Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Розробка уроку «Петербург в романі Ф. М. Достоєвського і в російській історії»





Скачати 5.78 Kb.
Дата конвертації 29.07.2018
Розмір 5.78 Kb.
Тип Історія

Олена Чухляева
Розробка уроку «Петербург в романі Ф. М. Достоєвського і в російській історії»

Мета: - ознайомитися з реформаторською діяльністю Петра I;

- удосконалювати вміння аналізувати текст;

- сприяти патріотичному вихованню учнів;

- спонукати інтерес до історії рідного міста.

устаткування:

1. Портрет Ф. М. Достоєвського.

2. Портрет Петра Першого

3. Роздатковий матеріал.

4. Ілюстрації з видами Петербурга.

5. Ілюстрації з зображеннями сцен вуличного життя, описаних в романі; інтер'єрів; дворів-колодязів.

6. Презентація про Петербурзі, презентація про реформаторської діяльності Петра I.

Хід уроку

I. Організаційний момент

- Учитель організовує групу до уроку, розподіляє на мікрогрупи, перевіряє наявність зошитів, оголошує тему і мету уроку.

Учитель літератури.

* Сьогодні на уроці ми з вами вирушимо в подорож, в подорож по старому місту Петербургу, заснованому, як ви знаєте, великим царем Петром I. У період нашої подорожі необхідна робота в мікрогрупах, на які ми з вами і поділилися на самому початку уроку.

- А зараз зверніть увагу на твердження, яке записано на дошці:

Чисто не в тому місті (місці, душі, де добре прибирають,

а там, де не смітять.

- Чи згодні ви з таким твердженням? (Вислухати відповіді учнів)

- Ми повернемося в кінці уроку до даного твердженням, а зараз вирушимо в нашу подорож.

II. Робота за поясненням нового матеріалу

Учитель літератури.

* Перенесемося подумки в старий Петербург, де і відбувається дія роману Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»...

Про могутній володар долі,

Чи не так ти над самою прірвою

На висоті вуздечкою залізниці

Росію підняв на диби?

- Так сказав російський поет А. С. Пушкін про діяльність Петра I.

Звернемося до історії.

Учитель історії.

* Перенесемося в Петербург Петровської епохи.

Одночасно йде показ слайдів - останній «Мідний вершник».

Аналіз і записи в зошиті.

Учитель літератури.

* Отже, ми продовжуємо говорити про Петербурзі.

Століття 21-ий, 20-ий, 19-ий. Останній - це період, коли Достоєвський створював свій роман «Злочин і кара». Перенесемося подумки в 60-ті роки. Петербург - столиця, великий північний місто надзвичайної краси.

Показ слайдів про Петербурзі (1-5).

- Але в романі це місто контрастів, чи не так?

Показ слайдів (6-10).

- На тлі прекрасних палаців і площ ми бачимо місто «кутів і горищ».

- Відпочиває чи душею головний герой роману Родіон Раскольников? (Ні).

- Чи може місто бути співучасником злочину головного героя? (Можливо).

* Проаналізуємо окремі сцени в романі.

Аналіз сцен в романі

1) Пейзажі

1. Сходи в будинку старої лихварки (стор. 7-8)

2. Контора слідчого (стор. 77)

3. Двір (стор. 88)

2) Сцени вуличного життя

1. П'яна дівчинка (стор. 40-41)

2. Сцена на Нікольському мосту (стор. 92)

3) Інтер'єри «кутів»

1. Кімната Раскольникова (стор. 5)

2. Пивна (стор. 11)

3. Кімната Мармеладова (стор. 22)

* Учні аналізують сцени по микрогруппам, на які вони були розбиті на початку уроку. Слухаємо їх відповіді і робимо висновок. Загальний висновок записуємо в зошит.

висновок:

Всі разом - пейзажні картини Петербурга, сцени вуличного життя, інтер'єри «кутів» - створює загальне враження міста, який ворожий людині, тіснить, тисне його, створює атмосферу безвиході, штовхає на скандали і злочини. Ми бачимо, що душа героя страждає, він не виносить такий обстановки, значить, місто штовхає його на злочин, значить, Петербург - співучасник злочину Раскольникова. Людина задихактся в Петербурзі Ф. М. Достоєвського. Петербург - місто контрасту.

III. Зв'язок з сучасністю. Моє місто.

Учитель літератури.

* Ми підійшли до кінця нашої подорожі. Подивіться, а ви дізнаєтеся це місто?

Показ слайдів про місто Брянську.

Учитель історії.

* Повертаємося до твердження, записаному на дошці. Ми говорили про нього на початку нашої подорожі.

- Чи допомогло сьогоднішнє обговорення Петербурга побачити нам наше місто, нашу батьківщину, відпочиває душа людини в нашому місті? (Вислухати відповіді учнів).

- А що б ви зробили, щоб наше місто зробити красивіше, щоб не страждало наше душевний стан, а зберігалося наше душевну рівновагу?

(Вислухати відповіді учнів).

Учитель літератури.

* На цю тему ви подумаєте будинку письмово.

IV. Д / з. 1. За літературі. Написати твір-мініатюру «Що необхідно зробила, щоб моє місто стало краще?» 2. З історії. Вивчити реформаторську діяльність Петра I.

Підвести підсумки діяльності учнів, поставити оцінки за роботу на уроці.