Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Школа і науки в Єгипті





Скачати 92.98 Kb.
Дата конвертації 21.01.2018
Розмір 92.98 Kb.
Тип Урок з історії для 5
18 1

Опис презентації по окремим слайдів:

№ слайда 1
Опис слайда:

№ слайда 2 Выберите карту «Древнего Египта» 2. 1. 3. 4.
Опис слайда:

Виберіть карту «Стародавнього Єгипту» 2. 1. 3. 4.

№ слайда 3 Что выращивали в Древнем Египте? пшеница. виноград чай. оливки
Опис слайда:

Що вирощували в Древньому Єгипті? пшениця. виноград чай. оливки

№ слайда 4 Найдите изображение шадуфа 1. 2. 3 4.
Опис слайда:

Знайдіть зображення шадуф 1. 2. 3 4.

№ слайда 5 Назовите столицу Египта Ниневия. Мемфис. Вавилон. Афины
Опис слайда:

Назвіть столицю Єгипту Ніневія. Мемфіс. Вавилон. Афіни

№ слайда 6 Кого в Египте называли «мертвыми»? рабы пленные фараон вельможи
Опис слайда:

Кого в Єгипті називали «мертвими»? раби полонені фараон вельможі

№ слайда 7 Кто из фараонов прославился военными походами? Джосер Тутмос III . 1. Хеопс Т
Опис слайда:

Хто з фараонів прославився військовими походами? Джосер Тутмос III. 1. Хеопс Тутанхамон Хеопс

№ слайда 8 Тема урока: Школа и науки в Египте.
Опис слайда:

Тема уроку: Школа і науки в Єгипті.

№ слайда 9
Опис слайда:

№ слайда 10 Египетские иероглифы
Опис слайда:

єгипетські ієрогліфи

№ слайда 11
Опис слайда:

№ слайда 12 Франсуа Шампольон в 1822 году расшифровал древнеегипетские иероглифы.
Опис слайда:

Франсуа Шампольон в 1822 році розшифрував давньоєгипетські ієрогліфи.

№ слайда 13 Тот бог мудрости и знания
Опис слайда:

Той бог мудрості і знання

№ слайда 14
Опис слайда:

№ слайда 15 Сешет богиня письменности
Опис слайда:

Сешет богиня писемності

№ слайда 16 Древнеегипетская задача: «Рабы и крестьяне собрали с полей, принадлежащих хра
Опис слайда:

Давньоєгипетська завдання: «Раби і селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків пшениці. 20 мішків треба залишити для прожитку жерцям, 80 мішків - на корм бикам, 40 мішків - на юшку рабам, 20 мішків - на насіння для посіву. Скільки ж мішків залишиться? »

№ слайда 17 Египетские цифры
Опис слайда:

єгипетські цифри

№ слайда 18 Домашнее задание Запишите при помощи египетских цифр год своего рождения. Исп
Опис слайда:

Домашнє завдання Запишіть за допомогою єгипетських цифр рік свого народження. Використовуючи єгипетські міри довжини, виміряйте предмети своїх меблів (письмовій стіл, стілець, ліжко, комп'ютер). Випишіть, які слова можуть означати ієрогліфи ДМ і СН.

Обраний для перегляду документ Урок історії в 5 классе.docx

бібліотека
матеріалів

Урок історії в 5-му класі по темі: "Школа і науки в Єгипті"


Мета уроку:

освітні:

  • створити в учнів уявлення про школу в Стародавньому Єгипті;

  • на прикладі знань, які давалися в школі, розповісти про розвиток науки;

  • розкрити особливості і складність єгипетської писемності, історію її дешифрування;

  • познайомити з особливостями єгипетського рахунку і системи заходів.

Розвиваючі:

  • шляхом навідних запитань проблемного характеру і рішення пізнавальних завдань формувати логічне та історичне мислення учнів;

  • на прикладі давньоєгипетської і сучасної шкіл, російського і давньоєгипетського алфавітів, давньоєгипетського і сучасного календарів формувати вміння порівнювати різні явища;

  • навчити переносити наявний досвід (знання з інших предметних областей) в нові ситуації; показати можливість використовувати отримані знання для вирішення практичних завдань.

виховні:

  • допомогти учням усвідомити необхідність вивчення різних шкільних предметів;

  • простежити неминущу цінність освіти як в Стародавньому Єгипті, так в наш час;

  • виховувати повагу до чужої культури.

устаткування: скринька з зображенням Нефертіті; папірус, очеретяна паличка, «єгипетські годинник", картки із завданнями, мультимедиапроектор.

Міжпредметні зв'язки: іноземна мова, математика, російська мова, географія, астрономія, фізика.

Підручник: Вигасин А.А., Годер Г.І., Свенцицкая І.С. Історія стародавнього світу. - М .: Просвещение, 2013.

Форма уроку: комбінований урок

План уроку.

  1. Оргмомент.

  2. Актуалізація опорних знань.

  3. План вивчення нового матеріалу

1. Школи в Стародавньому Єгипті.

2. Писемність:

  • ієрогліфи,

  • дешифрування ієрогліфів,

  • папіруси,

  • необхідність оволодіння писемністю.

3). Науки в Єгипті.

4). Закріплення.

5) Підсумки.

6). Рефлексія.

ХІД УРОКУ

  1. Оргмомент.

  2. Актуалізація опорних знань

1) Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення історії Стародавнього Єгипту. Коли ми вимовляємо слово "Єгипет", які асоціації у вас виникають? (Слайд 1)

2) А що ми знаємо про Єгипті? Бесіда з класом з питань: (слайд 2-7).

  1. Виберіть карту Єгипту (а чому ви так вирішили)?

  2. Що вирощували в Єгипті?

  3. Із запропонованих зображень виберіть, що відноситься до шадуф.

  4. Назвіть столицю Єгипту.

  5. Кого в Єгипті називали «мертвими»?

  6. Назвіть фараона Єгипту, який прославився своїми військовими походами.

3. Нова тема.

Перехід до вивчення нової теми, оголошення цілей уроку.

3) (Учитель показує шкатулку із зображенням Нефертіті. Усередині знаходяться п'ять згорнутих в трубочку питання). Хто зображений на цій скриньці? (Нефертіті) Ким вона була? Чим вона відома? (Цариця Єгипту, еталон жіночої краси, дружина фараона Ехнатона, на гробниці якого викарбувані такі слова: «Я люблю солодке дихання твого рота. Я кожен день захоплююся твоєю красою»). Перед нами - скринька її таємниць. Про що ж нам сьогодні повідає Нефертіті? Ми познайомимося з давньоєгипетської школою: дізнаємося, хто, чому і як там навчався. Ми дізнаємося особливості писемності, спробуємо розшифрувати, прочитати і написати ієрогліфи, навчимося вважати і вимірювати відстань і час. І відповімо на каверзні питання Нефертіті. Тема нашого уроку звучить так: «Школа і науки в Єгипті». (Слайд 8)



1. Школи в Стародавньому Єгипті

Ось уже п'ятий рік ви ходите в школу. Зараз школа - це окреме, самостійне будівлю. А в Стародавньому Єгипті школи відкривалися при храмах - подумайте, хто виступав в ролі вчителів? (Вчителями в школах були жерці).

Як ви думаєте, кого готували в єгипетських школах? Там готували чиновників-переписувачів. Знання грамоти відкривало доступ до державної служби та до забезпеченого життя. (слайд 9)

У наші дні в школі вчаться діти без винятку. Скільки років зараз триває навчання? Чи платять за нього ваші батьки? У Стародавньому Єгипті термін навчання був дуже довгим і іноді досягав 17-ти років. Припустімо, чи всі діти могли вчитися в давньоєгипетської школі. (Там могли вчитися тільки діти заможних батьків). Але була ще одна дуже істотна трудність для навчання.

2. Писемність

Згадайте: коли ви прийшли в школу, то чому, яким діям, вас навчали в першу чергу? (Читати, писати і рахувати). Давайте ближче познайомимося з давньоєгипетської писемністю.

Першими знаками для письма були малюнки. Чи знаєте ви, як називалися єгипетські літери? (Ієрогліфи, що в перекладі означає "священне лист"). Вивчити ієрогліфи було дуже важко з кількох причин. (Слайд 10)

  1. Згадайте, скільки букв в російській абетці? (33). Ієрогліфів було більше - 750.

  2. Багато слова зображувалися малюнками. Припустімо, як єгиптяни могли позначати такі слова: "сонце", "йти", "плакати", "змія». (учні на дошці креслять можливі ієрогліфи для позначення цих слів). Подумайте, чи завжди був зручний такий спосіб зображення? Як, наприклад, записати фразу "Я тебе поважаю"?

  3. Деякі малюнки могли позначати і слова, і окремі звуки. Наприклад: зображення закритого рота - це і слово "рот" і звук "р"; зображення будинку - це і слово "будинок", і поєднання "дм".

  4. У єгипетському листі не було голосних букв. Давайте подумаємо, ніж це було незручно. Наприклад, у нас є ієрогліф "СЛ" - які слова він може позначати? (Село, сало, сила, осел, якщо, сіл, соло).

  5. Це міг бути значок-визначник, яка не читався, а тільки підказував, про що йде мова.Наприклад, ієрогліф, що нагадує яму з водою (ієрогліф відтворюється на дошці), позначав в одному випадку слово "колодязь", в іншому - поєднання двох приголосних "хм", а в третьому той же символ не читався, а лише підказував, що мова в тексті йде про воду - ставках, болотах і т.п.

Так чому ж було так складно вчитися в єгипетській школі? (Багато ієрогліфів, їх складно вивчити). Де можна зустріти написи, зроблені ієрогліфами? (На стінах пірамід, на обелісках, в храмах). слайд 11 Ієрогліфами написана єгипетська "Книга мертвих" (див. підручник, стор. 56).


Давайте спробуємо розшифрувати єгипетські написи як це зробив на початку 19 століття французький вчений Франсуа Шампольон. (слайд 12)

Він припустив, що ієрогліфи, укладені в рамку (так званий картуш), означають ім'я якого-небудь фараона (див. Малюнок 1). Знавець багатьох стародавніх мов, Шампольон встановив, що два останні знаки означають звук "з". Попередній ієрогліф він також знав - це був звук "м". Залишалося розгадати найперший значок. Що він означає? (Сонце). Згадайте, як у древніх єгиптян називався бог Сонця (Ра). Що виходить? Ім'я якого фараона нагадує вам це слово? (Рамсес)

http://festival.1september.ru/articles/310754/img1.gif

Потім Шампольон перейшов до розшифровки іншого напису (див. Малюнок 2). Перший знак зображував птицю Ібіс, а два інших були йому вже знайомі ( "м" і "з"). Згадайте, хто з єгипетських богів зображувався у вигляді ібіса (Бог Той). (слайд 13) Ім'я якого фараона вам нагадує вийшло слово? (Тутмос). Які знання допомогли Франсуа Шампольону розшифрувати єгипетську писемність? (Знання іноземних мов) - важливість їх вивчення!

http://festival.1september.ru/articles/310754/img2.gif

Що необхідно мати для того, щоб щось записувати? (Потрібен матеріал для письма і письмове приладдя). Учні вибирають питання зі скриньки і читають його.

Нефертіті пропонує вам питання № 1 зі свого скриньки. У багатьох мовах слова, що позначають папір, звучать подібно. Наприклад, по-німецьки папір - "папір" (papier), по-англійськи - "Пейп" (paper), по-французьки - "папьyo" (papier), по-іспанськи - "папель" (papel). Мабуть, така схожість не випадково: всі ці слова однокореневі і походять від одного і того ж стародавнього слова. Що це за слово? (Папірус) - учням демонструються папіруси. (Слайд 14) Припустімо як виготовлявся папірус.

Основним матеріалом для письма служив папірус. Писали на папірусі гострої тростиною, вмочуючи її в чорну або червону фарбу. Звідси назва «з нового рядка». (вчитель показує). Папірус - ламкий матеріал, його не можна складати так, як складаються листи в сучасній книзі. Припустімо, як могли зберігати давні папіруси. Як би ви це робили, будучи на місці стародавніх єгиптян? Листи папірусу склеювали в довгі смуги, які потім згортали в трубки, і виходили сувої. До наших днів дійшло багато сувоїв із записами, один з них досягає довжини 40 метрів. Довжина вашого класу 8 метрів, значить, папірус, про який йде мова, в 5 разів більше довжини класу!

Писемність була настільки важлива для стародавніх єгиптян, що там навіть існувала своя богиня писемності. (слайд 15). Прочитайте уривок з «Повчання переписувачів учням» на стор. 42.

-Питання:

1) Яка професія і чому пропонується учням? (переписувачів ховали навіть як фараонів).

2) Як карали винних учнів? Чому? Що означає фраза «вуха хлопчика на спині його»?

3) Чи застосовуються сьогодні в школі подібні методи виховання і навчання?

А зараз Нефертіті пропонує нам питання № 2. У Стародавньому Єгипті вельможі, що займали високе положення при дворі фараона, часто вимагали, щоб художники і скульптори зображували їх з письмовим приладдям. Вони замовляли для своїх гробниць статуї, що зображують їх в позі писаря. Як ви думаєте, навіщо вони це робили? (Знатні вельможі і навіть сини фараона пишалися своєю освіченістю. Вони хотіли, щоб всі знали, що вони вміють писати).

Чому грамотні єгиптяни, на відміну від людей нашого часу, пишалися тим, що вміють читати і писати? (Оволодіти єгипетської писемністю було дуже важко).


Наступне питання від Нефертіті питання №3

До акі ще науки були в Давньому Єгипті?

Щоб відповісти на це питання ми поділимося на три групи і будемо працювати з картками.(3 хв.). Дається завдання трьома групами (або по рядах).


картка №1

Прочитайте цю інформацію і дайте відповідь на питання.

Після розливу Нілу єгиптянам необхідно було відновити кордони між ділянками землі, які розмила вода, очистити дамби, канали. Відновлюючи ці межі, селяни щорічно вимірювали землю. Щоб визначити податок з землі її виміром займалися і чиновники.

Єгипетська система заходів була заснована на пропорціях людського тіла. Головною одиницею виміру був лікоть - величина, що дорівнює відстані від ліктя до кінчиків пальців. Давайте знайдемо у себе на руках цю величину. Наступна одиниця виміру - долоню, вона складалася з 4 пальців.

питання:

1) Кому і для чого були необхідні вимірювання і розрахунки?

2) Які одиниці вимірювання були у єгиптян?

3) Про розвиток якої науки ми можемо говорити на підставі даних фактів?


картка №2

Прочитайте документи і дайте відповідь на питання:

  1. Геродот. Історія. «Про бальзамування трупів»

Спочатку вони витягають через ніздрі залізним гачком мозок. Потім гострим ефіопським каменем роблять розріз в паху і очищають всю черевну порожнину від нутрощів. Вичистивши черевну порожнину і промивши її пальмовим вином, майстри потім знову прочищають її розтертими пахощами. Потім наповнюють тіло травами і знову зашивають.

  1. З єгипетського папірусу.

Якщо ти оглядаєш людини з переломом черепа під шкірою його голови і в ній нічого на ній, то ти обмацай його рану. Ти знайдеш виступаючу пухлина на зовнішній стороні пролому, що в його голові, а очей його скошеним через це на тій стороні, яка знаходиться під травмою, і що йде і волочить підошву (ноги). Ти повинен визначити її як травму, нанесену ззовні ...

питання:

1) Про розвиток якої науки ми можемо говорити на підставі даних фактів?

2) Чому єгиптяни так добре знали пристрій тіла людини?


Картка № 3

Єгипетський календар

У єгипетському календарі рік складався з 365 днів. З них 360 днів це будні і 5 днів святкові. П'ятьма священними днями вважалися дні народження Осіріса, Ісіди, Сета, Неффіс і Хору - найважливіших єгипетських богів. Ці дні, а також дні інших релігійних свят, вважалися вихідними. Рік складався з 12 місяців, в кожному місяці 30 днів. Тиждень складалася з 10 днів. Було три сезони часу - літо, весна, осінь, зими не було.

завдання:

1) Знайдіть схожість і відмінність єгипетського календаря з нашим. Для зручності використовуйте таблицю:

  1. Про розвиток якої науки ми можемо говорити на підставі даних фактів?


Перевірка роботи за картками 1,2,3

Доповнення вчителя:

КАРТКА №1. Інша наука, яка теж зародилася в Давньому Єгипті - геометрія. Це слово за походженням грецьке, воно складається з двох слів: "гео" - земля і "Метрос" - вимірювати. Як ми переведемо слово "геометрія" на російську мову? (Вимірювання землі)

Завдання: - виміряйте довжину і ширину своєї парти (в ліктях і долонях); свій підручник (в долонях); ручку (в пальцях).


Картка №2. Завдяки бальзамування трупів єгиптяни багато дізналися про пристрій людського організму, анатомію, процес кровообігу і вважалися найкращими лікарями того часу. З'явилася наука медицина.

Картка №3. Спостерігаючи за нічним небом, визначаючи рух небесних світил, єгиптяни склали точний календар і могли передбачити, в який день відбудеться розлив Нілу. Вони першими підрахували кількість днів в році, розділили їх на місяці, а місяці - на тижні. Наука астрономія.


Єгипетські годинник.

Учитель показує водяний годинник. Що це?

Як ми зараз вимірюємо час? (За допомогою годин). У стародавніх єгиптян теж були свої годинник у вигляді посудини, на стінки якого були нанесені позначки, відповідні годинах. А внизу були пророблені дірочки. Здогадайтеся, як по цьому годиннику можна було дізнатися час. Можливі навідні запитання: Для чого потрібні дірочки? (З них могло щось висипатися або виливатися. Діти можуть припустити, що це були пісочний годинник). Підказка: годинник називалися водяними. (Вода витікала з посудини з певною швидкістю. У міру зниження рівня води визначали час за відмітками на стінках посудини).


А Нефертіті тим часом задає нам питання № 4. В Згадайте, які крилаті вирази є в російській мові, в яких згадується даний час. ( "Як швидко плине час" (а коли час плине швидко? - коли ми займаємося улюбленою справою, робимо те, що нам подобається; "Скільки води з тих пір спливло", "З плином часу").


Які види годин вам ще відомі? (Пісочний, сонячні, механічні, електронні).



Физминутку

А зараз ми з вами пограємо.Якщо я говорю вірне твердження ви встаєте, якщо невірне - сидите.

  1. У єгипетській школі навчалися діти знатних і багатих батьків (встають)

  2. Ієрогліф в перекладі з єгипетського означає «священне письмо» (встають)

  3. В Єгипті найпрестижнішої професією були професії ремісника і хлібороба. (Сидять)

  4. Однією з відмінностей єгипетської школи від сучасної є застосування покарань. (встають)

  5. У єгипетській школі було дуже легко вчитися через коротке терміну навчання, легкості предметів, що вивчаються (сидять).

  6. У єгипетському календарі було 365 днів. (встають)

  7. Єгипетської мірою довжини був лікоть (встають).


3. Математичні знання

Як ви думаєте, чому ще навчали в єгипетській школі, крім листи? (Рахунку). Коли ми вважаємо, то на яке питання відповідаємо? (Скільки?) Згадайте, які групи населення були в Давньому Єгипті (фараон, вельможі, воїни, землероби, ремісники, раби). Давайте подумаємо, кому з них доводилося відповідати на це питання.


  1. Підказка стр. 59 (малюнок будівництва пірамід). Уявіть, що йде будівництво піраміди. Які розрахунки були потрібні при її будівництві? (Число кам'яних плит, число рабів, число років, протягом яких піраміда буде побудована). Хто вів ці підрахунки? (А вельможі, які керували роботами).

  2. Які підрахунки вели єгипетські воєначальники, коли військо виступало в підхід? (Кількість воїнів, зброї, кількість днів для військових походів, запас їжі, води і т.д.)

  3. Які розрахунки доводилося вести хліборобам? (Скільки зерна необхідно здати в вигляді податку, скільки залишити на насіння, на їжу, на корм бикам).

питання №5 від Нефертіті Вирішіть давньоєгипетську завдання

"Раби і селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків пшениці. 20 мішків потрібно залишити для прожитку жерцям, 80 мішків - на корм бикам, 40 мішків - на юшку рабам, 20 мішків - на насіння для посіву. Скільки ж мішків залишиться? "(Слайд 16)

Давайте перевіримо рішення задачі (залишиться 240 мішків зерна, їх можна продати і виручити гроші).

Підіб'ємо підсумок: вважати доводилося всім. Яка наука виникла з цих знань? (Арифметика - це один з розділів математики). Всі отримані обчислення потрібно було записувати. Єгиптяни використовували для цього спеціальні знаки. (слайд 17)



http://festival.1september.ru/articles/310754/Image699.jpg


Давайте разом з вами визначимо, яке число тут записано.

http://festival.1september.ru/articles/310754/Image700.jpg


2000 500 30 2

2532

Завдання для відпрацювання записи чисел за допомогою єгипетських цифр:

  1. запишіть староєгипетськими знаками число тисяча сто сорок-вісім (хто зробить першим, пише його на дошці),

  2. запишіть числа за варіантами: 1 варіант - 416, 2 варіант - 324 (одночасно 2 учні працюють біля дошки),

Чим складніша і незручна ця система запису? (Вона надто громіздка).



4) Закріплення.

Отже, ми розгадали всі таємниці Нефертіті. А що ми дізналися на уроці? Можливі питання:

  1. Чим відрізнялася єгипетська школа від нашої? Ви хотіли б опинитися в єгипетській школі?

  2. Чому закінчили школу єгиптяни зазвичай носили чисті білі одягу, мали руки без мозолів?

  3. У підручниках бог сонця названий Амон-Ра. В інших книгах той же бог названий інакше _ Амун-Ре. Чому?

  4. Від якого єгипетського слова пішла назва паперу в різних країнах.


5. Підведення підсумків уроку.

Домашнє завдання: (слайд 18)

  1. .Запишіть за допомогою єгипетських цифр рік свого народження.

  2. . Використовуючи єгипетські міри довжини, виміряйте предмети своїх меблів (письмовий стіл, стілець, ліжко, комп'ютер).

  3. . Випишіть, які слова можуть позначати ієрогліфи ДМ і СН.

  4. . Придумайте свій ієрогліф, який міг би означати і окреме слово, і служити знаком-визначником.

6. Рефлексія

Учні заповнюють картки.

Мої враження про урок


1. Урок (потрібне підкреслити)


сподобався не сподобався


2. Що сподобалося на уроці



Використана література

  1. Арасланова О.В., Соловйов К.А. Поурочні розробки з історії Стародавнього світу. - М .: ВАКО. 2007

  2. Годер Г.І. Хрестоматія з історії Стародавнього світу .. - М .: Просвещение, 1975.

  3. Годер Г.І. Методичний посібник з історії стародавнього світу. - М .: Просвещение, 1988.

  4. Дьяков В.М., Абрамович А.Я. Стародавній світ в ілюстраціях. М., Просвітництво, 1961

  5. Єгипет: земля фараонів (Енциклопедія "Зниклі цивілізації"), - М .: ТЕРРА, 1997..

  6. Камишанова З.А., Камишанов К.А. 300 питань і відповідей по історії і культурі Стародавнього світу. - Ярославль: Академія розвитку, 1998..

  7. Крушкол Ю.С. Хрестоматія з історії стародавнього світу. М .: Просвещение, 1975

  8. Ранні цивілізації (Ілюстрована світова історія). - М .: РОСМЕН, 1994.

  9. Смирнов С.Г. Задачник з історії стародавнього світу. - М .: МИРОС, 1994.



Додаток 1. Питання для шкатулки Нефертіті:

питання № 1.

У багатьох мовах слова, що позначають папір, звучать подібно. Наприклад, по-німецьки папір - "папір" (papier), по-англійськи - "Пейп" (paper), по-французьки - "папьyo" (papier), по-іспанськи - "папель" (papel). Мабуть, така схожість не випадково: всі ці слова однокореневі і походять від одного і того ж стародавнього слова. Що це за слово?

питання № 2.

У Стародавньому Єгипті вельможі, що займали високе положення при дворі фараона, часто вимагали, щоб художники і скульптори зображували їх з письмовим приладдям. Вони замовляли для своїх гробниць статуї, що зображують їх в позі писаря. Як ви думаєте, навіщо вони це робили?

питання № 3.

А які ще науки були в Давньому Єгипті?

питання № 4.

Вирішіть давньоєгипетську завдання

питання № 5

Згадайте, які крилаті вирази є в російській мові, в яких згадується даний час.




































Додаток 2.

картка №1

Прочитайте цю інформацію і дайте відповідь на питання.

Після розливу Нілу єгиптянам необхідно було відновити кордони між ділянками землі, які розмила вода, очистити дамби, канали. Відновлюючи ці межі, селяни щорічно вимірювали землю. Щоб визначити податок з землі її виміром займалися і чиновники.

Єгипетська система заходів була заснована на пропорціях людського тіла. Головною одиницею виміру був лікоть - величина, що дорівнює відстані від ліктя до кінчиків пальців. Давайте знайдемо у себе на руках цю величину. Наступна одиниця виміру - долоню, вона складалася з 4 пальців.

питання:

1) Кому і для чого були необхідні вимірювання і розрахунки?

2) Які одиниці вимірювання були у єгиптян?

3) Про розвиток якої науки ми можемо говорити на підставі даних фактів?



картка №2

Прочитайте документи і дайте відповідь на питання:

  1. Геродот. Історія. «Про бальзамування трупів»

Спочатку вони витягають через ніздрі залізним гачком мозок. Потім гострим ефіопським каменем роблять розріз в паху і очищають всю черевну порожнину від нутрощів. Вичистивши черевну порожнину і промивши її пальмовим вином, майстри потім знову прочищають її розтертими пахощами. Потім наповнюють тіло травами і знову зашивають.

  1. З єгипетського папірусу.

Якщо ти оглядаєш людини з переломом черепа під шкірою його голови і в ній нічого на ній, то ти обмацай його рану. Ти знайдеш виступаючу пухлина на зовнішній стороні пролому, що в його голові, а очей його скошеним через це на тій стороні, яка знаходиться під травмою, і що йде і волочить підошву (ноги). Ти повинен визначити її як травму, нанесену ззовні ...

питання:

1) Про розвиток якої науки ми можемо говорити на підставі даних фактів?

2) Чому єгиптяни так добре знали пристрій тіла людини?




Картка № 3

Єгипетський календар

У єгипетському календарі рік складався з 365 днів. З них 360 днів це будні і 5 днів святкові. П'ятьма священними днями вважалися дні народження Осіріса, Ісіди, Сета, Неффіс і Хору - найважливіших єгипетських богів. Ці дні, а також дні інших релігійних свят, вважалися вихідними. Рік складався з 12 місяців, в кожному місяці 30 днів. Тиждень складалася з 10 днів. Було три сезони часу - літо, весна, осінь, зими не було.

завдання:

1) Знайдіть схожість і відмінність єгипетського календаря з нашим. Для зручності використовуйте таблицю:

  1. Про розвиток якої науки ми можемо говорити на підставі даних фактів?



Выберите карту «Древнего Египта» 2. 1. 3. 4.
Что выращивали в Древнем Египте? пшеница. виноград чай. оливки
Найдите изображение шадуфа 1. 2. 3 4.
Назовите столицу Египта Ниневия. Мемфис. Вавилон. Афины
Кого в Египте называли «мертвыми»? рабы пленные фараон вельможи
Кто из фараонов прославился военными походами? Джосер Тутмос III . 1. Хеопс Т...
Тема урока: Школа и науки в Египте.
Египетские иероглифы
Франсуа Шампольон в 1822 году расшифровал древнеегипетские иероглифы.
Тот бог мудрости и знания
Сешет богиня письменности
Древнеегипетская задача: «Рабы и крестьяне собрали с полей, принадлежащих хра...
Египетские цифры
Домашнее задание Запишите при помощи египетских цифр год своего рождения. Исп...