Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок історії на тему: "Вітчизняна війна 1812 року" (10 КЛАС)





Скачати 38.12 Kb.
Дата конвертації 27.01.2018
Розмір 38.12 Kb.
Тип урок

конспект уроку

Тема уроку: «Вітчизняна війна 1812 року». 10 клас.

Мета уроку:

освітні:

- розглянути основні події і проблеми Вітчизняної війни 1812 року;
- виділити позитивні і негативні наслідки наполеонівських війн;
- простежити зміну ролі Росії в міжнародних відносинах.

Розвиваючі: сприяти розвитку

- логічного мислення;
- навичок цілепокладання та пошуку способів досягнення мети;
- вміння працювати зі схемою, картою, документами;
- креативного мислення.

виховні:

-сприяти вихованню

- патріотизму,

- почуття гордості за Росію.

Етапи уроку:
Перший етап - ввідно-мотиваційний: постановка мети, озвучування теми уроку, постановка проблеми.
Другий етап - операційний (організація пізнавальної діяльності за рішенням навчального завдання), вивчення нового матеріалу.
Третій етап - контроль і корекція, рефлексія, домашнє завдання.
План уроку:

1. Причини і початок війни.
2. Бородінський бій.
3. Відступ російської армії.
4. Наполеон в Москві.
5. Завершення війни.

Хід уроку

1етап: водно-мотиваційний.

Привіт хлопці, пропоную вам сьогодні здійснити подорож по нашій Батьківщині.

Вслухайтеся в слово «Батьківщина». Що воно скаже вам? Родина - це земля, рідніше якої немає і бути не може, це земля моєї сім'ї, моїх рідних, які з покоління в покоління з любов'ю і самовідданістю працювали і боролися за її свободу, так як любили Росію. Що значить любити Батьківщину? Любити - це значить знати її минуле, жити її справжнім, хворіти про її майбутнє, служити їй не за страх, а за совість, це і визначає людину як особистість.

Під музику зачитується вірш М.Ю. Лермонтова «Бородіно».

Скажи - ка, дядя, адже недарма, Москва, спалена пожежею, Французу віддана?

-Як ви думаєте, яка тема сьогоднішнього уроку? Визначення теми уроку / пропозиції учнів /

Чому ця тема сьогодні актуальна?

Є події, зміст яких такий великий, що кожне нове покоління хоче чути про нього. І чуючи, люди стають сильнішими духом, тому що дізнаються, від якого міцного кореня ведуть свій рід. Така подія ми зараз з вами будемо згадувати.

Проблемне питання на електронній дошці: чому зіткнення Франції і Росії було неминучим?

- Назвіть причини війни 1812 року між Росією і Францією.

Порушення Росією континентальної блокади з Англією.

Агресивна зовнішня політика Франції.

Прагнення Наполеона до світового панування. «Я буду паном світу», говорив він

- З яким почуттям Наполеон вступав у війну з Росією? Він мріяв про світове панування

-Чому у нього була впевненість у перемозі? Він уже завоював всю Європу, у нього була сама численна армія, «Дванадцяти мов»

- Постановка навчальної задачі по вихідній протиріччя.

-Що вас вражає в цій ситуації?

початкове протиріччя

http://festival.1september.ru/articles/418178/img1.jpg

Висування навчального завдання учнями: чому похід в Росію для Наполеона виявився трагічними?

Щоб відповісти на це питання, ми повинні зрозуміти плани Наполеона в цій війні, а потім з'ясувати причини, які порушили їх.

Епіграф до уроку:

Гроза дванадцятого року настала -

Хто тут нам допоміг?

Остервеніння народу, Барклай, зима

Іль російська Бог?

А.С. Пушкін

2 етап: операційний / організація пізнавальної діяльності за рішенням навчального завдання /.

Робота з картою

- Давайте звернемося до карти і подивимося, яку річку повинні були перейти французькі війська для вторгнення в Росію? (Німан)

Запис на дошці і в зошити:

12 (24) Червень 1812 р.- армія, 640 тисяч вторглася на територію Росії.

Робота з картою.

-Подивіться на карті розташування російських армій і їх чисельність на передодні війни. Співвідношення сіл.Франція -640 000 чоловік, Росія -220-240 000 осіб

- Зверніть увагу, що російська армія була розділена на три далеко стоять один від одного групи під командуванням генералів М.Б. Барклая-де-Толлі, П. І. Багратіона і А.П. Тормасова. Чисельністю 220 -240 тисяч осіб.

-Глядя на розташування російської армії, припустімо, яку тактику міг зробити Наполеон? (французький імператор розраховував розбити російські армії поодинці. Захопити Москву і домогтися від Олександра підписання мирного договору. Наполеон: «Якщо я візьму Київ - я візьму Росію за ноги; якщо я візьму Петербург - я візьму Росію за голову, якщо я візьму Москву - я вражу її в саме серце ».

- Яку тактику ведення війни могли зробити росіяни, знаючи про триразове чисельній перевазі армії Наполеона? (Арміям необхідно було з'єднатися, для цього довелося відступати.)

-Олександр 1 призначає Головнокомандувачем Барклай - де - Толлі. Коротка характеристика. (Повідомлення учня)

- На ваш погляд правильну тактику він зробить, враховуючи чисельну перевагу французів?

-Які дії робить Олександр 1? Як народ поставиться до початку війни?

(Фрагмент відео)

-Чому Вітчизняна війна?

Цей рескрипт узаконив партизанську війну. Але селяни і без рескрипту залишали свої оселі, йшли в ліси, переробляли коси в бойову зброю. Війна з перших днів носила всенародний характер. У містах формувалися ополчення, збиралися кошти для потреб армії. Селяни допомагали армії продовольством, боролися з диверсантами і шпигунами. ).

- Подивіться по карті в якому місті російські війська з'єдналися і був даний бій французам?

-3 серпня 1812 року - Армія Барклая де Толлі і Багратіона з'єдналися під Смоленськом. 4 6 серпня 1812 року - бій під Смоленськом. У цій битві (див. Карту) російські війська не дозволили противнику негайно опанувати містом. Однак Барклай, вважаючи, що сили як і раніше не рівні, віддав наказ відступати. Від Смоленська залишилися лише руїни. Ні продовольства, ні фуражу французам не дісталося.

- Який настрій буде в російської армії? Ким вони незадоволені? На ваш погляд, правильна тактика була у Барклая? Чи правомірно звинувачувати в зраді Барклая-де-Толлі, поясніть свою точку зору. Відступ викликало невдоволення в армії, винуватцем був оголошений Барклай, пішли чутки про зраду. Став питання про призначення нового командувача.

Армія вимагала призначити Кутузова головнокомандувачем. Його любили в армії, але не любили при дворі. Александр1 змушений був призначити Кутузова головнокомандувачем. Як тільки прибув в армію Кутузов настрій солдатів відразу змінилося, вони говорили «Прийшов Кутузов бити французів».

Запис на електронній дошці і в зошити 8 серпня 1812 р.- М.И.Кутузов був призначений головнокомандуючим російської армії. (Повідомлення учня з біографії М. І. Кутузова).

- Прибувши в армію, Кутузов вирішив дотримуватися тактики відступу, вважав її єдино правильною для збереження боєздатності армії. Відхід військ тривав до села Бородіно. Тут і відбулася генеральна битва російських військ з армією Наполеона.

Уривок з вірша М. Ю. Лермонтова «Бородіно»:

Ми довго, мовчки, відступали,

Прикро було, бою чекали, бурчали старі:

«Що ж ми? На зимові квартири?

Чи не сміють, чи що, командири?

Чужі подерті мундири

Про російські багнети? »


-Що ви можете сказати про співвідношення сил перед Бородінської битвою?

-26 серпня 1812 р Бородінський бій. Ось як про нього пише М.Ю. Лермонтов. (Читає учень)

Вам не бачити таких боїв!

Носилися прапори як тіні,

В диму вогонь блищав, картеч верещала,

Рука бійців колоти втомилася,

І ядрам пролітати заважала

Гора кривавих тіл.

Зазнав ворог в той день не мало,

Що значить російський бій удалий,

Наш рукопашний бій!

Земля тряслася, як наші груди,

Змішалися в купу коні, люди,

І залпи тисячі знарядь,

Злилися в протяжне виття ...


Робота за фрагментом відеоролика.

- Назвіть героїв цієї битви? у чому його історичне значення?

Повідомлення учнів про Багратіона, генерал Тучкове, Кутайсовим і про Раєвського.

- Робота з документами «З донесення М.И.Кутузова Александру1 про битву при Бородіно» ознайомтеся з ним і при читанні зверніть увагу на втрати армій.фактіческі бою не принесла перемоги жодній стороні. (Додаток 1).

-Які були втрати з обох сторін?

-Чому Кутузов вважав, що цей бій буде вічним пам'ятником мужності?

У Петербурзі це сприйняли як перемогу. Насправді, ця битва не виявила переможця.

Наполеон згодом писав: «З усіх моїх битв найжахливіше те, яке я дав під Москвою. Французи показали себе в ньому гідними отримати перемогу, а росіяни здобули право бути непереможними ».

Ознайомтеся з документом «Листи дружинам командувачів Кутузова і Наполеона».

Дискусія. Визнавали чи себе Кутузов або Наполеон переможеним за підсумками Бородінської битви?

Яке значення мало це бій?

- 1 вересня в селянській хаті в Філях, відбулася військова рада. Яка була головна мета військової ради в Філях? (Робота з підручником, стор. 147).

-Що пропонували генерали? На чиїй ви стороні? Яке рішення було прийнято Кутузовим?

-Кутузов сказав: «Що б не трапилося, я приймаю на себе відповідальність перед государем, Вітчизною, армією».

-Проблема вибору в житті завжди стосується не тільки власних інтересів, а й зачіпає інтереси інших людей, тому приймаючи рішення, треба розглянути, осмислити питання з усіх боків. Головне, що вибір передбачає особисту відповідальність за прийняте рішення.

Підведення підсумків оголошують хлопці.

Наполеон торжествує. 2 вересня французи увійшли до Москви, покинуту армією і жителями. Однак це не принесло Наполеону перемоги у війні. Увечері місто запалав. Пожежа знищував боєприпаси і продовольство.

-Кутузов збирає ополчення і починає підготовку до контрнаступу. Велику допомогу армії надає партизанський рух, що почався ще влітку 1812 року.

- Кутузов - перший полководець, який зумів організувати дії армії і партизан.Навколо Москви розгорнувся партизанський рух. Невеликі партизанські загони нападали на окремі частини французької армії, за місяць перебування в столиці Наполеон втратив 32 тисячі своїх солдатів. Запаси продовольства вичерпалися. Армія велика і непереможна перетворювалася в зграю злодіїв і бандитів.

Повідомлення учнів про партизанів: Денис Давидов, Олександр Фігнер, Василиса Кожина.

--Как такі дії партизан відбилося на французькій армії? Аргументуйте свою точку зору. відповіді учнів

-французький імператор довго чекав, що москвичі принесуть йому ключі від міста, як це бувало в багатьох містах Європи, але марно ... чому Наполеон настільки наполегливо пропонував мирні переговори? Доведіть чому Олександр 1 відмовився?

Учні читають уривок з поеми О.С.Пушкіна «Євгеній Онєгін»:

Ні, не пішла Москва моя

До нього з повинною головою.

Чи не свято, не прийомний дар,

Вона готувала пожежа

Нетерплячому герою.

-прекрасности доказом є і літературні рядки написані в 19 столітті.

-В напередодні зими Наполеон вирішив вийти з Москви і рушити залишки армії на неразоренние південь Росії. 6 жовтня французи покинули Москву, але на шляху їх зустріла зміцніла і збільшилася чисельно російська армія.

-Чим закінчиться Тарутинський бій? відповіді учнів

Поразки, завдані французам під Тарутином і Малоярославцем, змусили Наполеона повернути війська на ним же самим спустошену Смоленську дорогу. (карта)

- Що чекало Наполеона на Смоленській дорозі? відповіді учнів

-Одетие легко французи замерзали і куталися в награбоване білизна, жіночі хустки, скатертини. Наполеон кинув свою армію і поїхав до Парижа. А жалюгідні її залишки в середині грудня перейшли р. Німан, звідки починали свій похід. Відступаючого до західних кордонів ворога переслідували російська армія і партизанські загони. Рання і сувора зима стало ще одним лихом для французів. При переправі через р.Березіне Наполеон втратив ще 30тис воїнів.

-В кінці грудня 1812 генерал - фельдмаршал Кутузов доповідав царю: «Війна закінчилася за повним винищенням ворога». 25 грудня цар видає маніфест про вигнання ворога з Росії і закінчення війни.

-Давайте повернемося до навчальної задачі: «Чому« Велика армія »Наполеона програла?

- Згадаймо епіграф уроку, хто ж нам допоміг в цій війні?

Висновок до навчальної задачі: патріотизм російського народу, полководницький талант М.І. Кутузова та інших російських генералів привели до загибелі наполеонівської армії.

М.Ю. Лермонтов дав свою відповідь: «Так, були люди в наш час ...»

3 етап: контроль і корекція.

Рефлексія діяльності на уроці. «Що може змінитися в моєму житті після сьогоднішнього уроку?

Завершення уроку під звучання пісні «Москва» у виконанні Олега Газманова.

Домашнє завдання, оцінки.


Література.

А. Н. Сахаров, В.І. Буганов, П.Н. Зирянов «Історія Росії» М. «Просвещение» 2010

Журнал «Російський Будинок» 2012 рік

Використані матеріали зі сторінок Інтернету:

http://www.ucheba.ru/referats/9565.html;

http://voina1812.narod.ru/2.html

http://voina1812.narod.ru/1.html

http://his.1september.ru/2013/30/6.htm

http://www.museum.ru/W322 6.

http://www.museum.ru/museum/1812/index.html

http://www.hermitagemuseum.org/html_Ru/12/b2013/hm12_3_2_7.html

http://www.history.ru/index.php?option=com_ewriting&Itemid=0&func=chapterinfo&chapter=55&story=51


5