ» надруковано розповідь «Макар Чудра» за підписом «М. Горький ».
«... Романтичний бродяга випустив книгу оповідань, - пише про початок письменницької діяльності Горького Є. Замятін. - Перед здивованим читачем постав не тільки до тих пір невідомий світ «босяків», а й ціла система анархічної філософії цих пасинків суспільства. «Цеховий малярного цеху Олексій Пєшков», як було записано в паспорті, перетворився в Максима Горького. Він відразу став одним з найпопулярніших письменників в Росії, особливо в колах молоді та інтелігенції ».
1901 р Бере участь в демонстрації в Петербурзі на площі близько Казанського собору. У числі інших літераторів і громадських діячів підписує протест проти насильства під час розгону демонстрацій. Заарештований за революційну діяльність і поміщений у в'язницю. Звільнений за станом здоров'я під домашній арешт в результаті клопоту Л. Толстого.
1902 р Академія наук на засіданні Відділення російської мови і словесності обирає Горького почесним академіком, але рішення було скасовано. Микола II на доповіді про вибори Горького в почесні академіки пише: «Більш ніж оригінально!».
1905 р Бере активну участь в революційному русі. Постачає грошима більшовицькі газети. Ув'язнений у Петропавловську фортецю в зв'язку з обвинуваченням у «державному злочині».
З 1906 р- за кордоном. На Капрі бере участь в з'їзді літераторів, читає лекції з російської літератури.
В 1914 р повертається до Петербурга. Справжньою катастрофою для Горького була Перша світова війна, жахливий приклад «колективного божевілля», коли Людина з гордого істоти перетворився в «окопну воша» і «гарматне м'ясо», коли люди звіріли на очах, коли розум людський раптом довів своє повне безсилля перед трагічними подіями . У маловідомому вірші Горького ми знайдемо такі рядки:
Як ми потім жити будемо?
Що нам цей жах принесе?
Що тепер від ненависті до людей
Душу мою врятує?
1917 г. Після повалення самодержавства відновлений у званні почесного академіка.
21 квітня в газеті «Нове життя» починають з'являтися замітки з циклу «Несвоєчасні думки», які друкуються і в 1918 р
Група підготовлених учнів представляє повідомлення за статтями Горького «Несвоєчасні думки», прослухавши яке учні письмово відповідають на запропоновані питання:
1. Які головні теми ставить М. Горький в «несвоєчасне думках»?
2. Чому думки Горького названі «несвоєчасними» в 1917-1918 рр. і в чому їх нинішня «своєчасність»?
Про існування «несвоєчасне думок» розмови ходили давно. Це були глухі розмови про те, що «пролетарський письменник» Максим Горький не прийняв Жовтневої революції, не погоджувався з політикою більшовиків і різко засуджував особисто Леніна.
На жаль, немає справжніх документів, наприклад, про життя Горького в СРСР, коли він був фактично ізольований від зовнішнього світу і навіть в своїх частих поїздках по країні не міг бути об'єктивним спостерігачем того, що відбувалося насправді.
Так, він сперечався з Леніним і більшовиками в 1917-1918 роках і пізніше, коли в 1922 році в листі до Ан. Франсу писав: «Суд над есерами носить цинический характер публічного підготування вбивства людей, які щиро були віддані справі звільнення російського народу». Хоча до революції Горький допомагав більшовикам і своєю творчістю, і навіть просто своїми грошима.
Ясно, що від'їзд на Захід був продиктований не тільки хворобою, а й неможливістю далі співпрацювати з більшовиками в культурній сфері. Основною ідеєю письменника в цей час стає бажання зберегти культуру Росії.
Цьому підпорядковано створення видавництва «Всесвітня література» і статті «Несвоєчасні думки». Нам це зараз важко уявити, але в 1918 р в Петрограді за мішок мерзлої картоплі продавали старовинні фамільні діаманти. Про те, як різного роду шахраї наживалися на цьому, Горький також писав в цих статтях.
«Несвоєчасні думки» Горького - це, перш за все, різкий протест проти нехтування культурними цінностями і, найголовніше, - тими людьми, які створюють ці цінності. Горький вийшов з низів і тому з особливим болем реагував на будь-якого роду дикість, грубість, невігластво. Він їх як би всієї «шкірою відчував».
І навпаки - навіть найслабші паростки культури, навіть самі звичайні прояви ввічливості, порядності викликали в ньому радість.
У повісті Горького «Городок Окуров» є чудова сцена, де немов передбачений характер революції в Росії. Городовий говорить з приводу оголошення в Росії «свободи»: «Тепер таке почнеться, - ух! Тепер кожен кожному всі образи нагадає! »
Чи не здається вам, що це підходить і до нинішньої ситуації, коли оголошення «волі» обертається не культурними завданнями, а нагадуванням усіма своїх «образ» один одному? А там, де починається нагадування «образ», городового завжди буде робота!
Ось чому городовий в «Містечку Окурове» був спокійний. Він розумів, що оголошувати «свободу» - ще не означає зробити всіх істинно вільними.
Ось і друга тема «несвоєчасне думок» Горького: культура і свобода. Для розвитку культури свобода необхідна - але однією зовнішньої свободи недостатньо. Адже вона може повернутися своєї страшної стороною: свободою грабувати, красти і вбивати. Горький кричить про цю небезпеку.
І подивіться навколо себе: хіба його крик не чутно до наших днів?
«Грабують - дивовижно, артистично; немає сумніву, що про цей процес самоограбленія Русі історія буде розповідати з найбільшим пафосом ».
І нарешті - третя тема: російський національний характер в розумінні Горького. Ніхто не написав про російській людині стільки високих слів, як Горький.
У циклі «По Русі», в «Нотатках з щоденника» він показує наш народ найталановитішим і здатним до творчості народом на землі. Але в той же час він сказав про російською народі найбільш страшні слова з усіх, які коли-небудь вимовлялися.
З точки зору Горького, талановитість народу часто обертається в звірства. Громадянська війна, безумовно, давала приклади звірства, і не Горький придумав це.
І все-таки його промови про російською характері можна приймати буквально. Жорстокими були всі світові революції. Але Горький судить свій народ і судить його як би зсередини. Це називається «національної самокритикою».
У XIX столітті такий «самокритикою» займалися, наприклад, Чаадаєв, Грибоєдов, Пушкін, Гоголь. Вони не лестили своєму народу, писали про нього правду. Пушкін писав про звірства козаків в «Капітанської дочці», Гоголь підсміювався над мужиками в «Мертвих душах».
Але «самокритика» Горького виявилася страшнішою, завзятіше і тому, може бути, - не зовсім справедливою. Але і час був інший. І характер письменника, недарма взяв собі літературний псевдонім Максим ( «максимальний»), був іншим.
Важливо пам'ятати, що «Несвоєчасні думки» - не просто збірка публіцистики, а пристрасні газетні відгуки на щоденні події в країні.
Читаючи їх, ми відчуваємо подих того часу, чуємо крики і стогони тієї епохи, часу, в яке нам навряд чи треба повертатися, але яке нам не можна забувати.
Ось одна з статей, опублікованих в газеті «Нове життя» № 82 (297) 3 травня (20 квітня) 1918 р
«Днями якісь окаянні мудреці засудили сімнадцятирічного юнака на сімнадцять років громадських робіт за те, що цей юнак відверто і чесно заявив:« Я не визнаю радянської влади! »
Не кажучи про те, що людей, які не визнають авторитету влади комісарів, знайдеться в Росії десятки мільйонів і що всіх цих людей неможливо винищити, я знаходжу корисним нагадати строгим, але не розумним суддям про те, звідки з'явився цей чесний юнак, настільки безглуздо - суворо засуджений ними.
Цей юнак - плоть від плоті тих щирих і безстрашних людей, які протягом десятиліть, живучи в атмосфері поліцейського нагляду, шпигунства і зради, невпинно руйнували свинцеву в'язницю монархії, вносячи, з небезпекою для свободи і життя своєї, в темні маси робітників і селян ідеї свободи, права, соціалізму. Цей юнак - духовний нащадок людей, які, будучи схоплені ворогами і знемагаючи в тюрмах, відмовлялися на допитах розмовляти з жандармами з презирства до переміг ворога.
Цей юнак вихований високим прикладом тих кращих російських людей, які сотнями і тисячами гинули на засланні, у в'язницях, в каторзі і на кістках яких ми нині збираємося будувати нову Росію.
Це - романтик, ідеаліст, якого органічно гидка «реальна політика» насильства і обману, політика фанатиків догми, оточених - за їхніми ж свідомості - шахраями і шарлатанами.
Щоб виховати мужнього і чесного юнака в підлих умовах російського життя, була потрібна величезна витрата духовних сил, майже ціле століття напруженої роботи.
І ось тепер люди, заради свободи яких відбувалася ця робота, не розуміючи, що чесний ворог краще підлого одного, засудили мужнього юнака за те, що він, - як це і випливає, - не може і не хоче визнавати владу, нехтували свободу. Є дуже розумна байка про свиню під дубом віковим, - може бути, премудрі судді знайдуть час прочитати її? Їм необхідно ознайомитися з мораллю цієї байки ».
Після прослуховування матеріалу учні виконують письмову роботу (складають відповіді на запропоновані на початку виступу групи питання). Утворені відповіді зачитуються і обговорюються.
4 вересня 1918 р укладає договір з більшовиками про освіту видавництва «Всесвітня література».
1918-1921 крім літературної роботи активно займається громадською діяльністю: читає лекції про культуру, працює в «комісії по поліпшенню побуту вчених».
9 серпня 1921 р наполяганням Леніна їде за кордон, де продовжує літературну діяльність.
9 травня 1933 р повертається в Росію, де пише численні публіцистичні статті, керує підготовкою I з'їзду письменників.
27 травня 1936 р М. Горький захворів на грип і 18 червня помер в Горках, поблизу Москви.
20 червня після траурного мітингу урна з прахом письменника замурована в Кремлівській стіні.
Так склалася доля відомого російського письменника і громадського діяча М. Горького. Розмову про нього закінчимо словами Леоніда Леонова:
«... З власного досвіду відомо нам, наскільки необов'язкові для нащадків дідівські кумири і прихильності. Але тільки всякий раз, озирнувшись на наше століття з його незатухающим загравою великих битв, епохальних спалення ... на шляху в землю обітовану, вони серед інших велетенських тіней ... розрізнять і характерну згорблену постать Максима Горького ... З-під козирка притиснутою до чола долоні, з тієї ж неповторною, трохи іронічної схвальної посмішкою він буде пильно вдивлятися вслід їм, все вперед і далі йдуть поколеньям, в які він так вірив - трибун, поет, бунтар, батько і наставник Чоловіків на землі ».
III. Підсумок уроку.
- Яким постав перед вами М. Горький?
Домашнє завдання.
Прочитати розповідь Горького «Стара Ізергіль».
Індивідуальне завдання: прочитати і проаналізувати розповідь М. Горького «Челкаш».